Gusül abdesti (boy abdesti) nasıl alınır?

Cünüp ve adetten sonra boy abdesti nasıl alınır?

Bütün vücudun bol ve temiz su ile yıkanmasına gusül denir. Hükmi kirlilik hallerinden kurtulmak için yaparız.

Gusül abdesti her şeyden önce belli durumlarda Allah’ın emridir ve farzdır.  Gusül ile bedenin tüm kirleri yok olur, beden temizlenir. 

Hz. Peygamberin (s.a.s.)sünnetinde de, ihtilam olma (rüyalanma) veya cinsel ilişki sonucu cünüplük hâlinde veya hayız ve nifas sonrasında gusletmek emredilmiştir (Buhârî, Gusül, 22, 28; Müslim, Hayız, 87, 88; Ebû Dâvûd, Taharet, 127).

Gusül abdestinin alınış şekli:

Banyoya girmeden "Eûzü- Besmele" çekilir ve sol ayak ile banyoya girilir.

Banyoya girildiğinde "Niyet ettim Allah rızası için gusül abdesti almaya" diye niyet edilir.

Eller bileklere kadar yıkanır ve sonra edep yerleri sol elle temizlenir.

Daha sonra sağ avucumuzla ağzımıza üç kere su alınır ve her defasında ağzımızı boğazımıza kadar gargara şeklinde çalkalarız. Oruçlu olduğumuz zamanlarda boğazımıza su kaçmamasına dikkat etmeliyiz.

Sağ avucumuzla burnumuza, genzimize kadar üç defa su çekeriz, her defasında sol eliyle burnumuzu temizleriz. Bundan sonra tıpkı namaz abdesti gibi abdest alırız.

Abdest aldıktan sonra önce başımıza, sonra sağ, daha sonra da sol omuza üçer defa su dökeriz ve vücudumuzu yıkarız. Suyu her döküşte ellerle vücudumuzu iyice ovuştururuz. İğne ucu kadar kuru yer kalmayacak şekilde vücudun her tarafı güzelce yıkanır.

Gusül abdestinde bıyık, saç ve sakal diplerine suyun iyice işlemesi için ovuşturmak gereklidir. Göbek boşluğu, küpe delikleri dikkat edilerek yıkanır. Böylece gusül abdesti almış oluruz.

Gusül abdesti ile namaz kılabiliriz.

Hz. Âişe, Resûl-i Ekrem’in (s.a.s.) guslettikten sonra ayrıca namaz abdesti almadığını rivayet etmiştir (Tirmizî, Tahâret, 79). Abdullah b. Ömer de “Hangi abdest gusülden daha umumidir ki!” diyerek gusülden sonra abdeste ihtiyaç olmadığını belirtmiştir (Taberânî, el-Mu’cemü’l-Kebir, XII, 371).

Kur’an-ı Kerim’de, “Eğer cünüp iseniz, iyice temizlenin (yıkanın)” (Nisâ, 4/43; Mâide, 5/6) buyurulmaktadır. 

 

Niyet etmeden ve besmele çekmeden alınan abdest ve gusül geçerlidir. Ancak abdest ve gusülden önce besmele ve niyetin unutulması sünnet sevabından mahrum olunmasına neden olur.
Şâfiî mezhebine göre, abdest ve gusülde niyet farz iken, gusle başlarken besmele çekmek ise sünnettir (Şirbînî, Muğnî’l-muhtâc, I, 85-86, 125; Erdebilî, el-Envâr, I, 31-39).

Yıkanmasında güçlük ve zahmet olan göz, kapanmış küpe deliği gibi yerleri yıkamak farz değildir (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, I, 285-286). Gusül esnasında, küpelerin ve dar olan yüzüğün oynatılması gerekir. Bu konuda vesveseye kapılarak aşırıya gitmeye gerek yoktur, küpe deliklerinin ovuşturulması guslün geçerli olması için yeterlidir. (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, I, 288-289).

Bir kişi ihtilam(rüyalanma) olsa ancak uykudan uyandığında üzerinde veya çamaşırında ıslaklık görmese gusletmesi gerekmez (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, I, 302). Buna karşılık, rüya gördüğünü hatırlamamakla birlikte, uyandığında üzerinde veya çamaşırında ıslaklık görürse gusletmesi gerekir (Ebû Dâvûd, Tahâret, 96; Tirmizî, Tahâret, 82).

Hz. Âişe (r.a.) şöyle anlatır: “Resûlullah’a, ‘Bir kimse uykudan uyandıktan sonra çamaşırında ıslaklık bulsa, ancak ihtilam olduğunu hatırlamasa (yıkanması gerekir mi?)’ diye soruldu. O da ‘Evet, yıkanmalıdır!’ diye cevap verdi. Sonra, ihtilam olduğunu hatırlayıp da ıslaklık farketmeyen kimsenin durumu soruldu: ‘Ona gusül gerekmez’ dedi. Ümmü Süleym (r.a.) sordu: ‘Bunu kadın görecek olursa, kadına gusül gerekir mi?’. Buna da: ‘Evet! Kadınlar, erkekler gibidir’ cevabını verdi.” (Ebû Dâvûd, Tahâret, 96; Tirmizî, Tahâret 82). Yine Âişe (r.a.) anlatıyor: “Ümmü Süleym (r.a.), Resûlullah’a (s.a.s.), ‘Rüyasında, erkeğin gördüğünü gören kadına, guslün gerekip gerekmeyeceğini sordu. Resûlullah, ‘Evet! Islaklığı fark ederse.’ cevabını verdi” (Müslim, Hayız, 33; Ebû Dâvûd, Tahâret, 97; Nesâî, Tahâret, 135). 

Sezaryenden sonra rahimden kan gelmezse kadın ilk fırsatta guslederek lohusalık (nifas) hâlinden temizlenir. Rahimden kan gelirse, kanın kesilmesinden sonra gusletmesi gerekir (Serahsî, el-Mebsût, III, 210; Mevsılî, el-İhtiyâr, I, 60, 108).

Akupunktur tedavilerinde, bantların çıkarılıp takılması çok büyük zorluk gerektiriyorsa, kullanılması gerekli olduğu müddetçe gusül ve abdeste mani olmaz. Bu durumda sargı bezi üzerine mesh hükümleri geçerli olur.

Gusülsüz (cünüp) olan kişinin yapamayacakları nelerdir?

Namaz kılınamaz ve oruç tutulamaz.

Cünüp olan kişinin Kuran’dan ayet okuması haramdır. Ancak ezberden dua ve sena ayetlerini okumaz caiz görünmektedir. Fatiha suresinin ayet olarak okunması haramdır ancak dua,sena niyetiyle okuması caizdir.

Kelime-i Şahadet getirmek ve tekbir getirmek caizdir.

Kur'an okumak caiz olmadığı gibi Kur'an-ı Kerîm'e el sürmek de caiz değildir.

Cünüp kişi Kâbe-i Muazzama'yı tavaf etmesi haramdır.

Zaruret olmaksızın câmi-i şerifin içine girmek veya camiin içinden geçmek.

Cünüp birinin namazını kaçıracak şekilde yıkanmayı geciktirmesi haramdır. Elini ağzını yıkamadan yiyip içmesi ise mekruhtur. Zorunlu bir durum olmadıkça insan hemen boy abdesti almalı ve bir an önce yıkanıp temizlenmelidir.

Kuran-ı Kerimde yer alan ayeti kerimeler:

Maide suresi ‘’Ey iman edenler! Namaz kılmaya kalkacağınız zaman yüzlerinizi, dirseklere kadar ellerinizi yıkayın; başlarınızı meshedin, ayaklarınızı da topuk kemiklerine kadar (yıkayın). Eğer cünüp olursanız temizlenin. Şayet hasta veya yolculuk halinde veya içinizden biri ayak yolundan gelirse yahut kadınlarla cinsel ilişkide bulunursa, bu hallerde su bulamadığınız takdirde temiz bir toprağa yönelin (teyemmüm edin), yüzünüzü ve ellerinizi onunla meshedin. Allah size herhangi bir güçlük çıkarmak istemez, fakat O sizi tertemiz kılmak ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak ister ki şükredesiniz.’’

Bakara suresi ‘’Sana kadınların aybaşı hallerini soruyorlar. De ki: O bir rahatsızlıktır. Bu sebeple âdet günlerinde kadınlardan ayrı durun, temizlenmedikçe onlarla cinsel ilişkide bulunmayın. İyice temizlendiklerinde onlara Allah’ın emrettiği şekilde yaklaşın. Allah çok tövbe edenleri sever ve içi dışı temiz olanları sever.’’

Nisa suresi ‘’ Ey iman edenler! Siz sarhoş iken ne söylediğinizi bilinceye kadar, yolcu olan müstesna olmak üzere, cünüp iken de gusül edinceye kadar namaza yaklaşmayın. Eğer hasta olur veya yolculuk halinde bulunursanız yahut sizden biriniz ayak yolundan gelirse ya da kadınlara dokunup da –bu durumlarda– su bulamamışsanız o zaman temiz bir toprağa yönelin (teyemmüm edin); yüzlerinize ve ellerinize sürün. Şüphesiz Allah çok affedici ve bağışlayıcıdır.’’

Gusül abdesti farzları:

Ağıza dolu dolu su vermek,

Buruna dolu dolu su vermek,

Tüm vücudu kir ve pislikten arındırmak.

 

Gusül abdestinin sünnetleri:

Niyet ederek gusül abdestine başlamak,

Belden aşağısını yıkamak,

Tüm bedeni kir ve pislikten arındırmak,

Gusülden önce normal namaz abdesti almak,

Sağ ve sol omuzlara üçer kere su dökmek,yıkamak,

Ağza ve buruna üçer kere su verip yıkamak,

Uzuvları yıkayıp,temizlemek,

Gusül esnasında konuşmamak,

Su kullanımında israftan kaçınmak.

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Çetin Harika - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberso Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberso hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberso editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberso değil haberi geçen ajanstır.Anket Tekrar sokağa çıkma yasağı gelmeli mi ?