Çocuklarda Görülen Göz Bozuklukları Nelerdir

Dış dünyayı algılama hususunda en önemli rolü üstlenen gözlerin sağlığına küçük yaşlardan itibaren özen göstermek ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Gözlerde meydana gelen kızarma, ağrı gibi semptomlar göz içi bir nedenden kaynaklanabileceği gibi tiroid, MS ya da diyabet gibi önemli hastalıkların habercisi de olabiliyor.

Çocuklarda Görülen Göz Bozuklukları

Dış dünyayı algılama hususunda en önemli rolü üstlenen gözlerin sağlığına küçük yaşlardan itibaren özen göstermek ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Gözlerde meydana gelen kızarma, ağrı gibi semptomlar göz içi bir nedenden kaynaklanabileceği gibi tiroid, MS ya da diyabet gibi önemli hastalıkların habercisi de olabiliyor. Bu bağlamda çocukların gözleri ebeveynleri tarafından takip altında tutulmalı ve belli periyotlarla göz muayenesine götürülmelidir.

Yenidoğan Bebeklerde Bile Katarakt Görülebilir

Yenidoğan bebeklerde görülen katarakt, çok hızlı şekilde tedavi edilmesi gereken önemli bir hastalıktır. Bu hastalığın erken teşhisi tedavi sürecinin başarısı açısından çok önemlidir. Başlıca risk faktörleri arasında genetik yatkınlık, yaşın ilerlemesi ve sigara kullanımı bulunsa da yenidoğan, çocuk ve gençlerde de görülmektedir. İlk belirtileri görüş kalitesinde bozulma, bakılan cisimleri ve çizgileri kırık ya da eğri görme, merkezi görmede bozukluktur. Bu belirtileri yenidoğan bir bebek dile getiremeyeceği için düzenli muayene edilmesi, çocukların ise yakın takip altında tutulması çok önemlidir.

Çocuk Gözünü Kısarak Bakıyorsa

Sinsi şekilde seyreden ve erken tespit edilememesi halinde kalıcı görme azlığı ya da kaybı ile sonuçlanan iki göz hastalığı bulunmaktadır. Bunlardan biri, çocukluk döneminde ortaya çıkan göz tembelliği diğeri ise ileri yaşlarda ortaya çıkan “primer açık açılı glokom”dur.

Sağ veya sol gözünü kısarak bakan ya da kapatan, bir şeye bakarken baş pozisyonu geliştiren, cisimleri gözüne çok yaklaştıran, televizyonu çok yakından izleyen ve ara sıra da olsa gözlerinde kaymadan şüphe edilen çocuklar mutlaka göz muayenesinden geçirilmelidir. Prematüre doğan, aile bireylerinde veya yakın akrabalarda göz tembelliği ya da kayma gibi göz kusurları bulunan çocukların da göz problemlerinin erken tanısı açısından mutlaka göz muayenesinden geçirilmesi gerekmektedir.

Erken Başlayan Göz Muayeneleri Çocukların Geleceğine Yatırımdır

Gözle direkt görülebilen göz içi damarları, vücuttaki diğer damarların durumunun anlaşılması bakımından da çok önemlidir. Yapılacak göz dibi muayenesi hipertansiyon, kolesterol yüksekliği ya da diyabet gibi durumlarda teşhis ve takip açısından önemli ipuçları verir. Göz sağlığının korunması ve ilerleyen yaşa bağlı olarak ortaya çıkabilecek değişikliklerin erken tanısı ile tedavisi açısından doğum sonrasında yapılacak periyodik göz muayeneleri çok önemlidir.

Doğuştan Gelen Göz Tembelliği Cerrahi Operasyon Gerektiriyor

Göz kapaklarından birinin veya her ikisinin de düşüklüğü, göz kapağını kaldırma görevini yapan kasların zayıflığı nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bazı çocuklarda bu problem doğuştan görülür ve bu vakalarda göz tembelliğini önlemek için cerrahi müdahale gerekebilir. Doğuştan olması halinde bu sorun genellikle tek gözü etkiler. Yetişkinlerde ise durum genellikle göz kapağı adalelerinin gerginliğini kaybetmesi şeklinde, yaşlanmanın etkisiyle meydana gelmektedir.

Göz Sağlığı İçin Erken Önlem Alınmalıdır

Gözlerin çok hassas organlar olması nedeniyle mutlaka belli aralıklarla göz muayenesine gidilmelidir. Bazı göz hastalıkları hiçbir belirti vermeden sinsice ilerlediği için belirtiler ortaya çıktığında tedavi için artık çok geç kalınmış olabilir. Bununla birlikte gözlerin vücudun yaşlanmasıyla birlikte fonksiyonlarını yitiren bir organ olduğu unutulmamalıdır.

Göz sağlığı için A vitamini içerikli besinlerin tüketimi, iyi beslenme, düzenli uyku, güneş gözlüğü kullanımı ve sigarasız bir yaşam tarzı çok önemlidir. Ayrıca genetik yatkınlıkların farkında olmalı ve düzenli olarak gidilen göz doktorunun uyarıları dikkate alınmalıdır.

10 Eyl 2019 - 03:30 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberso Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberso hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberso editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberso değil haberi geçen ajanstır.
Anket Tekrar sokağa çıkma yasağı gelmeli mi ?