Morlukların Nedenleri ve Sebep Olan Hastalıklar

Morluklar vücudumuzun hemen hemen her bölgesinde oluşabilecek fizyolojik değişikliklerdir. Derinin bir an için mora çalan bir renge bürünmesiyle karşımıza çıkmaktadır. Bunun belirli bir sebebi olabileceği gibi kendiliğinden oluştuğunu düşünmemize sebep olan durumlarla da karşılaşabiliriz. Aslında en tehlikeli nokta budur. Çünkü elinizi, kolunuzu, bacağınızı bir yere çarptığınız zaman bu bölgenin morarması zaten beklenen bir durumdur.

Morluklar Neden Oluşur?

Morluklar vücudumuzun hemen hemen her bölgesinde oluşabilecek fizyolojik değişikliklerdir. Derinin bir an için mora çalan bir renge bürünmesiyle karşımıza çıkmaktadır. Bunun belirli bir sebebi olabileceği gibi kendiliğinden oluştuğunu düşünmemize sebep olan durumlarla da karşılaşabiliriz. Aslında en tehlikeli nokta budur. Çünkü elinizi, kolunuzu, bacağınızı bir yere çarptığınız zaman bu bölgenin morarması zaten beklenen bir durumdur.

Fakat böyle bir kaza veya darbe söz konusu olmadığında yaşanan morluklar farklı bir sebebi ortaya çıkarabilir. Daha doğrusu vücudunuzda ters giden bir şeylerin varlığının sinyali olarak yorumlanabilir. Doktorunuzun muayenesi sonucunda buna daha net karar verilebilmesi mümkündür.

Günümüzde morlukların kendiliğinden geçtiği için pek üzerine düşülmediği söylenebilir. Fakat bir darbe sonrasında oluşan morluklar bile deri altındaki damarlarda oluşan tahribattan kaynaklanmaktadır. Yani damarlarınızda mevcut kırılmalar ve kontrolsüz gelişen deformasyon buna sebep olmaktadır. Haliyle en ufak bir morarma için bile doktor kontrolünün öneminden söz edilebilir. Morarma olarak bahsettiğimiz cilt renginin değişimi için farklı renklerin karşımıza çıkabileceğinden de söz etmeden geçmeyelim. Keza kestaneyi andıran kahverengi bir ton veya sarı ile mavi arasında geçiş tonlarının cilt üzerinde sık sık gözlemlendiğini bilmelisiniz.

Morlukların Nedenleri

Morlukların oluşumunu sağlayan ana faktörler darbeler ve travmalar olarak nitelendiriliyor. Tabi ki bunun farklı unsurlarla bağdaştırılabileceği unutulmamalıdır. Bazen yaş bazen ise vücudunuz için risk faktörü oluşturan bir rahatsızlığın buna sebep olabileceği aşikâr.

 • Kazalar ve Travmalar

Yaşanabilecek bir kazanın ya da karşılıklı olarak darbe alınan bir kavganın sonucunda morluklar gayet normal karşılanmaktadır. Çünkü yaşanan ezilme ve darbenin sonucunda hasar gören cilt dokusunun bu reaksiyonu normaldir. Kan damalarında meydana gelen zedelenmeden ötürü bu bölgenin renk değiştirmesi normaldir. Buna ek olarak yumuşak dokuların ve bu bölgede yerleşik olan kas grubunun etkilenmesinden söz edebiliriz. Rengin yalnızca morarma ile sınırlı olmadığını, sarı, yeşil, mavi ve kahverengi gibi farklı tonlara bürünebileceğini söylemek zorundayız. Aynı zamanda morarmalar kendiliğinden geçtiği için belirli bir süre sonra ortadan kaybolabilir. Ancak yinede deri altında bir sorun olmadığından emin olmak için doktora başvurmanızı tavsiye ederiz.

 • İlaç Kullanımı

Bazı insanların kolunu sıktığınız zaman hemen morardığını ya da kızardığını fark edersiniz. Bunun sebebi ise düzenli olarak kullanılan veya kullanılmış ilaçlardır. Örneğin kaç sulandırıcı veya pıhtı önleyici ilaçlar buna sebep olabiliyor. Yine doktorunuzun verdiği veya kendinizin kullandığı E vitamini desteği deri üzerinde de incelmelere sebep olabilir. İdeal kilo adına balık yağı kullananların en çok şikâyet ettiği konuların başında geldiği ise biliniyor. Sık ağrı kesici kullanan insanların yaşadığı morarma sorunlarının kaynağında da ilaçlarla karşılaşmaktayız.

 • C Vitamini ve K Vitamini Eksikliği

Genel anlamda C vitamini için çok sayıda katkıya rastlanabilir. En basitinden kahvaltı yaparken taze sıkılmış portakal suyu içerek bile günlük C vitamini ihtiyacının büyük kısmını karşılamak mümkündür. C vitamininin vücudumuzda birçok önemli rolü üstlendiğini ve bunlardan birisinin cilt yapısı olduğunu söylemeliyiz. Aynı şekilde K vitamini eksikliği olanlarda da deri yapısının inceldiği, kılcal damarların çok daha kırılgan bir yapıya büründüğü tespit edilmiştir. Dermatolojik olarak C vitamini ve K vitamini eksikliği olanlarda yaşanan morarmalar bununla ilişkilendirilebiliyor.

 • Yaşlanma

Gerek damarların yapısı gerekse cildin esnekliği burada başrol oynuyor. İnsanın yaşı ilerledikçe cilt yapısında çeşitli değişiklikler olduğu gözlenmektedir. Doğal olarak cildin esnekliğini kaybetmesiyle beraber çeşitli morarmalar normal karşılanmaktadır. Buna sebep olan etken bazen bir darbe olabilir. Ancak yaşlılık etkisiyle sürekli yatan veya oturan insanlarda bile morluklar oluşabilmektedir.

Morluklara Sebep Olan Hastalıklar

Morluklara sebep olan hastalıklar ise bambaşka sorunlara davetiye çıkarabilir. Fakat bunun farkında olmak önemlidir. Cildinizde oluşan morarmalar veya dudaklarınızın morarması sizin için bir anlam ifade etmiyor olabilir. Ancak mevcut rahatsızlıklardan birisinin etkisi olarak yorumlanabileceğini söylemeliyiz. Morarmalara sebep olan hastalıklar veya tetikleyen rahatsızlıklar için geniş bir skala görünüyor. Bunlar arasında en önemli olanlar ise şu şekilde sıralanıyor.

 • Kılcal Damar Çatlamaları

Kadınlarda daha çok hormon değişimleriyle baş gösteren bir sorundur. Örneğin hamilelik ya da regl dönemi bunun en bariz göstergesidir. Erkeklerde ise yaşlanma ve dermatolojik sorunlardan meydana gelebilir. Aynı zamanda ailesinde kılcal damar hassasiyeti olanların bundan kaynaklı morarmalara alışkın olduğunu söyleyebiliriz.

 • Fibrinojen Eksiği

Fibrinojen eksiği olan insanların kan hücreleri arasında bir takım proteinlerin daha az saptandığını söyleyebiliriz. Bu proteinin asli görevi ise kanın pıhtılaşmasını sağlamaktır. Pıhtılaşmanın sağlanamaması ise çeşitli kılcal damarlarda çatlamalara yol açar ve devam eden kanamalar neticesinde de morarmalar meydana gelir.

 • Hemofili

Hemofili hastalarının oldukça hassas bir yaşamı vardır. Genetik olarak geçen bu rahatsızlık ile beraber kan pıhtılaşmaz. Sonucunda da en ufak bir yaralanmanın neticesinde kanama durdurulamaz. Morarmalar ise bu ufak darbeler sonucunda deri altında yaşandığında meydana gelir.

 • Von Willebrant Hastalığı

Cilt altı kanamalarının en bariz belirtisi olduğu bir hastalıktır. Kola ufak bir temas halinde bile kanama kontrol edilemeyecek düzeyde başlar. Doğal olarak morarmalar kaçınılmaz olacaktır.

 • Trombosit Fonksiyon Bozukluğu

Trombositlerin sayıca az olması ciddi bir sağlık problemidir. Çünkü kanın pıhtılaşabilmesi için önemli bir rol oynar. Aynı şekilde sayı olarak etkin olmalarına rağmen işlevini yerine getiremeyen Trombositler için de aynı durumdan söz edilebilir. Kanamalar sonucunda da morarmalar sık sık gözlenir.

Tam manasıyla vücut morarmalarına sebep olmasa da tetikleyici unsur olarak düşünülebilecek rahatsızlıklar vardır.

 • Kalp ve Damar Rahatsızlıkları
 • Alerjenler
 • Lösemi
 • Akdeniz Anemisi
 • Diyabet
 • Enfeksiyon
 • Karaciğer Rahatsızlıkları
 • Lupus

Her morarma bu hastalıklar için bir belirti olarak görülmemelidir. Fakat hiçbir sebep yokken vücudunuzun herhangi bir yerinde morarma görüyorsanız bunun sebebini araştırmalısınız. Bir doktor muayenesi ise altta yatan önemli hastalıkların bulunması için yeterli olabilir. Aynı durum dudak morarması, tırnakların morarması gibi durumlar için de geçerlidir.

05 Eyl 2019 - 16:39 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberso Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberso hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberso editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberso değil haberi geçen ajanstır.
Anket Tekrar sokağa çıkma yasağı gelmeli mi ?