Tire’de su sorunu çözülmezse 5 bin işçi işsiz kalabilir

Başta süt ve süt ürünleri olmak üzere gıda sanayisinin önemli kuruluşlarını bünyesinde barındıran Tire Organize Sanayi Bölgesindeki tesislerin, su sıkıntısının giderilememesi durumunda kapanma, yaklaşık 5 bin işçinin de işini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalabileceği bildirildi. Tire Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyet Başkanı Metin Akdaş, "Çözüm önerilerimiz ve finansmanımız hazır. Yakın gelecekte kurulmakta olan yeni tesisler ile eski tesislerin tam kapasiteye ulaşması halinde günl

Haber albümü için resme tıklayın

Başta süt ve süt ürünleri olmak üzere gıda sanayisinin önemli kuruluşlarını bünyesinde barındıran Tire Organize Sanayi Bölgesindeki tesislerin, su sıkıntısının giderilememesi durumunda kapanma, yaklaşık 5 bin işçinin de işini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalabileceği bildirildi.

Tire Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyet Başkanı Metin Akdaş, "Çözüm önerilerimiz ve finansmanımız hazır. Yakın gelecekte kurulmakta olan yeni tesisler ile eski tesislerin tam kapasiteye ulaşması halinde günlük 15 bin metreküp suya ihtiyaç var. Bu temin edilemezse, 5 bin kişinin istihdam edildiği TOSBİ’deki gıda fabrikaları kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kalacak" dedi.

Tire Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyet Başkanı Metin Akdaş, Tire Organize Sanayi Bölgesindeki su sorunuyla ilgili açıklama yaptı. Bugüne kadar hazırladıkları ve içinde çözüm önerileri bulunan dosyalara her platformda gündeme getirdiklerini vurgulayan Akdaş, "Kısa vadede Organize Sanayi Bölgemizde özellikle süt ürünleri ve gıda ürünlerine yönelik tesislerin artması nedeniyle ihtiyaç giderek yükseliyor" dedi.

Akdaş, "Örnek vermek gerekirse bölgemizin yanında bulunan Mondi Tire Kutsan Kağıt ve Ambalaj Firması hamur işleme bölümünün bir kısmını kapatmış, üretimi azaltmış ve proses suyu miktarını düşmüştür. Geçmiş yıllarda DSİ ilgili firmaya yüksek oranda su tahsisi yapmış; ancak tahsis edilen suyun büyük miktarı kullanılmamakta, atıl durumda kalmaktadır. Tahsisli ve kullanılmayan suyun tarafımıza tahsisi edilmesi durumunda rahatlama imkanı bulacağız" şeklinde konuştu.

Tire Kurşak Mahallesi’nde, su temin etmek üzere satın alınan arazideki suyun bölgeye ulaşması için gerekli izinlerin, mevsimi susuz geçirilmemesi için özellikle hızlandırılması gerektiğini de belirten Akdaş, "Bölgemizde yapımı tamamlanan ve tamamlanmak üzere olan baraj ve göletlerde sanayi bölgemiz için de kullanım hakkının tesis edilmesini, İzmir Kalkınma Ajansı tarafından finans desteği ile uygulamaya başladığımız ’Atıksu Arıtma Tesisinden Çıkan suyun İleri Arıtma ile Tarımsal Sulamada Kullanılması’ projesinin desteklenmesi ve yaygınlaştırılması hususunu da yetkilileri ilettik" diye konuştu.

"Bazı firmalarımız üretimi durdurma noktasına geldi"

Tire organize Sanayi Bölgesindeki DSİ tarafından lisanslı kuyularda su veriminin yüzde 7-8 oranına düştüğünü hatırlatan Metin Akdaş, "Özellikle, yaz aylarında su desteği aldığımız S.S. Karateke Sulama Kooperatifi kuyularının tarımsal sulamaya yönlendirilmesi nedeniyle, ağırlıklı olarak gıda üretimi yapan bölgemiz sanayicisine su sağlayamaz duruma geldi.

Hatta bazı firmalarımız üretimi durdurma noktasına geldi. Bu nedenle bölgemize yakın, 33 milyon metreküp su tutma kapasiteli Bayındır Zeytinova Barajından ihtiyacımız olan suyun 12 kilometre isale hattı finansmanının bölgemizce karşılanması koşulu ile yüzde 25’lik kullanma suyunun tarafımıza tahsis edilmesini istiyoruz" şeklinde aktardı.

DÜZELTME VE CEVAP

 

“ Tire'de su sorunu çözülmezse 5 bin işçi işsiz kalabilir  başlığı altında yayınlanan ve Tire Organize Sanayi Bölgesi’nin yaşadığı su sıkıntısı ile ilgili olarak yapılan haberde, Tire Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyet Başkanı Metin Akdaş’ın şirketimize geçmiş yıllarda DSİ tarafından yüksek oranda su tahsisi yapılmış olduğu ancak tahsis edilen suyun büyük miktarı  kullanılmadığı ve  atıl durumda kaldığı, şirketimize tahsisli ve kullanılmayan suyun Tire Organize Sanayi Bölgesi’ne  tahsis edilmesi durumunda rahatlama imkanı bulacakları yönündeki açıklamaları doğru değildir.  Şirketimize hali hazırda olduğu gibi geçmişte de DSİ tarafından yapılan bir su tahsisi bulunmamaktadır. Şirketimizin ihtiyacı olan suyun önemli bir kısmı şirketimiz adına kayıtlı taşınmazlardaki ruhsatlı kuyularımızdan sağlamaktadır. Kuyulardan sağlanan su, ancak şirketimiz ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeydedir. Bu nedenle DSİ tarafından şirketimize su tahsisi yapıldığı iddiası gibi, sözde tahsisi yapılan suyun büyük miktarının kullanılmadığı ve atıl kaldığı iddiası da varit değildir. Kaldı ki şirketimizin büyük miktarını kendi tesislerinden elde ettiği suya ilişkin olarak şirketimizden hiçbir bilgi istenmemiş ve su talebinde bulunulmuş değildir. Dolayısıyla şirketimizin kendi tesislerinden elde ettiği suyun kullanılmayarak atıl kaldığı yönündeki beyanların hangi somut veriye dayandırılarak yapıldığı da anlaşılamamıştır.  Şirketimiz TOSBİ’nin kurulmasında büyük katkı sağlayan, Tire’nin en önemli sanayi tesislerinden biridir. Hisseleri Borsa İstanbul A.Ş. (“BİST”)’de işlem gören, kurumsal ve köklü şirketimizin bu şekilde asılsız haberlere konu edilmesi hukuka aykırı olduğu gibi aynı zamanda haksız niteliktedir. Şirketimizin bu beyanlara karşı yasal yollara başvurma hakkı saklıdır.

 

Mondi Tire Kutsan Kağıt ve Ambalaj Sanayi A.Ş.”

05 Ağu 2020 - 00:31 İzmir- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberso Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberso hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberso editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberso değil haberi geçen ajanstır.
Anket Tekrar sokağa çıkma yasağı gelmeli mi ?