Pankreas Kanseri Belirtileri, Teşhisi ve Tedavisi

Herkesin bildiği gibi kanser insanoğlunun başına gelmiş entehlikeli ve ölümcül hastalık türlerinden başında gelmektedir. Erken teşhis ve uyguntedavi yöntemleri ile çoğu zaman bu hastalığın üstesinden gelinse de, hastalığayenik düşen kişi sayısı azımsanmayacak derecededir. İnsanların yakalandığıkanser türleri arasında ise en çabuk yayılan tür olarak bilinen pankreaskanseri genellikle 45 yaş ve üzeri kişilerde görülmektedir.

Yapılan klinik araştırmalarında daha çok alkol alan, aşırı kilolu, obez ve diabet (şeker) hastası insanlarda daha sık rastlandığını göstermiştir. Öncelikle pankreas olarak bilinen organın ne olduğu, vücudumuzun hangi bölgesinde yer aldığı hakkında bilgi verelim. İlk olarak pankreasın sindirim sisteminizin önemli bir parçası olduğunu bilmeniz gerekir.

Şimdi de, yukarıda genel hatlarıyla söz ettiğimiz sindirim sistemi organı olan pankreasın görevlerini anlatarak, vücudumuz için ne kadar önemli olduğunu kavramaya çalışalım. Pankreasın vücudumuzda temel olarak 2 önemli görevi vardır. Bunlardan birincisi pankreatik özsuyu üreterek tüketilen besinlerin sindirilmesini sağlamak; diğeri görevi ise kan şekerinin dengede tutulması amacıyla insülin ve bazı gerekli hormonların üretilmesini sağlamaktır.

Pankreas Kanseri Nedir?

Pankreatik özsuyu üreten kısmı ekzokrin pankreas olarak adlandırılırken, insülin ve diğer hormonların üretildiği kısma endokrin pankreas denilmektedir. Pankreas kanseri, organın her bölümünde oluşabileceği için, ekzokrin ve endokrin pankreasın her ikisinde de görülebilir. Ancak farklı yerlerde meydana gelen kanser hücreleri, farklı şekilde gelişir ve belirtileri de farklılık arz eder.

Vücudumuz için önemli bir yere sahip olan pankreastaki hücrelerin mutasyona uğraması ile de pankreas kanseri ortaya çıkmaktadır. Kanser hastalıkları arasında en ölümcül dördüncü tür olarak bilinen pankreas kanseri daha çok 45 yaş üstü insanlarda görülmektedir. Daha erken yaşlarda bu hastalığa pek rastlanmamıştır. Pankreas kanserine yakalananların %80’inin ise 60 ve 80 yaş civarında olduğu anlaşılmıştır.

Pankreas Kanseri Ölümcül müdür?

Tüm kanser türlerinde olduğu gibi pankreas kanserinde deerken teşhis çok önemlidir. Ancak en hızlı yayılan ve en ölümcül kansertürlerinden biri olan pankreas kanserinde, kanser hücreleri metastaz yapmadan yanilenflere sıçramadan tedavi sürecine başlansa bile hastanın en fazla 5 yılhayatta kalabilmesi sağlanmıştır.

Pankreas Kanserinin Türleri Nelerdir?

Ekzokrin ve Endokrin olmak üzere iki tür pankreas kanseri bulunmaktadır. Pankreas kanallarındaki hücrelerde gelişen ekzokrin tür, daha sık görülmektedir.

Ekzokrin Pankreas Kanseri

En sıkça karşılaşılan pankreas kanseri olan ekzokrin türü, pankreas kanallarındaki hücrelerde gelişir. Bu kanallar ise pankreatik özsuyunu duedonuma ve ana pankreas kanalına taşıyan tüplerdir. Eğer burada oluşan kanser hücresi alınabilecek durumdaysa ameliyat edilebilir. Bu şekilde uygulanan cerrahi yöntemle hastalığın ilerleme hızının yavaşlatıldığı ve hastaların hayatta kalma sürelerinin en az 6 ay daha uzatıldığı ispatlanmıştır. Bazı vakalarda ameliyat mümkün olmadığından kemoterapi ve radyoterapi gibi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Endokrin Pankreas Kanseri

Bu türe ekzokrin kanserine göre daha az rastlanmaktadır. Endokrin pankreası, tıp dilinde nöroendokrin tümörleri kanseri olarak da bilinmektedir. İnsülin ve bazı hormonların üretildiği bu kısımda vücudumuz için çok önemli görevleri olan hormonların üretimi sağlanmaktadır. Bu bölgede meydana gelen kanser hücreleri de üretim yerlerine göre isim almaktadır;

Gastrinoma; Gastrin üreten hormonlarda görülür.

Somatostatinoma; Somatostatin üreten hücrelerde görülür.

İnsülinoma; İnsülin üreten hücrelerde görülür.

VIPoma; Vazoaktif intestinal peptid (VIP) üreten hücrelerde görülür.

Glukagonoma; Glukagon üreten hücrelerde görülür.

Pankreas Kanserinin Nedenleri

Pankreas kanserine yakalanan her 10 hastanın 8’inde, kişilerinaşırı sigara ve alkol alışkanlığının olduğu tespit edilmiştir. Bu faktörün dışındadiabet hastası olan, beslenme programında yoğun bir şekilde yağ ve şekerkullanan kilolu insanlarda da pankreas kanseri çok görülmektedir.

Uzmanlar tarafından kesinliği tam olarak kabul edilmese de; erkek cinsiyet, ileri yaş ve daha önceden kolon kanseri gibi bir hastalığın geçirilmiş olması da pankreas kanserinin nedenleri arasında kabul edilmektedir.  Çok küçük bir ihtimal olsa da aile birelerinde daha önce bu hastalığa yakalanmış biri varsa, siz de risk grubundan sayılıyorsunuz. Pankreas kanseriyle ilgili Almanya’da yapılmış bir araştırma sonuçları gösteriyor ki; her 1000 kadından 0,105’i, her 1000 erkekten ise 0,133’ü pankreas kanserine yakalanmaktadır.

Yine aynı araştırmaya göre hastalığa yakalananların ölüm oranları karşılaştırıldığında erkeklerde bu oranın daha fazla olduğu göze çarpmaktadır. Sözün özü sigara içen, alkol alan, dengesiz beslenip aşırı kilolu olan 45 yaş üstü tüm erkekler pankreas kanserine yakalanma konusunda risk grubu içerisinde görülürler.

Pankreas Kanserinin Belirtileri

Uzmanlar pankreas kanserinin bazı kanser türlerinde olduğugibi hemen belirti vermesinin ve erken teşhis konmasının pek mümkün olmadığınısöylemektedir. Örneğin meme kanserinde olduğu gibi dıştan bir sertlikhissedemezsiniz ya da prostat kanserinde olduğu gibi sık idrara çıkma vegenital bölgede ağrı gibi belirtiler bu kanser türünde olmamaktadır.

Ancak pankreasta gelişen tümör büyükse ağrı çok şiddetli bir şekilde kendini belli edebilmektedir. Bu kanser türü her ne kadar kendini kesin belirtilerle göstermese de, sağlığınızda ve vücudunuzda bir takım şeylerin yolunda gitmediğini gösteren sinyaller vermektedir.

Pankreas kanserinin ilk belirtileri arasında; iştah kaybı, bulantı-kusma, karın ve sırt ağrısı, kilo kaybı, sindirimde güçlük, sarılık, dışkının renginde solukluk, aniden ortaya çıkan şeker hastalığı, depresyon benzeri içe kapanıklık ve psikolojik sorunların varlığını sayabiliriz. Bu belirtiler arasında ilk sırayı alanlar ise sarılık, idrarın çay renginde olması ve dışkının “cam macunu” diye tanımlanan açık bir renk almasıdır.

Pankreas Kanserinden Korunma Yolları

Sosyohub okurları için daha önce kaleme aldığımız kanser yazılarında da olduğu gibi, pankreas kanserini önlemek için öncelikle ona sebep olan etkenlerden uzak durulması gerekmektedir. Bu önlemlerden en önemli ve öncelikli olan ise sigarayı ve alkolü bırakmak olmalıdır.

Bunun yanında gün içerisinde egzersiz ve spor yapmakta son derece önemlidir. Hiç olmazsa düzenli olarak günde yarım saat kadar hafif ritimde yürüyüş yapmalısınız. Pankreas kanserine yakalanmamak için yapılması gereken belli başlı şeyler ise; şekerli, çok aşırı yağlı, raf ömrü dolmuş gıdalardan uzak durulmalı, toksik değeri yüksek su içilmemeli, aşırı kırmızı et tüketilmemelidir.

Ayrıca mevsiminde taze meyve ve sebzeyi bol bol tüketmelisiniz. Pankreas kanserinden korunma konusunda yapılan araştırmalar elma tüketmenin büyük ölçüde faydası olduğunu göstermiştir. Aynı zamanda domates ve brokolinin de hücreleri yenilediği ve kansere yakalanma riskini azalttığı görülmüştür.

Pankreas Kanserinde Teşhis Yöntemleri

Tüm hastalık türlerinde tedavi sürecinden tam sonuçalınabilmesi için erken teşhis en önemli kısımdır. Erken tanı için de farklıalternatif yöntemler mevcuttur. Erken teşhisin en az tedavi süreci kadar önemlibir yeri olduğundan, bu yöntemleri ayrı bir başlık altında incelemek istedik.

Batın Ultrasonografisi; Pankreas kanserinin erken teşhisinde ilk sırada gelir. Ultrasonda alınan sonuçlar doktorunuzu daha ileri düzeydeki bir araştırmaya yönlendirecektir.

Bilgisayarlı Tomografi (BT); Pankreas organının daha ince kesitler halinde, ayrıntılı bir şekilde incelenmesini sağlar. Kanserden şüphe edilmesi halinde mutlaka yapılması gereken bir teşhis yöntemidir.

Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI); Bilgisayarlı tomografiye benzer ancak bu yöntem radyasyon içermemektedir. Bu da MRI’nın çok tercih edilen bir yöntem olmasını sağlamıştır.

Endoscopic Retrograde Cholangiopancreatography (ERCP); Pankreas kanalına endoskopik işlemle girilip, kontrast bir madde verilmesi ve görüntülenmesi esasına dayanır.

Biyopsi; Bu yöntemde tümörden doku örneği alınır. Alınan örnek laboratuvarlarda incelenir ve tedavi sürecinin rotasını belirler.

Kan Testleri; Tüm kanser türlerinde ve genel hastalıkların teşhisinde, kan testleri büyük ölçüde fikir vermektedir. Çünkü vücut genelinde üretilen hormonların veya hücrelerin sıra dışı seyri, kan hücrelerine anında yansımaktadır.

Pankreas Kanseri Tedavisi

Her yazımızda tekrarladığımız erken teşhis hayat kurtarırsözü burada da karşımıza çıkıyor. Çünkü tedavinin şeklini ve seyrini yine teşhisinsüreci belirliyor. Hastalığın geldiği evreye ve hastanın durumuna göre uyguntedavi yöntemi belirlenir. Pankreas kanserinin tedavisi için kullanılanyöntemler ise;

Cerrahi Tedavi

Öncelikle bilinmelidir ki, ilerlemiş evrelerdeki kanser hücrelerine cerrahi tedavi uygulamak mümkün değildir. Eğer tümörün ameliyatla yani cerrahi operasyon ile çıkarılması mümkünse “whipple ameliyatı” adı verilen bir yöntem uygulanır. Bu operasyonda pankreasın tümör oluşan kısmı, eğer sıçradıysa safra kanalı, onikiparmak bağırsağının bir kısmı da çıkarılabilmektedir. Ancak pankreas kanserinde cerrahi operasyon pek tercih edilmez. Çünkü dünya geneline bakıldığında, ameliyat sırasında yaşanan zorluklar, sonrasında ortaya çıkan komplikasyonlar ve ölüm oranı bu yöntemi tercih edilmekten uzaklaştırmıştır.

Radyoterapi

Radyasyon yöntemi ile tümör hücrelerinin küçültülmesi veya tamamen yok edilmesi esasına dayanan bir yöntemdir. Vücut dışından da uygulanabilen bu işlemde sadece tedavi alandaki kanserli hücreleri etkilemektedir. Cerrahi operasyon sonrasında, hastalığın tekrarlamaması için radyoterapinin uygulandığı görülmüştür.

Kemoterapi

Hastaya çeşitli ilaçların verildiği yöntemdir. Cerrahi yöntem uygulanamayan hastalarda en çok kemoterapi yöntemi tercih edilmektedir. Amaç ilaçlarla kanser hücrelerinin çoğalmasını engellemektir. Ancak oldukça ağır bir tedavi ve meşakkatli bir yöntemdir.

Biyolojik Tedavi

Bu sürecin içerisine immünoterapi ve biyoterapi girmektedir. İmmünoterapide hastanın bağışıklık sistemi güçlendirilerek, hastalıkla mücadele etmesi sağlanır. Biyoterapide ise, sağlıklı hücrelerin kanser hücresine dönüşmesi durdurularak, hastalığın yayılması engellenir.

12 Eyl 2019 - 03:05 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberso Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberso hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberso editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberso değil haberi geçen ajanstır.
Anket Tekrar sokağa çıkma yasağı gelmeli mi ?