Orta Kulak İltihabı Nedenleri ve Tedavisi

Orta Kulak İltihabı NedenleriOrta kulak iltihabı bilhassa çocuklarda fazlasıyla yaygındır. Çünkü çocuklarda bağışıklık sistemi daha korunmasızdır. Bu...


Orta Kulak İltihabı Nedenleri

Orta kulak iltihabı bilhassa çocuklarda fazlasıyla yaygındır. Çünkü çocuklarda bağışıklık sistemi daha korunmasızdır. Bu durumu bir avantaja çeviren enfeksiyonlar ve virüsler ise pek çok kanaldan hastalık saçabilirler. Orta kulak iltihabı ise tıbbi açıdan Otitis Media olarak tanımlanır. Kulak zarının ardında oluşan bir iltihabın varlığıyla ortaya çıkar. Bu iltihabın görüldüğü dönemler ise hastalanmalarla eşzamanlıdır.

Yani kış aylarında veya alerjenlerin en üst seviyede olduğu dönemlerde fazlasıyla ciddi bir tehdit ortamı oluşabilir. Farklı türleri olduğu için tümünü aynı kefede değerlendirmenin pek doğru olmadığını belirtebiliriz. Teorik anlamda orta kulak iltihabı ile ilgili yaşanan tüm rahatsızlıklar östaki borusu kaynaklıdır. Östaki borusunun görevi tamamıyla dışarısının ve içerisinin basıncını dengelemektir.

Bir tarafı kulağın arka kısmına bir kısmı ise boğaza doğru bakar. Açılıp kapanabilen bir ağza sahip olması sebebiyle sürekli esneyerek dış ve iç basıncı dengede tutmayı amaçlar. Otobüs seyahatlerinde veya uzun uçak yolculuklarında yutkunduğunuzda kulaklarınızın aslında basınçtan tıkanmış olduğunu fark etmeniz bu yüzdendir. Orta kulak iltihabı için aynı durumu söylemek mümkündür.

Östaki borusu gerektiği gibi çalışamaz ve esneyemez. Dolayısıyla burada boğazdan, geniz ve burun bölgesinden sürekli olarak mukus benzeri bakterileri toplar. Bunların zaman içerisindeki birikintisi ise orta kulak dediğimiz bölüme kadar ilerler. Haliyle burada bir iltihaplanma yaratılmış olur. 10 yaşa kadar orta kulak iltihabı olmayanların hayatlarının sonraki döneminde olma ihtimali daha düşüktür. Yani yetişkinlerde pek yaygın bir rahatsızlık olmadığını söyleyebiliriz. Yalnızca üst solunum yolları enfeksiyonu geçirenlerde orta kulak iltihabı ile ilgili bir risk faktörü söz konusu olabilir.

Orta Kulak İltihabının Belirtileri

Orta kulak iltihabı belirtilerine baktığımız zaman aşağı yukarı benzer reaksiyonlarla karşılaşıyoruz. Diğer benzer rahatsızlıklarda olduğu gibi çeşitli fizyolojik reaksiyonlar saptanabiliyor.

 • Kulakta ağrı
 • Kulakta ateş
 • Huzursuzluk
 • İşitme kaybı
 • Ses hassasiyeti
 • Kulaktan akıntı
 • Tepkisizlik
 • Kulağa fiziksel müdahale isteği(kaşıma, çekme vb)
 • Kulakta basınç
 • Baş dönmesi
 • Dengesiz yürüme
 • Bulantı
 • İstifra

Tabi ki yukarıdaki belirtiler illa ki orta kulak iltihabı ile eşdeğer tutulamaz. Yinede bunlarla karşılaşılması durumunda bir doktor muayenesi iyi sonuç verebilir. En azından ilerlemeden müdahale edilecek bir teşhis söz konusu olacaktır.

Orta Kulak İltihabı Türleri

Orta kulak iltihabı genel anlamda 3 farklı türe ayrılır. Bunlar belirtileriyle de tedavileriyle de birbirinden ayrılabilir. Zaten yapı olarak bile birbirinden farklı olduğunu dile getirmemiz gerek.

 • Akut Orta Kulak İltihabı

Akut orta kulak iltihabı diğerlerine nazaran çok daha kısa sürer. Bu rahatsızlığın totalde süresi 3-4 gündür. Aynı zamanda kendiliğinden geçtiği için çoğu insan tarafından fark edilmeyebilir.

 • Kronik Orta Kulak İltihabı

Burada çoğu zaman akut orta kulak iltihabı olarak başlayan ve belirli bir süre içerisinde mukoza yapısının ve zarın kendini tamir edemediği bir durum söz konusudur. Kronik orta kulak iltihabı söz konusu olduğunda aylarca devam eden bir vaka gözlemlenir.

 • Orta Kulak Nezlesi

Östaki borusu tıkandıktan sonra sürekli olarak kulak içerisinde sıvı birikir. Bu sıvının hem koku hem de yapışkan hissi açısından pek iç açıcı olmadığı söylenebilir. Akıntılar başlar ve orta kulak nezlesi olunur. Ayrıca bu durum sürekli olarak kaşınma hissinin yanında duymanızı ciddi biçimde etkileyecektir.

Orta Kulak İltihabı Neden Olur?

Orta kulak iltihabı nedenleri için halen daha yeni araştırmalar yapılmaya devam ediliyor. Ancak elde bulunan somut bilgiler neticesinde tedavi için uygun şartlar belirlenebiliyor. Bunu yine orta kulak iltihabı türlerine göre belirtmekte fayda görüyoruz.

 • Orta Kulak Nezlesi Neden Olur?

Östaki borusunun kısa olması, enfeksiyon kapması ya da saman nezlesi gibi faktörlerin gelişmesi sebebiyle tıkanması ana sebeptir. Orta kulak nezlesi östaki borusu tıkandıktan sonra burada biriken yapışkanımsı sıvı kaynaklıdır. Hem duyma kalitesini ve netliğini azaltır hem de basınç sorunları yaratır. Pek çok insan kulaklarında sürekli olarak basınç hissettiğini söyler.

 • Akut Orta Kulak İltihabı Neden Olur?

Kulak zarı bir darbe sonucunda veya enfeksiyon kaynaklı olarak hasar görür. Bu noktada bağışıklık sistemi devreye girse dahi bununla savaşacak güçte olmayabilir. Vücudumuz hasarlı bölümü tamir etmek için harekete geçer. Ancak yeterli efor sarf edilmediği için akut orta kulak iltihabı başlamıştır. Vücudun yapısı gereği bunu tamir etme hızıyla eşdeğer olarak iyileşme gözlemlenir. İnsanların çok büyük bir çoğunluğu bu süreyi 2-5 gün arasında atlatır.

 • Kronik Orta Kulak İltihabı Neden Olur?

Kulak zarında meydana gelen ve kulak zarının ardından iltihaplanmaya yol açan bir durum yaşandığında iyileşme süresi belirlidir. Eğer bu süre içerisinde iyileşmemiş bir orta kulak iltihabı söz konusu ise kronikleşmiş olur. Çoğu insanda darbe kaynaklı kulak zarı yırtılmaları buna neden olmaktadır. Sürekli olarak iyileşme evresi baştan başlayabilir ve bu aşamada daha fazla akıntı ile orta kulak nezlesine yol açabilir.

Teoride üçünü de incelediğiniz zaman enfeksiyonlar, bakteriler, östaki borusunun tıkanıklığı ve kulak zarının deformasyonu kaçınılmaz gözükmektedir. Doğal olarak orta kulak iltihabı görülen kişilerin tedavilerinde sebeplere nazaran daha farklı bir noktadan söz edilebilir.

Orta Kulak İltihabı Tedavisi

Orta kulak iltihabı için ilk öncelik iltihabın kurutulmasıdır. Tabi ki bu aşamada iltihap kadar önemsenen bir diğer nokta kulak zarıdır. Kulak zarının yırtılması sonucunda ardında iltihap birikintisi oluşur. Bu birikinti zamanla hem kötü bir koku yayar hem de yapışkan bir sıvı ile ciddi bir soruna dönüşür.

Tabi ki çözümü bir süre boyunca antibiyotik kullanmaktan geçer. Ancak kullanacağınız antibiyotiği doktorunuz belirler. Aynı şekilde dozaj ve süreç açısından da kendiniz karar veremezsiniz. Orta kulak iltihabı duymayı etkileyebilecek ve kulak zarının tamiri için çok ciddi bir durumdur. Önemseyerek doktora başvurmalı ve verdiği ilaçları antibiyotik ile birlikte aksatmadan almalısınız.

Akut orta kulak iltihabı için kendi kendine iyileşebildiği için çok fazla ilaç tedavisi uygulanmadığını söyleyebiliriz. Gerek görüldüğü takdirde antibiyotik desteği söz konusu olacaktır.

Kronik orta kulak iltihabı için antibiyotik kullanımı kesin iken yardımcı bazı ilaçlar tercih edilebilir. Doktorunuzun muayenesi sonrasında elde edeceği sonuçlarla doğru orantılı olarak cerrahi müdahale söz konusu olabilir.

Kronik orta kulak iltihabı kendisini yenileyebilir ve hasta aynı durumu tekrardan yaşayabilir. Doğal olarak bu durumun tekrarlanmaması için ameliyat önerisi yapılır. Yinede insanların çok büyük bir kısmı ilaç tedavisiyle orta kulak iltihabını yenmektedir ve operasyona ihtiyaç duymamaktadır.

Eğer bu gibi enfeksiyon kaynaklı durumlardan korunmak istiyorsanız yaşadığınız ortamın havasının kuru veya soğuk olmamasına özen göstermelisiniz. Aynı şekilde sigara dumanının çok ciddi bir etkisi olduğu vurgulanabilir. Eğer soğuk algınlığı, grip ya da nezle gibi hastalıklar için bir hassasiyet yaşıyorsanız kesinlikle önlem almalısınız. Aksi takdirde orta kulak iltihabına sebep olan tüm faktörleri taşımış olursunuz.

07 Eyl 2019 - 13:15 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberso Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberso hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberso editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberso değil haberi geçen ajanstır.
Anket Tekrar sokağa çıkma yasağı gelmeli mi ?