Omuz Ağrısına Neden Olan Etkenler

Omuz ağrısı çeken herkesin birbirine yakın belirtilerden şikâyetçi olduğunu söyleyebiliriz. Sorun yaşanan bölge çoğunlukla bir fiziksel aktivitenin ardından böyle bir ağrıyla kendisini gösterir. Bu durumun rahatlıkla atlatılabilmesi mümkündür. Aslında omuz ağrısı için etken olan noktalar tendonlar, kaslar arası bağları oluşturan yumuşak dokular ve omuz bölgesindeki iskelettir.

Omuz Ağrısı Nedenleri

Omuz ağrısı çeken herkesin birbirine yakın belirtilerden şikâyetçi olduğunu söyleyebiliriz. Sorun yaşanan bölge çoğunlukla bir fiziksel aktivitenin ardından böyle bir ağrıyla kendisini gösterir. Bu durumun rahatlıkla atlatılabilmesi mümkündür. Aslında omuz ağrısı için etken olan noktalar tendonlar, kaslar arası bağları oluşturan yumuşak dokular ve omuz bölgesindeki iskelettir.

Her anlamda bir zedelenme olabilir. Aslında burada omuz ağrısı nedenleri haricinde anatomik olarak buna sebep olan faktörü de açıklamanın faydalı olacağını söylemek gerekiyor. Örneğin elimizi arkaya doğru çektiğimiz zaman olabildiğince geriye götürebiliriz. Bunu yakar top oynarken topu daha hızlı atmak için yaptığımız hareket olarak algılamak gerek. Bu hareketin düzenli olarak yapılması durumunda hem yumuşak dokularda hem de rotator manşet kas grubunda çeşitli ezilmeler ve deformasyonlar oluşur.

Daha doğrusu hareketin sürekliliği ile beraber kaslar gerilip gevşer. Bu durumun devamlılığı ise haliyle kasların ve dokuların yıpranmasına yol açar. Omuz ağrısı oluştuğunda doğrudan bu durumdan söz edilebilir. Aslında iskelet yapısında da çeşitli kırık ya da çıkıklar anlık olarak meydana gelebilir. Sıcağı sıcağına anlamasanız dahi sonrasında omuz bölgesinde şişme, kızarıklık, morarma ya da şiddetli ağrı olarak baş gösterebilir.

Yani temelinde birkaç farklı faktörden beslenen bir ağrıyla karşı karşıyayız. Bunun en önemli sebebi ise çeşitli sinir sıkışmaları olabilir. Sinirlerde meydana gelen sıkışmayla beraber hareket kabiliyetimiz kısmi ya da kalıcı olarak kısıtlanabilir. Sorunun büyümesi ise boyun bölgesine kadar ilerleyecek yeni sinirsel reaksiyonları doğurabilir.

Omuz Ağrısı Neden Olur?

Omuz ağrısı belirtileri ilk aşamada çok silik olabilir. Daha doğrusu yavaş yavaş hissetmeye başladığınız bir ağrı olarak nitelendirilebilir. Sonrasında ise omuz ağrısı şiddetlenerek artar. Bu duruma adapte olanlar çoğu zaman kronik bir omuz ağrısı ile ömür boyu yaşar. Ancak çok ciddi bir sorunun yarattığı ağrılardan ötürü daha büyük sorunlar doğabilir. Bunun için önlem alabilmek adına erken teşhis açısından doktora başvurmaktan çekinmeyin.

Omuz ağrısı çeken birisinin omuz yapısında yer alan iskelet bölümlerinde anatomik bir problem ya da gelişim sorunu yaşanabilir. Hasta öykülerinde bu tip anatomik yapı bozukluklarının kas dokularında da meydana geldiği görülmüştür. Yine kas ve tendon yapısında çeşitli enfeksiyonlar ya da yıpranmalar bazı sorunların yaşanmasına sebebiyet verebilir. Örneğin hastaneye omuz ağrısı şikâyeti ile başvuran insanlarda görülen omuz çıkığı, tendon iltihaplanması veya tendon yırtılması genel sebepler arasında sayılır. Artrit gibi toplumun büyük kısmını etkileyen bazı faktörler önemli iken bazı hastaların omuz kırığı teşhisi ile muayene edildiğini söyleyebiliriz.

Omuz ağrısına sebep olan faktörler arasında sık sık rastlananlar şu şekilde sıralanabilir.

  • Tendon Yırtılması

Tendon yapısının hareket kabiliyetini direkt olarak etkilediğini söylememiz gerek. Burada tendon yırtılması ile sonuçlanan bir vakanın birden fazla sebebi olabilir. Mesela bir yaralanma ya da darbe ile tendonlar yırtılabilir. Bu yalnızca omuz bölgesine özgü değildir. Yumruk atmak ya da elimizin üzerine bir darbe almak ile parmağımızdaki tendonlarda yırtılabilir. Tendon yırtılması ya da zedelenmesi durumunda omuz ağrısı ile beraber hareketlerin kısıtlanması gayet normaldir.

  • Artrit

Toplumun büyük bir kesiminde yavaş yavaş ilerleyen bir kireçlenme vakası gözlemlenir. Artrit türleri incelendiğinde ise omuz ağrısını tetikleyen unsur Osteoartrit olarak tanımlanır. Mevcut ağrıların kaynağı artrit olabileceği gibi zaman içerisinde ağrıların sebep olduğu bir artrit vakasına rastlanabilir. Bazen iş hayatında ya da özel hayatında sürekli hareketli olmak bunun için zemin hazırlar. Ancak çoğu zaman hareketsizliğin bir getirisi olarak bu duruma rastlayabilmekteyiz. Haliyle Artrit teşhisi ile beraber yalnızca omuz ağrısı hissedilmez. Aynı zamanda omuz bölgesinde sertleşme ve hafif bir şişkinlik gözlemlenebilir.

  • Bursit

Bursit teşhisi konulan hastaların temel problemi iskelet gibi katı bölümlerin üzerini kaplayan sıvı dolu keseciklerin iltihaplanmasıdır. İltihaplanma sonucunda Bursit için gereken zemin hazırlanmış olur. Bursit sonucunda kemik ve eklem bölgelerinin rahatlıkla hareket etmesini sağlayan o akıcı yapı zedelenmiş olur. Daha doğrusu hareket mekanizmasını etkileyen ciddi bir problem doğar. Haliyle yaşanan bölgede ciddi ağrılar yaratabilir. Bu bölgelerden birisi ise eklem açısından zengin olan omuzlardır. Omuz ağrısı ile Bursit arasındaki ilişki bu aşamada oldukça yoğundur.

  • Omuz Sıkışması

Sürekli ellerini yukarıya kaldırarak çalışan boyacı, ilan yapıştırıcısı, cam silici gibi meslek gruplarını kapsayan, basketbolcularda ve yüzücülerde bolca görülen bir durumdur. Omuz sıkışması zaman zaman hepimizin başına gelebilir. Perde takarken bir an için omzumuzda güç kalmadığını hissederiz ve mola veririz. Çünkü omuz kaslarının yavaş yavaş iskelet yapısıyla beraber tendonlar üzerinde dayanılmaz bir etkisi oluşur. Bu etki ise omuz ağrısı gibi sonuçlar doğurur. Omuz sıkışması görüldüğü zaman hem ağrı yönünden hem de acı yönünden inanılmaz bir hal alabilir. Yaygınlığı ise ev hanımlarında dahi görülebileceği için toplumun çok büyük bir bölümünü kapsamaktadır. Çeşitli kas ve tendon problemlerinin çıkış noktası olabilir.

  • Tendinit

Tendinit denilen problemin tamamıyla tendon yıpranması olarak adlandırılabileceğini söylemeliyiz. Burada bir yırtılma ya da kopma söz konusu değildir. Ancak sürekli yüklenilmiş olan tendonlar artık görevini tam manasıyla yapamamaya başlar. Deformasyon oldukça arttığı için her hareket ağrılı bir sürece girer. Omuz ağrısı ile beraber doktora başvurduğunuzda bu bölgede tendinit riski çok yüksektir. Yavaş yavaş eklem bölgelerinde tendonların yıpranmış olduğu için bunu fark etmeniz pek mümkün olmayacaktır. Tendon yırtılmasına kadar gidebilecek olan bu durum ise müdahale edilmediği müddetçe ağrıyla kendisini hatırlatacaktır.

  • Omuz Çıkığı ya da Omuz Kırığı

Omuz kırılması pek görülen bir hadise değildir. Daha doğrusu normal şartlarda kırılması mümkün değildir. Yalnızca trafik kazası ya da kavga gibi durumların sonucunda yaşanır. Ek olarak omuz çıkığı çok daha yaygındır. Omuz çıkığı ise kolun üst kısmının dışarıya doğru yapılan bir hareketle yuvasından çıkmasıyla meydana gelir. Profesyonel olarak yaklaşabilecek bir doktorun çıkan omzu yerine oturtması mümkündür. Fakat bilinçsizce yapılan denemeler hem tendonlar hem de omuz iskeletinde ciddi problemlere yol açabilir. Omzu çıkık olan dansçılara sık sık denk gelebilirsiniz. Bu kişilerde omuz bölgesindeki eklemde bir bozulma olmuştur. Dolayısıyla kendi istediği zaman bile omzunu çıkarabilen insanlarla karşılaşma ihtimaliniz vardır. Omuz ağrısı omuz çıkığı ile başlar ve zedelenen tendonlar ile artarak devam edebilir.

  • Donuk Omuz

Diğer sebeplere göre çok daha az görülen bir hadisedir. Ancak yürüyüş pozisyonunda olduğunuzu düşünün ve kollarınızı ayaklarınızla aynı hizada tutamadığınızı varsayın. Yani elleriniz yere doğru bacaklarınıza yapışacak şekilde asla durmamaktadır. Çünkü omuz eklemleri gerekli hareket yapısına sahip olamadığı için kolların bu seviyeye kadar indirilmesi için gereken hareketi tamamlayamaz. Donuk omuz şikâyeti ile omuz ağrıları çok ciddi bir sorun yaratır. Fakat görülme riski az olduğu ve belirtilerden anlaşılması daha kolay olduğu için müdahale şansı daha yüksektir. 

07 Eyl 2019 - 01:50 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberso Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberso hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberso editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberso değil haberi geçen ajanstır.
Anket Tekrar sokağa çıkma yasağı gelmeli mi ?