Boyun Düzleşmesi Teşhisi Belirtisi Tedavisi

Boyun düzleşmesi zaman içerisinde gelişen fiziksel bir hastalıktır. C şekline sahip olan boyun bölgesi I şeklini aldığında boyun düzleşmesinden söz edilir. İnsanlarda omurganın dizilimi, genişliği ve şekli kişiye özeldir. Boyun bölgesinin C şekli herkesin tek ortak noktasıdır denebilir.Boyun düzleşmesi sorununun altında yumuşak disklerden oluşan omurganın kaymasıve özelliğini kaybetmesi yatmaktadır.

Boyun Düzleşmesinin Nedenleri

Kişinin çok uzun süre aynı pozisyonda durması ve günlük yaşantısındahareketsiz olması hastalığın temel nedenleridir. Vücudun üzerine aşırı yükvermek, bunu sürekli tekrarlamak da boyun düzleşmesine neden olmaktadır. Fizikselhareketlerin yanında bazı alışkanlıkları da boyun düzleşmesi sorununa yolaçabilmektedir. Bu nedenle doğru yastık ve yatak seçimi son derece önemlidir.Yanlış tercihler boyun düzleşmesinden ziyade boyun fıtığına kadar ilerlemeyeneden olabilir. Çok çalışmak, depresyon, aşırı yorgunluk, tükenmişlik sendromugibi birçok neden boyun düzleşmesini tetikleyebilir.

Boyun düzleşmesi genellikle aynı hareketi uzun süreler ve sık sık yapan kişilerde görülmektedir. Yani sadece çalışanlar da değil; sürekli oturan ve yatan kişilerde de boyun düzleşmesine rastlanabilir. Meslek grupları içerisinde öğretmenler ciddi risk altındadır. Bilgisayarda vakit geçirenler, aşırı kitap okuyanlar, uzun süreli ders çalışanlar, bankacılar, devlet memurları, gün içinde uzun süre bilgisayar kullanmak zorunda olanlar da risk altındadır. Sadece dışarıda çalışanlar değil; evde örgü işiyle uğraşan kadınlar da boyun düzleşmesi sorunu ile karşılaşabilir.

Boyun Düzleşmesinin Belirtileri

Mature Woman With Towel Around Neck

Boyun düzleşmesinde en önemli belirti boyun bölgesindemeydana gelen ağrılardır. Ağrı hafif olabileceği gibi düzleşmenin lokasyonunave yoğunluğuna bağlı olarak şiddetli de olabilir. Ağrı dışında boyundüzleşmesini gösteren bir diğer belirti boynun hareketlerinde kısıtlamaolmasıdır. Hastalık ilerlediğinde kişi boynunu istediği gibi rahat hareketettirememeye başlar.

Boyun Düzleşmesinden Korunma Yolları

Boyun düzleşmesinden korunmak için öncelikle sağlıklı bir günlük rutin oluşturmalıdır. Fiziksel hareketler boyun düzleşmesinin önlenmesinde en önemli adımdır. Günlük aktiviteler mutlaka artırılmalı, düzenli olarak egzersizler yapılmalı, ek olarak çalışma ortamında bazı küçük detaylar elden geçirilmelidir. Ortopedik ve ergonomik çalışma sandalyeleri, ruh halini pozitif yönde etkileyecek bir ortam boyun düzleşmesinden korunmada önemlidir. Gündelik hayatta düzenli egzersize yer vermek insanları sadece boyun düzleşmesinden değil, birçok hastalıktan da korur.

Boyun Düzleşmesi Teşhisi

Şikayetlerinizle birlikte bir sağlık kurulunabaşvurduğunuzda doktor fiziksel muayene yapacak ve bazı tetkikler isteyecektir.Fiziki muayene aslında yeterli emareleri vermektedir ama kesin tanı içinröntgen ya da MR tercih edilmelidir. Röntgen ya da MR yöntemiyle net birşekilde teşhis koyulabilir. Fiziki muayene esnasında doktor öncelikle boynunsağa, sola, öne ve arkaya doğru hareketlerine bakmaktadır. Doktor boyun ve çevresinedokunduğunda hastanın verdiği tepkilerle ölçüm yapılabilir. Boyunda meydanagelen soruna bağlı olarak kollarda, ellerde ve ayaklarda oluşabilecek güçkayıplarını anlayabilmek için tepki ölçümü de fiziksel muayenenin birparçasıdır.

Boyun Düzleşmesinin Tedavisi

Boyun düzleşmesinin tedavi sürecinde öncelikle omurilikte veburada yer alan sinirlerde baskı olup olmadığı belirlenmelidir. Baskı sözkonusuysa tedavi amacıyla kas güçlendirici çeşitli egzersizler ve fizik tedaviyapılması uygundur. Boyun düzleşmesi sorununun tedavisinde bir diğer yöntemboyunluk kullanmaktır. Tedavi sürecinde iyileştirici önerilerin dışındahastanın iyileşme sürecini rahat atlatması için ağrı kesiciler dekullanılmaktadır. Boyun düzleşmesi vakası daha ciddi bir durumdaysa ve disklerdekayma mevcutsa fizik tedavi seansları önerilmektedir.

Tedavi edilmeyen boyun düzleşmesi etkilediği alanını genişleterek nörolojik sorunlara da neden olabilir. Hastanın durumuna göre, doktor gerek görürse cerrahi operasyon yapılabilir. Baskı söz konusu olan boyun düzleşmesi rahatsızlıklarında kaslarda güç kaybı olacağından büyük olasılıkla cerrahi operasyon düşünülmektedir. Ancak ameliyatın yapılacağı bölgede milyonlarca sinirin yer alması ve hayati önem taşıyan bir konum olması nedeniyle cerrahi seçenek son derece risklidir.

Bu nedenle cerrahi işlem, uzmanlar tarafından en son başvurulacak yoldur ama hastanın durumunda beklenecek vakit kalmamışsa riskli de olsa hastanın onayı ile cerrahi uygulaması yapılabilir. Tedavi sürecinin başarılı olabilmesi ve en kısa sürede bitmesi için hastaların günlük yaşantılarına dikkat etmesi gerekir. Tedavi boyunca ve sonrasında boyun artık çok zorlanmamalı; korunma yollarında söz edilen hususlara özen gösterilmelidir.

13 Eyl 2019 - 21:55 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberso Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberso hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberso editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberso değil haberi geçen ajanstır.
Anket Tekrar sokağa çıkma yasağı gelmeli mi ?