Horlama Nedenleri ve Alınacak Önlemler

Horlamak birçok insan için itici bir davranış biçimi olarak yorumlanır. Aslında horlamanın istemli yapılan bir durum olmadığı herkes tarafından bilinir. Yalnızca bu durum yaşandığı zaman çoğunlukla uyku kaçması, ani uyanmalar ya da rahatsız olmak gibi çevresel faktörler devreye girer. Horlayandan ziyade horlama sesine maruz kalanların daha şikâyetçi olduğu bir durumdan söz edebiliriz.

Horlama Nedenleri

Horlamak birçok insan için itici bir davranış biçimi olarak yorumlanır. Aslında horlamanın istemli yapılan bir durum olmadığı herkes tarafından bilinir. Yalnızca bu durum yaşandığı zaman çoğunlukla uyku kaçması, ani uyanmalar ya da rahatsız olmak gibi çevresel faktörler devreye girer. Horlayandan ziyade horlama sesine maruz kalanların daha şikâyetçi olduğu bir durumdan söz edebiliriz.

Tabi ki horlayan insan için farklı bir rahatsızlık söz konusu olacaktır. Çünkü temeline baktığımız zaman horlamak, solunum yolu olarak adlandırılan boşluğa giren havanın hızlıca yukarıya çıkmasıyla oluşur. Bu bölgede havanın geçtiği bölümün aşırı daralması sebebiyle hava akışı hızlanır. Sonrasında ise özellikle küçük dil gibi havanın çarparak titreşim yaratacağı kısımlar devreye girer. Sonuç itibariyle horlama nedenleri arasında da bunlar yer alır. Havanın kontrolsüz biçimde uyurken yukarıya çıkması ve yumuşak yapıya sahip olan dokulara çarpmasıyla çıkardığı titreşimler sesi oluşturur. Horlama sesi ise çoğu zaman horlayan insan için bir gürültü ya da rahatsızlık sebebi olmaz.

Ancak bunu tetikleyen farklı faktörlerin olduğunu unutmamak gerekiyor. Bazı insanlar yalnızca sırt üstü yattıkları zaman horlarlar. Yine sigara içmek, alkol kullanmak ya da çeşitli solunum yolu problemlerine sahip olmak horlamak için yeterli sebepler arasında gösterilebilir. Bu gibi durumların toplumda eleştiri aldığı söylenmelidir. Birlikte yaşayan çiftler, ev arkadaşları ya da koğuş gibi toplu yatılan alanlarda horlamak ciddi sorunların başlangıç sebebi olabilir. Önerilen en yaygın çözüm ise horlayan kişinin yan yatmasını sağlamaktır.

Yan yatıldığı zaman solunum yolu ve hava akışı değiştiği için doğrudan horlama kesilecektir. Bunu horlayan kişi istemsizce yapabileceği gibi dışarıdan müdahale ederek kendisini yan çevirmeniz mümkündür.

Neden Horluyorum?

Horlama belirtisi ilk başlarda hırıltı şeklinde olabilir. Bu durum çoğu insan için geçerli değildir. Solunum yollarında oluşmuş bir takım deformasyonlardan bile horlayabilmek mümkündür. Ayrıca yukarıda da belirttiğimiz gibi çevresel faktörler ve bir takım etkiler burada başrol oynayabilir.

  • Kilo Sorunu

Genellikle obezite teşhisi konmuş insanların horlama problemi çok yaygındır. Aynı zamanda obezite olmasa bile ideal kilosundan daha yüksek bir ağırlığa sahip olan insanlarda kilo problemi yaşanabilir. Kilonun hem yatış pozisyonuna hem de boğaz yapısına etkisi vardır. Solunum yolu boyunca bulunan yumuşak dokuların vücudun yağ oranıyla beraber daha da büyüyeceği aşikâr. Dolayısıyla hava akışı sırasında daha büyük ya da daha fazla alana temas eden havayla titreşimler artar. Çıkan gürültülü horlama sesi ise şiddetini arttırır.

  • Yatış Şekli

Herkesin uyku pozisyonu olarak belirlediği bir kriter vardır. Örneğin yattığınızda rahat ettiğiniz haliniz sizin için favori uyku pozisyonunuzdur. Derin uykuya dalabilmek için bile farklı bir pozisyona ihtiyaç duyabilirsiniz. Çünkü insanlar genelde yattıkları pozisyonu değiştirerek daha rahat uyuduklarını söyleyebilirler. Bunun sebebi ise yatış şekli için beyinde belirlenmiş olan favori uyku pozisyonudur.

  • Anatomi

Anatomik olarak insanın vücudunun yapısı ya da iskelet yapısı tam manasıyla etkin bir noktadır. Çünkü sağlığımızı etkileyen unsurların başında da bu gelir. Örneğin horlamanın sebepleri arasında solunum yolu yapısı ve burada yer alan yumuşak dokular son derece önemlidir. Küçük dilinizin ya da yutak bölgesinin genişliği dahi anatomik açıdan horlamanıza yol açacaktır.

  • Sinüzit

Sinüs olarak adlandırılan bölümün iltihaplanmasıyla beraber Sinüzit için gereken şartlar oluşur. Buna bazen alerjenler sebep olurken bazen yalnızca mikrop kapmanız dahi yeterli olacaktır. Sinüs boşluklarının dolmasıyla beraber genizde acıma, yanma, zor nefes alma gibi etkiler gözlemlenebilir. Yatarken horlamak veya konuşurken hırıltılı sesler burada önemli bir reaksiyon olarak gözlemlenebilir.

  • Uyku Apnesi

Uyku apnesi en ciddi sorunların başında gelir. Uyku halindeyken kişinin solunum yetersizliğiyle anlık olarak uyanması durumudur. Bu durum ciddi anlamda ölüm riski bile taşıyabilir. Çünkü küçük dil ya da büyük dil veya farklı bir ağız dokusu sebebiyle solunum yolu tam olarak tıkanabilir. İnsanların %80'inde bu durum kısmi bir tıkanma şeklinde olduğu için horlama ile sonuçlanır. Çünkü hava akışı vardır. Ancak bazı insanlarda tamamıyla tıkanma yaşanır ve nerdeyse her dakika bir kere olacak yoğunlukta yaşanabilir. Vücut oksijensiz kaldığı zaman beynin verdiği sinyalle soluk soluğa uyanmak mümkündür. Bu tıkanmaların horlama nedenleri arasında yer aldığı aşikâr.

  • Alerjenler

Genellikle saman nezlesi olarak adlandırılan ve tıbbi açıdan alerjik rinit olarak teşhis edilen bir durumdur. Çoğu insan bunu bahar aylarında yaşar ve polenlerden alerji kapabilir. Yalnızca horlama ile kısıtlı bir etki söz konusu değildir. Gözlerde yaşarma, genizde ağrı, boğaz şişmesi, burun akması gibi sorunlar gözlemlenebilir.

  • Burun ve Solunum Yolu Bozuklukları

Bazı insanların aldığı darbelerden ötürü burunları farklı bir yöne sapabilir. Burun kemiğinin yamulması ve müdahale edilmemesiyle beraber bu durum daha ciddi bir soruna yol açacaktır. Aynı durum solunum yollarında da geçerlidir. Yapısal bir bozukluktan ötürü çıkan sesler gece uyurken horlama şeklinde iken konuşurken ya da ses çıkarırken hırıltı şeklinde olabilir.

  • Alkol Kullanımı

Alkol tüketiminin horlama ile bağlantısı ise kasların gevşemesidir. Kasların kasılma evresinden ziyade normalden daha rahat olması sebebiyle hava akışı yine horlama için müsait bir ortamla karşılaşır. Dolayısıyla insanların horlamalarının genel sebepleri arasında alkol kullanımı yer almaktadır. Hatta alkol tükettikten hemen sonra uyuduğu zaman horlamayan insanlar dahi horlamaktadır.

Horlamaya Karşı Alınabilecek Önlemler

280113

Horlayan insanların horlamalarını kesmek için halk arasında kullanılan en yaygın metot yan pozisyona getirmektir. Yan yatarken pek çok insan horlamaz. Aynı zamanda insanların büyük çoğunluğu için ani bir hareketle horlamanın kesildiği bilinen bir gerçektir. Örneğin yattığı yatağı hafiften sarsmak ya da kendisini sarsmak horlamayı kısa süreli olarak kesebilir.

Ancak solunum yolu ve yutak kısmında oluşan bu hava akışı sebebiyle horlama bir süre sonra devam edecektir. Bunun için üretilmiş özel bantlar ise medikal anlamda bir çözüm için kullanılabilir. Tercihinizi burun bantlarından yana kullanırsanız çoğu zaman anatomik sorunlar ya da sinüzit gibi sebeplerden ötürü horlamamaya başlarsınız. Fakat diğer faktörler yine sorun yaratabilir. Bir doktor muayenesi ile horlamaya sebep olan unsurlar tespit edilmeli ve sonrasında uygun bir çözüm üretilmelidir. 

#

07 Eyl 2019 - 14:30 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberso Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberso hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberso editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberso değil haberi geçen ajanstır.
Anket Tekrar sokağa çıkma yasağı gelmeli mi ?