Ekrana Fazla Takılı Kalan Çocuklarda Kekemelik ve Konuşamama Sorunu

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki çocukların gelişimindeki en önemli dönemler 0-3 ve 3-6 yaş arasındadır. Özellikle ilk 3 senede beyin gelişiminin büyük kısmı tamamlanır. Ekranı olan teknolojik ürünlere odakladığınız çocuklarınız da konuşamama-kekemelik sorunu görülebilir.

Kahramanmaraş Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nde görev yapan Dr. Arslan, çocuklarda son dönemlerde ‘ekran’ maruziyetinin önemli şekilde arttığına dikkati çekti.

Çocuğun beyin gelişiminin 3 yaşına kadar yüzde 80, 5 yaşına kadar ise yüzde 90’ını tamamladığını belirten Dr. Arslan, ailelerin yeteri kadar çocuklarla vakit geçirmediğinden dolayı kekemelik ve konuşma bozukluğunun dışında daha büyük rahatsızlıkların ortaya çıkabileceğini ifade etti.

Dr. Arslan, “Çocuklarda ekran maruziyeti çok fazla ve özellikle telefon, tablet gibi sık alışkanlığı olan çocuklar da polikliniğimize geliyor.

Ailenin yeteri kadar çocuklarla vakit geçirmediğinden dolayı, kekemelik ve konuşma bozukluğu ortaya çıkıyor. İlk üç yaşındaki çocukların beyin gelişiminin yüzde 80, ilk 5 yaşındaki çocuklarında ise yüze 90’ı tamamlanıyor.

Genelde bu hastalar, ailenin ilk başta konuşma gecikmesini sorun olarak algılamaması veya çevredeki insanların yanlış yönlendirmeleri sonucu geç dönemlerde hastaneye başvurduğunu görmekteyiz.

Ünitemizde konuşma gecikmesinin nedeni saptanıp uygun yaklaşımlarla gerekli müdahalelere ve destekler planlanmaktadır. Ekran maruziyetinin ilk iki yaşta hiç olmaması gerekmektedir. Erken dönemde başlayan ekran maruziyeti konuşma ve dil gelişimine olumsuz etkileri yapılan çalışmalarda ispatlanmıştır” dedi.

21 Şubat 2020 Kahramanmaraş- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberso Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberso hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sokağa Çıkma Yasağı Gelmeli mi ?