Romatoid Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Romatoid artrit en basit tanımıyla, eklemleriniltihaplanması nedeniyle meydana gelen bir hastalıktır. Genellikle el, elbileği ve ayak eklemleri gibi küçük eklemleri, daha sonra dirsek ve vücudunbirçok organını tutan, kronik seyir gösteren ve tuttuğu eklemde hasara sebebiyetveren bir durumdur. Ağrıların kronik olarak sayılabilmesi için 6 haftadan uzunsürmesi gerekmektedir.

Romatoid Artrit Nedir?

Ülkemizde de oldukça yaygın bir hastalık olan romatoid artrit her yaşta görülebildiği gibi, daha çok 45-60 yaş arasında başlar. Toplumda her 100 kişiden 2 sinde meydana gelen bu sorunun kadınlarda erkeklere göre 3 kat daha fazla rastlandığı bilinmektedir.

Eklem, vücudumuzdaki kemikleri bir arada tutan birleştirici noktalardır. Hareket ve esnekliği sağlayan bu noktalar, vücudumuzun çeşitli bölgelerinde bulunmaktadır. Eklemleri oluşturan kemiklerin uç noktaları, kıkırdak ile kaplıdır ve bununla diğer kemiğe bağlanır. Eklemin yüzeyi sinovyum ismindeki bir zarla, dış taraftan ise eklem kapsülüyle sarılı vaziyettedir. Peki, romatoid artrit rahatsızlığı hangi eklemlerde görülür?

El ve ayak parmaklarının küçük eklemleri, dirsek, diz, el ve ayak bileği rahatsızlığın en çok meydana geldiği eklemlerdir. Boyun, omuz ve kalça bölgelerinde ise daha az görülmektedir. Birçok eklemde meydana gelebildiği gibi bir tek büyük eklemde de olabilmektedir. Bazı durumlarda ise palindromik romatizma olarak adlandırılan, aralıklı ve tekrarlayan iltihaplı romatizma şeklinde ortaya çıkar.

Kronik bir hastalık olan romatoid artritin şiddeti hastadan hastaya değişiklik gösterir. Genellikle uzun yıllar süren hastalığın, ömür boyu geçmediği vakalar da bulunmaktadır. Doktorun uygulayacağı tedavi programı ile hafifleyen ve etkileri azalan hastalık bazen nükseder ve şiddetlenir. Bunun sebebi tam olarak bilinmese de stres, enfeksiyon ve mevsim geçişlerinin tetiklediği düşünülmektedir.

Romatoid Artrit Nedenleri

Romatoid artritin sebeplerini öğrenebilmek için öncelikleeklem ağrılarına yol açan faktörleri belirlemek gerekir. Eklem yapısınıoluşturan tendonların iltihabı, eklem zarında iltihap oluşması, eklemaralığının daralması ve bu bölgede meydana gelen aşınma, ekleme yakın yerlerde kızarıklık,şişlik ve nodüllerin oluşması gibi durumlar ağrılara sebep olabilir.

Romatoid artrit rahatsızlığına sebep olan etkenlerin hem çevresel hem de genetik kaynaklı olabileceği düşünülmektedir. Bildiğiniz gibi bağışıklık sistemimiz, vücudumuza giren zararlı maddelerle savaşma ve hücrelerimizi onlardan koruma görevini üstlenir. Bu nedenle tüm hastalıkların tedavi süreçlerinde, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ilk olarak önerilenler arasında yer alır.

Romatoid artrit rahatsızlığında ise bağışıklık sistemi yanlışlıkla veya bilinmeyen başka bir sebepten dolayı eklemlerin arasındaki sinoviyal adı verilen sıvıya saldırabilmektedir. Bu durum ise o bölgede iltihaplanmaya sebep olarak, sıvının kalınlaşmasına, eklem kıkırdağının yok olmasına ve şiddetli ağrıların oluşmasına neden olur. Bağışıklık sistemi ile ilgili söz ettiklerimiz genetik faktörler içerisine girmektedir. Sigara içmek, aşırı kilolu olmak ve geçirilen bazı enfeksiyonlar ise çevresel faktörler içerisinde yer almaktadır.

Romatoid Artrit Belirtileri

Halk arasında iltihaplı romatizma olarak bilinen romatoidartrit hastalığının belirtileri ekleme ait ve eklem dışı belirtiler olmak üzereiki türdür. Uzmanlar romatoid artritin etkin olduğu zamanları aktivite olaraktanımlamaktadır. Eğer hastalığın aktivite süresi ne kadar uzun ve güçlü olursa,eklemlerde neden olduğu tahribat da o ölçüde büyük olacaktır. Hastalığın belirtileri,her gün eklem şişmesi veya tutulması yaşayan kişilerde daha sık görülür. Bunedenle eklem hasarı da daha hızlı şekilde meydana gelecektir. Ancak bazı vakalardahasar hiç ağrı ve belirti vermeden de oluşabilir.

Ekleme Ait Belirtiler

Öncelikle el, el bileği ve ayak eklemleri gibi küçükeklemleri tutan hastalık şayet çok uzun süreli olursa, o bölgede sakatlığa,şekil bozukluklarına neden olabilmektedir. Romatoid artritin ekleme ait olanbelirtileri;

Eklemlerde Ağrı: Hastaların en sık karşılaştığı belirti eklemlerde aşırı ağrı ve hassasiyettir. Bu ağrılar küçük eklemlerde meydana gelir, simetrik bir şekilde yayılır ve 6 haftadan uzun sürmektedir.

Eklemlerde Şişlik: İltihaplanmanın meydana geldiği eklem bölgesinde şişliğin oluşmasıdır. Bu şişlikler eklem aralıklarında sıvı birikmesine ve ödem oluşmasına bağlı olarak oluşmaktadır.

Eklemlerde Katılık (Sertlik): İltihaplı romatizma sorunu olan kişilerde en sık karşılaşılan şikayetlerin başında eklemlerde sertlik ve tutukluk hissi gelir. Hasta bu bölgelerin tutulduğunu, eklemlerinin açılmadığını ve sertlik olduğunu söyler.

Hareket Kaybı: Genetik faktörler veya herhangi bir kaza sonucu meydana gelen iltihaplı romatizmada, hareket kaybı görülebilir. İlerleyen vakalarda ise hasarlı bölgede ciddi anlamda şekil bozuklukları oluşmaktadır.

Eklem Dışı Belirtiler

Romatoid artritin ekleme ait olmayan belirtileri arasında; hafif ateş, halsizlik, yorgunluk, kilo kaybı ve anemi gibi durumlar ortaya çıkabilir. Ayrıca parmaklarda uyuşma, karıncalanma hissi, sinir sıkışması, akciğer, kalp ve kan damarlarında meydana gelen anormaliler de belirtiler arasında yer almaktadır.

Romatoid Artrit Tedavisi

Özellikle el eklemlerinde 6 haftadan uzun süren ağrılar veşişlik romatoid artrit teşhisini koymayı kolaylaştırmaktadır. Eğer ağrılar dahakısa süreli olursa ve tek eklemde belirtiler gözlemlenirse teşhis etmekzorlaşacaktır. Yine el eklemleri gibi küçük birkaç eklem yerine, tek birnoktada meydana gelmesi de teşhis koymada dezavantajdır. Fiziksel muayenenindışında; kan testleri, tam kan sayımı, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri,akciğer ve eklem röntgenleri de hastalığın tanısında kullanılan yöntemlerdir.

İltihaplı romatizma tedavi edilmediği takdirde zamanla eklemlerde hasar ve şekil bozukluğu meydana gelir. Yine bu hasarın gelişme süreci de her hastada aynı olmaz. Romatoid artrit tedavisinden bahsedecek olursak, öncelikle hastalığı tamamen ortadan kaldıracak bir tedavi yönteminin bulunmadığını belirtmeliyiz. Tedavideki amaç söz konusu rahatsızlığın semptomlarını azaltmak ve sakatlığın önlenmesini sağlamaktır.

Genel olarak romatoid artritin tedavi sürecinde şu unsurlar amaçlanır; eklemlerde ağrı ve sertliği azaltmak, hasar oluşumunu önlemek amacıyla hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak, hastalıkla ilişkili kalp, kardiyovasküler hastalık ve diğer sağlık sorunlarını önlemek.

Doktor tarafından reçete edilen ilaçlarla bu durumların etkilerini azaltılmak veya önlemek hedeflenir. Bunun dışında hastaya ömür boyu sürecek bir hastalığının olduğu anlatılmalıdır. Eğer şekil deformasyonları oluştuysa ameliyat gerekebilir. Bu operasyonlar içerisinde kalça ve diz protezleri en sık tercih edilenler arasındadır. Tedavi sürecinde yapılması gerekenler;

 • İlk olarak vücutta var olan yabancı maddeleri, toksinleri, dokuları ve alerjenleri zora sokan her türlü zararlı maddeyi vücuttan uzaklaştırmak gerekiyor.
 • Vücutta eksik olan B12 ve D vitaminleri tamamlanmalıdır.
 • Vücuttaki sıvı değişimi ve transportunu düzenleyen dalak sistemi tedavi planına eklenmelidir.
 • Dalak, böbrek ve karaciğer sisteminin organize çalışması sağlanarak, kanın dokuları besleyici etkisi düzene sokulmalı.
 • Vücudun kendi onarım mekanizması olan bağışıklık sistemi takviyelerle güçlendirilmeli.
 • Kızartmalar, ilaçlar ve gıda takviyelerinden kaynaklanan zararlı maddelerin vücuttan atılımı sağlanmalı.
 • Kişinin yaşam tarzı analiz edilip beslenme düzeni belirlenmeli.
 • Biyolojik sistemi bozan her türlü rahatsızlık tespit edilip tedavi edilmeli.
 • İltihaplanma sorununu giderici ilaçlar kullanılmalı.
 • Tedavi sürecine ortopedist, fizyoterapist, psikiyatrist ve romatoloji uzmanları eşlik etmelidir.
 • Çok ilerlemiş ve eklem tutulumunun meydana geldiği organda şekil bozukluğu varsa cerrahi müdahalede bulunulmalıdır.

12 Eyl 2019 - 00:30 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberso Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberso hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberso editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberso değil haberi geçen ajanstır.
Anket SİZCE OKULLAR AÇILMALI MI?