Yatırım İçin Altına Alternatif Enstrümanlar

 Yatırım yapmak ve yatırım kazancı elde etmek herkesin uç noktada halleri arasında yer alıyor. Düşük bütçeli yatırımlardan yüksek bütçelere kadar bunun yolları için pek çok alternatif deneniyor. Yıllardan beri eskimeyen bir inanışa göre altın en güvenilir liman olarak görülüyor. Çünkü uzun vadede zarar etme şansının söz konusu olmadığı düşünülüyor. Gerçekten para birimlerinin değerleri değişken olabiliyorken, altın gibi değerli madenler için yükseliş mümkün hale gelebiliyor.

 

Bunu anlamak için altın değerlerinin geçmiş yıllara göre analizine bakmak bile yeterli. 1990 yılında altın fiyatı 30.900 Türk Lirası iken 2002 yılında 12.537.50 Türk Lirası olarak kayıtlara geçmiş. Yıl 2011 olduğunda altın fiyatları 68.717 Türk Lirası olmuş. 2020 içinse bu tutar 297.00 Türk Lirası olarak gözüküyor. Tüm bu fiyat endeksleri yılların Ocak ayları baz alınarak listelendi. 2020 Ocak ayında 297.00 Türk Lirası olan altın birim fiyatı ise Mayıs ayı itibariyle 386.00 TL dolaylarında seyrediyor. Yani yükseliş devam ederken güvenilir liman olmayı sürdürüyor.

 

Ancak altın yatırımı yapmak hem uzun vadeli bir bekleyişi hem de yüksek tutarla alınacağı için büyük bir alım gücünü gerektiriyor. Doğal olarak insanlar yatırım için altına alternatif aramaya başladılar. Dünya çapında kullanılan ve ticaretin en önemli parçası olan Dolar bu aşamada bir diğer seçenek.

 

2002 yılında dolar alış fiyatı 1.506.431 Türk Lirası idi. Türk lirasından sıfırların atılmasıyla beraber 2005 yılında doların değeri 1.3408 Türk Lirası oldu. 2020 yılına geldiğimizde ise Dolar artık 6.3786 Türk Lirası bandına dayandı. Haliyle bu sürecin ardından Dolar yatırımı yapmak için ciddi bir tutara ihtiyaç duyacaksınız.

 

Peki ya diğer yatırım enstrümanları için durumun nasıl seyrettiğini ya da seyredeceğini hiç düşündünüz mü? Örneğin tüm dünyada daha sık tercih edilmeye başlanan kripto paralar ciddi bir değer algısı yaratıyor. 5 yıl önce 2-3 TL ile satın alınabilen bir kripto para biriminin şimdilerde 200 $ değeri aştığını görebilirsiniz. Yani çok ufak yatırımlarla ilerisi için ciddi bir yatırım yapabilmek mümkün. Tabi ki değer kazanamayan çok fazla yatırım enstrümanı olduğu için kripto paralar için de bu geçerliliğini koruyor.

 

Türkiye'de yatırımın bir diğer ana alternatiflerinden birisi ise toprak oluyor. Arsa almak bir noktada güvence sahibi olmanın yolları arasında görülüyor. Fakat emlak sektörünün durgunluğu göz önüne alındığı zaman ileriye dönük ne kadar kârlı bir yatırım olacağı kafaları karıştırıyor.

 

Bir yatırımdan uzun vadede kâr etmek istiyorsak bize kazanç vadeden bir seçenek sunması gerekiyor. Opsiyonlara bakıldığında da bunu son yıllarda araba piyasasında çok net bir biçimde görebiliyoruz. Örneğin 2015 yılında sıfır olarak alınan 70.000 TL değerindeki bir aracın, 2020 yılında ikinci el olarak bile ikinci sahibine 100.000 TL dolaylarında satılabildiğine şahit oluyoruz.

 

Yatırım araçları için hizmet sunan banka ve finansman şirketlerinin borsa üzerinde de pek çok varyasyona sahip olduğunu unutmamalısınız. Mesela hisse senetleri halen daha kısa vadeli kazançlarla ciddi paralar kazandıran yatırım araçları olarak görülüyor. Türkiye haricinde de dünya borsalarını takip ederek talep gören şirketlere ortak olabilirsiniz. Halka arz ile beraber en büyük ve sektörünün lideri olan firmalar bile hisse senedi ile borsada işlem görüyor.

 

Altın eskilerin yastık altı olarak saklamayı uygun gördükleri, anında para gibi kullanılamadığı için kötü günler için sakladıkları bir yatırım yöntemi olarak tarih olmak üzere. En azından günümüz yatırımlarında çok daha efektif seçenekler aranıyor. Kripto paralar ve hisse senetleri o kadar uzun vadeli bekleme sürelerine sahip olmadan daha yüksek meblağlar kazandırabiliyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Rahmi Vidinlioğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberso Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberso hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sizce, Korona'da İkinci Dalga Gelir Mi ?