Kurdeşen Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Kurdeşen dökmek olarak tabir edilen ve halk dilinde gayet bilinen bir cilt rahatsızlığıdır. Tıbbi literatürde ise Ürtiker olarak tanımlanır. Akut ve kronik olmak üzere iki grupta incelenir. Fakat belirtileri tamamıyla aynı olduğu için süreç dışında bir ayrımı yoktur. Dolayısıyla cilt döküntüleri gözlemlenmeye başladığında kurdeşen teşhisi koymak için dermatolojik muayene şart olur.

Kurdeşen Nedenleri

Birçok kişinin bu durumu pek önemsememesi ve alerjik durumlar sonucunda oluştuğunu tahmin etmesi teşhis önündeki engeli oluşturur. İnsanlar cildinde oluşan kabarıklığı, kızarıklığı, deri döküntülerini pek önemsemezler. Özellikle görünen bir bölgede değilse kronik kurdeşen olsa dahi tespit edilmesi zorlaşır.

Hastaneye başvurulacak süreyi teorik olarak 6 hafta olarak belirtebiliriz. Çünkü akut kurdeşen ile kronik kurdeşen arasındaki belirleyici kıstas budur. Eğer 6 haftadan daha uzun süre devam eden bir cilt sorunu yaşıyorsanız kesinlikle doktora başvurmalısınız. Tabi ki cildinizde oluşan kızarmalar, kabarcıklar ya da deride yaşanan dökülme kurdeşendir diye bir tabir kullanamayız.

Çünkü birçok dermatolojik rahatsızlık için benzer belirtiler söz konusu olmaktadır. Kurdeşen belirtileri arasında en sık rastlanan belirleyici husus ise yenileyen yapısıdır. Mevcut kabarıklıklar geçmiş olmasına rağmen yerine yenileri gelebilir. Bu durum sürekli olarak kendini yenileyerek devam edebileceği gibi aynı kabarıklıkların uzunca bir süre kalması da gözlemlenebilir.

Kurdeşen nedenleri araştırıldığında ise genel olarak farklı noktalarla karşılaşılmıştır. Yani akut kurdeşen ile kronik kurdeşen birbirinden bağımsız faktörlerden ortaya çıkabilir. Belirtiler ve görünen şikâyetler aynı olmasına karşın vücudun vereceği reaksiyonun altında farklı sebepler yatmaktadır.

Kurdeşen Evreleri

Kurdeşen evreleri demekten ziyade akut ve kronik kurdeşen sonrasında oluşan bir üst seviyeden söz etmekte fayda görüyoruz. Bunu yaparken bu evrelerin üzerinde de durmak gerektiği aşikâr.

Akut Kurdeşen
Akut kurdeşen teşhisi konulabilmesi için mevcut şikâyetlerin 6 haftadan daha kısa bir süre içerisinde var olması gerekiyor. Kurdeşen belirtileri görüldükten sonra doktora başvurmanızla beraber akut teşhisi konulabilir. Bu süreç boyunca bu teşhis altında yatan farklı sebepler ortaya çıkmadığı sürece devam eder.

Kronik Kurdeşen
6 haftayı geçen kurdeşen vakaları için kronik kurdeşen teşhisi konmaktadır. Nedenleri açısından farklı olduğu için ilk muayene sonrasında da ortaya çıkabilmektedir. Yani 6 haftalık süreç içerisinde de uzman bir dermatolog tarafından kronik kurdeşen olduğuna karar verilebilir.

Anjioödem
Anjioödem ise kronik kurdeşen evresinin daha da ilerisini sembolize eder. Bu teşhisin konulabilmesi için derinin dış katmanlarından ziyade iç katmanlarında da bazı anomaliler olması gerekir. Cildi derinlemesine etkileyen bu reaksiyonların teşhis edilmesi durumunda Anjioödem oluşmuş olur.

Kurdeşen Belirtileri

Kurdeşen riski taşıyan özel bir cinsiyet ya da yaş olduğu söylenemez. Bebeklerde, yaşlılarda, erkek ve kadınlarda eşit miktarda görülür. Yalnızca hasta öykülerine bakıldığında kadınların orta yaş dönemini biraz daha fazla etkilediği tespit edilmiştir. Bunun ise nedenlerle bağdaştırılabileceğini ve önlemler doğrultusunda risk faktörünün ortadan kalkacağını söylemek gerekir.

Kurdeşen belirtileri arasında görülen reaksiyonlara baktığımızda ise standart bir dermatolojik rahatsızlıkla karşı karşıya kaldığımızı belirtmeliyiz. Çünkü herhangi bir şekilde deri dökülmesi yaşandığında akla gelebilecek onlarca cilt hastalığı olabilir.

Kaşıntı
Yüksek ateş
30 santimetreye kadar genişleyen cilt kabarıklıkları
Ciltte kızarıklık
Cilt döküntüsü


Kurdeşen Neden Olur?

Aslında teorik olarak alerjen etkisinin üzerinde durulduğu bilinmektedir. Bu durumu akut kurdeşen nedenleri ile kronik kurdeşenin nedenleri arasında bir köprü kurarak aktarmak daha doğru olacak. Zira ikisi için baz alınan noktalar araştırıldığında farklı sonuçlarla karşılaşılmaktadır.

1.    Akut Kurdeşen Nedenleri

Enfeksiyon
Besin Alerjisi
İlaçlar
Kimyasal Ürünler
Alerjiler
Böcek Sokmaları
Çevresel Faktörler


2.    Kronik Kurdeşen Nedenleri

Sistemik Rahatsızlıklar
Cilt Rahatsızlıkları
Alerjiye Sebep Olan Etkenler
Genetik
Güneş Işınları
Yüksek Basınç
Hava Sıcaklığı
Egzersizler
Psikolojik Faktörler
Burada her iki noktada da ortak olan husus alerjenler oluyor. Yani alerjiniz olan herhangi bir nesne ya da ürün bile bu durumu tetikleyebilir. Eğer yünlü bir giysiye alerjiniz varsa ve cildiniz buna reaksiyon gösterirse bu durum yaşanabilir. Aynı durum dar kıyafetler giymeniz halinde cildinizde oluşan basınçla da oluşabilir.

Alerjik reaksiyonları vücudunuz ve kendinize göre çoğaltmak mümkündür. Herkesin farklı alerjik hassasiyetleri olabilir. Bunların tümü için kurdeşen nedenleri arasında yeni bir başlık açmak mümkündür. Bazıları için hassas bir cilt yapısı bile kurdeşen için yeterli bir sebep olmaktadır. Hassas cildinizi uzun tırnaklarınızla baskı uygulayarak kaşımanız ya da duş alırken fazla ovalamanız dahi böyle cilt deformasyonlarına yol açabilmektedir.

Kurdeşen Tedavisi

Ürtiker tedavisi için öncelikle teşhis gerekir. Teşhisi ise uzman bir dermatolog yapabilir. Yani cildinizde çıkan bu belirtilerin kurdeşen mi yoksa farklı bir cilt deformasyonu mu olduğu bilinemeyebilir. Bunu anlaması için bazı testler uygulanması şarttır.

Kurdeşen testleri arasında pek çok uygulanabilir metot vardır. Aslında bunun kurdeşen teşhisi haricinde nedenlerini ortaya koymak için yapıldığını vurgulamalıyız. Çünkü uzman bir dermatolog zaten görüntü itibariyle bile yüksek doğruluk payıyla bunun teşhisini koyabilir. Akut ve kronik kurdeşen arasındaki farklı sebepleri ortaya koyabilmek adına aşağıdaki testler uygulanır.

Alerji Testi
Kan Testi
Cilt Biyopsisi
Kurdeşen ilacı olarak kullanılan ürünlere antihistaminik ilaçlar denir. Bu gibi rahatsızlıklarda da medikal tedavinin dışında bir yöntem henüz keşfedilmemiştir. Burada cilt tipinizin belirlenmemesi, muayene olmamanız, nedenlerin üzerinde durulmaması ve buna uygun ilaç kullanılmaması daha ciddi sorunlara yol açabilir.

Eczaneden istemek, arkadaşınızdan ilaç alarak kullanmak sorununuzu çözmeyecektir. Size verilen ve reçete edilen ilacı kullanmanız gerekir. Çünkü bazı hastalar için kortizon bazlı ilaçlar kullanılırken bazıları için iltihap sökücü ilaçlar önerilir. Bunun cilt yapınız ve oluşan tahribatla doğrudan alakalı olduğunu söylemek gerekir.

Hatta bazen alerjen açısından hassasiyetler testlerle ortaya konabilir. Bunun üzerine yapılan cilt biyopsisi sonucunda da antibakteriyel ilaçlar tavsiye edilir ve tedavi bu şekilde sürdürülür. Ayrıca muayene olmamanız durumunda Ürtiker ile Anjioödem arasındaki farklılık gözlemlenmeyebilir. Yani cildinize çok daha ağır hasarlar verebilecek olan bir duruma müdahale edilemez.

Halk arasında pek bilinmese de genetik olarak Anjioödem olan kişilere rastlanabiliyor. Bu durumun teşhisi ise Heredit Anjioödem olarak yapılır. Dolayısıyla doktora başvurmanız ve basit bir cilt sorunu olarak görmemeniz çok önemlidir. Özellikle haftalar boyu devam eden bir durumsa mutlaka müdahale edilmesi gerekir.

26 Eyl 2019 - 17:15 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberso Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberso hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberso editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberso değil haberi geçen ajanstır.
Anket Tekrar sokağa çıkma yasağı gelmeli mi ?