Geniz Eti Neden Olur, Tedavisi Nasıldır

Geniz eti, burun boşluğunun arka tarafında bulunan, ağız çatısının üzerinde yani nazofarenks bölgesinde yer alan lenfoid yapıda bir dokudur. Esas görevi; ağız yoluyla vücuda giren virüs, mikrop, bakteri gibi partikülleri tutarak, alt solunum yollarına iletilmesini önlemektir.

Geniz Eti Nedir?

Geniz eti, sağlıklı olan her bireyde bulunmaktadır. Bu yazımızda kaleme aldığımız konu geniz eti büyümesidir. Gerek anatomik yapı gerekse çevresel faktörler geniz etinin büyümesine neden olabilmektedir.

Geniz etinin hücresel özellikleri bademciklerle benzerlik gösterir. Sadece yapıları birbirlerinden farklıdır. Geniz eti, bademcik gibi bir kılıf içerisine sarılı değildir, bir üzüm veya muz salkımına benzetilir. Doğumdan itibaren var olan bu yapı, normalde 8 yaşına kadar büyümektedir. Ancak büyüme hızı artarsa, ortaya geniz eti büyümesi problemi çıkar ki bu da kişinin yaşam kalitesini bir hayli düşürmektedir. Geniz eti ihmal edilmemesi gereken bir sağlık sorunudur.

Geniz Eti Büyümesinin Nedenleri

Bilimsel araştırmalar geniz eti büyümesine birçok faktörünsebep olduğunu söylüyor. Bu faktörlerin bazıları yapılan yanlış davranışlar,kötü yaşam koşulları gibi çevresel faktörler olurken, bazıları bizim kişilerinelinde olmadan ortaya çıkan genetik yatkınlık durumudur. Eğer kişinin anatomisigeniz etinin büyümesine neden oluyorsa bu durumda önleme veya sebep arama gibibir durumdan söz edilemez. Sadece tedaviye odaklanılmalıdır.

Diğer sebepler arasında ise; sigara içmek veya sigara içilen ortamdaki havayı solumak, kirli hava koşulları, alerjen açısından zengin ortamlarda bulunmak gibi faktörler yer almaktadır. Geniz etinin temel görevi vücuda giren zararlı mikroorganizmaları tutmak olduğundan, saydığımız bu durumlarda vücut sürekli savaş halindedir. Bu zararlıları tutmaya çalışan geniz etinde zaman içerisinde şişme meydana gelecektir. Geniz eti dokusunda meydana gelen şişlikler bazı kişilerde kendi kendine düzelirken, bazı vakalarda cerrahi operasyon gerekebilir.

Çok fazla sigara içen kişilerde çok sık karşılaşılan bu durum çiçek tozlarının çok olduğu veya egzoz dumanı gibi zararlılara sürekli maruz kalan insanlarda da ortaya çıkabilmektedir. Çünkü bu kişilerde de geniz eti sürekli bir süzgeç görevi görme ve dışarıdan gelen partikülleri tutma görevi gördüğünden, zaman içerisinde büyüme gösterecektir. Bunların dışında, çok sık boğaz enfeksiyonu problemi yaşayan çocuklarda savunma hücrelerinin artış göstermesi geniz etinde büyümeye sebep olmaktadır.

Geniz Etinin Belirtileri

Birçok hastalığa neden olan geniz etinin belirtileri çok netve kolay anlaşılır. Genellikle bu sorunla yaşayan olan kişiler kenditeşhislerini yine kendileri koyarlar. Geniz etinde büyüme meydana geldiği zamanburun tıkanıklığı başlar, nefes almak güçleşir, hatta aşırı büyümüş geniz etiuyku sırasında nefesin durmasına yol açabilir.

Bu tip vakalarda bazı dönemler uykusuzluğun verdiği huzursuzluk baş gösterir. Uykusu defalarca bölünen ve verimli bir uyku süresi geçiremeyen kişide zaman içerisinde sinirlilik, halsizlik, stres, sürekli yorgun hissetme gibi durumlar oluşur.

Yine aynı sebepler yatakta sık sık pozisyon değiştirmeye ve boyunda ağrılara sebep olabilir. Özellikle çocuklarda gece huzursuzluğu, sık uyanma, idrar kaçırma en sık karşılaşılan belirtilerdendir. Yemek yeme esnasında ağız kapalı ve burundan nefes almak neredeyse imkansız olduğundan yenilen yemekten zevk alınmaz. İlerleyen zamanlarda da iştahsızlık başlar.

Tedaviye başlanmaz ve şikayetler artarak devam ederse daha ciddi sağlık sorunları ortaya çıkmaya başlar. Örneğin orta kulak ve sinüslerde düzelmeyen ve tekrarlayan iltihaplanmalar oluşur. Kulaklarda tıkanıklık, orta kulak iltihabı, uyurken ağızdan salya gelmesi, aşırı horlama, gece başlayan gıcık tarzı öksürük geniz etinin en sık karşılaşılan belirtileri arasında sayılmaktadır.

Geniz Eti Büyümesi Nasıl Önlenir?

Geniz etinin ortalama 8 yaşına kadar büyüdüğünden sözetmiştik. Fakat bazı durumlarda bu büyüme devam eder ve beraberindebademciklerde de büyümeye sebep olur. Geniz etinin büyümesini engellemek içinatılacak ilk adım sigara içmemek olacaktır. Çünkü bu sağlık sorunun en çoksigara içen kişilerde oluştuğu bilinmektedir.

Bunun haricinde, kirli hava koşullarında çok fazla durmamak, eğer zararlı gazların bulunduğu bir ortamda çalışılıyorsa uygun maske takmak alınabilecek önlemler arasında sayılabilir. Tuzlu su ile gargara yapmak da geniz etinin temizlenmesini sağladığından, bu sorunu önleme yöntemleri arasında yer almaktadır.

Geniz Etinin Tedavisi

Geniz etinin tedavisinde öncelikle doğal yöntemlerden sözedelim. Sadece geniz eti büyümesi vakalarına maruz kalanlar değil, sağlıklıbireyler de belirtilen bu yöntemi yaparak bir şekilde hastalığı önlemiş vetedavi etmiş olacaklardır. Tuzlu su ile burun ve geniz temizliği, geniz etineyapışan yabancı partiküllerin uzaklaşmasını sağlamaktadır. Bu işlemi haftada1-2 defa yaptığınız takdirde burun tıkanıklığınız da büyük ölçüde azalacaktır.Burun tıkanıklığı sorununu gidermek için şu yöntemleri de deneyebilirsiniz.

Geniz kısmına endoskopik yöntemle yapılan tanı koyma şeklinde, genelde büyüme oranı yüzde (%) ile ifade edilir. Eğer bu oran çok fazla ve nefes almayı güçleştirecek düzeye gelmişse bu durumda cerrahi operasyon gerekecektir. Cerrahi operasyon haricinde radrofrekans ve plasma yöntemiyle kanamasız bir şekilde tedavi sağlanabilir. Büyüme oranı daha az seviyedeyse kortizonlu ilaçlar veya spreylerle %10 oranında azaltılabilmektedir.

Geniz Eti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Geniz eti ameliyatı basit bir operasyondur ve hastanedekalmayı gerektirmez. Yaklaşık 10-15 dakika sürer. Genellikle ağız içerisinegönderilen endoskop ve ayna ile muayene edilir. Uygun tetkike karar verilir. Ensık başvurulan yöntem küret adı verilen keskin aletlerin kullanılmasıdır. Operasyonesnasında ağız yoluyla içeri sokulan küret ile geniz eti kazınarak alınır veyaküçültülür.

Diğer bir yöntem ise ısı enerjisi verilerek geniz eti dokusunun alınmasıdır. Tıpkı elektrik süpürgesi mantığı ile geniz etindeki fazla dokulara emilerek temizlenir. Günümüzde çok fazla tercih edilmeyen bir diğer yöntem giyotin benzeri bir aletle geniz etinin kesilmesidir. Yine geniz etinde yara oluşumuna sebep olması nedeniyle çok fazla tercih edilmeyen lazer yöntemi de geniz eti ameliyatı teknikleri arasında yer almaktadır.

Geniz Etinin Alınması Gereken Durumlar Nelerdir?

Tıp dilinde geniz eti ameliyatına adenoidektomi adı verilir. Adenoidektominin gerekli olduğu durumlar ortaya çıktığında ise geniz eti mutlaka alınır. Geniz eti bazen tek başına alınabildiği gibi, bazı vakalarda bademciklerle birlikte de alınmaktadır.

1 yaşın altındaki çocuklarda ise genellikle geniz eti ameliyatı önerilmez. Zaten bu yaşın altındaki çocuklarda geniz etinde burnu tıkayacak kadar büyüme olmamaktadır. Fakat bazı bebeklerde geniz eti büyümesi nefes almayı bile zorlaştıracak hale geldiyse, o zaman yeni doğmuş olsa bile ameliyat gerekebilir. Geniz eti ameliyatının gerekli görüldüğü diğer durumlar şunlardır;

  • Uyku apnesi
  • Hiç geçmeyen burun tıkanıklığı
  • Kalp yetmezliği
  • Konuşma bozukluğu
  • Ağız kokusu
  • İyi veya kötü huylu tümör
  • Diş ve çene yapısında bozukluk olması (sürekli ağızdan nefes almak ilerleyen zamanlarda üst damak ve diş problemlerinin oluşmasına yol açar)
  • Geniz akıntısı
  • Sürekli ağızdan nefes alma
  • Kronik orta kulak enfeksiyonu

12 Eyl 2019 - 17:00 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberso Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberso hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberso editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberso değil haberi geçen ajanstır.
Anket Tekrar sokağa çıkma yasağı gelmeli mi ?