Reflü Nedenleri, Belirtileri Yapılması Gerekenler

Reflü olan insanların sanılandan çok daha yoğun olduğunu söyleyebiliriz. Burada yetişkinler için her 5 kişiden birisini kapsayan bir ortalamayla karşılaşıyoruz. Yani reflü şikâyeti ile doktora başvuranların aslında genel bir rahatsızlıkla karşı karşıya oldukları söylenebilir.

Reflü Nedenleri

Reflü olan insanların sanılandan çok daha yoğun olduğunu söyleyebiliriz. Burada yetişkinler için her 5 kişiden birisini kapsayan bir ortalamayla karşılaşıyoruz. Yani reflü şikâyeti ile doktora başvuranların aslında genel bir rahatsızlıkla karşı karşıya oldukları söylenebilir. Mide asidinin ya da mide içerisindeki yapının yemek borusuna geri kaçması sonucunda oluşan bir hadise olduğunu söylemeliyiz.

Burada safra ile mide asidinin bariz bir rol oynadığını söylemek gerekiyor. Çünkü asıl sorun yemek borusunun kendisini koruyamamasından kaynaklanmaktadır. Çoğu hasta için sorun yemek borusu kapağının genişlemesinden de kaynaklanmaktadır. Yediğimiz besinler yemek borusundan geçerek aşağıya doğru yol alır. Bu kapakçıktan geçerek mideye ulaştıklarında ise midede hazmedilme süreci başlar. Mide zarının ve yapısının gayet asidik olmasından ötürü besinler bu aşamada enzimlere dönüşür.


Herkes için böyle bir sonuç olmadığı gibi doğrudan yemek borusuna geri çıkan besinlerle karşı karşıya kalabiliriz. Yalnızca mide öz sıvısının da asidik yapısı sebebiyle yemek borusunda yanma hissiyatı doğabilir. Yemek borusu büzgeci genişledikçe son derece rahat bir geriye çıkış sergilenmiş olur. Bunu bazen onikiparmak bağırsağı ile ilişkilendiren hekimler vardır ve safranın tamamıyla buradan geriye çıktığını belirtirler.

Teorik olarak yemek yedikten sonra mide ve göğüs bölgesinde ani ağrılarla beraber yemek borusunda yanma hissiyatı duyuluyorsa reflü teşhisi konma ihtimali çok yüksektir. Bunu farklı belirtilerle de görme şansınız var. Muayene edilmediği takdirde yemek borusunun bu asidik yapıya olan hassasiyeti her zaman artacaktır. Dolayısıyla reflü şikâyeti günden güne artmaya devam edecektir.

Reflü Belirtileri

Reflü belirtileri arasında herkesin aklına doğrudan yemek borusunda yanma gelir. Daha doğrusu yemek borusunda yanma hissinin göğüs bölgesinde ağrı ile hissedilmesinin bunu işaret ettiği doğrulanabilir. Sadece mevcut belirtilerin bununla sınırlı olmadığını ve daha fazla reaksiyonla karşımıza çıkabileceği unutulmamalıdır.

 • Göğüs ağrısı
 • Seste kısılma
 • Boğazı temizleme isteği
 • Öksürük
 • Yemek borusunda kalıntı hissi
 • Yediklerinizin boğazınıza gelme hissi
 • Hıçkırık
 • Tıkanmalar
 • Yutkunamama

Reflü olanlarda bu belirtilerin bir veya birçoğu görülebilir. Ancak bu belirtilerden bağımsız olarak kişinin hissetmediği durumlarda da reflü olma ihtimali vardır. Bunun sebebi ise yemek borusunun mideden çıkan asidik yapıya karşı olan direncidir. Bu direnç kimi insanlarda hızlı bir biçimde etkisini yitirir. Kimilerinde ise çok uzun süreler boyunca dayanıklılığını korur.

Reflü Neden Olur?

Reflüye neden olan faktörler arasında gerçekten çok ciddi bir seçenek hacmi vardır. Bunları kimi zaman yediklerimiz veya içtiklerimizle özdeşleştirebiliriz. Çünkü acı, baharat ya da midenizin hassasiyet gösterdiği yiyecekler tükettiğiniz zaman bu durumun yaşanma ihtimali çok daha yüksektir. Reflü nedenleri arasında ayrıca yemek borusu yıpranmaları veya mide asidinde düzensizlik dahi önemli bir rol üstlenebilir.

 • Anatomik Sorunlar

Yemek borusu, yemek borusu büzgeci, mide gibi yapıların tümü incelenir ve anatomik olarak bunlarda bir sorun olup olmadığı konusunda incelemeler yapılır. Çoğu insan için ya anatomik bir problem ya da bir rahatsızlık reflüyü tetiklemektedir.

 • Yemek Borusu Büzgeci

Aslında reflü olarak adlandırılan ve yemek borusuna mideden yukarıya doğru çıkan asidik yapının tek sebebi olarak düşünülebilir. Çünkü tüm geri çıkan besinler, safra ya da mide sıvısı bu büzgecin gereğinden fazla geniş olmasından ötürü yemek borusuna doğru yol alabilir. Burada oluşmuş bir basınç düşüklüğünün sonucunda da kas belirgin bir biçimde kasılmadığı için asitli olan sıvının yukarıya doğru akışı engellenemez.

 • Mide Fıtığı

Mide fıtığı şikâyeti ile reflü birbirinden bağımsızdır. Ancak fıtık oluşumunun zaman içerisinde mide yapısının anatomisini bozduğu tespit edilmiştir. Burada mide fıtığı sebebiyle üst kısım yavaş yavaş göğüs bölgesine doğru ilerler. Haliyle reflü için gerekli şartlar oluşmuş olur. Eğer mide fıtığı reflüye sebep oluyorsa ve cerrahi müdahale yapılacaksa 4 santimetreden daha ufak olmalıdır.

 • Obezite

Reflü ile obezite arasındaki bağ ise mide ve karın bölgesindeki baskıyı kapsar. Yani obez insanlarda çok daha fazla baskı oluşan mide çevresinde reflü şiddeti daha baskın görülebilir.

 • Gebelik

Hamilelik boyunca vücudun hormon dengesi tamamıyla değişir. Daha fazla salgılanan ya da daha az salgılanan hormonlar saptanabilir. Haliyle Progesteron hormonunun ihtiyacın fazlası noktasında üretilmesiyle beraber hamilelik süresi boyunca reflü görülme sıklığı artar.

 • Mide Felci

Tıbbi olarak Gastroparezi şeklinde tanımlanan mide felci ise yavaş çalışan bir mideyi sembolize eder. Oluşan asidik yapının sürekli olarak kendini yenilemesi ve düzenli olarak bağırsaklara doğru enzimlerle atılması gerekir. Fakat bu enzimlerle sindirimin yavaş yapılması reflü gibi yemek borusuna asidik mide sıvısının geri gitmesine yol açabilir.

 • Yaşam Standardı

Aslında burada sağlığa zararlı etkileri göz önünde bulundurmak ve buna uygun çözümler üretmek gerekir. Örneğin sigarayı bırakmak, asitli içecekler tüketmemek, acı ve baharatlı yiyecekler tercih etmemek, kahve gibi mide için zararlı olabilecek tüketimleri azaltmak örnek olarak gösterilebilir. Benzer şekilde uyku düzenini rayına oturtmak ve gece uyanıp gündüz uyumayı sonlandırmak bile bariz farklar doğuracaktır.

 • Psikolojik Etkenler

Aslında burada temel nokta strestir. Yani stresin artmasıyla birlikte kasların kan oranı artacağı için belirli bir düzensizlik oluşacaktır. Mesela bu aşamada mideye giden kan miktarı azalır. Psikolojik etkenlerin tümü reflü ile bağdaştırıldığı için bunu teorik olarak azalan kandan ötürü sindirimin yavaş yapılmasına bağlayabiliriz. Üstelik stres ile beraber artan kahve, sigara, alkol ve zararlı yiyeceklerin tüketimi yine reflü için seviyeyi arttırıcı bir etken olarak görülebilir.

 • Kullanılan İlaçlar

Tüm ilaçlar reflü için bir sebep olmasa da bifosfonat olarak adlandırılan kemik erimesi ilaçları ciddi anlamda riski arttırır. Daha doğrusu yemek borusu tahrişi için gereken koşulları sağlar. Astım ve alerjik enfeksiyonlar için kullanılan ilaçlar yine aynı etkiyi yaratır. Antidepresan gibi ağır ilaçların yanı sıra ağrı kesicilerde de reflü başlangıcı görülebilir. Bilhassa düzenli kullanım bu sorunu doğurabilir.

Reflü İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Basit bir rahatsızlık olduğu düşünülse de reflü sonucunda kansere kadar ilerleyen bir etkileşim gözlemlenebilir. Yemek borusu, mide, onikiparmak bağırsağı ile özdeşleşen bir alanı kapsayan rahatsızlıklardandır. Doğal olarak bir doktora başvurmalı ve muayene sonucunda önerilen tedavi koşullarını önemsemelisiniz.

Ayrıca tedavi için doktorunuzun tavsiye edeceği pek çok kurala uymanız gerekecektir. Burada bariz bir biçimde hayatınızı düzene sokmanız gerekiyor. Yeme içme alışkanlıklarından zararlı tüketime kadar ilerleyen birçok noktadan söz edilebilir.

 • Yeme Alışkanlığı

Yeme içme alışkanlıklarınızı kendi mide hassasiyetinize göre şekillendirebilirsiniz. Aralarında sarımsak, domates, çikolata, nane, karabiber, tuz, soğan, baharat gibi seçeneklerin yer aldığı listeyi hayatınızdan çıkarmanız gerekir. Ayrıca kızartmalar, fast food gibi hazır yiyecekler ve yağ oranı yüksek besinler tüketmemelisiniz.

 • İçecekler

Alkol ve kahve reflü için önerilmeyen en önemli iki alternatiftir. Bunun dışında soda, sirke ve asitli içecekleri kesinlikle tüketmemeniz önerilir. Ayrıca hazır meyve suları gibi asidik yapısıyla öne çıkan seçenekler yerine taze sıkılmış meyve sularını tercih etmeniz daha iyi sonuçlar doğuracaktır.

Yine yeme içme alışkanlığı kadar önemli olan diğer noktalar arasında ise yaşam tarzınız dikkat çekiyor.

 • Yatmadan 2-3 saat önceye kadar yemek yememek
 • Yemek yedikten sonra uzanmamak
 • Yemeklerden sonra ve yemek yerken dik oturmak
 • Yatağın başınızın olduğu kısmını yukarıda tutmak
 • Günlük yeme içme formu oluşturarak bunu kontrol altında tutmak
 • Reflü yastığı gibi özel ürünler kullanmak
 • Sakız çiğnemek
 • Sigarayı bırakmak

Özellikle sigarayı bırakmanın reflü hastaları arasında görülen sonuçları dikkat çekebiliyor. Burada sakız çiğnemenin tüm reflü hastalarına tavsiye edilen bir eylem olduğunu ise belirtmeden geçmek istemiyoruz.

07 Eyl 2019 - 17:10 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberso Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberso hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberso editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberso değil haberi geçen ajanstır.
Anket Tekrar sokağa çıkma yasağı gelmeli mi ?