Böbreklere Zararlı Olan Besinlerin Listesi

Böbreklerin hayati fonksiyonların devam etmesi için son derece önemli bir organ olduğunu söylemeliyiz. Omurgalara bitişik olan böbrekler standart olarak iki tanedir. Ancak belirli sorunlar sebebiyle böbreklerin zarar görmesi mümkündür. En uç noktada ise böbreklerin birisin alınabilir. Bu durum ise yaşamsal fonksiyonları derinden etkiler ve pek çok aktiviteyi yerine getiremeyecek düzeye gelebilirsiniz.

Böbreklere Zararlı Olan Alışkanlıklarımız


Haliyle böbrek sağlığı için bazı detayları kesinlikle önemsemek zorundayız. Bunu daha iyi kavramak için böbreklerin görevini irdelemek gerekiyor. Boşaltım sisteminin en önemli organlarından birisi olan böbreklerin üre ile beraber atıkları yönettiği söylenebilir. Su ile birlikte sentezlenen sıvıyı idrar yoluyla dışarıya atmakla mükelleftir.

Eğer sürekli olarak sağlıksız besleniyor veya böbreklere zararlı gıdalar tüketiyorsanız kesinlikle böbrek rahatsızlıkları ile karşılaşacaksınız. Bu durum için önlem almanın en önemli yolu ise sağlıklı bir yaşam için adım atmaktan geçer.

Günümüzde böbrek sağlığı için ciddi tedavi metotları üretilmiştir. Ancak burada böbreklerin değerini bilmek her şeyden önce gelir. Gayet stabil çalışan ve körelmeye başladığında dahi diğer organlar gibi performans düşüşü yaşamayan bir yapıya sahiptir. Eğer böbreğinizin 4/1'i işlevini kaybederse yinede böbrek sorunları yaşamama ihtimaliniz bulunmaktadır. Çünkü geri kalan kısmı vücudun ihtiyacı olan işlevi yerine getirir.

Tabi ki bunu bir avantaj olarak görmek mümkün olabilir. Fakat madalyonun diğer yüzünü de göz önüne almak zorundayız. Burada böbreklere zararlı besinler tüketildiğinde bile ne gibi bir sorunla karşılaşacağınızı anlamazsınız. Dolayısıyla görüntüleme cihazlarıyla böbreklerinize bakılmadığı takdirde bir sorun olup olmadığını anlamanız pek mümkün olmayacaktır. Başta böbrek tabanlı hastalıklar olmak üzere pek çok hastalığın yıllar boyunca gelişmeye devam etmesi bundan kaynaklanabilir.

Böbrekler İçin Önemli Olan Noktalar


Böbreklere iyi gelen yiyecekler ciddi bir biçimde tüketilmelidir. Aynı zamanda iyi gelen yiyeceklerden ziyade böbrek sağlığına olumsuz etkileri bulunan bazı alışkanlıkları köreltmek gerekir.

·       Alkol Kullanımı
Alkol kullanan kişilerin hemen hepsinin belirli bir süre sonra böbrek hastalıkları ile uğraştığını duyarız. Bunun sebebi ise toksin yapısıdır. Burada en önemli noktanın alkolün miktarı olduğu açıklanmıştır. Her gün bir bira içmenin böbreklerin çalışmasına iyi yönde katkı sağlayacağı bilinir. Fakat alkol tüketimini her gün daha yüksek miktarlarda yapmak ciddi sorunlara yol açabilir.

·       Su İhtiyacı
Böbreklerimizin sentezleme yaparak idrar olarak atabilmesi için günlük su ihtiyacına önem vermeliyiz. Yani su tüketimini ideal seviyede tutmalıyız. Burada günlük olarak bir insanın ihtiyacı olan 2-3 litre su referans olarak baz alınabilir.

·       Şeker Kullanımı
İdrar yaparak verdiğimiz testlerde bakılan sonuçlar arasında protein bile bulunur. Protein ile idrarın içeriğinin örtüşmesi ise ciddi bir böbrek sorununa işaret eder. Yani idrarınızda yüksek değerlerde protein çıktığında böbrek rahatsızlıkları için sinyal olarak düşünülür. Bu durum ise şeker ile doğru orantılıdır. Eğer çayınıza veya kahvenize şeker atıyorsanız bile ciddi anlamda risk altında olabilirsiniz.

·       Tuz Kullanımı
Uzmanlara göre bir insanın gün içerisinde tüketmesi gereken sodyum miktarı 5 gram kadardır. Yani tuzu 5 gramın üzerinde tükettiğiniz an faydasını göremezsiniz. Aksine ciddi zararlar ortaya çıkabilir. Tansiyon ile beraber damar ve kalp rahatsızlıkları tetiklenebilir. Yine böbrekler için ciddi işlev bozuklukları doğar.

·       Vitaminler ve Mineraller
Tabi ki tümünü böbrek sağlığıyla ilişkilendirmek mümkün olmayacaktır. Ancak B6 vitamini ve magnezyum için böbrek dostu enzimler olduğu kanısı doğrudur. Bunu beslenme alışkanlıklarınıza uyarlayarak daha sağlıklı bir bünyeye sahip olabilirsiniz. Hatta bu tip mineral eksikliklerinin böbrek taşı oluşumu için ciddi bir risk faktörü yarattığını belirtelim.

·       Kafein
Gün içerisinde içeceğiniz bir bardak kahvenin size büyük bir zararı olmaz. Ancak bunun dozajını arttırdıkça böbreklerinizin çalışma kalitesi düşmeye başlayacaktır. Bilhassa diğer kafeinli içeceklerle de içli dışlı olmanız durumu daha ciddi bir noktaya taşıyabilir.

·       Protein
Aslında burada proteinden kastedeceğimiz unsur hayvansal bazlı proteindir. Yani doğrudan kırmızı et tüketerek aldığımız enzimi baz alıyoruz. Bildiğiniz gibi şekerde de olduğu gibi protein miktarının böbreklerle doğrudan alakalı olduğu bilinir. Bunu burada böbreklerin gereğinden fazla çalışmasını sağlayacağı yönünde irdeleyebiliriz. Yani çok kırmızı et tüketerek vücudun ihtiyacından fazla protein almasını sağlamak uzun vadede böbreklere zarar verecektir.

·       İdrar
İdrara çıkmak ciddi bir noktadır ve bunu kesinlikle ertelememek gerekir. Yani yatıyor veya rahat bir biçimde oturuyor olabilirsiniz. İşiniz çok fazla olabilir ya da asla dikkatinizi dağıtmak istemiyor da olabilirsiniz. Fakat idrar ihtiyacı duyduğunuz an itibariyle tuvalete gitmeniz gerekir. Aksi takdirde yine böbrekler için pek olumlu etkiler doğmaz. Tabi ki bu durum uzun vadede oluşur.

·       İlaç Kullanımı
Aslında burada ağrı kesicilerin çok daha ön planda olduğu söylenir. Ancak bunun stabil bir ilaç grubuyla alakası yoktur. İçilen ilacın bünyeye etki etmesi ve mevcut içeriğini oluşturan bileşenlerin vücuttan atılması uzun sürebilir. Dolayısıyla her fırsatta ağrı kesici kullanmak ya da sürekli olarak düzenli ilaç kullanmak böbrekler için ekstrem bir durum yaratır.

·       Uyku
Vücudumuzun biyolojik anlamda bazı dinlenme evreleri vardır. Uzmanlara göre gece saatlerinde her organın kendisini bir miktar kapattığı ortaya konulmuştur. Yani gece saatlerinde uyumak birçok organımızı dinlendirmemizi ve dinç kalmasını sağlar. Ancak bunu düzensiz bir uyku programı, gündüz uykusu gibi kıstaslarla kıyasladığımızda olumsuz etkilerle karşılaşmaktayız. Uyku düzenini oturtarak düzenli bir yaşama kavuşmak bile böbrekler için iyi gelen aktiviteler arasında olacaktır.

26 Eyl 2019 - 17:37 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberso Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberso hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberso editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberso değil haberi geçen ajanstır.
Anket Tekrar sokağa çıkma yasağı gelmeli mi ?