Atatürk’ün Sanata ve Sanatçıya Verdiği Önemi Anlatan Sözler

Atatürk’ün Sanata ve Sanatçıya Verdiği Önemi Anlatan Sözler Atatürk çok yönlü biriydi. İyi bir öğretmen, iyi bir asker ve devlet adamıydı. Sanatçıya çok önem verirdi ki sözleri ile bunu bizlere kanıtlamıştır.

Atatürk’ün Sanata ve Sanatçıya Verdiği Önemi Anlatan Sözler Atatürk sanatçı ruha sahip bir insandı. Önsezileri çok kuvvetli bir devlet adamı olan Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk siyasetin mutlaka sanatla desteklenmesinin gerekliliğine inanır ve bu fikrini her fırsatta dile getirirdi.

Sanat ve sanatçıya verdiği önem herkes tarafından bilinen ve hayranlık uyandıran bir gerçektir. Yüce Önder bizzat kendisi de sanata karşı ilgi duyar ve çok sevdiği yazarlardan biri olan Namık Kemal’in şiirlerini sık sık okurdu. Atatürk’ün sanata ve sanatçıya verdiği önem kısaca özeti şeklinde yazımızın içinde bulunmaktadır.

Yüce Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün sanata olan ilgisi edebiyat ve şiirle sınırlı değildir elbette. Atatürk’ün müzik tutkusu ve en sevdiği türküler arasında yer alan Rumeli türkülerini bizzat seslendirdiği de elimizdeki bilgiler arasında yer almaktadır. Atatürk’ün sanata verdiği önem oldukça fazladır. Atatürk’ün sanata verdiği önem slayt şeklinde de karşımıza çıkabilmektedir. Atatürk’ün sanata ve sanatçıya verdiği önem kısaca herhes tarafından bilinmektedir.

Atatürk’ün İlgilendiği Sanat Dalları

Aslında yüce önderimizin ilgilendiği sanat dalları demek çok da doğru bir tabir değildir. Çünkü Atatürk sanatla bir bütün olarak ilgilenir ve değer verirdi Çok hassas ve naif bir yapıya sahip bir insan olarak kendisi sanat ve sanatçıya her zaman çok özel bir önem vermiş bir sanatçı ruhlu insan olduğundan bu ilgiyi her fırsatta belirtirdi.

Sanatın her dalına ilgi duymakla beraber resim, müzik, mimari, heykeltraşlık, tiyatro ve edebiyata olan düşkünlüğü ve bizzat ilgilenmiş olması da Atatürk’ün sanata olan merakını ortaya koymaktadır.

Atatürk çok iyi bir devlet adamı olmasının yanında çok iyi bir hitabet sanatçısı idi. 1927 yılında kendi yazdığı Nutuk Atatürk’ün kaleme aldığı en büyük eserlerinden biridir.

Dönem dönem şiirler de yazan Atatürk her fırsatta sanatçıya verdiği desteklerle de sanatçının hep yanında yer alırdı. Sık sık Çankaya Köşk’üne sanatçıları davet ederek verdiği yemek davetlerinde uzun sanat sohbetleri ve fikir alışverişleri yapardı. Atatürk’ün bilim ve sanata verdiği önem bilindiği üzere çok fazladır.

Atatürk’ün Yazdığı Şiirler

Kısacık ömrünü hep vatanına ve milletine faydalı olmak için harcayan Yüce Önder Mustafa Kemal Atatürk aynı zamanda tam bir sanat aşığıydı. Vatan aşığı naif ve ince ruhlu bir insan olarak bizzat yazdığı şiirleri de olan Yüce Önder Atatürk eşine yazdığı şiirin yanında birçok şiirlerinde şairidir. Atatürk’ün sanata verdiği önem ile ilgili sözler aşağıdaki gibidir:

Bir Askerin Mezarına, oldukça duygusal bir şiirdir ve şehit olmuş bir asker konu edilmiştir.

Hakikat Nerede? Şiiri ise aslında tam bir vatanseverlik destanıdır. Yüce önderimizin kaleme aldığı en büyük eser ise elbette ki Nutuk’tur. Yazmış olduğu bir diğer şiiri olan Tuna Şiirinde ise düşmana seslenmektedir.

Gafil hangi üç asır, hangi on asır

Tuna ezelden Türk diyarıdır.

Bilinen tarihler söylememiş bunu,

Kalkıyor örtüler, örtülen doğacak

Dinleyin sesini doğan tarihin

Aydınlıkta karaltılı şafak

Yalan tarihi gömüp doğru tarihe gidin!

Nehirlerdir Türkün şaşmaz yol mühendisleri

Her nehir Türk'ü bilir her nehri

Tuna'nın da kıyısından gitti eski Türk

Geçti eski Türk Tuna’yı da yararak

Kaç defa, hangi defa? Sormayınız nafile.

Bilmez tarih bile.

Tarih çocuk güdük tarih güdük

Sökün büyük, pek büyük.

Sayılmaz, sayılmaz bu sökün

O kadar çok Tuna’dan geçtiği günler Türkün.

Tuna’nın yalnız üst ve alt illeri değil,

Tuna’nın üstü de altı da yer.

Dipdiri ve ölmez bir Türk vatanıdır.

Tuna’nın üstünü yaptı vatan Türk

Bakarak, akarak, yararak geçti

Tuna’nın altını kabristan yaptı.

Tuna’yla ruh oldu dipte yatan Türk.

Tuna’nın sisten ve güneşten yorganı.

Topraktan ve çakıldan yatağı ile

Akıyor "Türk'e vatanım" diye.

Derindir görünmez Tuna’nın dibi

Türk coşkun Tuna gibi, Tuna coşkun Türk gibi.

Vatan aşkını sanat aşkıyla harmanlamak ve ortaya çıkan harika eserlerden anlaşıldığı gibi Atatürk devlet adamı kimliğinin yanında sanatçı kimliği ile de her zaman sanat ve sanatçı dostu olmuş ve maddi manevi büyük destekler vermiştir.

Atatürk’ün sanata vediği önemi kısaca şöyle tanımlardı; Sanat güzelliğin ifadesidir. ‘’Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir’’ sözünden sanata verdiği önemi anlamak hiç de zor olmasa gerek. Yine Atatürk’ün sanata verdiği önem sözleri olan bu sözler sanatla hayatın aslında birlikte ilerlemesinin gereğinin altı çizilmiş olmuyor mu?

"Bir millet sanata önem vermedikçe büyük bir felâkete mahkûmdur,"

" Dünyada medenî, ileri ve gelişmiş olmak isteyen herhangi bir millet, mutlaka heykel yapacak ve heykeltıraş yetiştirecektir."

Atatürk’ün sanata ve sanatçıya verdiği önem ile ilgili sözler bu şekildedir.

Atatürk hayatının her döneminde sanatın birkaç dalıyla bizzat ilgilenmiş ve her zaman sanatçının desteği olmuştur. Atatürk’ün sanata ve müziğe verdiği önem oldukça fazladır.

 

11 Oca 2021 - 20:49 - Ünlü Sözleri --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberso Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberso hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberso editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberso değil haberi geçen ajanstır.
Anket KoronaVirüs İçin Aşı Olacak mısınız?