Düşünceler ve Bilgi Kirliği

Zihin kirliliği ( aklından geçirdiğin düşüncelerin boş , melayani , günah , haram , mekruh cinsinden şeyler olması ) kişinin hayal dünyasını bozduğu g...

Zihin kirliliği ( aklından geçirdiğin düşüncelerin boş , melayani , günah , haram , mekruh cinsinden şeyler olması ) kişinin hayal dünyasını bozduğu gibi zaman içersinde bu düşünceler fiillerine de sirayet eder ( fiillerine de etki eder ).

Böylece kişi içte ve dışta ( enfüsünde ve afak da ) bozulmaya maruz kalır !

Bu sebeple fiillerinde Allah'ın rızasını gözettiğin gibi , düşüncelerinde de bu rızayı gözet !

Seni tehlikeye sürükleyecek düşüncelerden uzak dur !

Bunu sağlayabilmek için de her daim Allah'ı zikir ( Kelime-i tevhid , salavat , esmaül hüsna'dan terkibine uygun belirlenmiş isim , fazileti yüksek ayet , ihtiyaca göre belirlenmiş sure , istiğfar vb. ) halinde olmaya gayret et !

Böylece zihnini başlangıçta maleyani şeylere karşı kısmen de olsa bloke etmiş olursun.
Bir müddet sonra ise bu zikirlerin seni boş düşüncelerden alıkoyduğunu müşahade edersin !

Böyle tedbir almaz isen sendeki vehim kanalları sürekli açık olup , nefsinin ve şeytanın ilhamlarının tesiri ile maleyani , günah , zanni düşünceler hayalini istila ederek ( ele geçirerek ) iç dünyanı ( zihnini ) ifsad edecektir ( bozacaktır ).

-------------------------------------------------------------------------

" Elem neşrah leke sadrek (sadreke)."
İnşirâh - 1

Meali : " Biz senin sadrını ( göğsünü ) açıp genişletmedik mi ? "

Her insanın sadrı ( göğsü ) cehaleti ve kızgınlığı ölçüsünde daralır , sıkılır.
Allah'ın hidayet etmesi ile açılır ve genişler.

Hak yoluna karşı daralan , Hakk'ın emirlerini yerine getirmeye karşı daralan göğüs , batıl olan şeylere karşı genişler.
Batıl olan şeylere karşı daralan göğüs ise Hakk için genişler.

Yani Allah'ın emrini gözeten , rızasına erecek ameller ile meşgul olan kimse ve bunun için Allah'tan yardım isteyen kimsenin göğsünü Allah bu hayır yolunda genişletir. Huzur ve rahatlığı bulur. Bu kimsenin göğsü Allah'tan bir rahmet olarak Allah'ın rızası olmayan işlere karşı daraltılır. Böylece kişi batıl işlere , boş , maleyani işlere , günaha sevk edecek işlere meyletmekten sıkıntı duyar.

Boş , maleyani , batıl , günaha meyleden ve böylesi amellerde bulunan kimsenin göğsü bu amellere karşı genişlik bulduğundan , böylesi bir kimsenin Allah'ın emirlerini yerine getirmek , rızasını gözetmek hususundaki amellere karşı ise göğsü daralır , sıkılır.

Genişliğin ne tarafta ise meylin o tarafadır !
Durumunu insaf ile tetkik et ve ahvalini gör !

Allah'ın , Resulüne hitabına bakınız :" Elem neşrah leke sadrek (sadreke)."

--------------------------------------------------------------

Kişinin kendini ilgilendirmeyen ve kendine bir fayda sağlamayacak hususlarda konuşması , düşünmesi , araştırma yapması , dinlemesi boş ve gereksiz olduğu gibi nefsin azgınlığına , günaha girmeye , şeytanın ilkalarına kalbi hazır hale getirmeye , ahlakın bozulmasına , haddin aşılmasına , edebin kaybedilmesine , kalbin katılaşmasına , anlayış ve idrakten yoksunluğa ve dahi bir çok olumsuzluğun vuku bulmasına sebep olur.

Unutulmamalıdır ki ağızdan çıkan her kelamın , işitilen her sözün , vesair sorumlu olduğumuz her bir organımızın ( kalp , el , göz , kulak , dil , ayak , mide ve cinsel organ ) amelinin hesabı vardır !

Allah en doğrusunu bilir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Şahin Uçar - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberso Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberso hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberso editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberso değil haberi geçen ajanstır.Anket Ramazan'da 21 Günlük Kapatılmayı Destekliyor musunuz ?