Boyun Fıtığı Nedenleri, Belirtisi, Tedavisi

İnsan boynu, 7 adet omurdan meydana gelir. Omurlar arasında hareketlerimizi kolaylaştıran diskler bulunur. Omurga, kaldırdığı yüke bu diskler sayesinde dayanmaktadır. Diskler, sulu ve kollajen bir yapıya sahip olması nedeniyle kemiklerin birbirine sürtmesine de engel olur. Omurga vücut ağırlığını dengeleme ve dış kuvvetlere karşı koymanın yanında, aynı zamanda hareket fonksiyonunu da yerine getirme görevini üstlenmektedir.

Boyun fıtığı probleminde hastaların bu disk yapısı, suyunu kaybettiği için hareketlerde kısıtlanmalar meydana gelir. Diskin çevreleyen kılıftan dışarıya doku taşması meydana gelir. İçteki yumuşak dokuların çevresinde yer alan dokulara zarar vermesine, baskı yapmasına boyun fıtığı adı verilir. Boyun fıtığı yalnızca kendi bölgesinde değil neredeyse vücudun her noktasında hissedilecek kadar yoğun bir ağrı yaratır.

Boyun fıtığı, akut ve kronik olmak üzere iki dönemde incelenmektedir. Akut dönemde diskler arasındaki yapı fıtığa dönüşür ve serbest olarak dışarı çıkar. Kronik dönemde ise boyun kemiğinde gagalaşma ve uzun vadede omurga kemiğinde deformasyon gözlenmektedir. Akut boyun fıtığı vakalarında; kürek kemiğinde ve göğsün üst kısmında şiddetli ağrı hissedilir, öksürük ve hapşırmanın arttığı gözlenmiştir.

Boyun Fıtığının Nedenleri

Modern yaşamın gerekliliği haline gelmiş bilgisayar başındavakit geçirme, boyun omurgasında kireçlenme, disk dejenerasyonu, romatizma,kötü duruş, devamlı ağır yük kaldırma ve zedelenme boyun fıtığının temelnedenlerinden bazılarıdır. Bilinçsizce yapılan spor dalları, egzersizler boyunfıtığının diğer nedenleri arasındadır.

Uyuduğunuz yastıktan oturduğunuz koltuğun destek kısmına kadar pek çok unsur boyun fıtığına neden olabilir. Boyun fıtığı sorunuyla karşı karşıya kalmamak için yapılan egzersiz hareketlerinde çok dikkatli olmak, terledikten sonra hemen soğuk havaya çıkmamak gerekmektedir. Aslında boyun fıtığı birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilen bir sağlık sorunudur. Vücudumuzun en hassas yerlerinden biri olması nedeniyle bu bölgedeki deformasyonlar genellikle erken yaşlardan itibaren kendini göstermektedir.

Az önce saydığımız nedenler arasında yer alan; bilgisayar veya televizyon karşısında uzun saatler geçirmek, sürekli aynı pozisyonda durmak, aynı noktaya bakmak, klimanın karşısında durmak, spor yapmamak gibi faktörler boyun fıtığına davetiye çıkarmaktadır. Ancak bunlardan başka kişinin fiziksel yapısına bağlı olarak da kendiliğinden meydana gelen fıtık vakaları görülmektedir.

Bazı insanlar daha uzun ve narin bir boyun yapısına sahiptir. Bu kişilerde boyun fıtığı görülme oranı kısa boyunlu kişilere göre daha fazladır. Yine boyun yapısına bağlı olarak bazı insanların boyun kasları daha zayıf olduğu için bu tür kişiler de fıtık görülme riski fazla olanlar arasında yer almaktadır. Boynu en ufak bir ağır yük kaldırmada ağrıyan veya çalıştığı esnada normal insanlara göre daha çabuk yorulduğunu hisseden kişiler, bir uzmana danışarak boyun egzersizleri yapmalıdırlar.

Günde 10-15 dakika ayrılarak yapılan ve oldukça kolay olan bu egzersizler uzun vadede hem boyun ağrılarının azalmasını sağlar hem de diğer tüm ağrısal sorunlar için önleyici bir tedbir olur. Yapılan bilimsel araştırmalar kısa boyunlu ve daha basık bir kafa yapısına sahip kişilerin, boyun fıtığına yakalanma ihtimalinin daha düşük olduğunu göstermektedir.

Uzun yıllar boyunca sigara kullanmak da boyun fıtığı riski artıran bir diğer unsurdur. Özellikle genç yaşlarda başlayıp, uzun yıllar sigara içmeye devam eden kişilerde fıtık vakaları daha çok görülmektedir. Ancak şu ayrıntıyı belirtmek gerekirse; sigara içen kişilerde akciğer kanserine yakalanma süresi yaklaşık 20 yıl olurken, boyun fıtığı sorunu ilk 5 yıl içerisinde kendini göstermektedir. Yani sigaranın boyun yapısı ve kaslarına verdiği zarar fazlasıyla ciddiye alınmalıdır.

Boyun fıtığı için risk faktörleri;

 • Uzun süreli bilgisayar kullanımı
 • Sürekli aynı pozisyonda oturmak
 • Uzun yıllar sigara içmek
 • Boynun yanlış hareketlere maruz kalması
 • Trafik kazası gibi travmatik nedenler
 • Yoğun stres ve yorgunluk
 • Yanlış masaj uygulaması
 • Ev temizleme, halı silme, dikiş dikme, perde asma gibi boyun kaslarına aşırı yüklenme sağlayan aktiviteler.

Boyun Fıtığının Belirtileri

Boyun fıtığının ilk belirtisi boyun bölgesinde meydana gelenağrıdır. Birkaç gün önce ağır kaldırmış ya da yanlış egzersiz yapmışsanız boyunağrıları baş gösterebilir. Elbette boyun bölgesinde meydana gelen her ağrıfıtık işareti değildir ancak zorlamaların çoğu fıtığın belirtileridir. Nitekim ilerleyenzamanlarda belirtiler daha net şekilde görülebilir. Sırt kısmına yayılan,kollarda sancıya neden olan, parmakları uyuşturan ağrılar fıtık ağrısıdır.

Tedavi süreci ertelenen fıtık vakalarında boyundan aşağısının felç kalması ya da bacaklarda güç kaybı gibi daha ciddi sonuçlar meydana gelebilir. Buna bağlı olarak hastaların yaşadıkları belirtileri takip etmesi gerekmektedir. Boyun fıtığı belirtilerini sıralayacak olursak;

 • Ele bir cisim alındığı zaman kavrama kabiliyetinin zayıflaması ve elden düşürülmesi.
 • Tek taraflı ve genellikle kola doğru yayılan şiddetli ağrı.
 • Koldan, el parmak uçlarına kadar yayılan ağrı.
 • Parmaklarda ve elde uyuşma hissi.
 • Ağrının yan etkisi olarak kolda kuvvet kaybı oluşması.
 • Yürüme esnasında dengesizlik yaşama ve güçlük çekme.

Boyun Fıtığından Korunma Yolları

Bu fıtık türünden korunmanın ilk kuralı, boyun bölgesini zorlayacak aktivitelerden kaçınmaktır. Gün içinde yapılan sporda kaslarınızı, sırtınızı ve dolaylı yoldan bile olsa boynunuzu zorlarsanız bu sağlık sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Boyun fıtığını önleyebilmek için yapılan sporun kesinlikle bilinçli olması gerekir. Yanlış bir hareket kişinin felç kalmasına bile neden olabilir. Fıtığı önlemek için boyun ve sırt bölgenizi özellikle sıcak, soğuk şokundan korumalısınız. Terledikten hemen sonra soğuk almanız halinde boyun fıtığına yakalanma riskiniz artar.

Boyun Fıtığının Tedavisi

Boyun fıtığında birçok hastanın bildiğinin aksine cerrahi operasyonson basamaktır. Kesin teşhis ise MR ve muayene ile konulabilmektedir. Hastalargenellikle ilaç tedavisi ve yatak istirahati ile iyileştirilirler. Eğer hasta ilaçkullanarak ya da dinlenerek iyileşmiyorsa bu durumda fizik tedavi yapılmasıgerekir. Fizik tedavi ile seanslar eşliğinde boyun fıtığı sorunundan kurtulunabilir.Vakaların 15 tanesinden 1 tanesine cerrahi müdahale yapılması gerekebilir.

Cerrahi operasyon gerektiren vakalarda duyu kaybı, kas gücü kaybı ya da refleks kaybı söz konusu olduğunda bu işlemler gerçekleştirilir. Tüm bu sürece gerek kalmaması için normal yaşantımızda bazı küçük uygulamalara dikkat etmemiz yeterli olacaktır. Örneğin; gün içerisinde yapılacak birkaç dakikalık egzersizler, ağır kaldırmama, sürekli masa başında durmak zorunda iseniz arada bir kalkıp vücudun şekil değiştirmesini sağlayacak hareketler boyun fıtığına yakalanma riskini büyük ölçüde azaltacaktır.

13 Eyl 2019 - 18:44 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberso Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberso hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberso editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberso değil haberi geçen ajanstır.
Anket Tekrar sokağa çıkma yasağı gelmeli mi ?