İstanbul’da gezilecek yerler

Eminönü’nde balık ekmek, Ortaköy’de kumpir, Vefa’da boza, Kadıköy’de boğa heykeli, Taksim’de tramvaya binme, Kapalıçarşı’da alışveriş, Beşiktaş Kahvaltıcılar Sokağı’nda kahvaltı yapmadan asla İstanbul’dan ayrılmamalıyız.

İstanbul önemli bir konumda yer almaktadır. Asya ve Avrupa kıtasını birbirine bağlar.  İstanbul’un eski adı Konstantinopolis’tir.

İstanbul ılıman iklime sahip olduğundan en iyi gezilecek aylar Mayıs-Haziran ve Eylül-Ekim aylarıdır.

Kalabalık şehir olduğundan şehir içi ulaşımını otobüs, metrobüs, tranvay, feribotlarla yapmak daha sağlıklı ve hızlı olanıdır. İstanbul’dan temin edilecek olan Akbil ile seyahatlerimizi rahatlıkla yapabiliriz.

İstanbul’u bir günde gezmek çok zor. O kadar gezip görülecek yerleri var ki… Eminönü’nde balık ekmek, Ortaköy’de kumpir, Vefa’da boza, Kadıköy’de boğa heykeli, Taksim’de tramvaya binme, Kapalıçarşı’da alışveriş, Beşiktaş Kahvaltıcılar Sokağı’nda kahvaltı yapmadan asla İstanbul’dan ayrılmamalıyız.

İstanbul’da gezilecek yerler:

Belgrad ormanı

Bahçeköy Merkez Mahallesi, 34453 Sarıyer, İstanbul

Giriş Ücreti: 4 TL – Otomobil Giriş Ücreti: 12 TL 

İstanbul’un Avrupa yakasında, sessiz sakin, geniş bir alanayayılmıştır. Ormanın içinde küçük kafeler vardır. Rahatlıkla kahvaltı yapabilir, yemek yiyebilirsiniz. Tatil günlerin yoğun bir ormandır. Belgrad ormanında Binbaşı Çeşmesi Mesire Alanı, Mehmet Akif Ersoy Mesire Alanı, Falih Rıfkı Atay Mesire Alanı, Fatih Çeşmesi Mesire Alanı, Neşet Suyu Mesire Alanı, Kurtkemeri Mesire Alanı ve Irmak Mesire Alanlarını da gezebilirsiniz.

Atatürk Alboretumu

Kemer Mahallesi, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi, Bahçeköy, Sarıyer, İstanbul

Giriş Ücreti: 7,5 TL (Hafta İçi), 20 TL (Hafta Sonu) – Öğrenci: 2,5 TL (Hafta İçi), 7,5 TL (Hafta Sonu) Orman Fakültesi öğrencilerine ücretsiz .

Atatürk Alboretumu içinde bini aşkın bitki türüne sahip cennet bahçesidir. Çocuklu ailelerin kesinlikle gitmesi gereken bir yer diyebilirim.

Polonezköy Tabiat Parkı

Beykoz Caddesi, Polonezköy, Beykoz, İstanbul

Giriş Ücreti: 5 TL – Otomobil Giriş Ücreti: 15 TL

1994 yılından bu yana doğa parkıdır. Polonezköy, Beykoz ilçesinde yer almaktadır. Park benzerleri arasında en büyüğüdür. 3000 hektar üzerinde alana yayılmıştır. Bisiklet, koşu, trekking, piknik ve doğa sporları yapılabilir. Tesis içinde Sülün-Keklik Üretme İstasyonu ve Geyik-Karaca Üretme İstasyonu da var.

 

Mihrabat Korusu 

Kanlıca Mahallesi, Mihrabat Caddesi No:50, Kanlıca, Beykoz/İstanbul

Giriş Ücreti: 2 TL – Bisiklet: 4 TL – Otomobil: 12 TL

(0216) 425 86 16

Kanlıca’da 20 hektarlık alana yayılmıştır. Düğün, toplantı ya da konser gibi etkinliklere açık. Tem bağlantı yolundan Kanlıca mevkiine ulaşılabilir.

Emirgan Korusu

Reşitpaşa Mahallesi, Emirgan Sokak, Sarıyer, İstanbul

Giriş ücretsiz

(0212) 229 50 37

İstanbul Lale Festivali zamanında gezilip görülebilir. Emirgan Korusu geniş alana yayılmıştır. Pembe Köşk, Sarı Köşk ve Beyaz Köşk olarak ayrılmıştır. Hafta sonu kalabalık olan bir yerdir.

İstanbul Avrupa Yakası İlçeleri

Arnavutköy
Avcılar

Bağcılar

Bahçelievler

Bakırköy

Başakşehir

Bayrampaşa

Beşiktaş

Beylikdüzü

Beyoğlu

Büyükçekmece

Çatalca

Esenler

Esenyurt

Eyüp

Fatih

Gaziosmanpaşa

Güngören

Kağıthane

Küçükçekmece

Sarıyer

Silivri

Sultangazi

Şişli

Zeytinburnu

İstanbul Anadolu Yakası İlçeleri

Adalar

Ataşehir

Beykoz

Çekmeköy

Kadıköy

Kartal

Maltepe

Pendik

Sancaktepe

Sultanbeyli

Şile

Tuzla

Ümraniye

Üsküdar

Ayasofya Camii

Sultan Ahmet, Ayasofya Meydanı No:1, 34122 Fatih/İstanbul

İstanbul’da yapılan en büyük Bizans Kilisesidir. Ayasofya’nın içine mihraplar, minber, müezzin mahfilleri, vaaz kürsüsü ve maksureler vardır. Ayasofya Müzesi tekrar Ayasofya Camisi olmuştur. Sultanahmet ilçesinde bulunmaktadır. Bağcılar-Kabataş metrosu ile ulaşım sağlanabilir. Ayasofya 1 Şubat 1935’te Mustafa Kemal Atatürk tarafından müzeye çevrilmişti.

Kapalı Çarşı (Grand Bazaar)


Beyazıt, Kalpakçılar Cd. No:22, 34126 Fatih/İstanbul

550 yıldırı ayakta durmaktadır. Tarihi Yarımada’nın en gözde yeridir. Kapalı çarşı kuyumcuları ile meşhurdur.

Topkapı Sarayı


Cankurtaran, 34122 Fatih/İstanbul

Müze: 72 TL Koğuşlar: 42 TL Aya İrini Müzesi: 36 TL

Sultanların ve ailelerinin yaşadığı tarihi yarımadadadır.  300000 arşiv belgesi ve Kaşıkçı Elması gibi paha biçilemez kutsal emanetler bulunmaktadır. Topkapı Sarayı Müzesi ve Harem Gezisi, Harem bölümü, Hırka-ı Saadet Dairesi ve Has Oda bölümü, Babü’s Saade bölümü ve Köşkler Bahçesi bölümü gezilecek yerlerden.

Bozdoğan Su Kemeri


Kemer, 943. Sk., 34230 Esenler/İstanbul

Roma Dönemi’nde şehirlere su sağlamak için kurulan su kemerleri bulunmaktadır. Bozdoğan Su Kemeri, Unkapanın’da yer almaktadır.

Galata Kulesi

Bereketzade, Galata Kulesi, 34421 Beyoğlu/İstanbul     

Galata Kulesi giriş ücreti: 7,5 TL Yetişkin: 15 TL 0-4 yaş ücretsiz. Flyride için: 13 TL

Hazerfan Ahmet Çelebi’nin buradan Üsküdar’a uçmaya çalıştığı yer. 67 metre uzunluğundadır. Galata Kulesinden, İstanbul tüm çıplaklığı ile görülmektedir.

Kulede kahvaltı,akşam yemeği yiyebileceğiniz restoranlar bulunmaktadır. 

Nakkaşkale Millet Bahçesi

Kuzguncuk, 34674 Üsküdar/İstanbul 

50 bin metrekarelik boğaz manzaralıdır. Tesis içinde Piknik Alanları,Gezinti ve Dinlenme Alanları,Yürüyüş Parkuru,Macera Parkı,Fitness Alanları,Çocuk Oyun Alanları,Biyolojik Gölet,Kapalı Çocuk Oyun Alanı,Uçan Yol,Ahşap Köprü,Amfi Alanı,Manzara Seyir Terasları,Okçuluk Alanı,Kaşif Atölyesi,Bitki Gösterim Alanı,Şelale,Etkinlik Çayırı,Tenis Kortu,Açık Kamp Alanları,Çok Amaçlı Eğitim Salonu/Ofis,Bay Bayan Mescit bulunmaktadır.

 

Yerebatan Sarnıcı

Kuzguncuk, 34674 Üsküdar/İstanbul

Yerli Ziyaretçi: 15,00 TL Yabancı Ziyaretçi: 30,00 TL Öğrenci - Öğretmen: 5,00 TL

 

542 yılında, Bizans İmparatoru Justinyen tarafından yaptırılmıştır. 9800 metrekare üzerine yapılmıştır.  100.000 ton su depolama kapasitesine sahiptir. Günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. 52 basamaklı merdivene ve 336 adet mermerden oluşan sütunlara sahiptir. Müze kart kullanılmamaktadır. Müze 7 gün açıktır.

 

Mısır Çarşısı

Rüstem Paşa, Erzak Ambarı Sok. No:92, 34116 Fatih/İstanbul

İstanbul’un ticaret merkezlerinden biridir. Hafta sonları çok kalabalıktır. Hafta içi gezmenizi tavsiye ederim. Eminönü'nde Yeni Cami'nin arkasında ve Çiçek Pazarı'nın yanındadır. Çarşı içinde ilaçlar,baharat,çiçek tohumları,nadirbitki kök ve kabukları, kuruyemiş,şarküteri ürünleri bulabilirsiniz.

 

Yıldız Sarayı

Bereketzade, Galata Kulesi, 34421 Beyoğlu/İstanbul

Kişi başı 10 TL 65 yaş üstü,18 yaş altı ücretsiz.

İstanbul‘un Beşiktaş ilçe merkezindeki Barbaros Bulvarı’na bağlı Serencebey Yokuşu üzerinde yer alıyor. 3 müze bulunmaktadır. Yıldız Sarayı Müzesi, Yıldız Saray Tiyatrosu ve Sahne Sanatları Müzesi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Müzesi. Yıldız Sarayı, 3. Selim’in annesi Mihrimah Sultan için yaptırılmıştır. Osmanlı devletinin yönetildiği saraylardan biridir.

 

Yıldız Parkı

Yıldız, Çırağan caddesi 34349 Beşiktaş/İstanbul

Giriş ücreti: otomobil için 8 TL Yaya ücretsiz

Kazancıoğlu parkı olarak bilinmektedir. Park içinde yürüyüş yerleri,oyun parkları,süs havuzları, Kır Kahvesi, Malta Köşkü,Çadır Köşkü bulunmakta. Sabah kahvaltısı ve akşam yemeği yiyebilirsiniz.

 

Ulus parkı

Kuruçeşme, Ahmet Adnan Saygun cadde, Beşiktaş/İstanbul

Giriş ücreti: Ücretsiz

Eşsiz güzelliğe sahip 20000 metrekare alana sahiptir. Çocuk parkları,süs havuzları,spor alanları bulunmaktadır.

 

 

Sultanahmet Camii

Sultan Ahmet, Atmeydanı Cd. No:7, 34122 Fatih/İstanbul

İstanbul İmparatorluğu döneminde İstanbul’a armağan edilmiştir. Sultanahmet Camii’nde kapalı çarşı,Türk hamamı,aşevi,okul,kervansaray, Sultan I. Ahmed’in türbesi bulunuyor.

 

Fatih Camii

Topkapı, 34083 Fatih/İstanbul

Çok fazla depreme maruz kalmış ve çok fazla restore edilmiştir. Fatih Camii ilk selatin camisi olma özelliğini taşımaktadır.

 

Çamlıca Camii

Ferah, Ferah Yolu Sk. No:87, 34692 Üsküdar/İstanbul

(0212) 512 23 20

 

6 minaresi imanın şartını temsil etmektedir. 63000 kişilik kapasiteye sahiptir. Camiinin 4 minaresi Malazgirt Zaferine ithafen 107,1 metre, iki şerefesi 2 minaresi 90 metre yüksekliğinde yapılmıştır. Kubbesi 34 metreye kadar uzanmaktadır.

 

Yeni camii

Rüstem Paşa, Yeni Cami Cd. No:3, 34116 Fatih/İstanbul

Osmanlı sultan aileleri tarafından yaptırılmıştır. Boğaz kıyısında görkemli bir yapıdır. Valide Sultan Camiisi olarak da bilinmektedir.

 

Eyüp Sultan Camii

Merkez Mh, Cami Kebir Sk. No:1, 34050 Eyüpsultan/İstanbul

(0212) 544 44 16

İstanbul’un fethinden sonra 1458 yılında inşa edilmiştir. Eyüp Sultan Türbesi yer almaktadır.

Ortaköy Camii

Mecidiye, Mecidiye Köprüsü Sk. No:1 D:1, 34347 Beşiktaş/İstanbul

Asıl adı Büyük Mecidiye Camii’dir. Çevresinde meşhur kumpir satılmaktadır.

 

Mihrimah Sultan Camii

Mimar Sinan, 34664 Üsküdar/İstanbul

Mimar Sinan’ın yaptığı cami Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan için yaptırılmıştır. Kubbesi üç yanından yarım kubbeler ile destekleniyor. Ön cephesinde yarım kubbe yoktur.

 

Dolmabahçe Sarayı

 

Vişnezade, Dolmabahçe Cd., 34357 Beşiktaş/İstanbul

Giriş ücreti: 60 TL 

 

110000 metrekarelik alan üzerine kurulmuştur. Saray;Mabeyn-i Hümayun,Muayene salonu,Haremi Hümayun ile 3 bölümden oluşmaktadır.

 

Beylerbeyi Sarayı

Beylerbeyi, Abdullahağa Cd., 34676 Üsküdar/İstanbul

Giriş ücreti: 40 TL

 

1865 yılında Abdülaziz’in isteği üzerine yapılmıştır. O dönemde konuk evi olarak kullanılmaktaydı. Beylerbeyi Sarayı, 15Temmuz Şehitler Köprüsünün altında yer almaktadır. 24 oda,2 hamam ve 1 banyo bulunmaktadır.

 

Çırağan Sarayı

Yıldız, Çırağan Cd. No:32, 34349 Beşiktaş/İstanbul

3.Ahmet tarafından Lale devrinde inşa edilmiştir. Günümüzde, düğün,nişan ve davet gibi organizasyonlarda kullanılmaktadır.

 

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Merkez Efendi Mahallesi, Topkapı Kültür Park İçi Yolu, 34015 Zeytinburnu/İstanbul

Giriş ücreti: 7,5 TL 

Dünyanın ilk tam panoramik müzesidir. İstanbul’un fethi konu alınarak yapılmıştır.

 

İstanbul Fethiye Müzesi

Fethiye Caddesi, Draman Cd., 34087 Fatih/İstanbul

Giriş ücreti: 6 TL

Eski kilise kalıntılarının üzerine inşa edilmiştir. 1845 yılında en büyük onarımı yapılmıştır.

 

Türk ve İslam eserleri Müzesi

Binbirdirek, Atmeydanı Cd. No:12, 34122 Fatih/İstanbul

Giriş ücreti: 25 TL

İstanbul tarihi yarımadada İbrahim Paşa Sarayında bulunmaktadır. El yazması Kuran-ı Kerim,minyatür ve antik halılar sergilenmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Çetin Harika - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberso Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberso hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberso editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberso değil haberi geçen ajanstır.Anket Tekrar sokağa çıkma yasağı gelmeli mi ?