Alman Mahkeme Kararı, Nintendo'nun E-Mağaza Ön Siparişlerini İade Etmek Zorunda Olmadığını Söyledi

Nintendo Switch oyuncuları fiziksel bir perakende mağazasında bir oyun için ön sipariş verdiğinde, genellikle oyunun piyasaya sürülmesinden önce iptal edebilirler. Ancak, Nintendo eShop'ta tüm satışlar kesindir.

Nintendo Switch oyuncuları fiziksel bir perakende mağazasında bir oyun için ön sipariş verdiğinde, genellikle oyunun piyasaya sürülmesinden önce iptal edebilirler. Ancak, Nintendo eShop'ta tüm satışlar kesindir.

Bu tartışmalı politika , bir Alman mahkemesinde düzenleniyor , ancak itiraz bekliyor ve oyuncuların lansmandaki satın almalarını iptal etme hakkını ortadan kaldırıyor. Ayrıca, para alışverişi sonrasında gelen teslimata rağmen, ön siparişi kendi başına bir satın alma olarak tanımlar.

Norveç Tüketici Konseyi'nin kıdemli hukuk danışmanı Thomas Iversen, ajansın kararındaki hayal kırıklığını dile getirdi . Alman Tüketici Koruma Kurumunun yanı sıra Nintendo'ya da politikası hakkında dava açmıştı.

Iversen, “ Almanya'daki bölge mahkemesinin, ürünün tüketiciye herhangi bir faydası olmadan önce ürün teslimatının başladığı sonucuna varması talihsiz bir durumdur” dedi. “Bizim için, içeriğin önceden yüklenmesi bir oyunun sunulduğu anlamına gelmez. Tüketici lansman tarihine kadar oyunu oynayamaz veya içeriğinden hiçbirini kullanamaz. ”

ABD'de oyuncuların daha az koruması var. “ Video oyunu avukatı ” olarak bilinen ve hukuk firması Morrison Rothman'ın kurucu ortağı Ryan Morrison, ABD'nin dijital satın alımlar için zorunlu para iadesi olmadığını söyledi. Geri dönüş politikalarında alınan kararlar yasal bir perspektiften ziyade bir işten gelir. Morrison, Nintendo'nun belirttiği politikaların müşterileri ön sipariş satışlarının kesin olduğunu yeterince bilgilendirdiğini belirtti.

“Nintendo eShop'tan bir ürün satın aldığınızda (ön sipariş verin veya sipariş vermeyin), onlara sadece para vermiyorsunuz,” diye ekledi Morrison. “Onlara paranızı veriyorsunuz ve onlarla Nintendo eShop satın alma şartlarını kabul ettiğinizi bildiriyorsunuz.”

Nintendo'nun ön sipariş politikası tüm rakiplerle aynı değildir. Örneğin Microsoft , lansmandan 10 gün öncesine kadar alıcı kartlarını faturalandırmaz. Bu süreden önce sorunsuz bir şekilde iptal edebilir ve daha sonra geri ödeme talep edebilirler. PlayStation Network benzer şekilde çalışır, oyuncuların oyunu henüz başlatmamış veya indirmemiş olması koşuluyla geri ödeme taleplerine izin verir ve Steam, iki saatten daha kısa bir süre oynatıldıysa geri dönüşlere izin verir.

Bir değişiklik umuduyla Nintendo oyuncuları diğer oyuncuları takip edebilir ve cüzdanlarıyla konuşabilir. Büyük ölçekli iş modeli değişiklikleri , hayranların saldırısından sonra diğer örneklerin yanı sıra Star Wars: Battlefront II ve ganimet kutusu sistemine geldi . Şimdiye kadar, Nintendo ön sipariş politikası için oyunculardan önemli bir geri dönüşle karşı karşıya görünmüyor.

25 Ocak 2020 - Bilim ve Teknoloji


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberso Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberso hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sokağa Çıkma Yasağı Gelmeli mi ?