Topuk Dikeni Neden Olur, Nasıl Geçer

Topuk dikeni yüzünden ayakta dahi durmakta zorlanan insanlar olduğunu duymuşsunuzdur. Bir Osteofit olan topuk dikeni dışarıdan muayene ile zor tespit edilebilir. Burada radyoloji önemli bir teşhis aracıdır. Topuk kemiği olarak bilinen kalkaneus üzerinde baskıdan kaynaklı bir yapı oluşur

Topuk Dikeni Nedenleri

Topuk dikeni yüzünden ayakta dahi durmakta zorlanan insanlar olduğunu duymuşsunuzdur. Bir Osteofit olan topuk dikeni dışarıdan muayene ile zor tespit edilebilir. Burada radyoloji önemli bir teşhis aracıdır. Topuk kemiği olarak bilinen kalkaneus üzerinde baskıdan kaynaklı bir yapı oluşur. Bu yapı çoğu kişi tarafından kemik olarak tasvir edilir. Ancak kemik kadar sert bir yapı olmasına rağmen kemikten bağımsızdır. Topuk dikeni vakalarında hastalar yürümekte güçlük çekebilir veya yalnızca ayakta durmak zorunda kaldıklarında ve bu süreç uzadığında bu ağrılarla karşılaşabilir.

Etkiler kişiden kişiye değişebileceği gibi ayak yapısına göre farklılık gösterebilir. Bazı kişilerde ayaklarının üzerine bastığında yaşanan ağrı hissedilir seviyededir. Bazıları içinse topukların üzerine baskı oluşturulmadığı sürece ağrı hissedilmez. Topuk kemiğinin oluşan yangı sebebiyle yavaş yavaş tendon yapısını kendisine benzettiği gözlemlenmiştir. Yani tendon yapının zaman içerisinde oluşan ve sürekli olan aktivite sonucunda kemikleşmesi olarak adlandırılabilir.

Genel anlamda iki farklı türü vardır. Bunlar alt topuk dikeni ile üst topuk dikeni olarak iki ana grupta incelenir. Sebepleri arasında pek çok farklı faktöre rastlanmıştır. Bilhassa ayakkabı seçiminin burada önemli bir rol oynadığını söyleyebiliriz.

Topuk Dikeni Türleri

Topuk dikeni türleri arasında iki farklı noktadan söz etmiştik. Bunlar tamamıyla topuğun hangi kemiği ve tendonu ile alakalı olduğuyla alakalıdır.

 • Alt Topuk Dikeni

Alt topuk dikeni için ayak tabanının altında oluşan Plantar Fasiit önemli bir etkendir. Bu ağrıların ve yangının oluşumuyla Ankilozan Spondilit bağlantılı bir reaksiyon gözlemlenebilir. Alt kısımda oluşmasından ötürü çoğu zaman topuğun üzerine basmak olanaksız hale gelir. Sabahları ilk adımı atmadan önce topuklarda oluşan ağrı ciddi seviyelere ulaşabilir.

 • Üst Topuk Dikeni

Üst topuk dikeni ise Aşil Tendonu kaynaklıdır. Aşil Tendonu ayağın topuk bölgesini üst bölgeden kavrayarak kemiğe tutunur. Topuk bölgesini saran bu bölümde oluşan kemikleşme ise üst topuk dikeni ile sonuçlanır.

Alt topuk dikeni veya üst topuk dikeni belirtileri temelinde aynı etkenleri kapsar. Bunun dışında topuk dikeni ile ilgili sorunlar yaşayanların çoğunlukla hareketsizlik sonrası bu ağrılarla karşılaştıkları aşikâr.

Topuk dikeni belirtileri görüldüğü zaman yavaş hareketlerle bu durum stabilize edilebilir. Çünkü uyanır uyanmaz ayağınızın üzerine basarsanız bir şekilde topuğunuzda baskı oluşur. Bu baskı ise dayanılması güç bir ağrıya sebep olur. Fakat birkaç adım sonrasında bu ağrının azaldığını hissedersiniz. Genellikle topuk dikeni sebebiyle koşamama ya da yürüyememe sorunu daha nadir görülür. Ancak otururken ya da yatarken aniden ayağa kalktığınız zaman çok daha keskin bir ağrıyla karşılaşırsınız.

Topuk Dikeni Ağrıları

Topuk dikeni ağrısı kişiden kişiye farklılık gösterebiliyor. Ciddi anlamda birbirinden farklı topuk dikeni oluşumlarıyla karşılaşmak mümkündür. Bazen ağrının kaynağı topuk dikeni olarak adlandırılan kemiksi yapı olarak düşünülebiliyor. Fakat bunun kemiksi yapıdan kaynaklanmadığını vurgulamalıyız. Ağrı bu yapının sürekli olarak iç içe olduğu dokulardan ötürü meydana gelir.

Aynı şekilde ağrıların oluşumu zamansal olarak farklı olabilir. Topuk dikeni oluşumu ile ağrıların hissedilmesi normaldir. Ancak bu ağrıların hangi aktivite sonrası ya da hangi aralıklarda görüleceği tam olarak tahmin edilemiyor.

Genel olan tek detay sabahları görülen ağrıdır. Otururken veya yatarken basınç altında olmayan topuk bölgesine aniden yük bindiğinde doğal olarak ağrı oluşmaktadır. Sonucunda da uyanır uyanmaz mevcut topuk dikeni ağrısı çekilmeye başlanır. İlk adımı attığınız an itibariyle ağrıyı hissedebilirsiniz. Sonrasındaki adımlarda ise topuk bölgesinde bir rahatlama ve gevşeme görülür. Yani ağrının şiddeti hareket ettikçe artmak yerine azalır.

Bu şartlar altında bazı kişilerde topuk dikeni ağrısı yürüyüş ya da koşu aşamalarında da gözlemlenir. Ancak kimileri için bu tip uzun vadeli aktivitelerde sorun yaşanmaz. Topukların yerle teması kesildikten hemen sonra yapılacak ufak bir yere basma bile dayanılmaz bir acıya sebep olabilir.

Topuk Dikeni Neden Olur?

Topuk dikeni nedenleri için araştırmalar yapılırken artrit gibi sebeplere dayandığı gözlemlenmiştir. Çoğunlukla oluşan bir enfeksiyon sonucunda iltihaplanmanın önüne geçilmediği için topuk dikeni oluşur. Bir ortopedik muayene sonucunda radyolojik bulgularla beraber topuk dikeni teşhisi konulabilir. Yine tedavi standartlarının belirlenmesi aşamasında da nedenlerle bağıntılı olarak topuk dikeni tedavisi ortopedist tarafından belirlenecektir.

Genellikle sporcuların veya ayak kaslarını çok sık kullananların bu problemle daha fazla karşılaştığı bilinir. Hatta kadınların topuk dikeni konusunda çok daha şikâyetçi olduğu söylenebilir. Genellikle ayak ve topuk bölgesinde bulunan kaslar ve tendon yapıları yıprandığında topuk dikeni kaçınılmaz bir alır. Özellikle oluşan deformasyon sonucunda bir iltihaplanma söz konusu ise bu durumu net olarak gözlemleyebiliriz.

 • Diyabet
 • Ayak kemiklerinde anatomik bozukluk
 • Sert zeminde yürümek, koşmak, egzersiz yapmak
 • Orta yaş dönemi
 • Ayakkabı seçimi(düz tabanlı ayakkabılar ve yüksek topuklar)
 • Obezite
 • Tek ayak üzerine yük bindirmek
 • Isınmadan fiziksel aktivite ya da egzersiz yapmak
 • Ayak kemerinde çökme
 • Uzun yürüyüş ya da fiziksel aktivite yapmak
 • Topuk bölgesindeki sinirlerde yıpranma ya da bozukluk
 • Yaşlanma belirtileri(ayak bölgesinde)
 • Aşil tendonunda gerilme ya da deformasyon

Türkiye için yapılan istatistiki araştırmalarda ise ayakkabı seçiminin burada ciddi bir faktör olduğunu görüyoruz. Ortopedik olmayan ve ayak yapısına uymayan ayakkabıların tercih edilmesi topuk dikeni için önemli bir unsura dönüşüyor. Bilhassa ayak yapısına uymayan düz tabanlı ayakkabılar buna sebep olan faktörler arasında değerlendiriliyor. Bunun dışında da topuk dikeni nedenleri arasında kadınları ilgilendiren yüksek topuk faktörü var. Yüksek topuklu ayakkabılar belirli bir süre sonra topuk dikeni için gereken ortamı hazırlayabiliyor.

Topuk Dikeni Nasıl Geçer?

Topuk dikeni tedavisi için özel bir metot yoktur. Yalnızca çeşitli fizyoterapi teknikleriyle egzersiz programları düzenlenir. Ayrıca iltihabın daha da yaygınlaşmaması için hayatınızda çeşitli düzenlemeler yapmanız zorunludur.

 • Isınma hareketleri yapmadan egzersize geçmemek
 • Egzersiz sonrası soğuma hareketlerini aksatmamak
 • Dinlenirken ayak ve topuk bölgesine soğuk kompres uygulamak
 • Ayakkabı seçiminde ortopedik ürünler tercih etmek
 • Topuk dikeni yastığı kullanmak
 • Topuklu ayakkabı giymemek
 • Tabanı düz ayakkabı giymemek
 • Ayak kemeri destekleyicileri kullanmak
 • Topuk dikeni tedavisi için fizyoterapistten destek almak
 • Fizyoterapist tarafından verilen egzersizleri aksatmamak
 • Uzun koşulardan kaçınmak
 • Uzun koşular yerine daha sık kısa koşular yapmak
 • Obezite ile mücadele etmek ve kilo vermek
 • İltihap sökücü ilaçları aksatmadan kullanmak
 • Doktorunuzun verdikleri hariç hiçbir ilaç ya da yöntem uygulamamak

Şu sıralar tıbbi olarak iki farklı yöntemle topuk dikeni tedavisi yapılmaktadır. Bunlar doktorunuzun tavsiyesi olarak size uygun bir tedavi ise önerilmektedir.

 • PRP

Solüsyon enjeksiyonu olarak uygulanan tedavinin sonucunda topuk dikeni için iyileşme etkileri oldukça olumludur.

 • ESWT

Şok dalgası tedavisi olan ESWT çok daha fazla tercih edilmektedir. Ancak mevcut durumun uygun olup olmadığının tespit edilmesi ve sonuçları önceden öngörülmelidir.

06 Eyl 2019 - 18:30 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberso Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberso hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberso editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberso değil haberi geçen ajanstır.
Anket Tekrar sokağa çıkma yasağı gelmeli mi ?