Saç Dökülmesi Nedenleri, Tedavi Yöntemleri

Saç dökülmesi, yetişkin bireylerde sık olarak karşılaşılan ancak bazen çocuklarda da görülen bir saç problemidir. Geçici veya kalıcı olabilen bu sorun, yıllar içinde yavaş oluşabileceği gibi bir anda da ortaya çıkabilmektedir.

Saç dökülmesi, yetişkin bireylerde sık olarak karşılaşılan ancak bazen çocuklarda da görülen bir saç problemidir. Geçici veya kalıcı olabilen bu sorun, yıllar içinde yavaş oluşabileceği gibi bir anda da ortaya çıkabilmektedir. Yetişkin bir insanın ortalama 130 bin ile 160 bin saç teli vardır ve günde 100 kadar saç telini yitirmektedir. Yaşanan bu kayıplar normal olarak kabul görülebilir ancak daha fazla kayıp yaşanması halinde, sorunun altında yatan nedeni öğrenmek için bir dermatolog uzmanına başvurulmalıdır. Ani ve sık saç dökülmeleri bazı durumlarda ciddi sağlık sorunlarının habercisi de olabilir. Mevsimsel değişikli, stres, demir eksikliği ve hormonal bozukluklar ani saç dökülmelerine neden olabilmektedir. Saç dökülmesi sorunu erkeklerde daha yaygın görülür. Günümüzde bazı yöntemlerle saç dökülmesinin tedavisi yapılabilmektedir. Saç dökülmesi sorunu ilaçla, PRP ve mezoterapi  yöntemleri ile  veya saç ekimi ile tedavi edilebilir. Bu yöntemlerin dışında saç dökülmesini önleyen ve evde bile yapılabilecek pek çok bitkisel kür de bulunmaktadır.

Saç Dökülmesi Sebepleri

Fiziksel Travma : Bir trafik kazası veya ameliyat esnasında geçirilen travma geçici saç dökülmesine neden olabilmektedir. Travmanın iyileşmesi ile beraber saç dökülmesi sorunu ortadan kalkar.

Hamilelik : Gebelik sürecinde çok sık görülmez, ancak doğumdan sonra kadınlarda tepe bölgesinde saç dökülmesi problemi görülebilir. Kalıcı bir sorun değildir.  Saçlar 2-3 ay içerisinde eski haline döner. Saç dökülmesine karşı bitkisel çözüm evde de sağlanabilir. Bitkisel olması nedeniyle emzirme döneminde de gönül rahatlığı ile bu tip çözümler kullanılabilir.

Çok Fazla A Vitamini Tüketimi : İçeriğinde A vitamini bulunan ilaçların veya takviyelerin fazla tüketilmesiyle saç dökülmesi meydana gelebilir. A vitamininin yeniden dengelenmesiyle beraber saç dökülmesi sorunu da ortadan kalkar.

Protein Eksikliği: Protein yönünden yetersiz olarak beslenen kişilerde saç büyümesi durabilir. Bu duruma bağlı olarak, dökülen saçların yeniden çıkma ihtimali düşük olur. Et, balık, yumurta gibi besin ürünlerinde yüksek protein seviyeleri bulunmaktadır.

Erkek Tipi Kellik : Dünya genelindeki erkeklerin %67'si, 60 yaşına kadar saç dökülmesi problemi yaşar. Bu soruna neden olan en yaygın faktör genetik yatkınlıktır. Aile öyküsünde saç dökülmesi bulunan erkeklerin yaklaşık %87'si bu sorunla karşılaşabilmektedir. Genetik saç dökülmesi tedavisi bazı özel kliniklerde uygulanmaktadır.

Hormonal Sorunlar : Hamilelik döneminde progesteron ve östrojen hormon seviyelerinde değişiklikler meydana gelir. Doğum kontrol hapı ile korunan bayanlar içinde aynı durum söz konusudur. Bu faktörler, saç dökülmesi problemlerine neden olabilmektedir.

Stres ve Depresyon :  Genetik yatkınlıktan sonra saç dökülmesine neden olan faktörler arasında ikinci sırada yer almaktadır. Bu nedenle stresten uzak durulmalıdır.

Yanlış Beslenme : Kötü ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları da saç dökülmesi problemine sebebiyet vermektedir. Tek tip beslenmek yerine protein ve kalsiyum açısından zengin besinler tüketilmelidir. Saçların beslenmesi için folik asit, çinko, bakır ve demir minerallerinin tüketilmesi son derece önemlidir.

Bazı Deri Hastalıkları : Akne, mantar, sedef, egzama ve liken gibi deri hastalıkları saç derisinde de oluştuğu için saç dökülmesi sorunu ortaya çıkabilir. Hastalığa göre uygulanacak doğru tedavi yöntemi ile beraber saç dökülmesi durdurulabilir.

İlaç Kullanımı : Bazı hastalıklarda kullanılan ilaçlarda saç dökülmesine neden olabilmektedir. Tiroid bezi hastalığının tedavi sürecinde kullanılan ilaçlar, doğum kontrol hapları, kalp ve yüksek tansiyon ilaçları bu grubun içinde yer almaktadır.

Bazı hastalıklar : Romatizmal problemler, tiroid bezi hastalıkları, diyabet, insülin direnci ve anemi saç dökülmesini hızlandıran hastalıklardır.

Kemoterapi : Kanser hastalıklarının tedavi sürecinde kullanılan kemoterapi ilaçları saç dökülmesini hızlandırır. Kemoterapi sürecinin tamamlanmasından sonra saçlar yeniden çıkmaya başlar. Ayrıca yeni çıkan saçlar farklı renk ve modelde olabilir.

Yanlış saç bakım uygulamaları : Saç rengini açmak için kullanılan ve merdiven altı olarak tabir edilen saç boyaları, kalitesiz düzleştirici ve fön makineleri saç dökülmesine neden olan diğer risk faktörleridir.

Saç Dökülmesi Çözüm ve Tedavisi

Uygulanacak fiziki muayene ve sağlık geçmişi ile ilgili sorulara verilen cevaplar saç dökülmesinin altında yatan neden konusunda doktorlara fikir verebilir. Şayet, saç dökülmesine bağlı problem cilt sağlığıyla alakalı ise uzman dermatolog cilt biyopsisi isteyebilir. Laboratuvardan gelen sonuca göre soruna neden olan faktör belirlenir ve buna uygun tedavi uygulanır. Saç dökülmesi problemine neden olan birçok faktör vardır ve bazı durumlarda saç ekimi, tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Diğer tedavi yöntemleri:

İlaçla Tedavi

Genellikle hafif ve orta şiddetli saç dökülmesi problemlerinde kişiye ilaç reçete edilir. Bu ilaçlar; incelmiş saç tellerinin kalınlaşmasına, saç sayısının artmasına ve saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur. Saçların tamamının kaybedilmesi halinde ise ilaçla tedavi mümkün değildir.

Mezoterapi

Saç dökülmesi sorunlarında en çok tercih edilen tedavi yöntemlerinden birisidir. Bu işlem esnasında saçların altındaki deriye antioksidan, mineral ve vitamin enjekte edilir. Sonrasında ise saç derisine özel masajlar yapılır. Bu seanslar 5'er gün ara ile 5 kez uygulanır. Bu yöntem saç dökülmesinin önüne geçmesi dışında, kişilerin daha sağlıklı ve güçlü saçlara kavuşmasını sağlar. Bu işlem hem erkek hem de kadınlarda uygulanabilmektedir.

Saç Ekimi

Özellikle kellik  ve erkek tipi saç dökülmesi problemi söz konusu ise en etkili tedavi yöntemi saç ekimidir. Ülkemizde saç ekimi tedavisi uygulayan birçok özel klinik bulunmaktadır.

PRP Saç Tedavisi

Mezoterapi yöntemi ile beraber uygulanması halinde iyi sonuçlar elde edilmektedir. Bu yöntem öncesinde kişinin kanı alınarak belirli işlemlerden geçilir ve saç dökülmesinin bulunduğu bölgelere enjekte edilir. Genetik yatkınlığa bağlı olarak saç dökülmesi sorunu içinde kullanılan bir yöntemdir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Erkeklerde saç dökülmesi sorunun altında yatan nedenlerin başında genetik yatkınlık gelmektedir. Ağız yolu ile alınan içeriğinde finasterid buluan ilaçlar ve minoksidilden yapılmış tropikal kremler erkeklerde saç dökülmesini durdurabilir.  Saç ekimi de problemin çözülmesini sağlayan başka bir seçenektir.

Kadınlarda Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Kadınlarda saç dökülmesi problemlerine karşı evde çözüm yöntemleri bulunmaktadır. Doktor veya saç bakım uzmanları tarafından tavsiye edilen saç bakım kürleri ile canlı ve sağlıklı saçlara kavuşma ihtimali fazlası ile yüksektir.

Genç Yaşta Saç Neden Dökülür?

Ergenlik döneminde gerçekleşen saç dökülmesi problemlerindeki en başlıca faktör strestir. Meslek seçimi endişesi, sınav stresleri ve gelecek kaygısı gibi ruhsal olarak bireyleri olumsuz yönden etkileyen faktörler saçların dökülmesine neden olabilmektedir. Ayrıca ev yemekleri yerine hazır fast food olarak bilinen gıdaların tüketilmesi ile düzensiz beslenme meydana gelir. Saç dökülmesinin altında yatan nedenler arasında dengesiz beslenmede bulunmaktadır.

Bunlar dışında güzel ve zayıf görünmek adına yapılan sağlık dışı diyetlerde saç dökülmesine sebebiyet verebilmektedir. Diyet uygulayan kişilerin protein ve vitamin bakımından fakir gıdalar tüketmemesi gerekir.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

  • Dengeli ve düzenli bir beslenme şekli tercih edilmelidir. Protein ve mineral açısından zengin besinlerin tüketilmesi halinde saç dökülmesi probleminin önüne geçilebilir.
  • Sigara ve alkol tüketiminden kaçınılmalıdır
  • Hazır yiyecek tüketimi alışkanlığından vazgeçilmelidir.
  • Günde en az 8 saat olacak şekilde uyku düzeni sağlanmalıdır.
  • Stresten uzak durmak için meditasyon veya yoga türü rahatlamaya neden olan egzersizler yapılmalıdır.
  • Folik asit yönünden zengin besinler tüketilmelidir.
  • Saçı yıpratmayan ve saç tipine uygun şampuan ve krem kullanılmalıdır.
  • Kuaföre düzenli olarak gidilmemeli ve maşa, fön röfle gibi işlemler kısa aralar ile yaptırılmamalıdır.
  • Televizyon kanallarındaki sağlık programlarında, tarifi verilen saç bakım kürleri hazırlanarak saçlara uygulanmalıdır.

Saç Dökülmesine Bitkisel Çözüm

Aloe Vera : Bu bitki saç derisindeki PH seviyesini dengeler ve içerisinde saçların sağlıklı şekilde büyümesini sağlayan enzimler barındırır. Ayrıca kafa derisindeki iltihap ve kaşıntı sorunlarını azaltıcı özelliği de bulunmaktadır. Saç diplerine bir miktar aloe vera jeli sürülür ve birkaç saat beklenir, sonrasında saç derisi ılık suyla yıkanır. Bu işlemin haftada en az 2 kez yapılması halinde güçlü ve sağlıklı saçlara sahip olunabilir.

Soğan Suyu : Antibakteriyel özelliğe sahip olan soğan suyu kıl foliküllerini iyileştirir. Saç dökülmesi probleminin altında yatan enfeksiyonların yayılmasını önler. Uygulanması için; 1 adet soğan rendelenir ve suyu süzülür. Sonrasında elde edilen soğan suyu saç diplerine sürülür. 30 dakika kadar beklendikten sonra saçlar bitkisel bir şampuan ile yıkanır. Bu işlemde haftada en az 2 kez uygulanmalıdır.

Çemen Otu : Saç köklerinin onarılmasında etkin bir rol oynayan bu ot, içerisinde bulundurduğu protein ile de saçların uzamasını sağlar. Uygulama için; 1 fincan kadar çemen otu tohumu 1 gece önceden suda bekletilir. Ertesi gün bu tohumlar ezilir ve elde edilen hamurumsu madde saç diplerine sürülür. 30 dakika kadar bu şekilde bekledikten sonra saçlar ılık suyla yıkanır. Bu uygulama her gün tekrarlanmalıdır.

Pancar Suyu : İçeriğinde zengin olarak potasyum, kalsiyum, protein ve fosfor barındıran pancar suyu, saç dökülmesi sorununa da çözüm sağlamaktadır. Uygulanan diyetlere pancar suyu eklenmesi halinde daha sağlıklı ve güçlü saçlara sahip olunabilmektedir. Kür olarak uygulanmak istenirse de; 2-3 pancar yaprağı kaynatılır ve ılımasından sonra bir miktar kına ile karıştırılarak hamur haline getirilir. Saç diplerine sürüldükten sonra 20 dakika beklenilir ve sonra ılık su ile saçlar yıkanır.

Keten Tohumu : Omega 3 açısından zengin bir bitki olan keten tohumu, saç kaybını önler ve saç tellerinin hızlı bir şekilde büyümesini sağlar. Kullanımı için; gün içerisinde içilen çorbaların veya yenilen salataların içine 1 yemek kaşığı kadar keten tohumu atılır. Ayrıca keten tohumundan elde edilen yağ ile saçlara masaj da yapılabilir.

Saç Dökülmesine Karşı En İyi Şampuan Hangisi?

Televizyon kanallarındaki sağlık programlarında verilen şampuan tarifleri saç dökülmesi sorununu durdurabilmektedir. Bu şampuanlar kimyasal içermez ve tamamen bitkisel içeriklidir. Ayrıca yine eczanelerde bitkisel şampuanlar da satılmaktadır.

09 Eyl 2019 - 18:25 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberso Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberso hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberso editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberso değil haberi geçen ajanstır.

06

Esra - zıgavus black sampuanı merak edıyorum kullanan memnun kalan varmı

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Şubat 13:04
05

Hakime - sac dokulme sorunu kımsenın yasamak ıstemedıgı bır sorun ben zıgavus sarımsaklı sampuan sayesınde kurtuldum

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 19 Şubat 17:32
04

dila - bende kullanıyorum zıgavusun forte sampuanını saclarım cok daha guclu

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Şubat 18:25
03

Songül - evet bildiğim benimde bir ürün var bende onu kulşlanıyorum sarımsaklı şampuan diye markası zigavus çok etkili

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Şubat 10:24
02

Nisa - ben çözüm olarak kullandığım bir ürün var onu kullanıyorum isterseniz sizlerede söyliyebilirim

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Şubat 10:22
01

Necla - bence benim kullandığım en iyi şampuan zigavusun black serisini kullanıyorum

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 11 Şubat 18:02Anket Tekrar sokağa çıkma yasağı gelmeli mi ?