Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Havaallanlarında Kovid-19 Test Merkezleri Açılacak

"1 Temmuz'a kadar turistik havalimanlarının tamamına biz bu test merkezlerini açıyoruz. Yoğun olanların birkaç tanesini de en geç 15 Temmuz'a kadar açacağız" "(Güvenli Turizm Sertifikasyonu) Sertifika programı, periyodik denetlemeyi içeriyor. Bizim, 'gizli misafir' dediğimiz bir denetim programımız daha var, habersiz misafir gibi. Denetçi geliyor, otele rezervasyon yaptırıyor, sizin bütün denetimlerinizi yapıyor" "Bakanlık olarak tur operatörlerine, 'mümkünse sadece sertifikalı tesisleri satın'

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yoğun havaalanlarında 1 Temmuz'a, diğerlerinde 15 Temmuz'a kadar Kovid-19 test merkezlerinin açılacağını bildirdi.

Ersoy, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

Koronavirüste normalleşme sürecinin ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yürüttükleri diplomasi trafiği hakkında bilgi veren Ersoy, hazırladıkları eylem planı kapsamında çalışmalarına devam ettiklerini söyledi.

Otellerin tekrar hizmete girebilmesi için belli kriterler oluşturduklarını anımsatan Bakan Ersoy, özellikle Türkiye'ye en çok misafir gönderen 100 ülkeye turizm bölgelerindeki sağlık alt yapısının detaylarını da içeren bir dosya hazırladıklarını ve muhattaplarına gönderdiklerini belirtti.

Söz konusu ülkelerin büyükelçilerini belirli gruplar halinde Bakanlıkta ağırladıklarını aktaran Ersoy, "Mektubun detayları konusunda bilgilendirdim. Aynı zamanda bize en çok turist veren ülkelerin bakanları ile telefon diplomasisi başlattık. Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu'ndan da rica ettim, sağ olsun onlar da destek veriyor. Orada trafiğin açılmasına dışişleri bakanları karar verdiği için onlar da kendi muhataplarıyla görüşmeler başlattılar." dedi.

Yoğun bir diploması başlattıklarını anlatan Ersoy, yaşanan diplomasinin son aşamasını da bu hafta sonu Antalya'da gerçekleştirdiklerine değinerek, 1 Haziran itibarıyla sertifikasyon programını hayata geçirdiklerini dile getirdi.

Otellerin aşamalı bir şekilde sertifikasyonunun başladığına işaret eden Ersoy, bu aşamada Türkiye'ye en çok yolcu veren 60 ülkenin büyükelçisini ve bu ülkelerin Türkiye'deki yerleşik basın mensuplarını da Antalya'ya davet ettiklerini anımsattı.

Misafirlerin havalimanlarını da gözleme imkanı bulduğunu söyleyen Bakan Ersoy, "Cumartesiden itibaren yoğun bir şekilde kendi ülkelerinde de yayın yapıyorlar. Gezdiler, sorular sordular, açık olan otelleri gördüler, hem videosunu çektiler hem oradaki misafirlerle sohbet etme şansları oldu, şehrin içinde bazı noktaları gezip görme şansları oldu. En son kültür kısmını da Aspendos'ta yaptığımız bir organizasyonu da göstererek ülkelerine ve şehirlerine geri döndüler." dedi.

- "Gizli misafir geliyor"

Mehmet Nuri Ersoy, büyükelçilerin sertifikasyon sisteminin beklentilerin çok üstünde olduğunu, hatta bazı büyükelçilerin de kendi ülkelerine bu tarz bir sertifikasyon programının gerekli olduğunu söylediğini aktardı.

Sertifikasyon programı detaylarını da anlatan Bakan Ersoy, şöyle devam etti:

"Sertifika programı, periyodik denetlemeyi içeriyor. Bizim, 'gizli misafir' dediğimiz bir denetim programımız daha var, habersiz misafir gibi. Denetçi geliyor, otele rezervasyon yaptırıyor, sizin bütün denetimlerinizi yapıyor. Göstermelik, 'hazırlığımı yapayım denetçi gittikten sonra ben eski tas eski hamam öyle bir şansınız yok. Gizli misafir geliyor, denetiminizi yapıyor, raporunuzu tutuyor ve gidiyor. Bir de şeffaflık konusu daha var. Şeffaflığı da nasıl sağlıyoruz? Bu sertifikasyon logoları tesislerin görünen yerlerine asılıyor. Logonun üstünde sertifikasyonu hangi firma tarafından yapıldığı ki özellikle bunlar uluslararası firmalar. En az 5 ülkede organize olması lazım. Logoların üstünde de bir karekod var, okuttuğunuz zaman tesisin denetim raporlarıyla ile ilgili linki atıyor size."

- "Büyükelçiler sistemle ilgili raporlamalarını yaptılar"

Sertifikalı tesislerin pandemi konusunda ve hijyen konusunda en disiplinli çalışan, en güvenilir tesisler olduğuna dikkati çeken Ersoy, "Bakanlık olarak da tur operatörlerine, 'mümkünse sadece sertifikalı tesisleri satın' diyoruz. Sertifikalı sistemler en disiplinli şekilde, en üst seviyede bu kriterleri uyguluyor ve sürekli denetim altında oldukları için programa dahil, bütün detayları gören firmalar oluyor." diye konuştu.

Almanya'dan gelecek misafirlere yönelik ekstra birkaç kriter istenildiğine işaret eden Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'de her gün düzenli olarak vaka sayıları açıklanıyor. Bir Alman basın mensubu da sayılara güvenilip güvenilmeyeceğini sordu. 'İstediğin hastaneyi gez, hastanelerimiz bomboş.' dedim. Hatta birkaç tanesini gezip, 'Haklısınız' dediler. Neler hissettiklerini sorduğumda da kendilerini güvende hissettiklerini söylediler. Cumartesinden beri bütün Avrupa basını, burada gördükleri sistemi yoğun bir şekilde anlatıyorlar. Hatta büyükelçilerle de konuştum, sistemle ilgili raporlamaları yapmışlar ülkelerine..."

- Koronavirüs süreci "ekovirüs" sürecine dönüştü

Bazı ülkeler açısından koronavirüs sürecinin "ekovirüs" sürece döndüğünün altını çizen Ersoy, "Bu ülkeler de kendi sistemleri içindeki paranın yine bu ülke sınırları içinde harcanmasını kalmasını tercih ediyorlar. Bu ekonomik kriz sırasında o yüzden de paranın dışarı çıkmasını engelleyecek önlemler almaya çalışıyorlar." dedi.

Alman mahkemelerinin zorunlu 14 günlük karantina sürecini bozduğunu hatırlatan Bakan Ersoy, şöyle devam etti:

"Bu karar, 'öyle şey olmaz, eşitlik ilkesine aykırı' denilerek bozuldu. Bu seferde 'Test yapıp gelsin, 48 saat içinde testini yapıp gelsin. Eğer testi de negatifse kabul ederim.' dediler. 1 Temmuz'a kadar bütün havalimanlarımızda test merkezlerimizi açıyoruz. Dün Sağlık Bakanımızla bir toplantı yaptık, 1 Temmuz'a kadar turistik havalimanlarının tamamına biz bu test merkezlerini açıyoruz.

Yoğun olanların birkaç tanesini de en geç 15 Temmuz'a kadar açacağız. Esas İstanbul, Antalya, İzmir, Dalaman gibi yoğun olanları 1 Temmuz'a kadar diğerlerinde de 15 Temmuz'a kadar açıyoruz. Bir yolcu ülkesine gittiği zaman istiyorsa burada bir test yaptırıp, testin sonucunu da 15 avro gibi çok makul bir ücret yaptık. Neticesi 2 saat içinde çıkıyor. Ayrıca sağlık ocaklarına da yazı gönderiyoruz, turistler istediği zaman bu testi yaptırabilirsin diye.

Ülkemize gelişte de giriş yapan turistlerin tamamının vücut ısıları ölçülüyor 37,8 derece ve üzeriyse veya herhangi bir semptom gösteriyorsa test merkezinde test yapılacak. Aksi takdirde teste gerek yok, bu test ücretsiz."

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Türkiye, Avrupa'daki en güvenli ülkelerden biri ama ekonomik gerekçelerle bazı süreçler geciktiriliyor. Haksız ama yapılıyor. Bizim önümüze çıkarttıkları her sorunun cevabını en doğru şekilde vererek yavaş yavaş aşıyoruz." dedi.

Bakan Ersoy, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı.

"Avrupa'da yaşayan gurbetçi vatandaşlarımız bu yıl yakınlarını görmeye gelebilecek mi?" sorusuna Bakan Ersoy, "Bence gelebilecekler. Oluşturulan engellerin hepsini kaldırdık." yanıtını verdi.

Normal turist ile yurt dışında yerleşik bulunan Türk vatandaşlarının aynı kurallara tabi olduğunu ifade eden Ersoy, ülkeye girişlerde vücut ısısı 37,8 derece ve üzeri ya da herhangi bir semptomu bulunanların teste tabi tutulduğunu, sonucu pozitif çıkanların da hastaneye sevk edildiğini söyledi.

- "Türkiye, şu anda Avrupa'daki en güvenli ülkelerden biri"

Türkiye'nin vaka sayılarına ve hastane alt yapılarına bakınca Avrupa ülkelerinin aradığı kriterleri çoktan aştığını vurgulayan Ersoy, "Türkiye, şu anda Avrupa'daki en güvenli ülkelerden biri. Ama ekonomik gerekçelerle bazı süreçler geciktiriliyor bu da normal. Haksız ama yapılıyor. Bizim önümüze çıkarttıkları her sorunun cevabını en doğru şekilde vererek yavaş yavaş aşıyoruz." ifadelerini kullandı.

Ersoy, tatil şehirlerindeki Kovid-19 vaka sayıları açısından İspanya ile kıyaslandığında Türkiye'nin çok daha iyi olduğunu bildirdi.

- "Olumlu ve cazip bir hareketlenme oluşturacaktır"

Kamu bankalarının tatil kredisi vermeye başlaması, tesislerde ve hava yollarındaki ücretlendirmede taksit sayısının artırılmasına ilişkin soru üzerine Ersoy, bunların olumlu ve cazip bir hareketlenme oluşturacağını düşündüğünü ifade etti.

Ersoy, temmuz ve ağustos ayları için otellerdeki doluluk beklentisi hakkında "Türkiye'de geçen sene bugün ileriye dönük yapılan rezervasyonla bu sene bugünü kıyasladığınızda geçen senenin yüzde 50 seviyelerini geçtik. Çok hızlı bir şekilde, 'V' şeklinde toparlama var. 'Şu kadar turist gelsin, şu kadar doluluk sağlansın' gibi bir hedefimiz yok. Hedefimiz, Türkiye'deki otellerin bu sezon için yüzde 50'sini açabilmek. Yani hepsini açmayı beklemek doğru olmaz ama yüzde 50'sini eğer açmayı başarırsak ki bütün çalışmamız, gayretimiz bunun üzerine, o zaman biz bu sene için bu senenin şartlarında iyi bir sonuç almış oluruz." değerlendirmesinde bulundu.

Yüzde 70-75 doluluk oranının yakalanabileceğini düşündüğünü aktaran Bakan Ersoy, ileriye dönük rezervasyonlardan hareketliliğin başladığını anladıklarını dile getirdi.

- "Bize bir soru sorarlarsa biz onlara iki cevap oluşturacağız"

Mehmet Nuri Ersoy, " Rusya ve Almaya dışında bir ülkeyle girişim oldu mu?" sorusu üzerine şunları kaydetti:

"Türk Hava Yolları, krizden önce 130 ülkeye direkt uçuş yapıyordu. Biz 130 ülkenin hepsine girişimdeyiz. Biz ayrım yapmıyoruz. Tabi önceliklendirmelerimiz var, konsantrasyonumuzu daha yoğun verdiğimiz. 'Top 20' ülke var. Diğerleriyle de mutlaka iletişim içindeyiz. Sonuçta biz direkt uçuş yaptığımız 130 hattın tamamını bir şekilde açmak zorundayız. 130'uncu hat açılana kadar bizim bu gayretimiz devam edecek. Biz geri adım atacak değiliz. Bize bir soru sorarlarsa biz onlara iki cevap oluşturacağız.

Ama sosyal medya dediğimiz bir gerçek var. Beni sevindiren hareket yavaş yavaş da olsa başladı. Şimdi Türkiye'ye gelenler veya Türkiye'den güneyde tatile gidenler yorum sitelerinde, sosyal medyalarında zaten çekiyorlar görüntüleri yayınlıyorlar, kendi görüşlerini yayınlıyorlar. Bu sizin yapabileceğiniz en doğru diplomasi aslında. Her taraf denetçi dolu.

Telefonla videoya yanlış bir şey varsa da çekiyor, doğruları da çekiyor. Dünyadaki kıyaslama olmuş oluyor. Biz burada şimdi avantajlı duruma geleceğiz hareket başladığı için. Çünkü bizim o yaptığımız doğru uygulamalar, sosyal medya ve sosyal iletişim ağları üzerinden bütün dünyaya yayılıyor. Dünya bize daha emniyetli diye gösterilenlerin yaptığı yanlışlar da yayılıyor. Sizin doğrularınız yayılıyor ama onların hataları da yayılıyor. Bir kıyaslama ortamı oluşacaktır diye düşünüyorum."

Turizmde 2021 beklentisine ilişkin Ersoy, Türkiye'de bu yıl tatilini yapmak isteyen turistlerin, bu rezervasyonlarını 2021'e ertelediklerini aktardı.

2021'de turizmden 40 bin dolar elde etme hedefleri olduğunu anımsatan Ersoy, bütün konsantrasyonlarının bu rakama yaklaşmak üzerine olduğunu ifade etti.

- "2023 hedeflerimizde bir sapma yok"

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, "Bizim 2023 hedeflerimizde bir sapma yok. Bir yol kazası dünya genelinde oldu. Biz bir şekilde 2023 hedeflerimizi yakalayacağız. Yani biz bu sistemden ayrışarak çıkacağız. Bir şekilde bu kazayı dünyayla beraber atlatacağız. 2023 için koyduğumuz 75 milyon turist, 65 milyar dolar gelir hedefimiz aynen olduğu yerde duruyor." dedi.

Halk plajlarına yönelik önlemlere ilişkin soruya Ersoy, "Onlar bize bağlı değil. Yani Kültür ve Turizm Bakanlığından işletme belgeli değilse ki çoğu değil onlar İçişleri Bakanlığı genelgesine tabiler ve valilikler üzerinden il hıfzıssıhha denetliyor onları. Onların genelgeleri, bazı konularda çok daha ağır." yanıtını verdi.

- "Bakanlığın işlettiği halk plajlarını Türkiye geneline yayacağız"

Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak Bodrum ve Çeşme'de iki halk plajı açtıklarını, ayrıca ikisini de Antalya Belek ve Kadriye'de açacaklarını vurgulayan Ersoy, onların da Bakanlığın sertifikasyonu ve genelgelerine tabi olduklarını dile getirdi.

Bu plajların, 5 yıldızlı otel gibi olduğuna değinen Ersoy, "Kültür ve Turizm Bakanlığının işlettiği halk plajlarını Türkiye geneline yayacağız." ifadesini kullandı.

24 Haz 2020 - 16:39 Ankara- Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberso Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberso hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberso editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberso değil haberi geçen ajanstır.

01

Yardım - hangi sağlık ocağı.lütfen daha net açıklayıcı bilgi verirseniz. her ildemi sağlık ocakları bu vazifeyi yapacak

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Haziran 14:03Anket KoronaVirüs Maddi Durumunuzu Etkiledi mi ?