Basur Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Halk arasında mayasıl ya da basur olarak da bilinen hemoroid, can yakıcı olmasının yanında gündelik yaşam kalitesini düşüren bir hastalıktır. Basurun genel olarak belirtileri, başka bir hastalığın habercisi olabilir. Makat bölgesinde kanama, dışkılamada düzensizlik ya da değişiklik ve ağrı gibi belirtiler kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Halk arasında mayasıl ya da basur olarak da bilinen hemoroid, can yakıcı olmasının yanında gündelik yaşam kalitesini düşüren bir hastalıktır. Basurun genel olarak belirtileri, başka bir hastalığın habercisi olabilir. Makat bölgesinde kanama, dışkılamada düzensizlik ya da değişiklik ve ağrı gibi belirtiler kesinlikle ihmal edilmemelidir. Basurun belirtileri, tedavisi ve aynı belirtilere sahip olan hastalıklar konusunu bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Hemoroid (Basur) Nedir, Nasıl Oluşur?

Kalın bağırsağın son kısmı olan anus olarak adlandırdığımız bölümündeki ya da makat bölgesinde damarların şişmesi veya büyümesine basur (hemoroid) denir.  Makat kanalındaki damar yumakları sarkar ve kimi zaman da sıkışıp kanar. İlerleyen zamanlarda bu yumaklar makatın dışına çıkabilir.

Bu hastalık iç (internal) basur ve dış (external) basur olarak ikiye ayrılır. İç basur genellikle ağrısız geçerken dış hemoroid oldukça sancılı geçebilir. Bazı vakalarda genişlemiş damarlara pıhtı oturur ve şiddetli bir ağrı, şişlik ve kızarıklık oluşur. İç basur ise dört farklı evreye göre değerlendirilir.

Basur (Hemoroid) Evreleri;

 1. Evre: Basur kanama ile kendini belli eder. Bu küçük kanamalar, tuvalet kağıdını kirletecek şekilde ya da kimi zaman damla şeklindedir. Bu evrede basur sarkmaz. Ancak bir uzman tarafından rektoskopi ile görülür.
 2. Evre: Basur dışkılama ile birlikte dışarı sarkar ve sonrasında kendiliğinden geri gider.
 3. Evre: Basur memeleri artık anüs dışına çıkmıştır. Yalnızca parmakla itilerek makat içine geri itilebilmektelerdir. Sürekli olarak ödem gerçekleşir ve ağrıya sebep olurlar.
 4. Evre: Basurun makattan dışarı sarktığı evredir. Bu evrede memeler genellikle büyük ve ıslaktır. Şikayetlerin başında büyük abdestten sonra tam temizlenememe nedeniyle iç çamaşırının kirlenmesi gelir ve otururken ağrı da oluşabilmektedir.

Basur (Hemoroid) Belirtileri Nelerdir?

 • Dışkılama esnasında ağrı ya da yanma hissi
 • Rektal kanama (Makattan taze ve kırmızı renkli kanama)
 • Makat bölgesinde şişlik, akıntı veya ıslaklık hissi
 • Kaşıntı
 • Dışkılamada düzensizlik

Basur (Hemoroid) Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?

Tedavi sürecinde öncelikle bağırsak hareketlerinin düzenlenmesi amaçlanır. Sürekli meydana gelen ishal ya da kabızlık gibi sorunlarınız varsa önce buna yol açan faktörler bulunmalı ve çözüme kavuşturulmalıdır. Uzman bir hekim tarafından kesin basur teşhisi konmadan herhangi bir hemoroid kremi ya da ilaç kullanılmamalıdır. Genellikle 1. ve 2. Evredeki hastalar için ilaç ve krem tedavisi uygulanır. Krem genel olarak ağrı, şişlik ve yanmayı engellemek için reçete edilir. Bununla birlikte az miktarda nitrogliserin içeren kremle sorun olan bölgeye masaj yapılması da ağrı ve yanmayı azaltabilir. Bu kremler makat kaslarını gevşeterek rahatlatır. Ancak kullanılan kremlerin yan etkileri olabileceği için doktorun belirttiğinden fazla kullanılmamalıdır.

Dışkılama sonrası herhangi bir küvete ılık su konarak yaklaşık on beş yirmi dakika oturulması da basur sorununun tedavi yöntemlerindendir. Oturma banyosu olarak bilinen bu yöntemde dezenfektan kullanılabilir ve rahatlama sağlanır. Ardından da makat nazikçe kağıt havluyla kurulanır.

Bir diğer tedavi yöntemi ise skleroterapi'dir. İğne ya da enjeksiyon tedavisi olarak da bilinen bu yöntemde sorun olan bölgeye bazı maddeler enjekte edilir. Bu yöntemle oluşan sarkma problemleri giderilmeye çalışılır. Narkoz kullanılmadan uygulanan yöntem, ağrısız ve kısa sürelidir.

Boğma tedavisi ya da diğer adıyla bant ligasyonu ise geliştirilen bir başka tedavi yöntemidir. Bu yöntemde basur memesinin etrafına bir lastik takılır ve meme çürümeye terk edilir. Bu açık ve ameliyatsız bir tedavi yöntemidir.

Basur (Hemoroid) Ameliyatı

Basur tedavisi, hastalığın gelişimine bağlı olarak klasik cerrahi operasyon ile yani ameliyatla da yapılabilir.  3. ve 4. evredeki basur vakalarında daha çok tercih edilen hemoroid ameliyatı; genel anestezi altında ya da özel cihazlarla lokal anestezi yapılarak gerçekleştirilir. Üçüncü bölge basur tedavisi içinse lazer yöntemiyle tedavide uygulanabilir. Bu yöntemde de operasyon süresi oldukça kısa ve ağrısızdır. Basur sorununda en etkili tedavi yöntemi olup ameliyat sonrasında hastalığın tekrar etme ihtimali azdır.

Basur (Hemoroid) Nasıl Geçer Ve Hastalığı Tetikleyen Unsurlar Nelerdir?

Öncelikle posalı yiyeceklerden oluşan bir diyet önerilir. Ancak bu diyet programının mutlaka doktor kontrolünde diğer uygulamalarla birlikte yapılması çok önemlidir. Temel nedeni genellikle dışkılamada yapılan yanlışlıklardır. İnsan vücudundaki boşaltım sisteminin doğal bir düzeni vardır. Eğer siz sabah saatlerinde gelen doğal dışkılama isteğini ertelerseniz, bunun dışında başka bir zamanda doğal rutin dışında kendinizi dışkılamaya zorlarsanız basur sorununu tetiklemiş olursunuz. Ayrıca gelişen sürekli ishal ya da kabızlık gibi sindirim sorunları da basura neden olabilir. Gün içerisinde bol su içmek genel olarak sağlıklı bir yaşam için önerilir. Basura yakalanmamak ve düzenli bağırsak hareketleri için de bol su içmek son derece önemlidir. Sindirim sisteminizde gelişen kabızlık gibi bir sorun da olasılığı artırdığı için yediğiniz yiyeceklere dikkat etmeniz gerekir. Lif içerikli gıdalardan yeteri derecede almak diğer birçok hastalık için olduğu gibi basur için de önemlidir.

Düzensiz fiziksel aktivitenin olduğu bir yaşam tarzı da hastalığın sebebi olabilir. Yani çok fazla fiziksel aktivite yapılması ya da fiziksel aktivitenin hiç olmaması, uzun süre oturmanın da basura sebep olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle birçok hastalığın tedavisinde ve sağlıklı bir yaşamın sürdürülmesinde düzenli spor ve egzersizler yapmak gereklidir. Fizik yapınıza uygun bir spor dalına devam etmek ya da en azından düzenli yürüyüşü hayatınıza dahil etmek bir çok hastalığın tedavisinde önemli bir etkiye sahiptir.

Basur (Hemoroid)  Farklı Hastalıkların Habercisi Olabilir

Basur sorunu için önemli olan bir başka meselede hastalığın altında herhangi bir tümör olup olmadığıdır. Basur, kalın bağırsak kanseri habercisi olabilir. Dolayısıyla eğer makatınızdan kan gelme gibi belirtiler varsa ve şiddetli bir ağrı oluşuyorsa mutlaka bir uzmana başvurmalısınız. Doktorun tavsiyesi dışında herhangi bir krem ya da ilaç kullanılmamalıdır. Hastalık ancak kolonoskip ya da rektoskopik bir tetkik sonucunda teşhis edilebilir.

Yaşantınızı oldukça zorlayan ve bazen oturup kalkmakta bile güçlük yaşamanıza neden olan basur sorunu için yaşantınıza dikkat etmeli, sağlıklı beslenmeye ve fiziksel olarak aktif bir hayat sürmeye gayret etmelisiniz. Bu hastalık ilerleyen zamanlarda yürümenizi bile engelleyebilir. İlerlemesi ve daha ciddi boyutlara varması halinde ise ameliyatla tedavisi mümkün olabilir ancak, ameliyat sonrası muhtemel olarak yaşayacağınız sıkıntılar da günlük yaşamınızda oldukça sıkıntılı zamanlar yaşatabilir. Bu nedenle basur sizde ilk belirtilerini göstermeye başladığında, uzun süre ağrı çekmeden hemen bir uzman hekime başvurmalı ve gerekli tetkikleri yaptırmalısınız.

Basurdan (Hemoroid)  Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

 • Düzenli olarak banyo yapmaya özen gösterilmelidir: Banyo yaparken dikkat edilmesi gereken, sıcak suyla dolu küvete oturma şeklinde ya da fıskiyeyi makat bölgesine tutarak yapılmalıdır.
 • Tuvalet temizliğine özen gösterilmelidir: Tuvalet ihtiyacınızı giderdikten sonra, dışkı atıklarını çok iyi bir şekilde temizlemelisiniz. Temizleme işlemini sırasında tuvalet kağıdı yerine, bol su ve ıslak tuvalet kağıtlarıyla yapmanız doğru olacaktır. Aksi halde basurun daha çok tahriş olmasına neden olabilirsiniz.
 • Kabız olmamaya dikkat edilmelidir: Sert dışkı oluşmaması için tükettiğiniz gıdalara dikkat etmelisiniz, çünkü kabız olunduğunda ıkınma faktörü daha çok olacağı için basur ve çatlak oluşumuna da zemin hazırlamış olursunuz.
 • Tuvalet ihtiyacını ertelemeyiniz: Tuvalet ihtiyacını ertelemek kabızlık sorununa neden olabilir. Bu nedenle tuvaletiniz geldiği zaman vakit kaybetmeden gidermelisiniz.
 • Dışkılama esnasında fazla ıkınmamalısınız: Ikınmak basur oluşumunun en büyük nedenleri arasındadır. Bu nedenle tuvalet ihtiyacınızı giderirken ıkınmamaya gayret göstermelisiniz.
 • Makat sıcak tutulmalıdır: Soğuk ortamlarda makatta kan akım hızı yavaşlar. Bu da makat bölgesinde ağrı ve şişliğe neden olabilir.
 • Çok uzun süre oturur pozisyonda kalınmamalıdır: Yine çok uzun süre aynı pozisyonda oturmak kan akım hızını yavaşlatacağından, sık sık pozisyon değiştirmek faydalı olacaktır.
 • Çok uzun süreler araba kullanmak: Basurdan kamyon, taksi ve minibüs şoförleri oldukça fazla etkilenir. Bu nedenle sık sık mola verilmelidir.
 • Alkolden ve baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır: Özellikle alkol basuru tetikleyen bir faktördür. Baharatlı yiyeceklerin tüketilmesi de aynı şekilde basuru tetikler. Bu nedenle mümkün olduğunca bu tarz alışkanlıklardan uzak durulmalıdır.
 • Mutlaka doktora başvurmalıdır: Kendisinde de basur belirtileri gören bir kişi, hemen doktora başvurmalıdır. Hastalığını altında yatan neden basur mu, yoksa başka bir hastalık mı yatıyor mutlaka tespit edilmelidir.

Basuru (hemoroid) önleyen yiyecekler;

Brokoli, Enginar, Kereviz, Pırasa, Ispanak, Bezelye, Kepek, Buğday, Çavdar, Yulaf, Kuru baklagiller

Yenmemesi gereken yiyecekler;

Paragraf

Acı biber, Kafeinli içecekler, Baharatlar, Pilav, Kırmızı et, Elma, Portakal, Kiraz, İncir, Soğan, Üzüm, Beyaz ekmek

 

09 Eyl 2019 - 20:35 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberso Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberso hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberso editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberso değil haberi geçen ajanstır.
Anket Tekrar sokağa çıkma yasağı gelmeli mi ?