Doğum Borçlanması için Kredi Veren Bankalar

Doğum borçlanması için kredi veren bankalar doğum için işlerinden izin alan kadınların emeklilikleri için dezavantaj yaşamamalarını sağlamaktadır. Doğum borçlanması ve bunun için kredi veren bankalar hakkında yazıda bilgi verilecektir.

Doğum Borçlanması Nedir?

Doğum borçlanması tür olarak hizmet borçlanması kapsamı altına girmektedir. Kadınlar sigorta giriş tarihinden sonraki dönemde çocuk doğurduklarında iki yıla kadar ücretsiz izin kullanma hakkına sahiptirler. Bu süreçte ise sigorta primleri yatırılmamaktadır dolayısıyla kadınların sigortalarında bu dönemde eksik prim görülecektir. Bu durum ise onların daha geç emekli olmalarına neden olabilir. Doğum borçlanması 2018 için sigorta türü önemli değildir; SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’na bağlı olan ve doğum iznini sigorta girişinden sonra alan herkes bu haktan faydalanabilmektedir.

Doğum borçlanması için banka kredisi çekilebilir ancak bu krediyi veren fazla banka yoktur. Ziraat Bankası doğum borçlanması kredi için SGK ile anlaşmalı olduğundan bu kurumdan kredi kullanılabilmektedir. Doğum borçlanması fırsatından faydalanmak isteyen kadınlar SGK kurumuna bu taleplerini iletmelidirler. Doğum borçlanmasından en çok 3 çocuk için yararlanılabilir.

Doğum Borçlanması 2018

Doğum borçlanması 2018 hesaplama ile ne kadar prim ödenmesi gerektiği ile ilgili durum netlik kazanacaktır. Borçlanma gününüz size bağlıdır; tabi bir üst sınır bulunur. Normalde 3 çocuk için bu gün sayısı maksimum 2,160 gündür. Çalışan kadınlar haklarından daha az günü izin için kullanabilirler. Doğum borçlanmasında son durum koşullarına göre o yıla ait brüt asgari ücrete göre doğum borçlanması için ödenmesi gereken prim miktarı hesaplanacaktır.

1 güne ait doğum borçlanması primi için ödenmesi gereken miktar= Brüt asgari ücret günlük miktarın yüzde 32’sidir. Bu çıkan miktarı 7,5 ile çarptığınızda ise doğum borçlanması için bir günlük ödenecek maksimum prim miktarını hesaplayabilirsiniz. 2018 yılı için doğum borçlanması ne kadar öderim? diye merak edenlere günlük minimum miktarın 21,65 TL olduğunu belirtebiliriz. Aylık olarak bakıldığında ise en düşük prim tutarı 649,44 TL’dir. Sigorta öncesi doğum borçlanması 2018 içinse bu borçlanma fırsatının sigorta öncesindeki doğumlar için geçerli olmadığını söyleyebiliriz.

Ziraat Bankası Doğum Borçlanması Kredisi 2018

SGK ile Ziraat Bankası arasında yapılan protokol 2018 ile Bağ-Kur ve SGK prim borcu bulunan sigortalı kadın çalışanlar Ziraat Bankası seçenekleri ile borçlarını kredi çekerek ödeyebilecekler. Doğum borçlanması için yeterli finansman Ziraat Bankası tarafından uygun faiz oranları ve taksitlendirme ile sunulacaktır.

Ziraat Bankası doğum borçlanması kredisi 2018 bu son yapılan protokol ile birlikte Bağ-Kur sigortalılarına yani esnaflara, çiftçilere ve sanatkarlara teminat gösterme zorunluluğu bulunmadan da bankadan kredi kullanma hakkı tanımaktadır. Ziraat Bankası doğum borçlanma kredisi başvurusu için ilk aşama Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlükleri’ne gitmektir. Kurumdan prim borcunun peşin ödenmesinin gerçekleşmesi halinde emekli olunabileceğine dair bir yazı alınmalıdır.

Kurumdan alınan bu yazı ile beraber Ziraat Bankası şubelerine doğum borçlanması kredi başvurusunda bulunulabilir. Doğum borçlanması için kredi veren bankalar arasında bulunan Ziraat Bankası ihtiyaç duyulan krediyi müşterisine sunacaktır ve taksitlendirme yapacaktır. Bankadan 48 aya kadar vade imkanı ile aylık %1,28 faiz oranı doğrultusunda kredi çekilebilmektedir.

Halkbank Doğum Borçlanması Kredisi

Halkbankası doğum borçlanma kredisi veriyor mu? Halkbankası önceki dönemlerde Ziraat Bankası ile birlikte doğum borçlanması kredisinde en çok kolaylık sağlayan bankaydı. Doğum borçlanması kredisi sunabilmek için SGK ile anlaşma yapılmalıdır. Doğum borçlanması için kredi veren bankalar 2018 arasında Halkbankası bulunmamaktadır.

Halkbankası doğum borçlanması kredisi bulunmamaktadır çünkü 2018 yılı itibariyle SGK ile bu kredi için anlaşmalı olan tek banka Ziraat Bankası’dır. Ziraat Bankası 2018 yılında yapmış olduğu yeni bir protokol ile Bağ-Kur sigortalıları için de doğum borçlanması kredisi sunup erken emeklilik için avantaj sağlamaktadır. Uygun faiz oranları ve taksitlendirme için Ziraat Bankası’na başvuru yapılabilir. Halkbankası’ndan doğum borçlanması için yararlanmak isteyenler ise Halkbankası ihtiyaç kredisi için başvuru yapıp, kredi kullanabilirler.

Doğum Borçlanması için İhtiyaç Kredileri

Doğum borçlanması için kredi veren bankalar 2018 için seçenekler Ziraat Bankası ile sınırlıdır. Belirttiğimiz gibi bir bankanın doğum borçlanması adı altında kredi verebilmesi için SGK ile anlaşma imzalaması gerekmektedir. Doğum borçlanması için hangi bankalar kredi veriyor? Doğum borçlanması için kredi veren tek banka Ziraat Bankası olduğuna göre diğer bankalardan bu borçlanma için yararlanmak mümkün müdür?

Doğum borçlanması için kredi 2018 için bankalar doğum borçlanması kredisi adı altında finansman sağlamasalar da bu borcunuz için ihtiyaç kredisi ürünlerinden faydalanmanız mümkün olmaktadır. İhtiyaç kredileri 2018 aracılığı ile ihtiyacınız olan krediyi kullanabilir ve SGK prim borcunuzu kapatabilirsiniz.

Doğum Borçlanması Şartları Nelerdir?

Doğum borçlanması 2018 için sunulan seçeneklerden yararlanmak adına bazı koşullar belirlenmiştir. Bu koşulları yerine getiren kadınlar doğum borçlanması kredisi ve fırsatlarından faydalanabilirler. Doğum borçlanması şartları aşağıda sıralanmıştır:

 • SGK’lı olarak bir işte çalışmak
 • Doğumun öncesinde 3 hafta boyunca çalışmış olmak
 • Banka tarafından istenen evrakları tamamlamak
 • SGK girişinden sonra doğum izni kullanmış olmak
 • En fazla 3 çocuk için doğum borçlanmasından yararlanılabilir
 • Doğumdan önce 3 hafta boyunca çalışıldığında doğum sonrası tüm izinler dahil 2 yıl için doğum borçlanması seçeneğinden faydalanılabilmektedir
 • Doğumun sonrasında çalışanın adına prim yatırılmamış olması
 • Doğan çocuğun yaşaması

Doğum borçlanması koşulları 2018 yukarıda belirtildiği gibidir. Kadın çalışanlar en fazla 3 çocuk için yani toplamda 6 yıllık bir doğum borçlanması hakkına sahip olabilirler; kendileri prim ödeyerek emekliliklerini erkene alabilirler. Eğer doğumdan sonra adına prim ödemesi yapıldıysa prim ödemesi yapılan süre 2 yıldan düşürülür ve kalanı borçlandırılır.

Doğum Borçlanması Taksitlendirme 2018

Doğum borçlanması ve doğum borçlanması kredisi 2018 son zamanlarda sık sık Torba Yasa tartışmaları ile gündeme alınmıştır. Önümüzdeki yıllara doğum borçlanması için kredi veren bankalar sayısında artış beklenmektedir. Doğum borçlanması miktarının daha kolay bir şekilde ödenebilmesi adına taksitlendirme olanağı bulunmaktadır ancak bu taksitlendirme seçeneği SGK tarafından sunulmamaktadır. Taksitlendirmeden yararlanmak için doğum borçlanması için kredi alacağınız bankanın alternatifini kullanmanız gerekmektedir.

Doğum borçlanması taksitlendirme işlemi için Ziraat Bankası 48 ay vade fırsatı vermektedir. SGK taksitlendirme yapmadığı için birçok kişi doğum borçlanması kredi taksitlendirmesi 2018 başvurularını Ziraat Bankası’na iletmektedir. SGK doğum borçlanması için başvuru yapıldığında ödemeniz gereken primi hesaplayıp size bildirecektir ve taksitlendirme olanağı bulunmadığı için sizin bu parayı 1 ay içerisinde kuruma ödemeniz gerekmektedir. Bu ödemeyi sizin için Ziraat Bankası kredi vererek gerçekleştirir; 48 aya varan vadeler ile de krediyi geri ödeme planı oluşturur. Ziraat Bankası SGK ile anlaşmalı olduğundan doğum borçlanması için yapılan başvuruların çok büyük bir çoğunluğuna onay çıkmaktadır.

Doğum Borçlanması için Ne Kadar Öderim?

Doğum borçları hesaplaması ile ilgili temel bilgiyi vermiştik. Doğum borçlanması 2018 için brüt asgari günlük ücretin %32’si minimum olarak ödenmesi gereken primi yansıtmaktaydı. Buna göre 2018 yılında doğum borçlanması için minimum günlük prim tutarı 21,64 TL en yüksek prim tutarı ise 162,32 TL olacaktır.

SGK doğum borçlanması ne kadar? SGK için doğum borçlanması miktarı kaç çocuk için bu haktan faydalanacağınıza göre değişmektedir. Aşağıda 3 çocuğa kadar kaç günlük prim ödemeniz gerektiği ile ilgili bilgiler yer almaktadır:

 • 1 çocuk için doğum borçlanması 720 günlük primi içerir. Bu da 15.580,80 TL borçlanma miktarına denk gelmektedir.
 • 2 çocuk için doğum borçlanması ise 1440 günlük primi kapsamaktadır. Borç miktarı ise 31. 161, 60 TL olarak belirlenmiştir.
 • 3 çocuk içinse doğum borçlanması 2,160 günlük primdir. 46.742, 40 TL tutarında bir doğum borçlanması ücreti ödenmelidir.

Doğum borçlanması için ne kadar öderim? Doğum borçlanması için tam olarak 2 yıllık izin kullandığınız düşünüldüğünde 3 çocuğa kadar ödemeniz gereken SGK primleri teker teker belirtilmiştir. SGK’ya başvuru yaptıktan sonra ve prim borcu size tebliğ edildikten en fazla 1 ay sonra bu parayı yatırmak çok önemlidir. Bu yüzden başvuru yapmadan önce gerekli hazırlıkların tamamlanmış olması kolaylık sağlayacaktır. Doğum borçlanması adına öncelikle kurumdan aldığınız belge ve gerekli evraklar ile Ziraat Bankası’na uygun kredi koşulları için başvuru yapabilirsiniz.

17 Eyl 2019 - 23:15 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberso Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberso hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberso editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberso değil haberi geçen ajanstır.
Anket Tekrar sokağa çıkma yasağı gelmeli mi ?