İkinci El Otomobil Fiyatları Sıfırı Geçti

Yıllardan beri dalgalanan bir ivmeyle hareket eden ikinci el araba piyasası şu günlerde tepe noktaya ulaştı. Öyle ki bazı araba modellerinin ikinci el fiyatı daha yüksek konuma geldi. Doğal olarak insanların aklında da sıfır kilometre araçtan daha pahalı bir ikinci el araç nasıl olabilir sorusu takıldı. Aslında bu durumun açıklaması yalnızca arz talep olarak yapılabilir. Çünkü temel sorun burada başlıyor.

 

Öncelikle Türkiye'nin otomobil konusunda ciddi bir alım satım pazarı olduğunu söylemek gerek. Ülkemizde 2020 başlarında TÜİK tarafından araştırması yapılan verilere baktığımızda 23 milyondan fazla motorlu aracın trafik tescili olduğunu gördük. Bunların her ne kadar kamyonet, motosiklet, traktör ve benzeri araçları da kapsadığını bilsek bile yüksek bir sayı olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

 

23 milyon aracın %54'ünün otomobil olması en az 12 milyon otomobil olduğu anlamına geliyor. Peki bu kadar arz talep döngüsünün yoğun olduğu bir pazarda neden sıfır arabadan daha pahalı ikinci el arabalar mevcut. Covid 19 sebebiyle alınan önlemler global olarak yürürlüğe girdiği için yalnızca Türkiye'de işletmelerin kapanmadığını görebiliyoruz. Özellikle Çin'de kapanan işletme ve fabrika sayısı ciddi bir orandadır. Otomotiv üreticilerinin ise gerek yedek parça gerekse otomobil üretim tesislerinin büyük bir çoğunluğu uzak doğu pazarında.

 

Yani otomobil üreten bir şirketin 2019'da Corona virüsü ile ilgili ciddi bir malumatı olmamasından ötürü 2020 için önlemler almadığını düşünebiliriz. Hiçbir şirket fabrikaların aylarca kapalı kalacağını düşünmüyordu. Risk faktörü halen daha birçok ülkede hat safhada olduğu için tam verimlilikle üretime geçilebilmiş değil. Haliyle Türkiye'de bir satış galerisinde sıfır kilometre otomobil bulmak yavaş yavaş zorlaşıyor.

 

Örnek olarak Volkswagen Caddy almaya karar verdiniz ve internet üzerinden de sıfır kilometre fiyatlarını araştırdınız. Karşınıza 165 bin TL dolaylarında bir fiyat çıkabiliyor. Sahip olduğunuz birikim ya da toplam kredili miktarla beraber bu tutarı karşılamanız durumunda galeriye giderek satın almak istediğiniz modeli belirtiyorsunuz. Ancak alacağınız cevap en az 2 ay sonra teslimat yapılabileceği yönünde.

 

Uzak doğu pazarından gemilerle gelen otomobil ve yedek parçalar şu sıralar durma noktasına geldi. Yeni otomobil gelmediği için galerilerin yalnızca elinde olan otomobiller satışa sunulabiliyor. Bu az sayıda opsiyon olması durumu ise fiyatlara tabi ki yansıyor.

 

Fakat sıfır kilometre fiyatlarına yansıdığı kadar ikinci el araba fiyatlarına da yansıyor. Çünkü galeride bulamadığınız bir arabayı ikinci el piyasasında birçok farklı varyasyon olarak bulma şansına sahipsiniz. Yine Volkswagen Caddy modeli üzerinden örnek verelim. Sıfır satış fiyatı için 165 bin TL gibi bir tutar söz konusu iken anında satın almak istediğinizde ikinci el fiyatını 170 bin TL olarak görüyorsunuz.

 

Neden ikinci el arabaya daha fazlasını vereyim ki dediğinizi duyar gibiyim. Burada gözden kaçan unsur ise galerilerin fiyat verememesidir. Aylardır otomobil gelişi olmadığından dolayı güncel bir fiyatlandırma söz konusu değil. Çünkü her şey döviz kurlarına bağlıdır. Yani 2 ay sonra gelen Volkswagen Caddy için doların kontrolsüz yükselmesi sonucunda ödemeniz gereken meblağ 190 bin TL bile olabilir. Belki daha az ya da daha çok olma potansiyeli var. Tüm bu fiyat farklılıkları dolar kurunu takip edecek.

 

Türkiye'de 2020 yılında ikinci eli sıfırdan pahalı olan araçlar arasında Toyota Corolla, Fiat Egea, Peugeot 3008, Hyundai i20, Honda Civic, Dacia Duster, Kia Sportage, Seat Leon, Skoda Superb ve Volkswagen Caddy ön plana çıkıyor. Araçların sıfır fiyatıyla ikinci el fiyatları arasındaki fark ise 5 bin TL ile 20 bin TL arasında değişken görünüyor. Tabi mevcut Covid 19 yasakları sebebiyle şirket filolarının kiralanmaması, münferit araç kiralama işlemlerinin dibe vurması gibi unsurları da fiyat endeksi için bir kıstas olarak sayabiliriz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hasan Çakar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberso Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberso hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sizce, Korona'da İkinci Dalga Gelir Mi ?