Öksürük Çeşitleri ve Nedenleri

Öksürmek gayet doğal bir refleks olarak hayatımızda yer etmiştir. İnsanların çoğu zaman bilinçsiz ve istemsiz şekilde öksürmesi ise akciğerlerimiz ve solunum yollarının kendi kendine geliştirdiği bir refleksten kaynaklanır. Burada öksürük esnasına yaşanan olayın akciğerlerdeki havanın direkt ve ani bir biçimde dışarıya boşaltılması olduğu söylenebilir. Bazen ise buna sebep olan bazı çevresel faktörler gözlemlenir.

Öksürük Nedenleri

Öksürmek gayet doğal bir refleks olarak hayatımızda yer etmiştir. İnsanların çoğu zaman bilinçsiz ve istemsiz şekilde öksürmesi ise akciğerlerimiz ve solunum yollarının kendi kendine geliştirdiği bir refleksten kaynaklanır. Burada öksürük esnasına yaşanan olayın akciğerlerdeki havanın direkt ve ani bir biçimde dışarıya boşaltılması olduğu söylenebilir. Bazen ise buna sebep olan bazı çevresel faktörler gözlemlenir.

Mesela boğazı tahriş olan birisinin öksürmesi ve bu öksürüğün rahatsız edici seviyelerde olması mümkündür. Soğuk algınlığı gibi boğazları derinden etkileyen rahatsızlıklarda bu durum daha da artar. Hatta Prodüktif öksürük ismi verilen balgamla beraber çıkan sıvıya rastlarız. Bu sıvının bazen balgam iken bazen yalnızca mukus birikintisi olması ise yalnızca iltihaplanma ve hastalık ile ilişkilendirilmektedir.

Öksürüğün şiddetine bağlı olarak farklı çeşitlerinden söz etmek mümkündür. Aynı durum süreç için söylenebilir. Birçok öksürük vakası insanları rahatsız edecek seviyeye geldiğinde doktora danışmak suretiyle incelenir. Normal şartlarda ise akut olarak nitelendirilen ve kendi kedine geçen bir semptomdur.

İnsanların öksürmesi bazen boğazı rahatlatan bir eylem olarak düşünülür. Haliyle istemsiz değil kasten öksürmek bu aşamada gerçekten rahatlatıcı bir etki yaratabilir. Bu hem solunum yolunun hem de boğazların temizlenmesi ve akciğerlere giden yolun yabancı cisimlerden arınmasını sağlar. Bu cisimler arsında toz ve benzeri mikro oluşumlar bile önemli bir rol oynar.

Öksürük Çeşitleri

Aslında öksürük türleri arasında kuru öksürük olarak adlandırılan ve hiçbir şekilde boğazdan sıvı çıkmayan tür en yaygınıdır. Ancak hastalık veya çeşitli enfeksiyonlar neticesinde de yaş öksürük denilen ve balgamla beraber çıkan türe rastlayabiliriz. Fakat asıl öksürük çeşitleri bunlardan farklıdır. Doğrudan süreci içerisine alan bir değerlendirme söz konusudur.

 • Akut Öksürük

Akut öksürük konusunda yapılan araştırmalar maksimum 3 hafta boyunca sürdüğü yönündedir. Aynı zamanda çoğu zaman bir sebebi vardır ve bu sebep doğrultusunda şiddetini arttırır. Sinüs enfeksiyonları ya da soğuk algınlığı bunlar arasında en sık rastlananlardır.

 • Akut-Kronik Öksürük

Akut kronik öksürük ise kronik olduğu kesinleşmeyen uzun süreli öksürük vakalarında gözlemlenir. Burada 3 haftayı aşmış fakat 8 haftaya henüz ulaşmamış öksürükler incelenebilir.

 • Kronik Öksürük

Kronik öksürük denildiği zaman 3 haftayı aşan her öksürük vakası incelenebilir. Temel tanı ise 8 haftayı aştığında konur. Genellikle ufak yaşlarda da bu sorunla karşılaşılabilir. Altında kronik astım, reflü, post nazal ya da yoğun sigara kullanımı gibi ciğerleri ya da solunumu etkileyen sebepler yatar.

Vakalar incelendiğinde kronik bronşit ya da astım hastalarının öksürmeleri normal karşılanmaktadır. Bu tip durumlarda üst solunum yolları, alt solunum yolları, akciğer gibi sorunlu kısımların ciddi bir problem yaratabileceği aşikâr. Dolayısıyla öksürükten ziyade bu hastalıklar üzerinde durulur. Zaten bronşiti olan birisi için öksürük bir semptom olacağı için bronşit tedavisi ile yola devam edilir. Nedenleri belirlenmeden öksürük tedavisi için adım atılması ise pek mümkün değildir. Yalnızca akut öksürük açısından kendi kendine geçen kısa süreli gıcıklar burada karşımıza çıkacaktır.

Öksürük Neden Olur?

Öksürük nedenleri arasında incelenen faktörler arasında hastalıkların ilk sırada yer aldığını söyleyebiliriz. Zaten bir semptom olarak öksüren kişiye hasta mısın sorusunu yöneltmemiz bundan kaynaklanıyor. Ancak alerjenlerden solunum yolu rahatsızlıklarına kadar çok daha ciddi sorunlara işaret olabilir.

 • Viral Enfeksiyon

Genel olarak bronşit ve soğuk algınlığı dendiğinde akla gelen öksürük bir süre boyunca başınızın belası olabilir. Burada viral enfeksiyonların hemen hemen tümü ciddi bir öksürük sebebidir. Solunum yollarıyla bulaşan bakterilerin yol açacağı bu öksürük çoğu zaman balgam ile bir arada görülür.

 • Boğazı Tahrişi

Burada insanların aklına ilk olarak kimyasal malzemeler gelse de sigaranın ilk sırayı aldığını söyleyebiliriz. Alt solunum yolları ve üst solunum yolları için bir tahriş unsuru yaratacak tüm maddeler öksürmemize sebep olacaktır. Bu kimi zaman uzun vadeye yayılan bir kullanım kimi zamansa ani bir nefesle oluşabilir.

 • Alerjenler

Vücudunuz bazı çevresel faktörlere ya da nesnelere alerjik reaksiyon göstermesi gayet normaldir. Bunlar arasında hayvanların kılları, toz, polen gibi çok çeşitli alternatifler sayılabilir. Alerjik reaksiyonun belirtileri arasında da öksürük olmazsa olmazdır.

 • Reflü

Reflü olanların sürekli olarak midedeki asidik yapıyı boğazlarında hissettikleri doğrudur. Yukarıya doğru çıkan bu asidik sıvının kısım kısım akciğere çekilmesi ise kaçınılmazdır. Bu şartlar altında akciğerlere giren bu yabancı maddelerin dışarıya püskürtülmesi gerekir ve öksürük bir refleks olarak kaçınılmaz olur.

 • Solunum Yolu Rahatsızlıkları

Alt ve üst solunum yollarında oluşabilecek herhangi bir rahatsızlığın semptomu olarak öksürmek gayet normaldir. Solunum yollarını etkileyen tüm rahatsızlıklarda bu görülür.

 • Akciğer Kanseri

Hayatı boyunca sigara kullanmamış kişilerin öksürük ile akciğer kanseri arasında bağ kurabilmeleri mümkündür. Burada sigara içenler için risk faktörü daha fazladır. Fakat öksürüğün akciğer kanseri ile bağdaştırıldığı pek görülmez. Ancak bir solunum testi ya da akciğer muayenesi sonrası bu teşhis mümkün olur.

 • Astım

En yoğun öksürük nedenleri arasında da Astım gelir. Nefes alıp verdiğimiz kanalların mukus tabakalarından ve oluşan iltihaptan dolayı tıkanmasıyla oluşur. Bu durum nefes alış verişimizi dahi etkiler. Öksürük ise doğal bir reaksiyon olarak gözlemlenir.

 • Sigara Kullanımı

Aslında tahriş edici maddeler arasında sigaradan söz etmiştik. Fakat sigara kullanımı başlı başına solunum yollarını tahrip eden bir unsurdur. Doğal olarak öksürük bir noktadan sonra rutin bir hal alır.

 • Çevresel Faktörler

Genellikle kirli hava ya da duman solumak gibi etkenler çevresel faktörlere örnek gösterilebilir. Öksürük bu gibi farklı hava akımlarının akciğer tarafından kabul edilmemesiyle oluşur.

 • Geniz Akıntısı

Geniz akıntısı pek çok iltihap kaynaklı boğaz rahatsızlığının sebebidir. Mukus üretimi artarak geniz akıntısı olarak boğaz bölümünü kaplayabilir. Bu çeşitli tıkanıklıklara yol açacağı gibi öksürük ile kendisini gösterebilir.

 • Kalp Yetmezliği

Konjestif kalp yetmezliği tanısı ile beraber öksürük hayatımızın bir parçası haline gelebilir. Tamamıyla kuru öksürük görülür ve uzun süreli olarak seyreder.

 • Anfizem

Kronik öksürük nedenleri arasında sık sık karşılaşılan bir seçenektir. Burada Anfizem belirtileri arasında gözlemlemek mümkün olur.

 • Psikoloji

Ani duygu değişimleri insanları öksürüğe sevk edebilir. Genelde bu duygular olumsuzdur. Sinir, stres ve kaygı gibi durumlarda boğazın kuruması ve akciğerdeki havanın aniden dışarıya atılması kaçınılmaz olabilir. Psikolojik etkenden kaynaklanan öksürük gece nadir görülür. Çoğunlukla gündüz yaşanır.

 • Tüberküloz

Balgam ile birlikte görülen öksürüklerin sürekli olarak devam ettiği söylenebilir. Burada balgamın içerisinde kırmızı rengin hakim olduğu dikkatinizi çekecektir. Bu belirtiyle beraber Tüberküloz teşhisi kaçınılmaz olur. Kanla karışık balgam oluşumunun yanında öksürük şiddeti günden güne artar.

 • İlaç Kullanımı

Özellikle hipertansiyon ilaçları için öksürük bir yan etki olarak görülebilir. Aynı zamanda kişisel olarak ilaç etken maddesine duyulan alerjik reaksiyonun getirisi de olabilir.

07 Eyl 2019 - 08:30 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberso Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberso hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberso editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberso değil haberi geçen ajanstır.
Anket Tekrar sokağa çıkma yasağı gelmeli mi ?