Amerika Gezisinin Önemi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 13 Kasım'da Amerika'ya gerçekleştireceği ziyaretin tartışmaları muhalefet cephesinde tüm hızıyla sürüyor. Barış Pınarı Harekatı'nın başladığı gün Amerika başkanı Trump tarafından gönderilen ve Türk milletine ağır hakaretler içeren küstah mektubun yankıları dinmeden yeni gelişmelerle Türk Amerikan ilişkileri derinden sarsılmaya devam ediyor.


Muhalefet sadece bu küstah ve hadsiz mektubun gönderilmiş olmasından dolayı bile Amerika gezisinin iptal edilmesi gerektiğini savunurken Amerikan Temsilciler Meclisi, takvimde başka hiç gün kalmamış gibi, 29 Ekim'de Sözde Ermeni soykırımı yasa tasarısını kabul etti. Bununla da yetinmeyen temsilciler Meclisi başta Recep Tayyip Erdoğan ve ailesi olmak üzere birçok ismin mal varlıklarının araştırılmasını istedi. Bu gelişmeler neticesinde muhalefet kesinlikle Amerika'ya gidilmemesi ve hem mektuba hem de kabul edilen sözde tasarıya tepkinin en ağır tondan verilmesi gerektiğini söylüyor. Recep Tayyip Erdoğan da konu ile ilgili kendisine sorulan sorularda Amerika'ya gidip gitmeyeceğinin belli olmadığını, henüz net bir karar vermediğini bildirdi.


Peki, ne yapılmalı? Amerika'ya gitmemek ve protesto şeklinde bir tepki ortaya koymak Türk milletine ve devlete ne kazandırır?


Recep Tayyip Erdoğan özellikle son dönemde Rusya ile sıcak temaslarda bulunuyor. 2019 boyunca Putin ile 8 kez baş başa görüşme gerçekleştirildi. Rusya ile gerçekleştirilen heyetlerarası görüşmeler de tüm hızıyla sürüyor. Bu görüşmeler sorunların çözümü için büyük bir fırsat sağlıyor. Ancak Amerika Başkanı Trump ile görüşmek her zaman mümkün olmuyor. Kritik durumlarda yapılan telefon görüşmeleri elbette mevcut ancak Amerika ile yüz yüze görüşerek çözülmesi gereken birçok problem de var.


Amerika ile varılmış olan mutabakata rağmen 120 saatlik sürenin sonunda teröristlerin güvenli bölgeyi tamamen terk etmedikleri biliniyor. Bunun yanı sıra hala güvenli bölgenin dışından da olsa taciz atışları son hızıyla devam ediyor. Suriye'nin kuzeyinde oluşturulacak güvenli bölgenin geleceği için bölgedeki en önemli aktörlerden biri olan Amerika ile anlaşmaya varmak çok büyük bir önem taşıyor.


Büyük bir başarı ile icra edilen Barış Pınar harekatının ardından Türkiye Amerika'ya karşı ilk defa elinde bu kadar büyük bir koz ile gitme fırsatı yakaladı. Dışarıdan bakarak tam olarak değerlendiremedikleri Türk Silahlı Kuvvetleri'nin harekat kabiliyeti tüm gerçekliği ile gözler önüne serilince geri adım atmak zorunda kaldılar. Halen teröristlere destek veriyor, onları koruyor, kolluyorlar fakat Türkiye'nin hassasiyetleri doğrultusunda güvenli bölgeden hızlı bir şekilde de çekiliyorlar. Amerika gezisinde en önemli gündem maddesi hiç şüphesiz Suriye meselesi olacaktır. 120 saatlik mutabakatta varılan anlaşmaya tam olarak uyulmamış olması Ankara'yı fazlasıyla rahatsız ediyor. Tüm rahatsızlıkların birinci elden Trump ile görüşülmesi de çok büyük bir önem taşıyor.


Ayrıca Amerika ile aramızda Suriye meselesinin dışında da çözülmesi gereken problemler masada bekliyor. Bunlardan en önemlilerinden biri de teröristbaşı FETÖ'nün iade edilmesi. Yıllardır ısrarla teröristbaşının hakkında işlem yapmayan Amerika artık Türkiye'yi daha fazla oyalayamayacağının da farkında.


Diğer yandan S-400 alımı sebebiyle F-35 programından çıkartılmamız ve hem uçak almamızın engellenmesi hem de üretim gerçekleştirmemizin önüne geçilmesi söz konusu. Yaptırımlar bununla da kalmıyor, Amerikan kongresi çok daha ağır yaptırımlarla karşı karşıya kalmamız için çalışıyor. Trump her konuşmasında yaptırımlara karşı olduğunu söylüyor olsa da bu konunun da detaylı bir şekilde görüşülmesi ve bir karara varılması gerekiyor. Türkiye olarak hakkımız olan ve ödemelerini peşin olarak yapmış olduğumuz uçakları teslim almak istiyoruz.


Amerika ile daha çözülmesi gereken birçok problemimiz varken acemi bir politika izleyerek protesto gösterisinde bulunmak ve Amerika'ya gitmemek milli menfaatlerimiz açısından uygun değildir.  Elbette hem küstah mektubun hem de Temsilciler Meclisi'nin aldığı kararın çok ciddi bir şekilde eleştirilmesi gerekiyor ama bundan önemlisi milli menfaatlerimizi koruyacak konularda adımlar atılmasıdır. Amerika gezisinin mutlaka gerçekleştirilmesi ve ortadaki problemlerin çözüme kavuşturulması için müzakere yolunun kullanılması büyük önem arz ediyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Rahmi Vidinlioğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberso Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberso hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Sokağa Çıkma Yasağı Gelmeli mi ?