Larinks (Gırtlak) Ve Hipofarinks (Yutak) Kanserleri Neden Olur?

Kanser türlerinin çoğu öldürücüdür. Gırtlak ve Yutak da bunlardan ikisidir. Sigara kullanımı kansere neden olur. Hastaların şikayetleri değerlendirilir.

+3
Haber albümü için resme tıklayın

Gırtlak ve yutak kanseri ölüm riski olan bir hastalıktır. Gırtlak ve yutak, insanların baş ve boyun bölgesinde yer alan ve vücut sağlığı açısından oldukça değerli organlardır.

İnsanların solunumu sağlayan gırtlak aynı zamanda konuşmaya da yardımcı olmaktadır. Larinks (gırtlak) yapısında kıkırdak, zar ve bağlar bulunmaktadır. Soluk borusunun üst kısmında yer alan gırtlak, solunum yolunun kontrolünü sağlamaktadır.

Hipofarinks (yutak) ise, ağız ve burun boşluğunun arkasında yer alan bölüme verilen isimdir. Ağız ile yemek borusu arasında köprü vazifesi gören yutak, ağızda bulunan besinlerin yemek borusuna geçişini sağlar. 

Gırtlak ve yutağın hücre yapısında meydana gelen değişiklikler zamanla kanser hücrelerinin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Ortaya çıkan kanser hücreleri müdahale edilmediğinde zamanla yayılarak çoğalabilir. İleri boyutlara ulaşan Gırtlak Ve Yutak Kanseri belirtileri görüldüğünde hastalığın tedavisi mümkün olmayabilir. Bu durumu ortadan kaldırmak adına çeşitli önlemler alınmalı ve kansere yol açacak sebepler ortadan kaldırılmalıdır. 

Larinks (Gırtlak) Ve Hipofarinks (Yutak) Kanserleri Ne Sıklıkla Görülür?

Solunum sistemine katkısı bulunan gırtlak 3 bölümden oluşmaktadır. Ses tellerinin üstündeki alan, ses tellerinin bulunduğu bölge ve ses tellerinin altında yer alan bölge olarak üç kısma ayrılmıştır. Kanser hücreleri hangi alanda ortaya çıkarsa Gırtlak Ve Yutak Kanseri tedavisi sırasında yapılacak işlevler ona göre farklılık gösterir.

Yutak ise ağızla soluk borusu arasında köprü vazifesi gören, 5 cm uzunluğa sahip bir organdır. Tüp biçiminde olan yutak, kas ve mukozadan oluşmaktadır. Yutak da gırtlak gibi 3 bölümden oluşmaktadır. 

Gırtlak Ve Yutak Kanserleri ölüm riski olan bir hastalıktır. Baş ve boyun bölgesine meydana gelen kanserler arasında en çok görülen kanser çeşidi gırtlak kanseridir.

Erişkin insanlarda yaşanan kanser hastalığının yaklaşık yüzde 2’si gırtlak kanseridir. Bu oran erken yaşlarda ise yaklaşık yüzde 1’e düşmektedir. Daha çok erkeklerde görülen bu hastalık, Türkiye’deki erkeler üzerinde meydana gelen kanser hastalıkları arasına ikinci sırada yer almaktadır. 

Gırtlak Ve Yutak Kanseri tedavisi kanser hücresinin bulunduğu bölüme göre değişmektedir. 3 bölümden oluşan gırtlakta yüzde 60 olasılıkla kanser riskinin en fazla olduğu bölge, ses tellerinin bulunduğu Glotiste denilen bölümdür.

Supraglotik adı verilen ses tellerinin üstünde yer alan bölgede hastalığın görülme ihtimali yüzde 35 olurken, yüzde 5 olasılıkla kanserin en az riskli olduğu bölge, ses tellerinin altında yer alan Subglotiste adı verilen bölümdür. 

Gırtlak Ve Yutak Kanseri ameliyatı ile tedavi edilmesi mümkün olan bu hastalık daha çok erkeklerde görülmektedir. Özellikle sigara, tütün ve alkol kullan kişilerde görülme ihtimali oldukça yüksektir. Bununla birlikte çalışma ortamı da kanser riskini artırabilir.

Talaş, petrol, boya kokusu ve tekstilde kullanılan bazı kimyasallara uzun süre maruz kalındığı durumlarda gırtlak ve yutak kanseri olma riski artar. Bu tür gırtlak ve yutak kanseri nedenleri ve yetersiz beslenme sebebiyle özellikle ilerleyen yaşlarda bu hastalıklara yakalanma riski oldukça fazladır. 

Larinks (Gırtlak) Ve Hipofarinks (Yutak) Kanserleri Neden Olur?

Larinks ve Hipofarinks kanserleri, baş ve boyun bölgesinde en çok görülen kanser türüdür. Özellikle sigara kullanımından kaynaklanan bu kanser türü, bölgedeki hücre yapısının zamanla bozulması ve belirli yaştan sonra kansere dönüşmesi ile ortaya çıkmaktadır. 

Gırtlak Ve Yutak Kanseri belirtileri ortaya çıkmadan önce dikkatli olunmalı ve kansere yol açan sebepler ortadan kaldırılmalıdır. Başlıca Gırtlak Ve Yutak Kanseri nedenleri: 

    •    Sigara içilmesi ve diğer tütün ürünlerinin kullanımı gırtlak ve yutak kanserine sebep olabilir. 
    •    Aşırı şekilde alkol kullanmak gırtlak ve yutak kanserini ortaya çıkabilir.
    •    Cinsel yolla bulaşan bir virüs olan Human Papilloma virüsü (HPV), cinsel münasebet ile gırtlak ve yutak kanserine neden olabilir. 
    •    Kötü beslenme, meyve ve sebze tüketilmeyen diyetler gibi nedenler dolayısıyla yeteli seviyede besin alınmaması gırtlak ve yutak kanserini ortaya çıkabilir.
    •    Talaş, petrol, boya ve çeşitli kimyasal ürünlerin bulunduğu iş ortamlarında uzun süre çalışmak gırtlak ve yutak kanserine sebep olabilir. 

Larinks (Gırtlak) Ve Hipofarinks (Yutak) Kanserleri Kimlerde Görülür?

Gırtlak ve yutak kanserleri baş ve boyun bölgesinde en çok görülme ihtimali olan kanser çeşididir. Erkeklerde görülme ihtimali daha yüksek olan bu kanserler, özellikle sigara, tütün ve alkol kullanan kişilerde daha çok görülür. Daha çok 60-65 yaş üstü insanlarda ortaya çıkması sebebiyle, gırtlak ve yutak kanseri ölüm riski fazla olan bir hastalık olmaktadır.

Bu hastalık HPV yoluyla bulaşması sebebiyle, birçok farklı kişiyle cinsel münasebet yaşayan ve prezervatifsiz bir şekilde ilişkiye giren kişilerde görülebilir. Çalışma ortamı sebebiyle, tekstil sanayiinde kullanılan kimyasal maddelere, boyaya, petrole yada bol miktarda talaşa maruz kalan kişilerde gırtlak ve yutak kanseri görülebilir.

Larinks (Gırtlak) Ve Hipofarinks (Yutak) Kanseri Hastasının Şikâyetleri

Daha çok sigara kullanımından kaynaklanan Larinks ve Hipofarinks kanserine yakalanan hastalar, bazı semptomları taşıması durumunda bir an önce hastaneye gitmeli ve muayene olmalıdır. Gırtlak ve Yutak Kanseri belirtileri ortaya çıktığında hastalarda meydana gelen şikâyetler;

    •    Sürekli bir şekilde öksürük
    •    Ses kısıklığı 
    •    Konuşma zorluğu 
    •    Ses değişiklikleri
    •    Sürekli boğaz ağrısı
    •    Kulak ağrısı
    •    Gırtlak ağrısı
    •    Kilo kaybı
    •    Nefes almada zorluk 
    •    Sürekli oluşan halsizlik ve yorgunluk
    •    İyileşmeyen yaralar 
    •    Yutkunurken yaşanan zorluk

Bu tür şikayetleri olan hastaların gırtlak yada yutak kanseri olma ihtimali olabilir. Bu kişilerin en kısa sürede hastaneye giderek gırtlak ve yutak kanseri tedavisi görmesi gerekebilir. 

Larinks (Gırtlak) Ve Hipofarinks (Yutak) Kanserleri Tanısı Nasıl Konur?

Gırtlak ve yutak kanseri erken teşhis edildiği durumlarda çok daha iyi bir şekilde tedavi edilebilir. Erken evrede tespit edilen kişilerde gırtlak ve yutak kanseri ameliyatı daha kolay gerçekleşir ve daha başarılı sonuçlar elde edilir.

Bu tür hastalıklar başta olmak üzere tüm kanser hastalıklarında erken tanı çok önemlidir. Erken tanı için hastanelerde kullanılan çeşitli yöntemler vardır. Baş ve boyun bölgesi detaylı bir muayene ve görüntülemeden geçirilir.

Erken tanı için baş ve boyun bölgelerinde düzenli aralıklarla çek-up yapılmalıdır. Yapılan kontrol sırasında tomografi, MR gibi filmler çekilerek kanser hücrelerinin olup olmadığı incelenir. Erken tanı sayesinde birçok hastalıkta olduğu gibi gırtlak ve yutak kanserini yenmek daha kolay olacaktır. 


Larinks (Gırtlak) Ve Hipofarinks (Yutak) Kanserleri Tedavisi Mümkün Müdür?

Gırtlak ve yutak kanseri tedavisi mümkün olan bir hastalık türüdür. Tedavi aşamasında başarılı sonuçlar elde etmek için hastalığın erken bir evrede ortaya çıkarılması ve müdahale edilmesi gerekmektedir.

 Gırtlak ve yutak kanseri nedenleri ortaya çıktığında, farklı tedavi yöntemleri uygulanır. Kanserin ufak olması ve yayılmaması durumunda gırtlağın bir kısmı alınarak tedavi edilir.

Ses tellerinde oluşabilen bir kanser durumunda ses teli alınarak tedavi edilebilir. Hastalığın yayılması durumunda ve kanser hücresinin çok olması durumunda gırtlağın tamamı alınarak tedavi edilebilir. Gırtlak ve yutak kanseri ameliyatı sonrasında ise boyun bölgesine estetik operasyon yapılarak tedavi tamamlanır. 

22 Kas 2020 - 15:12 - Neden Olur --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberso Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberso hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberso editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberso değil haberi geçen ajanstır.
Anket KoronaVirüs Maddi Durumunuzu Etkiledi mi ?