Uzay Yatırımlarında Başı Çeken Ülkeler Yeniden Sıralanıyor

Uzay, insanoğlunun her zaman ilgisini çekmiş ve insanlığa yön vermiş bir kavramdır. Günümüzde de gerekli önemi görüyor ve artık hedeflerimizi o noktaya kadar çıkarmış durumdayız. Ne yazık ki Türkiye'nin uzay hedeflerine yönelik belirgin bir kıstas yok. Fakat Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Çin, Hindistan ve diğer Avrupa ülkeleri uzay yarışında kartların yeniden dağıtılması gerektiğinin sinyallerini vermeye başladı.

 

Günümüzde uzay projeleri pek çok farklı standartla ortaya atılıyor. Eskiden ay misyonları gün yüzüne çıkarken şimdilerde Mars kolonilerinden söz edilebiliyor. Geçmişte haberleşme ve GPS uyduları fırlatılırken artık savaş anlamında destekçi uydular ve hatta anti uydu sistemleri üzerinde çalışmalar sürdürülüyor.

 

Asteroid madenciliği ve uzay turizmi ise rekabetin en uç noktalarına ulaşacak iki ayrı sektör gibi duruyor. İlk olarak ayrılan bütçelere göz atarak 2019 yılında ne gibi tutarların uzay projelerine ayrıldığına göz atalım.

 

Öncelikle Amerika Birleşik Devletleri tarafından NASA için ayrılan yıllık bütçenin halen daha 20 milyar $ seviyesinde olduğunu vurgulayalım. Yani çok ciddi bir tutarla ve bunun yanı sıra SpaceX ortaklığıyla NASA gerçekten birkaç adım önde gibi duruyor. Kaldı ki Mars için insanlı bir kalıcı üs kurmaya hazırlanıyorlar.

 

Avrupa'da da yüksek meblağlar söz konusu olsa da toplu bir bütçe söz konusu. Avrupa Birliği Uzay Komisyonu 2021-2027 yıllarını kapsayan süreç için 16 milyar € bütçeyi ayırıyor. Fakat bu tutar NASA için bir yıllık tutar kadar. Bireysel olarak bakıldığında ise Fransa'nın 3.16 milyar €, Almanya'nın 2.15 milyar €, İtalya'nın 1.13 milyar €, İngiltere'nin 890 milyon €, İspanya'nın 400 milyon €, Belçika'nın 250 milyon €, İsviçre'nin 200 milyon € yıllık uzay bütçesi bulunuyor. Avrupa Komisyonunun ortak yıllık bütçesi ise 2.12 milyar € hacminde bir fondan oluşuyor.

 

Avrupa'yı bu alanda en çok destekleyen ülke ise Rusya oluyor. Rusların Amerika'nın ve Çin'in yanında uzay konusunda en tecrübeli ülke olduklarını tartışmıyoruz. Üstelik Mars misyonu dahil olmak üzere Rusya ve Avrupa arasındaki mutabakatlar neticesinde çok sayıda ortak misyon gerçekleştirildi. Rusya uzay ajansı olan Roskozmos ise Mars'tan ziyade Ay üzerinde insanlı misyonların önümüzdeki 10 yıl içerisinde daha ön planda tutulduğunu açıkladı.

 

Uzay yarışında emin adımlarla ilerleyen bir diğer dev ise Çin. Kendi uzay istasyonunu yapmayı hedefleyen, 2020'li yılların başında Mars için sondaj görevlerini başlatmayı amaçlayan, sürekli olarak farklı füze tiplerinin testlerini tamamlayarak uzay yarışında yer edinen bir ülkeden söz ediyoruz.

 

Hindistan ise geçtiğimiz günlerde aya bir sonda indirmek üzereyken başarısız oldu. Misyonun son 10 dakikasında araçla bağlantıyı kaybeden Hindistan Uzay Ajansı ise vazgeçmiş görünmüyor. Keza birçok ülkenin uzun yıllardan beri uzaya fırlattığı uyduları Hindistan tarafından uzaya gönderiliyor. Yazılım konusunda yaptıkları yatırım ve uzay hususunda gerçekten iddialı bir sükse yakalamış olmaları onları da bu yarışın içerisine dahil ediyor.

 

İlk olarak Çin'in 2007 yılında yörüngedeki bir uyduyu vurarak anti uydu denemelerini yapması büyük tepkilere yol açmıştı. Geçtiğimiz günlerde aynı eylemi Hindistan gerçekleştirdi ve anti uydu çalışmalarında da büyük bir yol kat ettiklerini gösterdi. Tabi ki başta ABD olmak üzere pek çok topluluğun tepkisiyle karşılaştılar.

 

Fransa ise bu gibi durumlar için şimdiden 4.64 milyar € bütçe ayırarak uydu güvenliğini sağlayabilecek bir lazer protokolü üzerinde çalışmalara başladı. Amerika, Çin ve Rusya'nın ardından başta Hindistan olmak üzere Avrupa ülkelerinin çok daha etkin bir yapıya kavuşacaklarına kesin gözüyle bakıyoruz. Ay ve Mars misyonlarının sayıca artması ise önümüzdeki yılların son derece heyecanlı geçeceğinin kanıtı.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ömer Ulusoy - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberso Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberso hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Sokağa Çıkma Yasağı Gelmeli mi ?