El Uyuşması Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

El uyuşması olarak adlandırılan ve çoğunlukla aşırı kullanımdan kaynaklı olan durum gayet normaldir. Hemen hemen hepimizin belirli bir efor sarf ettikten sonra aynı sonuçla karşılaşacağını söyleyebiliriz.

El Uyuşması Nedenleri

El uyuşması olarak adlandırılan ve çoğunlukla aşırı kullanımdan kaynaklı olan durum gayet normaldir. Hemen hemen hepimizin belirli bir efor sarf ettikten sonra aynı sonuçla karşılaşacağını söyleyebiliriz. Fakat bunun altında yatan bazı sebeplerin ciddi sağlık problemleriyle ilişkili olacağını vurgulamakta fayda var. Örneğin el uyuşması şikâyeti ile doktora başvuran pek çok kişinin karpal tünel sendromu teşhisi ile tedavi edilmeye başlandığını söyleyebiliriz.

Temel anlamda elimizde yer alan sinir ağının belirli bir kısmı veya tamamı hasar gördüğünde bu durum meydana gelir. Birçok insan ise elini kullanamayacak duruma gelmez. Hatta çoğunluk için elde gıdıklanma hissine benzer bir karıncalanma ile parmaklarda hissizlik baş gösterir. Çoğunlukla etkilenen parmaklar ise işaret parmağıdır.

En sık kullandığınız ve güçlü olan elinizde görülme ihtimali daha fazladır. Bunun sebebi ise bu elinizdeki sinirlerin çok daha fazla kullanılması ve zorlamanın bu aşamada kaydedilebilecek olmasıdır. Tek elde uyuşma görülen insanların neredeyse tamamı sağlak ise sağ, solak ise sol ellerinden muzdariptir.

Mesleki deformasyon ile birebir bağlantısının kurulabileceğini söylemek istiyoruz. Çünkü elleriyle çalışan ve sürekli faal bir el hareketine adapte olmuş insanlarda risk faktörü artar. Tabi fizyolojik anlamda da bunun önemi büyüktür. Sürekli bileğinize, parmaklarınıza veya elinizin tamamına bir yük biniyorsa daha ciddi sorunlarla karşılaşmanız an meselesidir. İnsanların çok büyük bir çoğunluğu yaşam stresinin yanında edinilen rahatsızlıklarla beraber bu fizyolojik yorgunluğun eseri olarak karpal tünel sendromu ile karşılaşırlar.

Yine bileğinizde, parmaklarınızda, elinizde veya iç kısımda sinir hatlarında yaşanabilecek herhangi bir deformasyon buna neden olabilir. Doğuştan veya sonradan oluşan fizyolojik travmaların bunda etkisi büyüktür. Romatoid Artrit teşhisi konulan kişilerde de sık sık bu durum gözlenir. Ayrıca mesleğinden ötürü yatkın olanlar ya da diyabet gibi rahatsızlığı bulunanlar için aynı durum geçerli diyebiliriz.

El Uyuşmasının Belirtileri

Aslında genel belirtiler olmakla beraber zorlanmaya dayalı olarak çok daha büyük bir hissizlik aktivitesi gözlemlenebilir. Çoğu zaman bu dertten muzdarip olanların bilgisayar başında çalıştığını, marangoz ya da ustalık gibi zanaatkâr meslek gruplarından olduğunu, bahçıvanlık ya da bir müzik enstrümanı çalmak gibi parmakların devamlı aktif olduğu aktiviteleri uygulayanları aynı kefeye koyabiliriz.

El uyuşmasının belirtilerini ilk gördüğünüz anda doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz. Altında yatan sinir sistemi ile olan bir bağı olup olmadığı ancak bu şekilde teşhis edilebilir. Bazı kişiler için tümör ve diyabet gibi hastalıkların teşhisi bile bu tip rahatsızlıkların muayene edilmesiyle ortaya çıkabiliyor.

 • Elde Karıncalanma
 • Parmaklarda Karıncalanma
 • El ve parmaklarda hissizlik
 • Bilek hareketlerini yapamama
 • Ağrı
 • Yanma hissi
 • Elin bir bölümünde aşırı terleme ve sızı
 • Elim bir bölümünü veya tamamını hiç hissetmeme

Bunların birkaçı birlikte görülebildiği gibi yalnızca bir tanesi de gözlemlenebilir. Doğal olarak insanların el uyuşması için en ufak bir belirti gördüklerinde kesinlikle doktor muayenesi için harekete geçmesi gerekir. Bilhassa elin aktif kullanıldığı bir işle meşgul olanlar için bu daha elzemdir.

Elde Uyuşma Neden Olur?

El uyuşması için etki unsurunu araştırdığımız zaman gerçekten zengin bir yelpazeyle karşılaşıyoruz. Burada sinir sistemi başlıca faktör olarak öne çıkıyor. Çünkü elimizde bulunan sinirler ile başlayan ve gerçekten önemli bir hadiseye dönüşen bir yanı vardır.

Ellerinde uyuşma olanların mutlaka sinir sistemi ile ilgili muayene olması ve nörolojik bir muayene geçmişinin ardından fizyolojik muayeneye başvurmaları gerekir.

 • Sinir Sıkışması

El bileğinde, parmaklarda, avuç kısmında ve üst bölümde sinirlerde meydana gelebilecek en ufak bir deformasyon bu sorunu yaratabilir. Bazen kısmi bazen ise kalıcı olarak hissizlik meydana gelebilir. Karpal tünel sendromu, Kubital tünel sendromu, Ulunar oluk sendromu, Pronator teres sendromu, Gujon Loju nöropatisi ve Torasik çıkış sendromu teşhisi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

 • Hastalıklar

Başta diyabetin bunda etkisi büyüktür. Kan şekeri seviyesinin artmasıyla beraber sinirlerde oluşacak bazı hasarlar gözlemlenebilmiştir. Dolayısıyla diyabet hastaları daha da büyük bir risk taşırlar. Yine tansiyon hastalarının kan basıncıyla alakalı olarak kollarda ve dolayısıyla ellerdeki kan basıncının az olmasından ötürü problemler yaşadığı ortaya konmuştur. Hipotroidi birçok rahatsızlık için etken olarak görülür. Yine karşımıza çıkarken nörolojik anlamda da ağır sonuçlar doğurduğunu bizlere göstermiştir.

 • Boyun

Boyunda oluşacak herhangi bir baskının ya da engelin doğrudan kollara ve kollar vasıtasıyla ellere yansıyacağı unutulmamalıdır. Boyun fıtığı bunun güzel bir örneğidir. Aynı şekilde boyunda kireçlenme ya da tutulması bu soruna yol açabilir. Hatta boyun düzleşmesi olarak adlandırılan ense kökünden başlayan bir ağrıyla tanımlanan durumla el uyuşması doğrudan bağlantılıdır.

Bunlar en başlıca etkenler olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca tetikleyici unsurlar olarak pek çok noktaya değinmemiz gerekiyor.

 • B12 Eksikliği
 • Aşırı alkol tüketimi
 • Periferik Nöropati
 • Beyin Tümörü
 • Kas Hastalığı
 • Migren
 • MS
 • Romatizma
 • Kırık ve çıkık
 • Ganglion kisti
 • Kol ve el damarlarında yaşanan tıkanmalar ve daralmalar
 • Aşırı nefes alıp verme
 • İlaç kullanımı
 • Ortopedik sorunlar
 • Lupus
 • Omurilik tümörü
 • Nörolojik rahatsızlıklar

El Uyuşması Tedavisi

Aslında el uyuşması tedavisi için buna sebep olan faktörün bulunması gerekir. Haliyle pek çok tetkik yapılarak gerek fizyolojik muayene için fizik tedavi ünitesi, gerekse nörolojik muayene için nöroloji bölümü seferber olacaktır. MR, EMG, kan testi gibi farklı tetkikler uygulanarak buna sebep olan faktörün bulunması elzemdir. Aksi takdirde el uyuşması tedavisi için nasıl bir yol izleneceği bilinemez.

İlk etapta en sık karşılaşılan birkaç noktaya değinelim. Eğer sizin B12 vitamini yönünden bir eksikliğiniz varsa bu durumda B12 takviyesi ile tedaviye başlanır. Aynı şekilde sinir hasarı tespit eden nöroloji uzmanının bu hasarın boyutunu incelemesi gerekecektir. Çoğu zaman bilekte ise bileklik ile müdahale edilir ve bir süre tedavi sürer.

Bazen sinir hasarı bu şekilde geçmeyeceği kanısıyla cerrahi müdahale yordamı tercih edilir. Böylece dakikalar sürecek bir operasyonla el uyuşması sorunu kökten çözüme kavuşabilir. Sistemik rahatsızlıklar hususunda ise çoğu zaman el uyuşması ile birlikte yaşamak zorunda kalan hastalara rastlanabilir. Halen daha tam manasıyla el uyuşması tedavisi için seçenek üretilemeyen durumlar vardır. Hipotroidi ve tümörler ile beraber bunların kökten çözümü şart olmaktadır. Ancak çözümü bulunamadığı takdirde el uyuşması tedavisi teknik olarak güçleşecektir. 

09 Eyl 2019 - 13:20 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberso Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberso hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberso editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberso değil haberi geçen ajanstır.
Anket SİZCE OKULLAR AÇILMALI MI?