Mudanyalı Çiftçiler Organik Gübre ile Tanıştı

Ülke dışından getirilen gübreler doğal olamayacağı gibi istenilen lezzeti de yakalamak zor oluyor. Organik gübrelerle verimin ve zeytinin iriliğinin de artırılması planlanıyor. Böylece daha az alanda daha fazla tonaj sağlanabilecek.

Büyütmek için resme tıklayın

150 Sayılı Mudanya Zeytin ve Tarım Satış Kooperatifi üyelerinin bir araya geldiği tanıtım ve danışmanlık toplantısında bir araya gelen üyelere İlçe Tarım Müdürü Ergün Karadağ, Marmarabirlik Başkan Yardımcısı Şevket Karagöz eşlik etti.

Kooperatif Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yıldız, 1960 yılında kurulan kooperatifin hangi şartlar ve fedakârlıklarla kurulduğunu anlatarak, “Bugün zor şartlar altında bile üyelerimize zamanında ödeme yaparak, kredi verebilir durumda bir kurum varsa o günün fedakâr üyelerine borçluyuz.

Kooperatifimizin kurulmasında emeği geçenlerden hayatta olmayanları rahmetle anıyorum, hayatta olanlara ise sağlıklı ömür diliyorum“ dedi.

Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölüm Başkanı Prof. Dr. Haluk Başar ve AR-GE Müdürü Mustafa Fındık, üretimin yapıldığı fabrika ve imâlatta kullanılan teçhizat ve makinelerin tanıtımını yaptı.

Başar, Marmarabirlik ile birlikte başlatılan organik gübre imâlatı çalışmalarını ve aşamalarını, hangi şartlarda yapıldığını ve ürettikleri gübrenin diğer gübrelerden olan farklarını açıkladı.

Başar, koporganik adı altında üretilen organik gübrenin, organomineral gübre adı altında toz ve palet olarak üretildiğini söyledi.

Başar, özellikle zeytin üreticisi için tasarlanan bu gübrelerin verimi artırmak, iri taneli zeytin üretimini çoğaltmayı hedeflediğini vurguladı.

15 Şubat 2020 İHA Bursa- Bursa Haberleri


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberso Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberso hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Kainatta Bizden Başka Canlı Olduğunu Düşünüyor Musunuz ?