Kulak Tıkanıklığı Nedenleri, Nasıl Önlenir

Kulak tıkanıklığı olarak tanımlanan durumu bazı faktörlere göre incelemek gerekiyor. Örneğin kimisi için kulağın az işitmesi sinirsel bir aktivite bozukluğundan kaynaklanır. Fakat yaşanan vakalar ve hasta öyküleri göz önüne alındığında bunun tam tersini görebiliyoruz. Çoğunluğun ortak problemi kulakta oluşan kirler, enfeksiyonlar ve benzeri sebeplerden ötürü yaşanan kulak tıkanıklığı oluyor.

Kulak Tıkanıklığı Nedenleri

Bu durumun önüne geçmek için çok steril bir hayat yaşamak gerek. Bunu yapmaktan daha kolay bir çözüm ise sık sık hijyenik kalması açısından temizliğini yapmaktır. Eğer yaşanan ani bir işitme kaybı varsa ve bunu darbe benzeri durumlarla bağlayamıyorsanız acilen uzman bir doktora başvurmanız gerekir.

Yaşanan kulak tıkanıklığı dış kulak, iç kulak veya orta kulak bölgelerini etkisi altına alabilir. Zaten duyma kaybının en önemli sebebi budur. İnsanlar kulak kiri sebebiyle bile bu durumu yaşayabilirler. Fakat dışarıdan bir cismin girmesi gibi çok daha önemli noktalar olabilir. Sorunun kaynağını bulmak ve ona göre çözüm üretmek için vakit kaybetmemek önemlidir.

Kulak Tıkanıklığı Neden Olur?

Kulak tıkanıklığı nedenleri için yapılan araştırmalar bilinenden çok daha fazlasını ortaya koyuyor. Örneğin bazı rahatsızlıklar bile bunun için yeterli olabiliyor. En sık karşılaştığımız rahatsızlık ise soğuk algınlığı ve benzeri enfeksiyonlardır. Anında işitmeyi etkileyen, kulak bölgesinde ağrıya sebep olan ve enfeksiyon yayıldıkça başlı başına kulak sorununa dönüşebilen bir durumdur.

Yabancı Cisimler
Bu durumun başınıza gelmeyeceğini düşünmeniz için hiçbir sebep yok. Hemen hemen hepimiz ucunda pamuk takılı olan çubuklarla kulaklarımızı siliyoruz. Yalnızca bu durum bile orta kulak için risk faktörü taşır. Hatta bazen kulak çubuğundan kopan ufak bir parça ciddi hasarlara yol açabilecek seviyede enfeksiyon üretebilir. Yinede yabancı cisimlerden kulak tıkanıklığı oluşması genel anlamda çocuklar için görülen bir vaka grubudur.

Kulak Kiri
Kulak pisliği her zaman düzenli olarak artış gösterir. Belirli aralıklarla ve sık sık temizlenmediği sürece sarımsı bir yapıya bürünür. Bu sarımsı yapının bazen jel kıvamında olduğunu bazen ise kuruyarak kulağınızda kabuk tutmasına sebep olduğunu görürsünüz. Kulak kiri ile kulak tıkanıklığı yaşandığı zaman içeride biriken kirlere müdahale etmek çok daha zor olur. Mesela kirlerin orta kulak bölgesinde yerleştiğini varsayalım. Siz bunu fark ettikten sonra kulak çubuğuyla temizlemeye çalıştıkça daha fazla ileriye gitme riski doğar.

İç Kulak Rahatsızlıkları
Aslında çoğu zaman sinir hasarından kaynaklandığını ve en sık görülen türünün Meniere rahatsızlığı olduğunu söylemeliyiz. Uzun süre yüksek sesle müzik dinlemek bile bu soruna yol açabilir. Ayrıca ses için ani veya aşırı yüksek şiddette bir frekans duyulması aynı etkiyi doğurur. Yalnızca kulakta ağrı gibi lokal bir hissiyat yaratmaz. Aksine midenizin bulanmasına, başınızın dönmesine veya işitme yetinizin kısmi ya da tamamen kaybedilmesine neden olabilir.

Orta Kulak Rahatsızlıkları
Aslında bu durumun tek kaynağı orta kulak ile bağıntılı olan östaki borusudur. Yaşanan deformasyon sonucunda östaki borusunun tıkanarak işlevini yerine getirmemesiyle beraber tıkanmalar artar. Ancak asıl önemli olan hadise EOM olarak adlandırılan orta kulakta sıvı birikmesidir. Birçok kişi ilaç ile tedavi olsa da ciddiye giden durumlar için doktorunuzun cerrahi müdahalede bulunma ihtimali olacaktır.

Östaki Borusu
Östaki borusu esneyebilen bir yapıya sahiptir. Bunu uykunuz geldiğinde de fark edebilirsiniz. Esneme, gerinme veya yutkunma hareketlerinde östaki borusu genişler ve burada orta kulakta sıvı birikmesini önleyen işlevi ortaya çıkar. Östaki borusu ile ilgili tüm sorunlar ise orta kulak ile ilgili ciddi sorunlara yol açabilmektedir.

Enfeksiyonlar
Enfeksiyon sorununun kulak için oldukça yaygın olduğu biliniyor. Burada asıl önemli olan noktanın fizyolojik yapı olduğunu bilmek gerekir. İçeriye bireysel olarak müdahale edemediğimiz için oluşan enfeksiyon doktor tarafından kontrol altına alınmak zorundadır. Çünkü enfeksiyon bazlı kulak tıkanıklığı için yüzücü kulağı, orta kulakta sıvı birikimi, iç kulakta sinir hasarı, dış kulak iltihabı, orta kulak iltihabı gibi durumlar gözlemlenebilmektedir. Bazen üzerinde durmadığınız bir alerjen ile dahi bu durum yaşanabilir.

Orta Kulakta Kireçlenme
Orta kulak kireçlenmesi sonucunda vücudunuzun belirgin bir deformasyon alacağına emin olabilirsiniz. Mesela işitme kaybı pek çok kulak tıkanıklığı vakası için geçici ve kısmidir. Ancak orta kulak kireçlenmesi görüldüğü veya hissedildiği an muayene edilmeye başlanmalıdır. Çünkü geri dönüşü olmayan ve tamamıyla işitme duyunuzu kaybedebileceğiniz bir sonuca kapı aralayabilir.

Sinüzit
Sinüzit ile yaşanan birçok olumsuz etkiye rastlayabiliriz. Genelde sinüzit olan kişilerin tamamına yakını kulak sorunları yaşar. Bilhassa sinüslerle kulak arasında oluşmuş bağlantı bunu daha da katlanılmaz hale getirebilir. Sinüslerinizin dolu olduğunu düşünüyorsanız hemen bunun için bile tedaviye başlayabilirsiniz.

Çenede Oluşan Fizyolojik Sorunlar
Yüz çehrenizi kapsayan ve çene ile başlayan kemiklerin etrafı kas dokularıyla doludur. Bazen çevresel bir faktör bazen ise farklı sebepler kulak tıkanıklığı için etkin yol izler. Çene kemiğinizde ve eklem kısmında oluşabilecek herhangi bir deformasyon bu sorunu yaşamanıza yardımcı olabilir.

Basınç
Otobüs yolculuğu yaparken, uçakla seyahat ederken veya rakımın yüksek olduğu bölgelere geçerken çok sık yaşadığımız bir sorundur. Bazen tek kulak için bazen ise iki kulak için gelişen bu durum basınç dengesinin sağlanamamasından ortaya çıkar.

Kulak Tümörü
Çoğu zaman en büyük belirtisi kulaktan kan akmasıdır. Ciddi bir sorun olduğu için Glomus olarak anılan kulak tümörleri her zaman müdahale edilmesi gereken yapılardandır.

İşitme Kaybı
Akut gelişen bir işitme kaybının 3 gün içerisinde oluşmuş olması gerekir. Sürekli olan işitme kaybının daha ciddi sorunlara yol açacağını unutmayın. Bunlar arasında basit görünmekle beraber işitme kaybı doğrudan kulak tıkanıklığı ile bağdaştırılabilir.

Kulak Tıkanması Nasıl Önlenir?

Kulak tıkanıklığı tedavisi adına yapılan pek çok müdahale olabilir. Kimi zaman bu kulak tıkanıklığı nedenleri tespit edilir ve ilaç tedavisiyle tamamlanır. Yine mevcut durum göz önüne alındığında kulak tıkanıklığı için cerrahi müdahale kararı verilebilir.

Kulak yıkama veya kulaktaki kirin çekilebilmesini sağlayan aspiratör cihazıyla temizliğin sağlanabilmesi mümkün tedavi metotları arasındadır. Ancak burada kulak tıkanıklığı için önlemler hususuna değineceğiz.

  • Kulaklarınızı sık sık temizleyin ve kirlerin kuruyarak yer edinmesini sağlamayın.
  • Enfeksiyon ve alerjen riskine karşı dikkatli olun.
  • Kulak kiri için üretilmiş ve özel olarak satılan bazı solüsyonlarla kulak kirini temizlemek mümkündür.
  • Arada sırada hava almayacak şekilde burnunuzu ve ağzınızı kapatın. Ardından yanaklarınıza hava vererek olabildiğince şişirip bir süre bekleyin.
  • Esnemek, ağzınızı olabildiğince açmak gibi eylemler kulak tıkanıklığı çözümü için birebir.
  • Duş alırken oluşan buhardan korkmayın. Bunun sinüsler üzerindeki etkisi büyüktür ve işlevsel sonuçlar doğurabilir.
  • Ayrıca kulakta kanama, işitme kaybı, kulak akıntısı, enfeksiyon benzeri oluşumlar, iltihaplanmalar görüldüğü gibi doktorunuza başvurun. Zaman kaybedilmeyecek bazı meslek grupları da olduğunu belirtmeden geçemeyiz.

26 Eyl 2019 - 17:01 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberso Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberso hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberso editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberso değil haberi geçen ajanstır.
Anket Tekrar sokağa çıkma yasağı gelmeli mi ?