Reflü Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Reflü, ülkemizde oldukça sık rastlanan bir sağlık sorunudur.Haftada bir kez reflü sorunu yaşayan hastalar üzerinde yapılan araştırmada,toplumun %20’sinde bu sağlık sorununun görüldüğü tespit edilmiştir. Hastalığıngörülme sıklığına cinsiyet açısından bakıldığında, kadın ve erkek arasında birfark olmadığı gözlemlenmiştir. Belirtileri sık sık ülser hastalığı ilekarıştırılsa da ikisi farklı hastalıklardır ve her ikisi de ciddiye alınaraktedavi edilmelidir.

Reflü birçok insanın günlük hayatını olumsuz yönde etkileyen, oldukça rahatsız edici ve farklı sonuçlar doğurabilen, ciddi bir mide hastalığıdır. Genellikle yanmalar olmadıkça pek önemsenmese de ilerleyen zamanlarda mide yanması fazlasıyla rahatsız edici hale gelir. Reflünün görülmesinde yemek borusunun ve mide kapakçığının etkileri oldukça büyüktür. Bu iki organın düzgün çalışmaması reflü sorununa neden olabilir. Dünya genelinde de sıkça görülen bir hastalıktır ama ülkemizde her 5 kişiden biri reflü hastasıdır.

Bu hastalığın son zamanlarda artış göstermesinin en önemli nedenleri, hazır gıda tüketiminin artması ve sağlıksız yaşam tarzlarıdır. Reflü kimi zaman da genetik faktörler nedeniyle meydana gelebilir. Reflü hastalığının tespit edilmesi durumunda anlaşılmamasına imkan yoktur. Özellikle yemeklerden sonra mideyi ve boğazı yakan bir asit söz konusudur. Hatta kimi zaman öksürüğe bile neden olabilir ve soğuk algınlığı sonucunda görülen öksürükle karıştırılabilir. Doğal tedavi yöntemleri sonrasında iyileşme görülmez ve çok sonra reflü olduğu anlaşılır.

Reflünün Nedenleri Nelerdir?

Reflünün nedenleri arasında en başlıca faktör yanlış vehazır gıdalarla beslenmedir. İnsanların son yıllarda sık sık tükettiği hazırgıdalar bu durumu tetiklemiştir. Bunun dışında asitli meyve ve sebzelerden  ya da asitli içeceklerden çok fazla tüketmek,reflünün nedenleri arasındadır. Yeme-içme alışkanlıkları dışında genetikfaktörler ve stres de reflü sorunun gelişiminde etkin rol oynar.

Gastroözafagial reflü sorunlarının asıl sebebi yemek borusunun uzun süredir ve aşırı miktarda mide asidi ile temas etmesidir. Eğer mide asidik içeriği uzunca bir süre yemek borusu ile temas ederse, burada tahribat yaratır ve tüketilen yakıcı veya acı gıdalardan sonra yanma hissi oluşturur.

Reflünün Belirtileri Nelerdir?

Mideden boğaza doğru gelen yanma hissi özellikle yemeklerdensonra artış gösterir. Bazı vakalarda akciğerlerde bile yanma hissi görülebilir.Asit neticesinde de boğazda ağrı meydana gelebilir ve öksürük görülebilir. Asitsalgısının çok arttığı zamanlarda mide bulantısı yaşanabilir. Mide bulantısıylaberaber gıdalardan tiksinme durumu gözlemlenebilir. Eğer asit midede tahrişeneden olmuşsa ve yaralar meydana geldiyse ağrı da görülebilir. Ağıza gelen acısu ve oluşan ağız kokusu hastalığın diğer belirtileri arasındadır.

Reflünün sebep olduğu göğüs ağrısı bazı zamanlarda kalp krizi ile karıştırılır. Hatta hastaların bir kısmı kalp krizi geçirdiklerini sanarak doktora başvurur. Ancak detaylıca yapılan tetkikler sonucun reflü teşhisi konur. Bu belirtilerin dışında geçmeyen sürekli öksürük, boğazda dolgunluk hissi buna bağlı olarak sürekli temizleme isteği, ses tellerinde nodül oluşması, farenjit ve larenjit gibi boğaz enfeksiyonları da reflüyü işaret eden durumlardır.

Reflü belirtileri genel olarak; taze sıkılmış meyve suları, alkol, aşırı yağlı ve baharatlı gıdalar ile çikolata gibi şeyler tüketildiği zaman ortaya çıkmaktadır. En çok görülen belirti ise yemeklerden sonra ortaya çıkan ve mideden boğaza doğru uzanan yanma hissidir. Reflü sorununun genel belirtilerini sıralayacak olursak;

 • Ağıza acı tat gelmesi
 • Ağız kokusu
 • Geçmeyen öksürük
 • Ses kısıklığı
 • Sürekli geğirme isteği
 • Boğazda gıcık hissi
 • Tedaviye yanıt vermeyen astım nöbetleri
 • Midede yanma hissi
 • Boğazda çok şiddetli yanma hissi
 • Yutkunma zorluğu
 • Yutma esnasında yemeklerin boğaza takılıyor hissi
 • Tedavi edilemeyen farenjit

Reflüden Korunma Yolları

Reflünün belki de tedavisinden de önemli olan durum buhastalığı önleme yollarıdır. Eğer yaşam tarzınıza ve bazı alışkanlıklarınızadikkat etmeniz halinde bu tür sorunların önüne geçebilir ve o can sıkıcıdurumların yaşanmasına engel olabilirsiniz. Reflü oluşumu nasıl önlenir sorusununilk cevabı sigaradan ve sigara içilen ortamdan uzak durmaktır. Yapılanaraştırmalar bu şikayetin daha çok uzun zamandır sigara içen insanlarda meydanageldiğini göstermektedir. Reflüyü önlemenin diğer yolları ise;

 • Günlük hayatınızda asitli hazır içeceklerden, alkolden, yoğun baharatlardan, soğan ve sarımsaktan uzak durmalısınız. Asitli içeceklerin mide ve sindirim sistemi üzerinde zararları çok fazladır.
 • Yemek yedikten sonra hemen uzanılmamalıdır, çünkü bu durumda tüketilen gıdalar asitleriyle beraber ağıza gelebilir. Üstelik mide asidi salgılanması yatış pozisyonunda çoğalır.
 • Yatarken baş ve boyun kısmının yukarıda kalmasına özen gösterilmelidir.
 • Kilolu kişilerde reflü sorunu kendisini daha çok hissettirir. Bu nedenle zayıflamak bu kişileri rahatlatır. Ancak sağlık bir şekilde bir diyetisyen eşliğinde kilo verilmesine özen gösterilmelidir.
 • Aşırı zorlanılan hareketlerden ve dar kıyafetlerden uzak durulmalıdır. Bu faktörler midede baskıya neden olarak asidin kaçmasına sebep olur.
 • Sigara kullanımı sonlandırılmalıdır, çünkü sigara içtikçe mide asidi salgılanmasına artış görülmektedir.
 • Az ama sık yemeye çalışılmalıdır.
 • Aşırı yemekten kaçınılmalıdır, midenin uzun süre dolu olması da reflüyü tetikler.
 • Kızartma gibi aşırı yağlı gıdalardan uzak durulmalıdır.
 • Kafeinli içecekler çok fazla tüketilmemelidir.
 • B12 vitamini ve magnezyum eksikliği reflü sorununa sebep olduğundan, vücuttaki az olan mineral ve vitaminler tespit edilerek telafi edilmelidir.
 • Osteoporoz ve kemik kırıklıkları ilaçları ile kanı sulandırıcı ilaçların uzun süreli kullanımı da midede asit oluşumuna neden olmaktadır. Bu faktörde dolaylı olarak reflü sebepleri arasında değerlendirilebilir. Bu nedenle hangi tür ilaç olursa olsun, uzun süreli kullanımlarda doktorunuza bu durumun oluşturacağı yan etkileri sorarak önlem alabilirsiniz.

Reflü Tanısı Nasıl Konulur?

Reflünün kesin tanısının konulabilmesi için endoskopi işlemi yapılması gerekir. Hastalığın belirtilerine bağlı olan şikayetlerle gelen hastalara genellikle bu işlem yapılır. Endoskopi yöntemi ile kapakçığın durumu, yemek borusu ve midenin iç yüzeyi gözlemlenebilir. Bazı vakalarda ağızdan, boğaz kısmına bakarak tahriş, kızarıklık gözlemlenebilir. Ancak kesin tanı için bu durum yetersizdir. Bu nedenle endoskopi şarttır.

Reflü Tedavisi

Reflü hastalarına genellikle asit önleyici ve gidericiilaçlar reçete edilir. Bu ilaçların düzenli olarak kullanılması sonucunda reflüşikayetleri geçer ama tekarar etme olasılığı yüksektir. Bu durumda tekrarendoskopi işlemine gerek duyulmadan ilaç reçete edilebilir. Bunun yanındasadece basit asit gidericilerle de tedavi süreci için çözüm aranabilir.

Ancak tüm bu yöntemlere rağmen şikayetler sonlanmıyorsa; cerrahi operasyon uygulanabilir. Kapakçık operasyonları bu cerrahi yöntemlerin başında gelir. Cerrahi operasyon ve tedavi sonrasında alışkanlıklar gözden geçirilmeli ve sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir. Aksi takdirde cerrahi operasyondan sonra bile reflü tekrar görülebilir. 

12 Eyl 2019 - 00:50 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberso Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberso hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberso editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberso değil haberi geçen ajanstır.
Anket Tekrar sokağa çıkma yasağı gelmeli mi ?