Menüsküs Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Vücudumuzda uyluk kemiği ve bacakların eklemler sayesindemeydana getirdiği bölgeye diz eklemi adı verilir. Kıkırdaklardan meydana gelmişbu dokulara menisküs ismi verilir. Diz eklemi vücut ağırlığına ve maruz kalınanbasınçlara karşı dayanıklı bir bölgedir. Ancak bu bölge üzerinde oluşan sorunlar,kişilerin yaşam kalitesini ciddi oranda düşürmektedir.

Menisküsün ana görevi; öne-arkaya dönme hareketlerinde vücudun sabit bir şekilde durmasını sağlamaktır. Bunun dışında alttan ve üstten gelen kuvvetlerin kemiğe iletilmesi görevini üstlenmektir. Menisküsler, diz eklemlerinde yer alan ve “C” şeklinde olan yapılardır. İç ve dış olmak üzere iki adettir. Bu yapılar diz bölgesinin stabilitesini ve süspansiyonunu sağlarken, aynı zamanda kıkırdak yapının da korunması görevini üstlenmektedir.

Diz için son derece önemli bir yere sahip olan menisküs; dizin kırılması, burkulması ve çok fazla bükülmesi gibi durumlarda zarar göreceği için genellikle sporcu hastalığı olarak bilinir. Oysa ki, bu durumlara maruz kalan herkes menisküs problemi ile karşı karşıyadır.

Menisküs Nedenleri

Menisküs dokuları çok sağlam yapılardır ama ciddi zedelenmelerekarşı dayanıklık gösteremezler. Trafik kazalarında diz bölgelerinde oluşanyaralanmalar, diz üzerine düşme sonucunda ya da dize gelen sert darbe neticesindeoluşan zedelenmeler menisküs problemine neden olur. Futbol ya da kayak gibi zorlusporlar esnasında dizde meydana gelen dönmeler, ayaklar sabit duruyorkenvücudun diz üzerinde dönmesi menisküs nedenlerindendir.

Kıkırdak bir yapıya sahip olan menisküsün görevi, dizlere uygulanan yükü dengelemek ve eklem ile aradaki uyumu sağlamaktır. Dizin ters dönmesi, bükülmesi, burkulması, kaza sonucunda hasar görmesi gibi durumlarda oluşan menisküs genellikle genç yaştaki kişilerde meydana gelir ve oldukça da sık görülür. 60 yaşlarından sonra ise menisküs yapısındaki kalitenin düşmesi, kıkırdak yapısının zamanla bozulması gibi sebeplerle ortaya çıkmaktadır.

Menisküs Belirtileri

En genel belirtileri; yürümekte zorluk çekmek ve dizbölgesinde genel olarak görülen şiddetli ağrılardır. Bunların dışında dahanadir olarak ve ilerleyen zamanlarda ağrıya eşlik eden şişlik, eklem bölgesininhareket edilmesinde zorluk, hareket esnasında kilitlenip kalma, dizde sıvı birikmesive bu sıvının akışının hissedilmesi gibi belirtiler görülebilir.

Menisküsün neden olduğu ağrılar genellikle; merdiven inip çıkarken, dizi kırma hareketlerinde ve namaz kılma esnasında ortaya çıkar. Düz yolda yürürken, yani dizlerin bükülmediği durumlarda bu rahatsızlığın sebep olduğu ağrı pek hissedilmez. Menisküs yırtığının boyutuna göre; dizde kitlenme, hareket esnasında ses duyulması, şişlik ve takılma gibi belirtiler görülebilir.

Menisküs Nasıl Önlenir?

Menisküs probleminin ana nedenleri arasında; dizin tersdönmesi, darbe alması, burkulma ve yaralanması gibi sebepler yer almaktadır. Bunedenle menüsküsten korunma yöntemlerinden bahsederken de, bu sebeplerinoluşmasını önleyecek davranışlar üzerinde durmalıyız. Bunun tek yolu ise sporyaparken dikkatli olmak, egzersiz esnasında çok sert hareketlerden kaçınmaktır.

Aslında menisküs problemini kesin olarak önleyebilme yollarından bahsetmek yanlış olacaktır. Çünkü herhangi bir kazada veya diz burkulmalarında bile bu sorun çok basit bir şekilde meydana gelebilmektedir. Onun dışında ilerlemiş yaşa bağlı olarak ortaya çıkan menisküste de korunma yollarından bahsedemeyiz.

Menisküs Tedavisi

Tedavi sürecinde çok önemli olan dört uygulama bulunur.Bunlar; hastaların dinlenmesi, bandaj uygulaması, buz kompresi ve dizbölgesinin vücuttan yukarıda tutulmaya çalışılmasıdır. Bunların yanındaağrıların giderilmesi amacıyla ağrı kesici ilaçlar da reçete edilebilir.

Tedavi sürecine kas güçlendirici egzersizlerle ve fizik tedavi ile başlanır. Menisküs bölgesinin 1/3’ü kan dolaşımından geçer. Bu bölge iyi bir dinlenme neticesinde genellikle düzelir. 2/3’ünde kan dolaşımı bulunmaz ve bu nedenle istirahat ile onarılma mümkün değildir. Ağrının iyileşme göstermediği zamanlarda kesinlikle cerrahi operasyon gerekmektedir.

Ameliyat gerektiği netleşen vakalarda kanama olup olmadığına bakılır. Eğer kanama varsa bu iyi değildir ve düzelme ihtimali daha düşüktür. Bu gibi vakalarda kanama olan kısım dikilir ve kanamanın görüldüğü bölge alınır. Kalan kanamasız dokularda iyileşme görülmesi için bir süre beklenir. Ancak bu işlemin başarı oranı çok yüksek değildir.

Farklı sağlık sorunlarına neden olabileceği için daha sonra dokunun tamamen alınması gerekebilir. Yırtığın olduğu menisküsün alınması tercih edilen en genel yöntemdir ama bu tür operasyonlar kireçlenme ya da kıkırdakta aşınma gibi sorunlara davetiye çıkartabilmektedir.

Tedavi için bir diğer yöntem ise menisküsteki yırtığın dikilmesi yoluyla tedavi edilmesidir. Bu işlem biraz daha zahmet gerektiren bir yöntemdir ve mesleğinde uzman cerrahlarca uygulanması gerekir. Her cerrahi operasyon sonrasında hasta 2 gün boyunca koltuk değnekleriyle yürümek zorundadır. Birkaç gün içerisinde de günlük hayatına dönüş yapabilmektedir. Bu yöntemlerin dışında henüz ülkemize ulaşmamış olan menisküs nakli yoluyla yapılan tedavi yöntemi de mevcuttur. 

12 Eyl 2019 - 03:25 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberso Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberso hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberso editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberso değil haberi geçen ajanstır.
Anket Tekrar sokağa çıkma yasağı gelmeli mi ?