Astım Nedenleri, Önlemi ve Tedavisi

Bir solunum yolu rahatsızlığı olan Astım için iki farklı teşhis konulabilir. Astım ile kronik astım arasında bariz farklar oluşabilir. Solunum yollarında oluşmuş bir iltihaptan süregelen bu rahatsızlığın solunumu etkileyen pek çok reaksiyonla görülebileceği biliniy

Astım Nedenleri

Bir solunum yolu rahatsızlığı olan Astım için iki farklı teşhis konulabilir. Astım ile kronik astım arasında bariz farklar oluşabilir. Solunum yollarında oluşmuş bir iltihaptan süregelen bu rahatsızlığın solunumu etkileyen pek çok reaksiyonla görülebileceği biliniyor. Kronik astımı olanlar için çocuk yaşlardan beri bu durum yaşandığı için daha stabilize bir durum olduğunu belirtmek gerek. Tabi ki yıllar boyunca belirli ilaçların kullanımıyla solunum rahatlatılmaya çalışılır. Ancak iltihaptan kaynaklanan solunum yolu daralması bazen nefes alamama gibi bir noktaya bile erişebilir.

Doğuştan astım hastalığının haricinde alerjen kaynaklı olarak görüldüğünü sık sık fark edebiliyoruz. Astım hastaları normal bir şekilde hayatlarını sürdürmelerine karşın bazı ortamlarda zor yaşayabilirler. Buna ortamın nemi bile etki edebilir. Yine alerjik fonksiyona göre ortamın kirliliği, hava ve benzeri faktörleri göz önünde almak gerekebilir. Pek çok astım hastasının nem düzeyi daha düşük illerde yaşamak istenmesi buna en temel örnektir.

Kronik astım için alınabilecek bir önlem yoktur. Keza doğuştan astım olan bir hastanın bu aşamada alabileceği bir önlem bulunmuyor. Ancak alerjik astım yani atopi olarak adlandırılan durumda bir takım önlemler alınabilir.

Gece Astımı

Gece astımı normal bir hastanın yaşadığı reaksiyonları gece yaşamasıdır. Bu durum kontrol altına alınmadığı takdirde kaliteli bir uyku imkânsız olur. Çünkü astım krizi sebebiyle uykudan uyanmak, hırıltı ve horlamalarla kendinizi bile rahatsız etmeniz mümkündür. Doktora giderek gece astımı tedavisi için bir takım öneriler edinebilirsiniz. Rahatlatıcı ilaçlar ise yatmadan önce solunum yollarınızı rahatlatan faktör olacaktır.

Astım Nasıl Ortaya Çıkar?

Astım hastalarının büyük çoğunluğu için kalıtımsal bir durumdan söz edilebilir. Fakat alerjik faktörleri göz ardı edemeyiz. Burada hastalar iki gruba ayrıldığı için nedenler ve sonuçlar açısından bu minvalde değerlendirilmelidir.

 • Genetik

Eğer aile bireylerinde astım öyküsü olan bir kişiyi baz alıyorsak diğer kişilere göre yatkınlık daha da artar. Astım olma riskinin artması ile beraber bazı solunum yolları problemlerinin yaşanması mümkün hale gelebilir.

 • Atopi

Alerjik anlamda astım tetiklemesidir. Bunun yalnızca Astım ile alakalı olmadığını ve alerjen hassasiyetinin genel bir tanımı olduğunu söyleyebiliriz. Kalıtımsal yönü yine yüksektir. Alerjik reaksiyonlar görülen kişilerin çocuklarında da bir takım alerjiler oluşması muhtemel görülür.

Astım hastalığı ve daha birçok rahatsızlık için genetik haritanızın niteliği çok önemlidir. Hastalıkların aile bireylerinden çocuklara geçmesinde ciddi bir rol üstlenilmiştir. Aynı zamanda bir takım hassasiyetler oluşması bakımından genetiğin önemi resmi olarak kanıtlanmıştır.

Astım Neden Olur?

Astım için nedenler ve sonuçlar göz önüne alınırken pek çok farklı değişken incelenir. İnsanların hayat standartları ve yaşam şartları aynı olmadığı gibi bünye ve gen haritaları da aynı değildir. Bu durumda ister istemez farklı sorunlarla karşılaşıldığı görülmektedir.

Astım nedenleri için yapılan araştırmalar ise çoğu zaman hasta öyküleri üzerine kurgulanmıştır. Burada çevresel faktörler, alerjiler, kalıtım ve birçok noktayı baz alabiliyoruz. Tıbbın geldiği şu noktada halen daha araştırmaların bazı bölgelerde gri çizgilerde kaldığı ise bilinen bir gerçektir.

 • Kalıtım

Aile bireylerinde Astım hastalığı olanlar için kronik astım teşhisi oldukça yüksek bir ihtimaldir. Çocukları Astım olan kişilerin mutlaka solunum yolu ile ilgili testleri yaptırması önerilir.

 • Alerji

Aslında alerjilerin pek çok hastalık için sebep olabileceği biliniyor. Burada da solunum yollarında oluşan bu kalıcı iltihabın sebebini toz taneleri, hayvan kılı, pas, kir veya bahar polenleri oluşturabilir.

 • Solunum Yolu Rahatsızlıkları

Astım için tetikleyici unsurların başında solunum yolları problemleri de gelir. Grip olmanız bile bu aşamada iltihaplanma için yeterli bir etkendir. Aynı zamanda boğaz ağrısı, soğuk algınlığı gibi enfeksiyon bazlı tüm rahatsızlıkları solunum yolları ile ilgili yeni enfeksiyonlar için neden olarak inceleyebiliriz.

 • Hava Şartları

Astım krizine yol açan etkenler arasında gerçekten hava şartlarını eklemek gerekmektedir. Burada sıcak ve nemli bir havanın buna sebep olacağını söyleyebiliriz. Fakat kuru ve soğuk bir havanın bile astım için tetikleyici unsur olabilmesi mümkündür.

 • Hava Kirliliği

Hava durumundan ziyade havanın niteliğine de değinmek gerekiyor. Eğer sürekli olarak sigara içilen bir ortamda bulunuyorsanız ciddi bir risk altındasınız demektir. Aynı şey farika atığı, çeşitli kimyasallar, ateşten çıkan duman, sıcak suyun oluşturduğu buharlı ortam gibi durumlarda da geçerlidir.

 • Fiziksel Hareket

Fiziksel hareketler sebebiyle oluşan bu duruma egzersiz astımı denir. Çocukların sürekli oynamaları, ağır spor egzersizleri veya gereğinden fazla yüklenilen bir egzersiz programı buna sebep olacaktır.

 • Sigara Kullanımı

Günümüzde maalesef ki önemsenmeyen bir durum olarak karşımıza çıkar. Astım hastaları bile sigara tüketmeye devam edebiliyor. Oysa son derece tehlikeli bir durumdan söz ediyoruz. Aynı şekilde insanların sigara dumanı olan ortamda bile barınmamaları gerekiyor. Astım olan birisinin sigara kullanmaktan ziyade sigara kullanılan ortamda bile bulunmamaya özen göstermesi şart.

 • Psikoloji

Ani bir duygu değişiminin astım gibi bir solunum rahatsızlığına sebebiyet verebileceğini bilmelisiniz. Üstelik bu mutluluk, üzüntü, korku ya da aşırı sinirlenme gibi çok yönlü bir durumu yansıtabilir.

 • Regl

Astım geçici ve kısmi olarak görülebilir. Kadınların bu dönemlerde hormon dengeleri tümüyle değişir. Doğal olarak adet döneminde astım krizleri yaşanabilir.

 • Reflü

Reflü ile beraber mideden ağza doğru çıkan bir takım asitler gözlemlenir. Bu durum dolayısıyla iltihap için gereken ortamı yaratabilir.

 • İlaç Kullanımı

Normal şartlarda ilaç kullanmak astım için sebep değildir. Yine alerjen durumlar gibi bazı kişilerde bir takım duyarlılıklar artar. Aspirin bunun en bariz örneğidir.

Astım Krizi İçin Önlemler

Öncelikle astım teşhisi için gereken faktörlere sahip misiniz bilmeniz gerek. Bunun içinse belli başlı kurallar var. Örneğin astım ilacı kullanıp kullanmamanız ya da solunumu rahatlatacak bir ilaca başvurmanız bunun için geçerlidir. Yine ek olarak fiziksel aktivitelerinizden kendinize ait bir efor testi çıkarabilirsiniz. Normal şartlarda tıkanmadan çıktığınız 4 kat merdiveni tıkanarak çıkıyorsanız ciddi bir sorunla karşı karşıyasınız demektir.

Eğer belirli ortamlara girdiğiniz zaman bu durumları yaşıyorsanız alerjik astım olma ihtimali çok yüksektir. Hem önlem almak hem de Astım krizini atlatmak için bir doktora gözükmeniz şart.

Bilhassa astım hastalarına önerilen bir takım ilaçlar bulunmaktadır. Bunlar ise astım belirtileri arasında yer alan nefes darlığı gibi sorunları ortadan kaldırmayı amaçlar. Bir çeşit sprey ürünü olan ve yanınızda taşıyabileceğiniz bu rahatlatıcı ilaç en sık tercih edilendir. Tıkanmalar başladığı sırada uygulanır ve genel olarak düzenli kullanılmaz. Haftada 3 kez kullanmak durumunda kalıyorsanız Astım olduğunuzu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu yüzden solunum yolları sağlığı için kesinlikle doktor randevunuzu aksatmamalısınız.

Astım Tedavisi

Astım tedavisi için öncelikle teşhis edilmesi zorunludur. Dışarıdan bakarak normal bir insanın astım olup olmadığını anlamak pek mümkün değildir. Uzman bir doktor fiziksel muayene ile üst solunum yolu enfeksiyonu ve bu minvaldeki hastalıkların olup olmadığını anlayabilir.

Ancak asıl önemli olan unsur kronik astım olup olmadığıdır. Bunun için hastanın geçmişine ve kalıtımsal niteliğine bakılır. Ayrıca bir takım alerji testleri yapılmadan net olarak sonuç ortaya konamaz. Alerji testi, kan testi, solunum fonksiyon testi sonucunda uzman doktorunuzun yapacağı analiz astım teşhisi için yeterli görülür.

Astım tedavisi diye bir tedavi metodunun henüz geliştirilemediğini söylemeliyiz. Daha doğrusu buna cerrahi bir müdahale ya da hastalığı iyileştirecek bir ilaç bulunmamaktadır. İnhaler cihazların amacı ise bunu sağlayabilmek için akciğerlere erişen bir sprey yaratmaktır. Bu yüzden medikal ilaçlar arasında hap benzeri ürünler pek tercih edilmez.

Doğrudan akciğerlere nüfuz eden ilaçlar İnhaler ile kullanılır. Astım hastalarının kronik bir durumla karşılaştıklarında ömürlerinin sonuna kadar bu şekilde yaşayacakları aşikâr. Dolayısıyla astımla yaşamayı öğrenmek tedavinin en önemli adımı olarak nitelendirilir. 

09 Eyl 2019 - 18:25 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberso Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberso hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberso editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberso değil haberi geçen ajanstır.
Anket Tekrar sokağa çıkma yasağı gelmeli mi ?