Bakan Koca: “83 milyon için önerilen tedbir belli bir süreliğine, belli sınırlar konmuş bir hayat”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “83 milyon için önerdiği tedbir belli bir süreliğine, belli sınırlar konmuş bir hayattı. Geçici bir hayat tarzıdır. Artık yeni bir mücadele yöntemi hayata geçiyor. Devletimiz tüm gücünü ortaya koyacak” dedi.

+8
Haber albümü için resme tıklayın

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Bilim Kurulu tarafından bazı kısıtlamalara yönelik öneriler getirildiğine işaret eden Koca, “83 milyon için önerdiği tedbir belli bir süreliğine, belli sınırlar konmuş bir hayattı. Geçici bir hayat tarzıdır. Artık yeni bir mücadele yöntemi hayata geçiyor. Devletimiz tüm gücünü ortaya koyacak. Hastalığın önünü keseceğimize inanıyorum. Bugün Bilim Kurulumuzun aldığı tavsiye kararlarını Sayın Cumhurbaşkanımıza da arz ettim. Kendilerinin bu konuda değerlendirmeleri olacak. Alınan tedbirlere sıkı sıkıya uyulması, umudumuzun gerçeğe dönmesini kolaylaştıracaktır. Ne kadar çok dikkat edersek o kadar kısa sürede bu işin üstesinden geleceğiz. Bakanlığımız bu sürede küresel tecrübelerin gerektirdiği her adımı atmaya devam edecek” diye konuştu.

Geçtiğimiz günlerdeki basın toplantısında hastalığa dair verilerin her gün kurumsal internet sayfalarında yayınlayacağını söylediğini hatırlatan Koca, “Bugün itibariyle internet ortamında güncellenerek her akşam açıklanmış olacak. Son 24 saatte 7 bin 533 test yapıldı. Toplamda 47 bin 823 test yapıldı. 2 bin 69 pozitif vaka tespit ettik. Toplam vaka sayımız 5 bin 698 oldu. Bugün kaybettiğimiz 17 kişi ile toplam can kaybımız 92’yi buldu. Tedavisi eden hastalarımızdan 344 kişi yoğun bakımda ve bunların 241 tanesi entübe durumdadır. 42 hastamız ise iyileşerek taburcu edilmiştir” dedi.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Koca, kısıtlama tedbirlerinin ayrıntısına ilişkin soruya, “Cumhurbaşkanımızın Bilim Kurulunun önerilerle ilgili değerlendirmeleri olacak. Bu konu hakkında benim bilgi vermem doğru olmaz. Daha çok kısıtlamalara yönelik olduğunu ifade etmiştim” şeklinde yanıt verdi.

Korona virüsten hayatını kaybeden 33 yaşındaki sağlık çalışanına ilişkin soruya yanıt veren Koca, “Bu virüsün nasıl bulaştığına önemli bir örnek. Yurt dışı teması olan kişi genç. Babası ve amcası 60 yaşın üzerinde kişilerle temasında o kişiler yoğun bakım şartlarında tedavi edildi. Biz bütün taramaları yaparak bunları tespit ettik. Ailede yine benzer yoğun bakım şartlarında tedavi olan bir üçüncü hasta daha oldu. Özel hastanede yoğun bakım hastası olarak tedavisi eden bu hastanın muhasebe işlemleri için ilk enfekte olan ama genel durumu iyi olan kişi taşıyıcı olan kişi yakınının muhasebe işlemleri için o sağlık çalışanımızla temas ediyor. Muhasebede çalışan sağlık çalışanımız 6 yaşından beri kronik hastalıkları olan birisi. Yani direnci düşük olan birisi. O temasla virüsü kapıyor ama Ondan önce de ateşinin olduğunu biliyoruz. Muhtemelen mevsimsel bir grip tablosu vardı onun üzerine virüs taşıyan biriyle temas etmesiyle. Takip edildiği hastaneye gidiyor, bir başka özel hastaneye gidiyor. Orada 58-59 yaşında biriyle temas ediyor. O kişi yoğun bakıma girmiş oldu ve o kişiyi de kaybettik. Bu bulaştırıcılığı yapan kişi hayatta herhangi bir yoğun bakım sorunu da olmadı. O kişinin temas ve temas ettiği kişilerin erken dönemde izolasyonunu çok önemsiyoruz. Herkes virüsü taşıyor gibi düşünerek davranıyor olmalı” dedi.

İzmir’deki durumun kritik olduğuna ilişkin iddialara ise Koca, “Biz bütün illerde ne kadar vaka olduğunu, bazı illerde bu vaka sayısının fazla olduğunu biliyoruz. Zaten bu çerçevede bilim kurulunun birtakım önerileri oldu. Bununla ilgili de zaten alınabilecek bir tedbir varsa devlet gereğini yapar” diye yanıt verdi.

Bir şahısın şirketi üzerinden test satın aldığını ve ailesiyle denediklerini açıkladıkları sosyal medya görüntülerine ilişkin açıklamada bulunan Koca, “Biz testlerle ilgili özellikle hiçbir vatandaşın ücret vererek yaptırmaması gerektiğini, bu testlerin hangi laboratuvarlarda çalışılması gerektiğinin iznini de Bakanlık olarak veriyoruz. Şu dönemde sadece kamu değil, üniversite ve psr çalışabilir her laboratuvarı izin vererek bu dönemde olan ihtiyacı gidermek üzere gayret içinde olduk. Şahısların ya da özel bir kuruluşun kendi başına içeriden ya da dışarıdan test alarak numuneleri test ediyor olması asla kabul ettiğimiz bir durum değil. Gereken yapılmış olur” ifadelerini kullandı.

Kitlere ilişkin bilgi veren Koca, “Testin süresini çeken psr yöntemi bu dönemde çalışan laboratuvarlara verildi. Toplam bizim psr yöntemiyle çalışan kit 350 bin. Bizim ayrıca zaten bir milyona yakın kitimiz var. Hem merkez sayısını artırmak hem süreyi kısaltmak için her türlü yaklaşımı devreye sokma çabası içindeyiz. Ayrıca hızlı tarama kitleri var. 350 bin tane şu an elimizde hazır var” dedi.

Çalışanları korumak adına her türlü tedbiri almak konusunda gayret içinde olduklarını belirten Koca, iki gün önce 3 milyon 615 bin tane N95 maskenin tüm kurumlara dağıtıldığını açıkladı.

İl il vaka sayılarının neden açıklanmadığını aktaran Koca, “Bir bölgenin salgını taşıdığı bazı illerin taşımadığı bir bölgeden başka bölgeye geçişlerin fazla olacağını düşündüğümüz için açıklamadık” dedi.

Kitlere ilişkin ekleme yapan Koca, “Çin’den getirilen ilk örnek kit antijen kitiydi ve deneme amaçlı getirilen ve bizim o dönmede hasta için kullanmadığımız ama deneme amaçlı kullanılan kitlerdi. Onun devamını getirmedik, memnun kalmadık. Süreçte Bilim Kurulu antikorun daha önemli olduğunu ifade ettiler. Hızlı tarama kiti antikor kiti” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada gündeme ilişkin gelişmeleri kamuoyu ile paylaştı. Yaşanılan günlerin zor günler olduğuna işaret eden Bakan Koca, tüm dünyanın salgın dönemi öncesine dönmek istediğini belirtti. Vakanın görüldüğü 10 Mart’tan bu yana Türkiye’de hayatın değiştiğini belirten Koca, “Kayıp sayısının binlerle ifade edildiği hasta sayısının 90 bine yaklaştığı ülkeler var. Asla onlarla aynı durumda değiliz. Oradaki sonuçların umulmayacak kadar kısa sürelerde ortaya çıktığını akılda tutmalıyız. Türkiye, insanını korumak için elinden gelen her şeyi yaptı. Küresel soruna karşı ulusal mücadelesini verme yolunu seçti. Yurttaşını dışarıdan gelecek tehdide karlı koruyacak sıkı tedbirleri aldı. Bugün şartlar çok farklı. Önceki tedbirler sadece şimdi bir avantaj, daha fazlası değil. Dünya virüsün çıkmadığı güne artık dönemez. Biz de 10 Mart’tan öncesine dönemeyiz. Önümüzdeki günler istesek de istemesek de kesinlikle farklı olacak” diye konuştu.

"Hayat tarzımızda geçici bir değişikliğe gitmek"

Bu hastalığın bütün dünyada hayata değiştirecek bir yayılma kabiliyetine sahip olduğunu vurgulayan Bakan Koca, “Bu tehlikeden uzak durmanın bir yolu yok mu? Elbette var. Hayat tarzımızda geçici bir değişikliğe gitmek. Bu bir bulaşıcı hastalık. En çok sosyal ortamda bulaşıyor. Temas kesildiğinde virüsün önü kesiliyor. Tedbirler aslında basit ama görünen o ki tedbirlerin uygulanmasını kolaylaştıracak şartlar son derece önemli. Hastalığın yayılmasını engelleyecek şartları sağlamak ve onlara uymak zorundayız” şeklinde konuştu.

Bugün Bilim Kurulu ile gerçekleştirdikleri toplantının çok önemli olduğuna değinen Bakan Koca, “Hastalığı yayılmasına karşı daha ileri tedbirlere ihtiyacımız olduğunu gördük. Dünyada başarı görmüş yöntemleri değerlendirdik. En önemli tedbir olan izolasyonu hastalığın yayılmasına karşı prensip haline getirdik. Yani hastalığı bulunduğu sınırlar içinde tecrit edelim. Bu yaklaşımın anlamı şu. Sosyal hareketlilik en alt düzeye inmelidir. Sosyal hayat buna göre düzenlenmelidir. İnsanlar birbiriyle mümkün olduğu kadar az karşılaşmalıdır. Bunun için de çalışma saatleri, günleri, tatiller düzene konmalıdır. Bilim Kurulumuz bazı kapalı ortamlarda temas mesafesinin ne tür kurallara bağlanması gerektiğiyle ilgili de önerilerde bulunmaktadır. En önemeli konu, sokakta geçirilecek zamana kısıt getirilmesi konusudur. Sosyal hareketliliği ve teması azaltarak toplum yaşamının yeni bir düzene kavuşması gerekir. Bilim Kurulumuzun önerisindeki amaç, virüsün yayılmasını engellemek, virüsü olduğu yerde kontrol altına almak. Bunun için hareketliliği olabildiğinde azaltmak. Virüsün şehirden şehre taşınmasına set çekmek. Bu yaklaşım belki şehirlerin izole edilmesi olarak düşünülebilir” ifadelerini kullandı.

"Toplam can kaybımız 92’yi buldu"

Güncel verileri kamuoyu ile paylaşan Koca, “Son 24 saatte 7 bin 533 test yapıldı. Toplamda 47 bin 823 test yapıldı. 2 bin 69 pozitif vaka tespit ettik. Toplam vaka sayımız 5 bin 698 oldu. Bugün kaybettiğimiz 17 kişi ile toplam can kaybımız 92’yi buldu. Tedavisi eden hastalarımızdan 344 kişi yoğun bakımda ve bunların 241 tanesi entübe durumdadır. 42 hasta ise iyileşerek taburcu edilmiştir” ifadelerini kullandı.

28 Mar 2020 - 08:13 Ankara- Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberso Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberso hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberso editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberso değil haberi geçen ajanstır.
Anket KoronaVirüs İçin Aşı Olacak mısınız?