Beyin Kanseri Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Beyin kanseri beyinde var olan hücrelerin normal olmayan veya kontrolünü sağlayamayacak şekilde yavaş yavaş büyümesi olarak tanımlanır.Kanserin nedenleri tam olarak bilinmese de bazı  özelliklere sahip kişilerde bu hastalığın daha çok risk taşıdığı bilinmektediir.

Beyin kanseri beyinde var olan hücrelerin normal olmayan veya kontrolünü sağlayamayacak şekilde yavaş yavaş büyümesi olarak tanımlanır.Kanserin nedenleri tam olarak bilinmese de bazı  özelliklere sahip kişilerde bu hastalığın daha çok risk taşıdığı bilinmektedir.  Bu risklerden bahsedecek olursak; bu kanser çeşidi erkeklerde daha sık rastlanılmaktadır. Bunun nedeni ise menenjit olmalarıdır. Menenjit kadınlarda daha az görülmektedir. Bu kanser çeşidinin daha çok görüldüğü yaş aralığı yetmiştir. Ayrıca sekiz yaşından küçük çocuklarda da sık rastlanıldığı kanıtlanmıştır. Yapılan veya tercih edilen mesleklerde bu kanser tipini büyük ölçüde tetikler. Örneğin; petrol rafinerisi ilaç imal firmaları plastik üretim gibi yerlerde çalışanlar ayrıca yapılan son çalışmalara göre temel istasyonu da bu hastalığı getiren nedenlerdendir.

Bu tip kanserlerde en sık karşılaşılan belirti baş ağrısıdır. Sabah saatlerinde başlayan ve geçmeyen baş ağrısı çoğunlukla kusmayı da beraberinde getirirse bu belirtiler kanseri işaret edebilir. Bunun yanı sıra; görmede problemler bulanık görme veya nesneleri çift görme işitmede problemler hatta konuşma güçlüğü çekmekte kanser belirtilerini taşıyan diğer bir özelliktir. Daha az rastlanılan belirtiler ise uykusuzluk bilinçsizlik vücutta belli belirsiz oluşan uyuşukluk ve yoğunlaşma olmada güçlük çekmektir.

Bu tip kanserlerin tedavi yöntemleri de vardır. Tedavi uygulanacak yöntem ise belirli tetkikler yapıldıktan sonra başlanır. Tedavi olmadan önce hastanın bazı özelliklerine bakılacaktır. Bunlar kanserin çeşidi kanserin geldiği derece kanser çeşidinin beyinde nerede olduğuna hastanın yaşına ve var olan sağlık durumuna bakılır. Bu tetkiklerden sonra kanseri tedavi edici yöntemin hangisi olduğuna karar verilir. Bu kanserin tedavisinde uygulanacak yöntemler çeşitlidir. Bunlar; radyoterapi cerrahi müdahale ve kemoterapi kullanılır.

Brain cancer

Cerrahi müdahale bu tip kanserlerde çoğunluk ile uygulanan ilk metottur. Bunun nedenlerini de şöyle sıralayabiliriz: Bu müdahale ile hastadan doku örneği alınır ve incelenir. Böylece teşhis edilen nokta doğrulanır. Cerrahi müdahale bu tip kanserlerden kaynaklanan kafa boşluğundaki basıncı indirerek yaşam niteliğini daha çok arttırır. Ayrıca iç cerrahi tedavilerini uygulamaya olanak sağlar. Cerrahi müdahale şöyle yapılır. Ameliyattan önce genellikle genel anestezi uygulanır. Ayrıca bölgesel olarak kafa derisi kazınır. Kafa derisinden kesi açıldıktan sonra testere yardımı ile kafatasından bir miktar kemik alımı sağlanır. Böylece tümör olabildiğince alınarak bölge temizlenir. Bu sahnelerde hastanın bilinci yerinde olup uyanık olması istenebilir. Çünkü beyin ameliyatı olduğu için ameliyat esnasında ameliyatı yapan cerrah sizden bacaklarınızı oynatmanızı sayı saymanızı ve ya bir şeyler anlatmanızı isteyebilir. Bunları doğru bir şekilde yapmanız ameliyatın başarılı olması için çok önemlidir.  Tümör temizlendikten sonra açılan bölge bir kemik parçası ve ya kumaş parçası ile kapatılması sağlanır. Bu işlemlerin ardından kesinin kapatılma işlemi de tamamlanmış olur.

Bu tip kanserlerde radyoterapi uygulaması ise şöyle yapılır: Radyoterapi sayesinde beyindeki hasarlı hücreler radyoterapinin yaydığı x- ray gama ışınları ve yüksek enerji ile birlikte öldürülür. Bu yöntem tek başına uygulanabileceği gibi ameliyatın gidişatına göre cerrahi müdahalede de uygulanabilir.

Bu tip kanserlerde kemoterapi tedavisi de yapılır. Bu yöntem ile kemoterapi ve bazı ilaçların kullanımı sayesinde beyinde oluşan kanserli hücreler tümüyle olmasa da kısmen yok edilmeye çalışılır. Verilen ilaçlar doktorun verdiği talimata göre ağızdan veya damardan verilebilir. Radyoterapi ve cerrahi müdahaleden farklı bir yöntem olmasının sebebi ilacın vücudun neredeyse tamamına ulaştığı ve kanserli hücreleri hemen etkilediği içindir. Görüldüğü gibi bu tip kanserlerin birden fazla tedavi yöntemi vardır. 

10 Eyl 2019 - 07:10 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberso Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberso hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberso editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberso değil haberi geçen ajanstır.
Anket Tekrar sokağa çıkma yasağı gelmeli mi ?