Ayasofya Camii'nin yeniden ibadete açılması için kampanya başladı

Dairenin kararını 15 gün içerisinde açıklaması bekleniyor.
 

Danıştay'ın Ayasofya için vereceği karar beklenirken Ayasofya Camii'nin ibadete açılması için gençlerin toplumsal desteğini göstermek adına Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) 1 milyon imza kampanyası başlattı.


 
Ayasofya Dijital Halısı imzaların toplandığı an tamamlanacak.


 

TÜGVA, sosyal medya hesabından şunları söyledi: "Fatih'in emaneti… Ümmetin meselesi! Ayasofya Cami'nde bir araya gelmek istiyoruz, bunun için çalışıyoruz! Gençler olarak Ayasofya'nın dijital halısını sevdamızla dokuyoruz! İmza at, Ayasofya halısını tamamla!

 

Ayasofya Camii'nin açılması için gençlerin toplumsal desteğini göstermek adına TÜGVA'nın düzenlediği 'Ayasofya'nın dijital halısını' ilmek ilmek örüyoruz ve 'Hedef 1 milyon imza" sloganıyla başlatılan kampanyaya http://sevdamizidokuyoruz.com adresinden imza atarak destek verilebileceği bildirildi.

 

TÜGVA'nın başlattığı imza kampanyasına dakikalar içerisinde hem sosyal medyadan hem de kampanyanın sitesinden destek yağdı.

 

Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği, Ayasofya 2005'te Danıştay'a dava açmıştı. Dernek, 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptali ve yürütmenin durdurulmasını istemişti.

 

Danıştay 10. Dairesi, 24 Haziran 2005'te Bakanlar Kurulu kararının yürütmesini durdurma istemini reddetmişti.

Daire 2008'de ise Ayasofya Camisi'nin müze olarak kullanılmasında hukuka aykırılık bulunmadığına işaret ederek, davayı reddetmişti.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Dairenin bu kararını onamıştı.

 

Dernek, 2016'da tekrar Danıştay'a dava açmıştı.

Derneğin, Anayasa Mahkemesine yaptığı bireysel başvuru hakkında 2018'de karar verilmişti. Yüksek Mahkeme, Ayasofya'nın namaz kılınması için ibadete açılması yönündeki talebin reddedilmesi nedeniyle din ve vicdan hürriyetinin ihlal edildiği iddiasıyla yapılan başvuruyu, "incelenmeksizin kişi bakımından yetkisizlik" nedeniyle kabul edilemez bulmuştu.

 

 

TÜGVA

 

Türkiye Gençlik Vakfı kısa adıyla TÜGVA, İstanbul merkezli gençlik ve öğrenci vakfı.

 

 

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın vakfın yüksek istişare kurulunda yer alması, ve il temsilciliği açılışlarının bizzat kendisi tarafından yapılması vakfın medyada Bilal Erdoğan'la anılmasına sebep olmuştur.

 

 

Projeler

 

·        Medya İletişim Okulu

·        Genç Yönetici Okulu

·        Kitap Kurdu Yarışması

·        Türkiye Fikir Kongresi

·        Genç Diplomat Akademisi

·        Genç Türkiye Kongresi

 

 

 

- Haberso, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.haberso.com/haber/4945817/ayasofya-camiinin-yeniden-ibadete-acilmasi-icin-kampanya-basladi