Nafaka Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Nafaka kadın ve erkek tarafından alınsa da genelde kadınlar daha çok araştırır ve nafaka almaya hak kazanır. Nafaka reddi, miktarı farklı değişkenlere bağlıdır.

Haber albümü için resme tıklayın

Genellikle boşanmak isteyen kadınlar tarafından sıkça araştırılan nafaka konusu hakkında merak edilen çok soru vardır. Boşanma aşamasında olan kadınlar nafaka almak isterler. Ancak bunun için birtakım konulara hakim olmak gerekir.

Boşanmaların artması ile birlikte nafaka nedir ve kimler alabilir gibi sorular da sıkça sorulmaya başlanmıştır. Yeterli bilgiye sahip olamayan çiftler, boşandıktan sonra da nafaka yüzünden sorunlar yaşamaya devam etmektedir. Bu sorunların yaşanmaması ve doğru kararların alınabilmesi için gerekli sorulara yanıt aranmalıdır.

Nafaka Nedir?


Nafaka hakkında yanıt aranması gereken ilk soru nafaka nedir sorusudur. Arapça kökenli olan bu kelime, bir kişinin geçindirmekle yükümlü olduğu kişiye mahkeme kararı ile ödemek zorunda olduğu aylığı ifade etmektedir. Boşanma ve aile hukukuna göre bu yasal bir zorunluluktur.

Türk Medeni Kanunu'nun 175. maddesine göre boşanma sonrası fakirliğe düşecek tarafın, karşı taraftan mali gücü kadar süresiz olarak nafaka isteyebilmektedir. Bu sayede mali gücü zayıf olan taraf, geçim sıkıntısı yaşamaktan korunabilir.

Kimler Nafaka Alabilir?


Boşanmaya karar veren çiftler, nafaka nedir sorusuna yanıt bulduktan sonra kimlerin nafaka alabileceğini öğrenmelidir. Yalnızca kadınların nafaka alabileceğine dair ifadeler, kimler nafaka alabilir sorusunun doğru yanıtı değildir.

Çünkü yalnızca kadınlara değil ekonomik gücü düşük seviyelerde olan erkeklere de nafaka bağlanabilmektedir. Ancak ülkemizde genellikle kadınlara nafaka bağlandığı görülmektedir. Bunun sebebi kanunların kadın erkek eşitliğini çiğnemesiyle alakalı değildir.

Bu durumun oluşmasında temel neden toplumda yaşanan cinsiyet eşitsizliğidir. Toplumun kadın ve erkeğe eşit eğitim ve istihdam olanağı sunmaması, ekonomik olarak da kadınları yetersiz duruma düşürmektedir. Bu nedenle ülkemizde genellikle nafaka alan taraf kadınlar olmaktadır. Bu da kimler nafaka alabilir sorusunun yanlış cevaplanmasına neden olmaktadır.

Nafaka Hangi Durumlarda Kaldırılır?


Boşanma kararı alan çiftler, kimler nafaka alabilir sorusunu da doğru bir şekilde öğrendikten sonra nafakanın kaldırılabileceğini de bilmelidir. Nafakalar her zaman süresiz değildir.

Nafaka alan kişinin iş bulması, yeniden evlenmesi ya da yoksulluk halinin giderilmesi durumunda nafaka kaldırılabilir. Her iki tarafında mali durumlarının değişmesine bağlı olarak nafaka miktarında da değişiklik yapılabilmektedir.

Kadınlar Nafaka Almayı Reddedebilirler mi?


Çalışmak yerine nafaka almak isteyen kadınlar, bunu mecburiyetten yapmaktadırlar. Kadınlar çalışma konusunda erkekler kadar şanslı değillerdir. Önlerinde pek çok engel bulunur. Bu engelleri aşıp çalışma hayatına girseler bile geçimlerini idame ettirebilecek maaşı alamıyorlar.

Kendi aileleri tarafından örgün eğitime ve meslek kurslarına gitmelerine karşı çıkılıyor. Bu nedenle kadınların çoğu bir meslek edinemiyor ve uzmanlaşamıyorlar. Aileleri tarafından çalışmalarına izin verilmediği için kadınlar nafaka almak zorunda kalıyorlar.

Belli bir yaşa gelen kadınlar, deneyimsiz ve genç olmadıkları için iş bulmaları imkansız hale gelmektedir. Bakmak zorunda oldukları çocukların da varlığı kadınların çalışmasında engel oluşturuyor. Bu nedenle kadınlar nafakayı reddedemiyorlar.

Nafakada Kusur Aramak Ne Anlama Geliyor?


Nafaka hakkı elde edilebilmesi için Türk Medeni Kanunu'na göre şart aranmaktadır. Bu şarta göre nafaka alacak olan tarafın kusuru diğer taraftan daha fazla olmamalıdır. Yapılması planlanan değişikliğe göre eşit kusur bulunması durumunda nafaka verilmeyecektir.

Ayrıca süre ve miktarın belirlenmesinde kusura bakılacağı hedefleniyor. Kusurun belirlenmesi ise hakimin kararına bağlı olacaktır. Bu nedenle objektif kararlar alınamayacak ve her mahkemeden farklı sonuçlar çıkacaktır. Buna bağlı olarak nafaka hakkına sahip olan kişiler mağdur olacaktır.

Neden Kadınlar Nafaka Almalıdır?


Bulunduğumuz toplumda kadın erkek eşitsizliği, kadınları birçok açıdan güçsüzleştirmektedir. Ücretsiz kreşlerin yer almaması bir yandan da çalışma hayatından vazgeçip, çocuklarına bakma zorunluluğu oluşturmaktadır.

Aksi durumda aldıkları düşük maaş çocukların kreş masraflarına yetmemektedir. Bu nedenle nafaka almak kadınların vazgeçilmez hakkıdır.

Verilen Nafaka Yeterli Miktarda mıdır?


Nafaka miktarı yükümlünün mali gücüne göre belirlenmektedir. Genel ortalamaya bakıldığı zaman kadınların çoğu aylık 500 TL kadar yoksulluk nafakası almaktadır.

Nafaka miktarı standart olmadığı için ve hakim tarafından belirlendiği için yeterli miktarda nafakalar bağlanmamaktadır. Buna rağmen bu nafakayı ödememek için kadınlara iftiralar atılmaktadır. Sırf nafaka almak için kadınların bir hafta evli kalıp boşandıkları iddia ediliyor.

Oysa erkek egemen toplumumuzda kadınların boşanması kolay değildir. Boşanan kadınlar toplumsal baskıya daha açık hale gelebilmektedir. Tüm bunlar göz önüne alındığında bir kadının nafaka almak için evlenip boşandığını iddia etmek mantıklı değildir.

İştirak Nafakası Nedir?


Henüz yetişkin olmayan çocuklarının velayetini alan ebeveynin, çocuklarının bakım masraflarını eşit olarak üstlenebilmek için aldığı nafakaya iştirak nafakası adı verilmektedir. Bu nafakanın kaldırılması durumunda çocukların bakım masrafları kadına yüklenecektir.

Nafakanın kaldırılmasını isteyenler yarattıkları yanlış algılarla emellerine ulaşmaya çalışıyorlar. Bu algılar yüzünden kadınlar nafaka almak konusunda da zorluklar yaşıyor.

Nafakanın kaldırılmaya çalışılması aynı zamanda kadınları daha da mağdur etme çalışmasıdır. Boşanmakta zorluk yaşayan kadınların boşanmalarını imkânsız hale getirmeye çalışmaktadırlar. 

Nafaka Konusunda Hangi Sorunlar Yaşanıyor?


Nafaka ödemekten kaçınan erkekler; gelirlerini düşük göstermek, mal varlıklarını başkalarının üzerine yapmak ve kayıt dışı çalışmak gibi yöntemlere başvurmaktadırlar.

Bu yöntemlerle çoğu kişi nafaka ödememektedir. Kadınların bir kısmı hakkını arayamamaktadır. Hakkını arayanların bir kısmı ise sonuç alamamaktadır. Ayrıca kadınlar talepte bulunmadan nafakanın enflasyona bağlı artırılmaması da yaşanan sorunlardan biridir.

Devlet Nafaka Konusunda Neler Yapmalıdır?


Devletin yapması gereken çalışmaların başında toplumsal cinsiyet eşitsizliğini önlemek olmalıdır. Kadınların nafaka konusunda yaşadıkları sorunlar çözülerek mağduriyetleri giderilmelidir. Nafaka kaldırma taleplerini reddetmelidir.

22 Kas 2020 - 23:01 - Ekonomi --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberso Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberso hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberso editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberso değil haberi geçen ajanstır.
Anket KoronaVirüs Maddi Durumunuzu Etkiledi mi ?