Fibromiyalji Neden Olur, Tedavisi Nasıldır?

Fibromiyalji olarak adlandırılan durum halk arasında kas ağrısı olarak bilinir. Kas ve eklem ağrıları için tıpta bu terim kullanılır. Yunan kökenli bir terim olduğu için pek çok insan bunu bilmemektedir. Fakat insanların büyük çoğunluğunun yaşadığı genel bir sorun olarak tanımlanabilir

Fibromiyalji Nedenleri

Fibromiyalji olarak adlandırılan durum halk arasında kas ağrısı olarak bilinir. Kas ve eklem ağrıları için tıpta bu terim kullanılır. Yunan kökenli bir terim olduğu için pek çok insan bunu bilmemektedir. Fakat insanların büyük çoğunluğunun yaşadığı genel bir sorun olarak tanımlanabilir. Görüldüğü kesim çoğunlukla kadınlardır. Üstelik orta yaş ile beraber ortaya çıkması en belirgin belirtiler arasındadır.

Fakat bu kadınlara has olduğu anlamına gelmiyor. Erkeklerde veya çocuklarda da sık sık kas ve eklem ağrıları ile ilgili şikâyetlere rastlanabilir. Öncelikle tıbbın tam manasıyla erişemediği ve kavrayamadığı rahatsızlıklar arasındadır. Uzun yıllardır süren bir takım araştırmalar istenilen sonuçları vermemiştir. Bu yüzden halen daha bilinmeyen yönleri olduğunu söyleyebiliriz. Fibromiyalji hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz en temel nokta lifli kas yapılarının sebepsiz yere bile ağrıyabildiğidir. Buna eklemler dahildir.

Fibromiyalji belirtileri görüldüğü zaman hastaların yaşamları baştan aşağı incelenmeye başlanır. Çünkü sebepleri araştırılırken elde toplanan veriler genel anlamda bu açıdan sonuca bağlanır. Mesela psikolojik etkinin Fibromiyalji üzerindeki etkisi neredeyse kanıtlanmıştır. Aynı şekilde yaşam standartları, uyku düzeni veya düzensizliği gibi etkenler söz konusu olabilir.

Fibromiyalji Neden Olur?

Yukarıda da net bir şekilde ifade ettiğimiz gibi Fibromiyalji nedenleri arasında net ve kati tanımlar yapılamıyor. Bazı unsurların bu durumu tetikleyebileceği üzerinde önemli araştırmalar sürdüğünü söyleyebiliriz. Hatta araştırmalar durumun genetik yönünü de ortaya koyabilmeye başladı.

Tahmini olarak yürütülen bir takım araştırmaların hasta öyküleri neticesinde olumlu sonuçlar doğurduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Yani doğru bir yolda ilerliyor olsak bile henüz Fibromiyaljiye sebep olan faktörleri netleştiremediğimiz söylenebilir.

 • Psikoloji

Özellikle stres ve kaygı ile özdeşleştirilen bir durum söz konusudur. Hatta bazı tıp odaklarına göre durum çok daha ilerisine sebep olabilir. Bir teze göre Fibromiyalji hastaları bir nevi hastalık hastası gibi psikolojiye bürünebilirler. Bu durum ise abartı bir ağrı hissediyormuş hissi yaratır. Bunlar sürekli yaşanır hale geldiğinde ise psikolojik anlamda hastalığın sürekliliği daha da ciddi etkilenir.

 • Kalıtım

Net olarak bu aşamada bir veriye sahip değiliz. Burada da baz alınan veri hastaların hayatları olmuştur. Fibromiyalji hastaları baz alındığında ailelerinde aynı sorunu yaşama ortalamalarının %30 civarında olduğu tespit edilmiş. Yani aile öyküsünde kas ve eklem ağrısı olan her 10 kişiden 3'ü için Fibromiyalji devam ediyor.

 • Bazı Rahatsızlıklar

Tıbbi araştırmalar gösteriyor ki romatoid artrit, lupus, sinir sistemi rahatsızlıkları bunun için önemli bir faktör oluyor. Psikolojik anlamda posttravmatik stres bozukluğu gibi hastalıklar yine önemli bir kaide olarak görülebiliyor. Ani bir strese yol açan yaralanma veya trafik kazası gibi durumların kalıntısı olabilir.

 • Tiroit

Tiroit açısından bir takım dengesizlikler yaşayan insanlarda bu durumun daha sık yaşandığı gözlemlenmiştir. Üstelik burada baz alınan durum tiroit bezlerinin az çalışması ya da çok çalışması değildir. Düzensiz çalışması bile yeterli bir etken olabiliyor.

 • Gluten

Pek çok belirtiye sebep olan Gluten duyarlılığı insanların büyük çoğunluğunu tehdit eder. Ancak onlarca farklı rahatsızlığın sebebi olabileceği için Fibromiyalji hastalığı direkt olarak akla gelmez. Araştırmalar ise ilişkili olabileceğini gözler önüne seriyor.

 • Vitamin

Yine Fibromiyalji hastaları üzerinde yapılan vitamin ve mineral testleri bazı çarpıcı detayları ortaya koymuştur. Hastaların çok büyük bir kısmında bazı eksiklikler sabittir. D vitamini ve magnezyum bunun en belirgin örnekleridir. Yine yoğun bir kitlede ise B12 vitamini eksikliğine rastlanmıştır.

 • Kandida Mantarı

Vücudumuzun ani değişimlerine sebep olabilecek bir unsur olarak kandida mantarı incelenebilir. İlk etapta bağırsaklarda doğal olarak bulunduğunu akla getirmek kaçınılmazdır. Ancak burada bulunmasından ziyade bağırsaklarda oluşan miktar önemlidir. Çünkü bağırsaklarda kandida mantarı miktarı arttıkça kana karışan miktar artar. Bu durum ise yaşam üzerinde olumsuz etkiler bırakabilir.

Fibromiyalji Teşhisi

İlk olarak Fibromiyalji belirtileri ile bu şikâyete kapılmanız ve doktora gitmenizin pek mümkün olmadığını belirtelim. Daha çok farklı şikâyetlerle gittiğinizde teşhis bu noktaya ulaşacaktır. Ancak hangi bölümün baktığı hususunda kafanızda bir soru işareti oluşabilir. Fibromiyalji için doktor önerisi aradığınız zaman aşağıdaki bölümlerden birisine randevu alabilirsiniz.

 • Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon (Fizik Tedavi)
 • Dahiliye (İç Hastalıkları)
 • Romatoloji

İnsanların çok büyük bir çoğunluğu ise dahiliye randevusunun ardından Romatoloji bölümüne sevk edilirler. Bu şartlar altında da gerekli testlerin ve verilerin toplanması için fizik tedavi ünitesine sevk edilmeleri mümkün olur.

Burada en temel husus ise Fibromiyalji teşhisi için hiçbir özel tekniğin olmamasıdır. Diğer hastalıklar gibi kan testi yaparak, efor testi uygulayarak veya benzer vücut değişkenleri ölçülerek teşhis edilemez. Burada doktorun uzmanlığı ve edeceği muayeneler ile parçaları birleştirmesi çok önemlidir.

Fibromiyalji teşhisi için uzman bir romatoloji doktorunun bir takım fiziksel muayeneleri vardır. Bu muayene vücudunuzun dört bir kısmını kapsar. İskelet sisteminiz başta olmak üzere sırt, boyun, kalça, omur bölümlerini kapsayan geniş bir inceleme söz konusu olur. Totalde vücudunuzun üst ve alt kısımları ağırlıklı olarak 18 farklı noktaya doktorunuz temas eder.

Bu temaslar halinde de hem sağ hem de sol tarafta oluşan hassasiyetler ölçümlenmeye çalışılır. Vereceğiniz tepki ve hassasiyet oranı doğrultusunda Fibromiyalji teşhisi konulabilmesi mümkün olur. 18 noktanın en az 11'i için bir hassasiyet oluşması ise tıbbi açıdan olumlu sonuçlandığı anlamına gelir. Yani kas ve eklem ağrısı için gereken standartları taşıdığınız kanısına varılır.

Fibromiyalji Tedavisi

Herhangi bir ilaç ya da herhangi bir tedavi yöntemi doğrultusunda Fibromiyalji tedavisi yapılamaz. Yani hastalığın nedenleri henüz net olarak bilinmediği gibi tedavisi hakkında da bilmediğimiz noktalar vardır. Bu şartlar altında da Fibromiyalji teşhisi konulabilmesi ilk adım olur.

Eğer teşhis konulduysa buna uygun bir egzersiz yani fizik tedavi raporu hazırlanır. Hastaların bu rahatsızlıkla yaşaması ve bu yaşam esnasında da hiçbir zorluk çekmemesi temel amaç olur. İyileşmekten ziyade bununla yaşamayı öğrenmek ve çevresindeki insanlara da bu aşamada gereken eğitimi vermeyi kapsar.

Tabi ki bunu sağlayabilecek bazı yardımcı unsurlar yok değil. Yalnızca ilaç veya cerrahi bir önlem alınarak kas ve eklem ağrıları sonlandırılamaz.

 • Nöral Terapi

Psikolojik ve sinirsel hatlarda meydana gelen çeşitli hassasiyetler ciddi bir sebep olabilir. Böyle bir durumdan oluşması söz konusu ise nöral terapi ile iğne tedavisi uygulanmaya başlanır. Bu tedavinin amacı ise sinirlerin aksama ya da herhangi bir engel ile karşılaşmadan vücutta hareket etmesini sağlamaktır.

 • Akupunktur

Tedavi şeklinde olmasa da hastaların rahat bir nefes alabilmesi için uygulanabilir. Rahatlatıcı etkisi sebebiyle mutlaka tavsiye edilmektedir.

 • Ozon Terapisi

Ozon gazı ile uygulanan bir tedavidir. Enjekte edilen ozon gazı sebebiyle oluşan kas ve eklem ağrılarının belirtileri azaltılabilir.

 • Fizyolojik Çözümler

Buna masaj ve sıcak kompres uygulamaları dahil edilebilir. Doktorunuz gerekli bilgiyi mutlaka egzersiz programına ekleyecektir.

 • Fizik Tedavi

Sizin için özel olan fizik tedavi programına kesinlikle uymalısınız.

 • İlaç Tedavisi

Antidepresan ve benzeri ilaçlarla psikolojik anlamda destek almanız mümkün hale gelebilir.

09 Eyl 2019 - 16:05 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberso Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberso hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberso editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberso değil haberi geçen ajanstır.
Anket Tekrar sokağa çıkma yasağı gelmeli mi ?