Ayetel Kürsi duası Türkçe ve Arapça okunuşu

Ayetel Kürsi, Kur'an-ı Kerim'de yer alan Bakara Suresinin 255. ayetidir. Hz. Peygamber (s.a.v.), her şeyin şerrinden Allah'a sığınarak sürekli Felak ve Nas sureleri ile Ayetel Kürsî'yi okumuştur.

Ayetel Kürsi Kuran-ı Kerim’in en büyük ayeti kerimesidir. Çünkü Allah’u Teala’nın en büyük ismi ile başlar. 

Ayetel Kürsi adını, ayetin içinde geçen ve taht, hükümranlık, ilim, kudret gibi manalara gelen kürsi kelimesinden almıştır. 

Ayetel Kürsi, Kur'an-ı Kerim'de yer alan Bakara Suresinin 255. ayetidir.

Hz. Peygamber (s.a.v.), her şeyin şerrinden Allah'a sığınarak sürekli Felak ve Nas sûreleri ile Ayetel Kürsi'yi okumuştur. 

Namazda okunan zammı sureler yerine Ayetel Kürsi'de okunmaktadır. Fatiha Suresinin ardından namaz kılarken Ayetel Kürsi'de okunabilir.

Ayetel Kürsi, Yüce Allah’ın (c.c) varlığı, birliği, sonsuzluğu, gücünün, kudretinin ve hikmetinin sonsuz olması, Kayyum ve Hayy sıfatlarına sahip olduğu için hiçbir şeyin Yüce Allah’tan gizli kalmamasıdır. 

Ayetel Kursi içinde Allah’ın (c.c) ; 

Yüceliği, sıfatları

Evrende meydana gelen bütün olayların onun iradesi doğrultusunda gerçekleştiği

Onun izni ve isteği olmadan hiç kimsenin başkasına şefaat edemeyeceği

Göklerde ve yerde ne varsa ona ait olduğu anlatılır.

Ayetel Kürsi Türkçe okunuşu

Bismillahirrahmânirrahîm.

Allahü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm, Lâ te’huzühû sinetün ve lâ nevm. Lehû mâ fis-semâvâti vemâ fil ard. Menzellezî yeşfeu indehû illâ biiznihi, ya’lemü mâ beyne eydîhim, vemâ halfehüm, velâ yühîtûne bişey’in min ilmihî, illâ bimâ şâe vesia kürsiyyühüssemâvâti vel ard, Velâ yeûdühü hıfzuhumâ ve hüvel aliyyül azîm.

Anlamı

Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.

Allah'dan başka hiç bir ilah yoktur. O, daima yaşayan, daima duran, bütün varlıkları ayakta tutandır. O'nu ne gaflet basar, ne de uyku. Göklerdeki ve yerdeki herşey O'nundur. O'nun izni olmadan huzurunda şefaat etmek kimin haddine! Onların önlerinde ve arkalarında ne varsa hepsini bilir. Onlar ise, O'nun dilediği kadarından başka ilminden hiçbir şey kavrayamazlar. O'nun hükümdarlığı, bütün gökleri ve yeri kucaklamıştır. Her ikisini görüp gözetmek, ona bir ağırlık da vermez. O, çok yüce, çok büyüktür.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.a.v.) şöyle buyurdu;

İlim sana olsun ey Eba Münzir, Canım Kabza-i Kudretinde olan Allah'a yemin ederim ki, muhakkak Ayet-el Kûrsi'nin bir dili ve ikide dudağı vardır ki, Arş'ın direğinin yanında Melik-i (Müteâl olan Allah-u Teâlâ Hazretlerini) takdis eder (O'na Tazimde bulunur.)

''Yatağına geldiğin vakit Ayetel Kürsi'yi oku, muhakkak ki Allah Teala sana bir melek müekkel kılar, sabaha kadar seni şeytanın şerrinden muhafaza eder.''

Hafız Heysemî rivayetlerden birinin senedinin sağlam olduğunu belirtmiştir. (bk. Mecmauz-Zevaid, h. no: 16922)


Hazret-i Ali, (Kabir azabından kurtulmak için, Ayetel Kürsiyi çok okumalı) buyuruyor. (Zühre-tür-Riyaz)

Hz. Peygamber (S.a.v.) Kur'an'da en büyük ayetin Âyetü'l-kürsî olduğunu (Müslim, "Müsâfirîn", 258; Ebû Dâvûd, "Ṣalât", 352, "Ḥurûf", 1), yatağına girerken onu okuyan kimseyi Allah'ın koruyacağını ve şeytanın ona yaklaşamayacağını (Buhârî, "Vekâlet", 10), bu âyetin içinde Allah'ın en yüce isminin bulunduğunu (Müsned, VI, 461) ve Kur'an âyetlerinin efendisi olduğunu (Tirmizî, "Feżâʾilü'l-Ḳurʾân", 2) haber vermiştir. 

Hz. Peygamber, Übey b. Kâ'b'a "Allah'ın kitabından hangi âyet en büyüğüdür" diye sorup "Âyetü'l-kürsî'dir cevabını almıştır.

Ayetel Kürsi faziletleri:

Ayetel Kürsi'nin ihlas ile okuyanın, insan ve hayvan hakları ve farz borçlarından başka bütün günahları af olur.

Her kim farz namazın arkasında Ayetel Kûrsi'yi okursa, diğer namaza kadar Allah zimmetinde olur.

Bakara Suresinde bir Ayet vardır ki Kur'ân ayetlerinin efendisidir. Şeytan olan herhangi bir evde okunursa (şeytan) o evden çıkar. (O Ayet) Ayetel Kürsi'dir.

Ayetel Kürsi, Kuran'ın dörtte biridir.

Her kim farz namazının peşinden Ayetel Kürsi'yi okursa, ölünce cennete girer.

Ayetel Kürsi okuyanın tevbeleri kabul olur.

Ayetel Kürsi’yi evden çıkarken okuduğumuzda Allah-u Teala o kişi için yetmiş melek görevlendirir. Bu melekler Ayetel Kürsi’yi okuyan kişiyi korur ve himaye ederler.

Her kim Ayetel-Kürsi'yi yatağına yatarken okursa, Allah o kimseyi, komşusunu, komşusunun komşusunu ve etrafındaki evleri muhafaza altına alır.

Nazara karşı okunması gereken dualar arasında yer alır.

Dualarımızın kabul olması için bol bol Ayetel Kürsi okunmalıdır.

Ayetel Kürsi okuyan kişi kendini güvene alır. Evde bulunan şeytan için okunarak kendimizi güvene alırız.

Ayetel Kürsi 170 defa okunursa Allah okuyan kişinin her işine yardımcı olur.

Ayetel Kürsi; buğday, pirinç gibi şeylere 313 defa okunursa bereket ve bolluk gelir.

 

Ayetel Kürsi sıkıntı, zorluk ve darlık çekmekten kurtarır. Kederden uzak oluruz, bolluk berekete kavuşuruz.

Evde, Fatiha ve Ayetel Kürsi okuyana, o gün cin ve şeytan zarar veremez.

Ayetel Kürsi okumak arzularımızı ve isteklerimizi elde etmemize vesile olur.

Ayetel Kürsi’yi okumaya alışkanlık edinen kimse her türlü şeyden kararlı olur.

Ayetel Kürsi bizi tehlikeli durumlardan kurtarır.

Cuma günü okunan Ayetel Kürsi ile dua edilirse dualarımız kabul görür.

Ayetel Kürsi okunursa kabir nurla dolar kabir genişler ve ölünün derecesi mevkisi ve makamı yükselir.

Vefat edenler için okunan Ayetel Kürsi, okuyan için büyük sevap olur.

Ey Oğul İlmihali’ndeki hadis-i şerifler de şöyledir:
(Namazdan sonra, Ayetel Kürsi'yi okuyana her harfi için 40 sevap verilir.)

(Bir kişi namazdan sonra hemen bir defa Ayetel Kürsi'yi okursa, o âyet Arş-ı alaya kadar gider ve orada durmadan hareket ederek "Ya Rabbi, beni okuyan kulunu affet!" der. Hak teâlâ, mekandan ve cihetten münezzeh olarak "Ey meleklerim, şahit olun, namazdan sonra Âyet-el kürsiyi okuyan kulumun günahlarını affettim" buyurur.)

Peygamber Efendimiz (S.a.v.);’’ Namazın ardından Ayetel Kürsi’yi okuyan kimse, sonraki namaza kadar Allah’ın himayesi altındadır.’’buyurarak bu ayeti okumamızı tavsiye buyurmuştur.

 

 

 

 

 

 

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Çetin Harika - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberso Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberso hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberso editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberso değil haberi geçen ajanstır.Anket Tekrar sokağa çıkma yasağı gelmeli mi ?