Kripto Paraların Piyasadaki Konumu

Kripto para ya da kripto döviz tanımlarıyla ilk olarak 2009 yılında Bitcoin ile duyduk. Fakat kripto para birimi girişimi için bu hamle ilk değildi. Uzun yıllar boyunca bu alanda çeşitli geliştirmeler ve çalışmalar yapılmıştı. Yine de piyasada ilk defa kabul gören ve insanlar tarafından büyük bir ilgi gösterilen örneği Bitcoin oldu.

 

Kripto paranın tarihine bakıldığında ilk olarak 1983 yılında David Chaum tarafından tasarlanan eCash fikriyle karşılaşıyoruz. Fikir olarak 1983'te ortaya çıkan eCash ise ilk defa 1995 yılında digicash platformu üzerinden sunulmuş oldu. Aradan bir yıl geçtiğinde ise NSA tarafından anonim kripto para bildirisi yayınlanarak bu durumun resmi olarak kabul görüldüğü beyan edilmiş oldu.

 

Tescil işleminin ardından çok hareketli yıllar yaşanmaya başlandı. Çünkü 1998 yılında merkezi olmayan bir anonim kripto para projesi olan b-money ilk defa Wei Dai tarafından tekrardan projelendirildi. Aynı yıl Nick Szabo ise Bit-gold ismini verdiği coin ile bunu gerçeğe dönüştürdü. Bitcoin'in temelini oluşturan blok zincir sistemi olan blockchain için ortaya çıkan ispatlanmış emek mekanizması ise Hal Finney tarafından üretilmiş oldu.

 

Artık Bitcoin için zemin oldukça müsaitti fakat aradan en az 10 yıl geçmesi gerekti. 2009 yılında ise bomba etkisi yaratan Bitcoin duyuruldu. Satoshi Nakomoto takma isimli anonim bir isim tarafından blockchain teknolojisiyle üretilen ve tamamıyla anonim ve merkezsiz olarak piyasaya sürülen bir kripto para birimi oluşturuldu. Her geçen yıl yeni bir coin ortaya çıkarak altcoin gruplarını canlandırdı. Günümüzde yüzlerce kripto para biriminin olması buna bağlıdır.

 

Aslında bir noktada sanal para olarak adlandırılan kripto paraların değeri ise ilk etapta pek önemsenmedi. Öyle ki 2009 yılında Bitcoin almak istediğinizde birkaç cent ödemeniz yeterli oluyordu. Örneğin Bitcoin milyoneri olarak bilinen Norveçli bir genç 2009 yılında tam 27 $ karşılığında 5.000 Bitcoin almıştır. Kabaca şimdiki Bitcoin değerine bakıldığında 5.000 Bitcoin tam 47 milyon 650 bin $'a karşılık geliyor.

 

Tam 11 yıl içerisinde 27 $ ile 47 milyon dolar kazanmak ciddi bir yatırım başarısı olarak düşünülebilir. Ancak hiçbir merkeze bağlı olmaması, takip edilebilir bir ödeme yöntemi olmaması ve halen daha pek çok alanda kabul görmemiş olması o yıllarda daha büyük bir sansasyon olarak görülüyordu. Bu yüzden yatırım yapmaktan kaçınan çok fazla insan vardı. Bitcoin değeri yıldan yıla artarak yükselişini sürdürürken diğer altcoinler de bu kervana katıldı.

 

Örneğin 2015 yılında piyasaya sürülen Ethereum en popüler kripto para birimlerinden birisidir. Şu sıralar Ethereum güncel değeri 209 $ seviyesinde seyrediyor.  Ancak 2012 yılından beri kripto para piyasasında yer alan Ripple 0,2 $ ile halen daha çok büyük bir değere ulaşabilmiş değil. Yani manipüle edilemeyen bir borsa olarak görülen kripto para piyasalarında bile dalgalanmalar anlık yaşanabiliyor.

 

Bitcoin bile bir gün 2.000 $ değer kaybedip ertesi gün 5.000 $ değer kazanabiliyor. Şu sıralar Bitcoin Cash 239 $, Litecoin 44 $, Dash 79 $ olarak işlem görüyor. Farklı yıllarda piyasaya çıkmış ve Bitcoin mimarisini kullanarak büyüyen kripto paralar değişken bir piyasa yapısına sahip. Günün her saati aktif olan piyasanın dalgalanması dışarıdan müdahalelere kapalı olduğundan çok daha güvenlidir.

 

Ancak deepweb üzerinde yasadışı ödeme kanalları olarak bilinen kripto para birimleri halen daha son tüketiciye tam manasıyla güven aşılamayı başarmış değil. Ülkemizde de pek çok yatırımcısı olmasına rağmen genel geçer bir kabulleniş görememekteyiz. Hali hazırda 1 Bitcoin'in değeri 64 bin TL'yi aşmışken geleceğin para birimi olabilmesi gayet mümkün görünmektedir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ömer Ulusoy - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberso Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberso hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sizce, Korona'da İkinci Dalga Gelir Mi ?