Selülit Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Selülit, kadınların korkulu rüyası olarak tanımlanan bir dermatolojik vakadır. Aslında bu durumun kadınlara has bir durum olarak nitelendirilmesi ortalama görülme sıklığıyla alakalıdır. Direkt olarak görülen hastalar incelendiğinde kadınların bariz bir üstünlüğü söz konusudur.

Selülit Nedenleri

Selülit, kadınların korkulu rüyası olarak tanımlanan bir dermatolojik vakadır. Aslında bu durumun kadınlara has bir durum olarak nitelendirilmesi ortalama görülme sıklığıyla alakalıdır. Direkt olarak görülen hastalar incelendiğinde kadınların bariz bir üstünlüğü söz konusudur. Koyulan Selülit tanısı göz önüne alındığı vakit %85'in üzerinde bir risk faktörü doğar. Bölgesel olarak değişmekle beraber %98'e kadar yükselen bu değer kadınların ciddi bir selülit riskiyle karşı karşıya olduğunu göstermektedir.

Selülit denilen oluşumun ise genel yapısı belirli bölgeleri kapsar. Çoğunlukla tıpta pelvik olarak adlandırılan kaba et kısmında ortaya çıkar. Ayrıca karın bölgesinde de sık sık görülebilir. Bacakların çok fazla etkilenmesinden ötürü selülit sorunu yaşayan kadınların bikini giymesi, şort giymesi ya da bacaklarını gösterecek bir elbise giymesi imkânsız olmaktadır.

Çünkü dermatolojik olarak incelenen bir vaka olsa dahi bunun patolojik bulguları söz konusu değildir. Deri altında yerleşmiş lif dokularının yağ tabakalarıyla bütünleşmesi sonucunda meydana gelir. Ortaya çıkan görüntü ise çeşitli şişmeler ve biçimsizliklerdir. Haliyle tıbbi açıdan fizyolojik bir rahatsızlık olarak değerlendirilir. Bacakların arka kısımlarında görülen bu biçimsiz görünümün estetik olmadığı konusunda kesinlikle hemfikiriz.

Ancak Selülit nedenleri araştırıldığı zaman bunun pek çok farklı kombinasyondan etkilendiği sonucu ortaya çıkmaktadır. Ergenlik döneminin ardından direkt olarak Selülit sorunu ortaya çıkabileceği gibi sonraki dönemlerde de baş gösterebilir. Erken dönemde bir dermatoloji uzmanının muayenesi önlem almak açısından aktif sonuçlar doğurabilir. Temel anlamda nedenleri arasındaki bağların birbiriyle ilişkilendirilememesi sebebiyle genetik olma ihtimali üzerinde de durulmaktadır.

Selülit Neden Olur?

Selülit nedenleri için yapılan araştırmalar bize çok geniş bir skala göstermektedir. Aslında bu durum teorik olarak insanların yaşamsal farklılıklarının ne gibi sorunlar doğurabileceğini ortaya koymaktadır. Çünkü çevresel faktörler, yaş, genetik gibi pek çok detayın burada söz konusu olduğunu söylemek gerekiyor. Selülit belirtileri gözlemlendikten sonra bu konuyla ilgili önlem almak ise yanlıştır. Henüz deride belirgin izler oluşmadan buna çözüm aramak çok daha mantıklıdır.

 • Genetik

Kalıtımsal olarak ailenizde olan bir selülit öyküsü sizin hayatınızda da etkin rol oynayabilir. Kadınların ortak özellikleri arasında yer alan yağ dengesinin her zaman aynı pozisyonda olduğu saptanmıştır. Bu sebeple kalça, bacakların arka kısımları ve karın bölgeleri yağ tabakaları açısından en uygun pozisyonlardır. Selülit belirtileri ise tam olarak bu noktalarda karşımıza çıkar. Annesinin selülit problemi yaşadığını gören bir genç kadının bu noktada bir takım önlemler alması gayet normaldir. Çünkü genetik faktörlerle ilişkili olarak metabolizma, kan dolaşımı, yağ birikintisi ve kilo gibi unsurlar Selülit için belirleyici bir etken olabilir.

 • Hormon

Östrojen hormonunun Selülit belirtileri ve diğer fizyolojik değişimleri direkt olarak etkilediği biliniyor. Örneğin Östrojen hormon seviyesi yüksek erkeklerde göğüslerin büyümesi gibi etkiler tamamıyla bu noktadan kaynaklanır. Hormonların dengesizliği üzerinden Selülit ile bağ kurmak içinse farklı teorik bilgilere rastlanabilir. Fakat pratikte kanıtlanabilmiş bir hormon selülit ilişkisinden söz edememekteyiz. Yinede tıbbi olarak yapılan araştırmalar ve testler tiroit ve noradrenalin gibi önemli hormonların bu noktada etkin rol oynayabileceğini belirlemiştir. Hatta bazı uzmanlara göre insülin ve prolaktin gibi hormonal yapılar, Selülit belirtileri için önemli unsurlardır.

 • Yaşlılık

Yaşlanma etkisinin en net görüldüğü nokta cildimizdir. Burada cildimizde oluşan deformasyon çok açık bir biçimde gözlemlenebilir. Mesela cildin sarkması, kırışması ya da ciltte oluşan farklı renk değişimleri en sık görülenler arasındadır. Selülit nedenleri arasında da yaşlanma ve ciltte oluşan deformasyon önemli bir rol oynayabilir. Sarkan cilt dokusunun alt tabakasında yer alan yağ birikintileri her geçen gün sarkmanın etkisiyle daha belirgin hale gelecektir. Dolayısıyla bir noktadan sonra Selülit izleri ortaya çıkacaktır.

 • Obezite

Aslında obezite ya da vücut kütle endeksi olarak değerlendirebileceğimiz bir durumdan söz ediyoruz. Çünkü burada fazla kiloları olmayan fakat yağ oranı yüksek olan kişilerde de Selülit belirtisi görüldüğünü ortaya koymalıyız. Bilhassa vücudunuzda biriken yağ miktarlarının zamanla bacakların arkasında, kalça ve karın bölgesinde toplanmasıyla Selülit için uygun ortam yaratılır.

 • Vücudun Yağ Oranı

Vücudunuzla orantısız bir yağ kütlesine sahipseniz bunu eritmeniz en sağlıklısı olacaktır. Yalnızca Selülit için değil sistematik rahatsızlıklar için bunu yapmanız gerekir. Ancak yağ birikintileri arttıkça doğal olarak Selülit izleri çoğalacaktır. Burada vücudun yağ oranının bizler için belirleyici bir etken olacağı aşikâr. Spor salonları ya da klinikler vasıtasıyla vücudunuzun lokal olarak yağ oranlarını edinebilirsiniz. Ardından ise bilhassa Selülit tehdidi taşıyan riskli kısımlar için özel egzersiz programlarını uygulayabilirsiniz.

 • Bilinçsiz Diyet Uygulamaları

Eğer kilonuz sürekli oynuyorsa ya da ani değişimlere açıksa cildiniz için pek sağlıklı olmadığını söylemeliyiz. Burada bilinçsizce uygulanan diyetlerden söz etmek gerek. Aslında diyet uygulamalarının özel olarak kişisel bir biçimde hazırlanması önem taşır. Daha doğrusu diyetlerin genel kullanımı yanlıştır. Direkt olarak sizin vücudunuz ve metabolizmanız ile alakalı olarak özel bir beslenme programına ihtiyaç duyulur. Şok diyetler gibi hızlı kilo vermenizi sağlayan beslenme biçimleri ciltte yaratacağı ani etkiyle beraber geri kalan yağ tabakasının daha belirgin şekilde ortaya çıkmasını sağlar. Selülit için diyet programlarının önemi bu sebeple önem taşır.

 • Yaşam Tarzı

Yaşam tarzı düzensiz olanların çok büyük bir sorunla karşı karşıya olduklarını söyleyebiliriz. Buna düzensiz uyku, düzensiz iş, düzensiz beslenme, düzensiz bir egzersiz programı dahil edilebilir. Aynı şekilde kendine özen göstermeyen ve hiçbir konuda dikkat etmeyen insanların Selülit riski çok daha yüksektir.

 • Su Tüketimi

Su tüketmeyen ve besin lifi yönünden yeterli miktarı almayan insanlarda Selülit görülme sıklığı daha fazladır. Aynı şekilde meyve sebze gibi vitamin ya da mineral yönünden zengin menüleri tercih etmiyorsanız risk altındasınız. Gün içerisinde içmeniz gereken minimum su seviyesinin üzerine çıkmanız gerektiğini belirtmeliyiz.

 • Beslenme Düzeni

Özellikle lifli gıdalar, vitamin ve mineral yönünden vücudun ihtiyaç duyduğu besinler çok önemlidir. Sürekli fast food yiyen, hazır ve işlenmiş gıdalarla beslenen birisinin yalnızca Selülit değil pek çok dermatolojik sorunla karşılaşacağı aşikâr. Aynı zamanda bu sorunlar dermatolojik ve fizyolojik olmakla kalmayıp çok daha ciddi hastalıklara kapı aralayabilir.

Selülit Nasıl Geçer?

Selülit tedavisi denildiği zaman insanların aklına ilk gelen nokta yağ aldırmadır. Yağ kütlelerinin çeşitli cerrahi müdahalelerle alınması sonucunda Selülit probleminin kökten çözüleceği tahmin edilir. Bir dönem çok yaygınlaşmasına rağmen sonrasında görülen etkiler aynı şekilde sonuçlanmaktadır.

Dolayısıyla Selülit tedavi yöntemleri arasında şu sıralar yaşam düzeni çok daha etkin bir rol oynar.

 • Selülit ilaçları
 • Selülit için yağ aldırma operasyonu
 • Selülit masajı

Bu tip tedavi yöntemleri çok fazla göz önünde olsa bile insanların büyük çoğunluğu gerçekliğine inanmamaktadır. Gerçekten Selülit tedavisi için bilimsel anlamda yukarıdaki uygulamaların bir geçerliliği yoktur. Bazı kadınlarda yağ aldırma operasyonu ya da kullanılan çeşitli ilaçlardan sonra çok daha ciddi dermatolojik sorunlarla karşılaştığı ortaya çıkmıştır.

Uzmanlar tarafından önerilen Selülit tedavisi ise yaşam standartlarının düzene sokulmasıdır. En azından doğru beslenme ve egzersiz programlarıyla kadınların yağ kütlelerinden kurtulması bu belirtileri azaltabilmektedir. Aynı şekilde Selülit sorunu yaşayan kadınların büyük çoğunluğu su tüketimi ya da yanlış beslenme konusunda ortak bir kümede yer alır. Yalnızca bunların yapılması ve sigara gibi zararlı alışkanlıkların bırakılması bile daha etkin rol oynamaktadır.

Bu gibi temel önerilerin haricinde ise Selülit ilacı olarak piyasaya sürülen ürünlerin tamamen hayal kırıklığı yarattığını söyleyebiliriz. Şanslı olan kadınlarda yalnızca hayal kırıklığı yaratsa da kimisi için cilt üzerinde daha derin etkiler bıraktığına rastlanabilir. Selülitlerinizden kurtulmak istiyorsanız bir beslenme uzmanı tarafından önerilen diyeti uygulayın ve egzersiz programlarınızla yağ kütlenizi azaltın.

06 Eyl 2019 - 19:00 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberso Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberso hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberso editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberso değil haberi geçen ajanstır.
Anket Tekrar sokağa çıkma yasağı gelmeli mi ?