Zona Hastalığı Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Zona teşhisi konulan kişilerin hasta öykülerine bakıldığı zaman daha önceden su çiçeği geçirmiş insanlar olduğu görülüyor. Dermatolojik olarak şikâyetler incelendiğinde de su çiçeği belirtileriyle benzerlik gösteren bir takım kabarmalarla karşılaşıldığı aşikâr.

Zona Hastalığı Nedir?

Su çiçeği geçirmiş olan kişilerde hastalık sürecinde yerleşen virüsün seneler sonra ya da birkaç ay sonunda ortaya çıkması olayıdır. Halk arasında gece yanığı veya kuşak hastalığı isimleri ile de bilinir. İlk olarak yüksek ateş ve deride kızarıklıkla kendini belli eden hastalık zamanla derinin tek tarafında oluşan su toplamış kabarcıklarla tam anlamıyla ortaya çıkacaktır.

Zona Nedenleri

Zona teşhisi konulan kişilerin hasta öykülerine bakıldığı zaman daha önceden su çiçeği geçirmiş insanlar olduğu görülüyor. Dermatolojik olarak şikâyetler incelendiğinde de su çiçeği belirtileriyle benzerlik gösteren bir takım kabarmalarla karşılaşıldığı aşikâr. Varisella ismi verilen su çiçeği ile beraber insan vücudunda bir takım viral enfeksiyonlar doğar. Mevcut enfeksiyon sonucunda ise ömür boyu taşınacak olan Varisella Zoster virüsü açığa çıkar.

Virüsün aktif olabilmesi her zaman mümkün olmayabilir. Bunun için pek çok parametrenin söz konusu olacağını söyleyebiliriz. Bilhassa bağışıklık sistemi zayıf olan veya bir şekilde güçsüzleşmiş olan kişilerde Zona riski daha da yüksektir. Zona halk dilinde yayılmış olan isim olmakla beraber tıbbi literatürde Herpes Zoster olarak adlandırılmaktadır.

Daha önceden su çiçeği geçirmemiş birisinin Zona hastalığı ile karşılaşması tıbbi açıdan mümkün değildir. Burada sebep olan Varisella Zoster virüsünün etkin bir rolü olduğunu söyleyebiliriz. Önemsenmeyecek bir dermatolojik rahatsızlık olarak anılsa dahi sinir hücreleri üzerinde yerleşen virüslerin kalıcı hasar bırakma ihtimali göz ardı edilmemelidir. Halkın büyük bir çoğunluğu gece yanığı ya da kuşak hastalığı olarak adlandırdığı Zona belirtileri için hastaneye gitmemektedir. Fakat sebeplerinden doğurabileceği sonuçlara kadar önemsenmesi gereken bir hadisedir.

Zona Belirtileri

Zona hastalığı temelde dermatolojik bir rahatsızlıktır. Haliyle tüm belirtiler cilt üzerinde ortaya çıkar. Günümüz koşullarında da bunun tedavisi yapılabilmektedir. Belirtiler ufak çaplı kızarıklıkların birer küme şeklinde belli belirsiz olması durumudur. Bazen boyun bölgesinde bazen ise vücudun orta kısımlarında gözlemlenebilir.

İlk görüldüğünde daha şişkin kabarcıklar söz konusu olup sonrasında bunların sündüğü gözlemlenir. Fakat kabarcıkların deri üzerinde bariz bir etkisi olduğunu söylemek gerek.

Belirtilerin cilt üzerindeki tarifi bu şekilde yapılırken farklı fizyolojik reaksiyonlara da sebep olabilir.

 • Baş Ağrısı
 • Ateş
 • Halsiz Hissetme
 • Derinin Renk Atması
 • Kızarıklık ve Kabarcıklar
 • Deride Pullanma
 • Yorgunluk Hali
 • Ağrı
 • Yanma Hissi

Zona Neden Olur?

Zona hastalığının nedenleri araştırıldığında ise temel faktör olarak Varisella Zoster virüsü ile karşılaşılıyor. Ancak bundan daha önemli bir noktanın bağışıklık sistemi olduğu unutulmamalıdır. Yani su çiçeği geçirmiş bir insanın bu virüsü çok uzun yıllar boyunca taşıması ve inaktif biçimde vücudunda barındırması mümkündür. Fakat bir süre sonra belirli hastalıkların etkisi, kullanılan ilaçlar, zayıflayan bağışıklık sistemi ile Zona belirtileri ortaya çıkabilir.

 • Bağışıklık Sistemi

Bağışıklık sistemi güçlü olduğu için yıllar boyunca virüsü bünyesinde taşıyıp Zona hastalığıyla karşılaşmayan insanlar olabilir. Teorik olarak Zona hastalığı ile ilgili bulgular bir şekilde bağışıklığın güçsüzleştiği durumlarda ortaya çıkmaktadır. Bunu bazen AIDS gibi bağışıklık sistemini etkileyebilecek hastalıklar tetikleyebilir. Bazen ise yalnızca beslenme düzeninden ötürü ciddi bir bağışıklık sorunu yaşanabilir.

 • Varisella Zoster

Aslında su çiçeği olarak bile vurgulayabileceğimiz bir sebeptir. Su çiçeği ile beraber vücutta yer edinen bu virüsün yıllar sonra aktif olabilme gibi bir özelliği vardır. Dolayısıyla virüsün varlığı ve aktifliği ile beraber bağışıklık sisteminin koruma etkisi birbiriyle bağlantılı biçimde incelenebilir.

 • Yaş

Yaş faktörü pek çok hastalık için ciddi bir kriterdir. Burada da 50 yaş üzeri kişilerde Zona geçirme riski daha yüksek olarak belirtilmiştir. Ciddi anlamda yaşın bağışıklık sistemiyle bağdaştırıldığını ise unutmamalıyız. Çünkü aynı durumu 12 aylık olana kadar su çiçeği geçirmiş bebeklerde de gözlemleyebiliyoruz.

 • Psikolojik Etkiler

Psikolojinin insan sağlığı üzerindeki etkisi tartışmaya kapalı. Mesela birçok insanın sınav stresi ya da ailevi sorunlar neticesinde cildinde bazı kabarıklıklar ya da kızarıklıklar oluşabilir. İşte tam bu noktada Zona nedenleri araştırılırken de benzer bir detayla karşılaşıyoruz. Depresyon, stres, kaygı veya panik gibi durumlarda Varisella Zoster virüsünün aktif konuma geçmesi ve bağışıklık sisteminin güçsüzlüğünden faydalanarak Zona belirtilerine yol açması çok yüksek bir ihtimaldir.

Zona Bulaşır Mı?

Zona için bulaşıcılık hususunda farklı bir noktayı atlamamak gerekiyor. Mesela genelde hastalıklar doğrudan kendilerine ait virüsü bulaştırırlar. Yani bulaşıcılık etkisi farklı bir virüs üzerinde olmaz. Fakat Zona için böyle bir etki söz konusu değildir. Yinede Varisella Zoster virüsünden kaynaklanması ve bu virüsün aslında su çiçeği için etkin olduğunu unutmamak gerekir.


Yani bir Zona hastası bağışıklık sistemi zayıf olan bir kişiye su çiçeği bulaştırabilir. Ancak kesinlikle Zona hastasından Zona hastalığı geçmesi gibi bir durum söz konusu olmayacaktır.

Zona Kabarcıkları Ne Zaman Geçer?

Zona hastalığı için iyileşme süresi birçok insan için önemlidir. Çünkü ciltte oluşan bu kabarıklıkların estetik olarak memnun etmediği hususunda herkes aynı fikre varıyor. Ancak yinede mevcut dermatolojik belirtilerin geçmesi için 2 hafta ile 4 hafta arası bir süreç gerekebilir.

Tabi ki bu durum hiç doktora gitmeyen ve dermatolojik muayene olmayan kişiler için geçerlidir. Yani Zona kendi kendine ne kadar zamanda iyileşir diye incelendiğinde bu sonuca varılmıştır. Bağışıklık sisteminin virüse karşı vereceği tepkiyle beraber süreç 2-4 hafta olarak referans edilmiştir.

Zona Tedavisi

Zona tedavisi ise çoğu zaman ilaçlarla kontrol altına alınarak yapılır. Fakat Zona için tedavi araştırmaları halen daha tam manasıyla sonuçlandırılamamıştır. Etkilerini azaltan ve görsel açıdan insanlara olumlu bir unsur sağlayan yapısını göz önüne alabiliriz. Ancak hastalığın direkt olarak iyileşmesini sağlayabilecek bir etkiden söz etmek mümkün değildir.

Zona tedavi yöntemleri arasında yalnızca medikal tedavinin olmasının sebebi de budur. En azından tekrarlanmayan bir hastalık olarak görüldüğünden dolayı birçok insan belirtilerin azalması ve bitmesi ile hastalıktan tamamıyla kurtulmuş olduklarını düşünür.

İlk kez Zona kabarıklıkları görüldüğü zaman en geç 72 saat içerisinde ilaç kullanımının başlanması önerilir. Çünkü temelde Zona hastalığına sebep olan virüsün etkisi sinir üzerindeki deri yapısına kadar uzar. Hatta bzı hastalarda bu virüsün sinirler üzerinde de yaygın bir etkisi olduğuna rastlanmıştır. İlacın etkisinin hem dermatolojik anlamda belirtileri azaltmak hem de virüsün sinir hücrelerinden uzak durmasını sağlamak olduğu unutulmamalıdır.

Ayrıca dermatoloji uzmanları Zona için krem ve lezyon şeklinde üretilmiş ilaçlarla deri üzerindeki izlerin geçmesini sağlayabilir. Bunun için kesinlikle doktorunuzun muayene etmesi ve sonucunda da size özel olarak yazdığı ilacı kullanmanız gerekir. Farklı bir kişi için olumlu etkiler doğuran ilaçların sizin için aynı etkiyi doğurmama ihtimalini atlamamalısınız. 

Zona Hastalığından Korunma Yolları

Zona hastalığı her yaştan kişide görülebilse de özellikle 50 yaş üstü kişilerde daha sık olarak ortaya çıkar. Bu hastalığa neden olan virüs vücutta bulunuyor olabilir ama ortaya çıkmasında stres ve sinir faktörleri etkilidir. Bu nedenle stresten, sinirden ve aşırı acı durumlarından olabildiğince uzak durmak gerekir. Böylelikle zona hastalığının otaya çıkması engellenebilir. Ancak en önemli korunma yöntemi sağlıklı ve dengeli beslenerek bağışıklık sistemini güçlü tutmaktır

07 Eyl 2019 - 15:10 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberso Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberso hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberso editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberso değil haberi geçen ajanstır.
Anket Tekrar sokağa çıkma yasağı gelmeli mi ?