İç huzuru için dua…

Dua ederken tüm içtenliğimizle Allah’tan istediğimiz her şey için dua ile yapar ve dua ile isteriz.

Bazen de içimizde o tarifsiz bir huzursuzluk başını alır gider. Allah (c.c) içimizi ferahlatması, sıkıntımızın giderilmesi için dua ederiz.

Peygamberimiz buyurdular ki: “Balığın karnındayken Yunus'un yaptığı dua şu idi: La ilahe ille ente subhaneke inni küntü minezzalimin” Allah’ım senden başka ilah yoktur. Seni her türlü kusurlardan tenzih ederim. Ben nefsime zulmedenlerdenim.” Bununla dua edip de icabet görmeyen yoktur.

"La havle ve la kuvvete illa billah..."

Anlamı: Güç ve kuvvet ancak Allah'a mahsustur.

“Ya Vedûd! Ya Vedûd! Ya Ze’l-arşi’l-mecid! Ya Mübdi’, Ya Mu’id! Ya Fe’aalün lima yürid! Es’elüke bi-nuri vechikellezi mele’e erkane arşike ve es’elüke bi-kudretikelleti kadderte biha halkake ve bi-rahmetikelleti vesiat külle şey’in. La ilâhe illâ ente. Ya Muğis, eğisni! Ya muğis, eğisni! Ya muğis, eğisni!..”

Anlamı

“Ey Vedûd! Ey Vedûd! Ey yüce Arşın Sahibi! Ey kâinatı hiçten ve benzersiz bir şekilde yaratıp bin bir isminin tecellileriyle emsalsiz bir şekilde süsleyen Mübdi’!

Ey varlıkları ölümünden sonra yeniden inşa edip dirilten Muîd! Ey dilediği her şeyi yapan! Arşının rükünlerini dolduran Zâtının nûru hürmetine; yarattığın bütün varlıklara hükmeden kudretin hürmetine ve her şeyi kaplayan rahmetin hürmetine istiyorum. Senden başka hiçbir ilâh yoktur.

Ey kendisinden yardım isteyene yardım eden! Bana yardım et. Ey güç durumda olanlara yardım eden ve ummadıkları yerlerden ihtiyaçlarını ellerine veren Muğîs! Bana yardım et!”

"La havle ve la kuvvete illa billah..."

Anlamı: Güç ve kuvvet ancak Allah'a mahsustur.

Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem bir keder ve üzüntü hissettiği zaman şöyle dua ederdi:


Lâ ilâhe illallâhü'l-azîmü'l-halîm
Lâ ilâhe ilallâhü Rabbü'l-arşi'l-azîm
Lâ ilâhe ilallâhü Rabbü's-semâvâti ve Rabbü'l-ardı ve Rabbü'l-arşi'l-kerîm


Anlamı

 

Azamet ve hilim sahibi olan Allah'tan başka ibadete layık hiç bir ilah yoktur.
Azametli arşın sahibi olan Allah'tan başka ibadete layık hiç bir ilah yoktur.
Göklerin Rabbi, Yerin Rabbi ve Yüce arşın Rabbinden başka ibadete layık hiç bir ilah yoktur.
Buhari, Müslim, Tirmizi
Riyazü's Salihin, 1505.hadis-i şerif 

 

Peyygamberimiz üzüntü sırasında okuduğu dua: Halim ve Azim olan Allah’tan başka ilah yoktur. Büyük arşın Rabbi olan Allah’tan başka ilah yoktur. Kıymetli arşın Rabbi, Arzın Rabbi, semavatın Rabbi olan Allah’tan başka ilah yoktur.” Peygamberimizi bir şey üzecek olsa. “Ya Hayyu ya Kayyum birahmetike eztaiz. “Ey diri olan ey Kayyum olan Rabbim rahmetin adına yardımını talep ediyorum. Elüzzü bi ya zel celali vel ikram. Ya zel celali vel ikramı devamlı söylemek gerek. Allahu Rabbi la uşkiru bihi şeyen. Rabbim Allah’tır ben ona hiç bir şeyi ortak koşmam.

 

Felak ve nas suresi Allaha sığınma anlamına gelen ‘’muavvizeteyn’’ adı verilir. İki sureyi kazadan, beladan, tüm musibetlerden korunmak için de okunmakta. 


Nas Suresi

Bismillahirrahmânirrahîm.

Kul e'ûzü birabbinnâs Melikinnâs İlâhinnâs Min şerrilvesvâsilhannâs Ellezî yüvesvisü fî sudûrinnâsi Minelcinneti vennâs

Anlamı

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

De ki: Sığınırım ben insanların Rabbine, İnsanların hükümdarına, İnsanların ilahına, O sinsi vesvesecinin şerrinden.O ki, insanların göğüslerine vesveseler fısıldar. Gerek cinlerden, gerek insanlardan.


Felak Suresi


Bismillahirrahmânirrahîm.

Kul e'ûzü birabbil felak Min şerri mâ halak Ve min şerri ğasikın izâ vekab Ve min şerrinneffâsâti fil'ukad  Ve min şerri hâsidin izâ hased

 

Anlamı

Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.

 De ki: "Sığınırım o sabahın Rabbine,Yarattığı şeylerin şerrinden,Karanlığı çöküp bastırdığında bir gecenin şerrinden,o düğümlere üfleyen üfürükçülerin şerrinden ve kıskançlık gösterdiğinde bir kıskancın şerrinden!"

 

Ayetel Kürsi suresi


Bismillahirrahmânirrahîm.

Allâhü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm, lâ te'huzühu sinetün velâ nevm,

lehu mâ fissemâvâti ve ma fil'ard, men zellezi yeşfeu indehu illâ bi'iznih,

ya'lemü mâ beyne eydiyhim vemâ halfehüm, velâ yü-hîtûne bi'şey'im min ilmihî illâ bima şâe vesia kürsiyyühüssemâvâti vel'ard,velâ yeûdühû hıfzuhümâ ve hüvel aliyyül azim.

Anlamı

Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.

Allah'dan başka hiç bir ilah yoktur. O, daima yaşayan, daima duran,bütün varlıkları ayakta tutandır. O'nu ne gaflet basar, ne de uyku.

Göklerdeki ve yerdeki herşey O'nundur. O'nun izni olmadan huzurunda şefaat etmek kimin haddine! Onların önlerinde ve arkalarında ne varsa hepsini bilir.

Onlar ise, O'nun dilediği kadarından başka ilminden hiçbir şey kavrayamazlar.

O'nun hükümdarlığı, bütün gökleri ve yeri kucaklamıştır. Her ikisini görüp gözetmek,

ona bir ağırlık da vermez. O, çok yüce, çok büyüktür.

 

Cuma günü”La ilahe illa ente ya hannanü ya mennanü ya bedias semavati vel erdi ya zel celali vel ikram”” bu dua ile dua eder ve Allah'dan isterse ,Allah mutlaka duanıza karşılk verir.

 

İnşirah suresi

Bismillahirrahmânirrahîm.
Elem neşrah leke sadrek Ve vada'na 'anke vizreke Elleziy enkada zahreke Ve refa'na leke zikreke Feinne me'al'usri yüsren İnne me'al'usri yüsren Feiza ferağte fensab Ve ila rabbike ferğab

Anlamı

Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.
Senin için bağrını açmadık mı? İndirmedik mi senden o yükünü? O sırtında gıcırdamakta olan (ve bu şekilde sana eziyet veren) yükünü? Senin şanını yüceltmedik mi?  Demek ki, zorlukla beraber bir kolaylık var. Evet o zorlukla beraber bir kolaylık var O halde boş kaldığında yine kalk yorul! Ve ancak Rabbinden ümit et, hep O'na doğrul!

 

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Harika Çetin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberso Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberso hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberso editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberso değil haberi geçen ajanstır.Anket Bu sene Tatil Planınız var mı ?