Panik Atak Nedenleri, Belirtileri, Tetikleyenler

Panik atak geçiren birisi için çok korkutucu bir deneyimden söz etmek mümkün olabilir. Ancak aynı durum çevresindeki insanlar için de geçerlidir. Burada durumun bilincinde olmak ve sakin kalarak bu durumu ekarte etmek daha önemlidir. Panik atağı tetikleyen bazı faktörlerin olması veya olmaması sonucu değiştirmez. Kişinin kaygı, stres, sinir, öfke ve benzeri psikolojik etkenler doğrultusunda panik atak geçirme eğilimi olmayan bir durum için dahi görülebilir.

Panik Atak Nedenleri

Panik atak geçiren birisi için çok korkutucu bir deneyimden söz etmek mümkün olabilir. Ancak aynı durum çevresindeki insanlar için de geçerlidir. Burada durumun bilincinde olmak ve sakin kalarak bu durumu ekarte etmek daha önemlidir. Panik atağı tetikleyen bazı faktörlerin olması veya olmaması sonucu değiştirmez. Kişinin kaygı, stres, sinir, öfke ve benzeri psikolojik etkenler doğrultusunda panik atak geçirme eğilimi olmayan bir durum için dahi görülebilir.

Panik atak nöbetleri uzun sürmemesine rağmen bilimsel olarak yapılan araştırmalar işin aslının böyle olmadığı sonucuna vardı. Örneğin saniyelerle ölçümlenebilecek bir panik atak nöbeti beyin tarafından yayılan sinyaller ve sinir uyarılarıyla 30 dakikaya kadar vücudun hormonal dağılımını etkileyebiliyor.

Dolayısıyla insanın karşısında panik atak oluşumuna sebep olabilecek bir durum olmasa bile bunu algılamak imkânsız hale geliyor. Açık alan korkusu olarak bilinen agorafobi, köpek kovalarken kaçamamak, yükseklik korkusu, üzerinizde baskı hissettiğiniz sosyal bir topluluk veya kapalı alan panik atak için gerekli ortamı hazırlayabilir.

Üzerinde pek çok araştırma yapılan bu konunun temelinde ise basit psikolojik eğilimlerden ziyade sosyolojik sorunlar olduğuna dair bulgular yer almaktadır. Gelişen teknoloji, işsizlik, maddi olanaksızlık, gelecek kaygısı, iş stresi, evlilik veya boşanma, yalnızlık korkusu, değersizlik ya da hiçlik sendromu gibi durumların panik atak için ciddi nedenler arasında olduğu kanısına varılıyor.

Panik Atak Belirtileri

Panik atak belirtileri için net bir şey söylemek pek mümkün olmayacak. Çünkü insanların hemen hepsi hayatları boyunca en az iki kez panik atak geçirmektedir. Fakat bunun bilincine dahi varmak kişiden kişiye değişkenlik gösteren bir faktördür. Korku veya kaygı sebebiyle oluşacak bir panik atak nöbetinin belirtileri de birbirinden farklı olabilir.

O an için düşünüldüğünde hareketsizlik, solunum düzensizliği ya da kalp krizi geçiriyormuş gibi sancılar normal karşılanabilir. Fakat herkes için bu belirtiler sabit olacak diye bir kaide yok. Aynı şekilde mevcut belirtiler ışığında panik atak dışında bir rahatsızlığın sinyallerini de görmek mümkündür. Kökenine indiğimiz zaman psikolojik bir değişimden kaynaklandığı kanısının halen daha hükmünü sürdürdüğünü görüyoruz. Fakat dünya genelinde bir hastalık olarak gözlemlenmeye başlandığını da bildirmek istiyoruz.

En sık gözlemlenen ve hastanelerde kontrol altına alınan panik atak hastalarının aktardığı belirtiler arsında aşağıdaki reaksiyonlar yer alıyor.

 • Baş dönmesi
 • Nefes alış verişin düzensizliği
 • Terleme
 • Sıcaklık hissetmek
 • Boğulacak düzeyde nefes alamama
 • Ürperti
 • Öleceğini düşünme hissiyatı
 • Çıldırdığını düşünme hissiyatı
 • Kontrolü kaybetme
 • Titreme
 • Kalpte sancı ve çarpıntılar
 • Göğüs bölgesinde ağrı
 • Bayılma hissiyatı
 • Bayılma
 • Uyuşma (el ve ayaklarda yoğun olarak)
 • Vücutta karıncalanmalar

Bu belirtileri çoğu hasta totalde saniyeler boyunca yaşadığını iddia eder. Fakat hormonal dengesizlikten ötürü bu belirtiler hastalarda çoğu zaman dakikalarca sürer. Bu süreç ise 5 dakika ile 30 dakika arasında değişmektedir. Tıbbi olarak 30 dakikaya kadar süren panik atak nöbetleri gözlemlenmiştir.

Panik Atak Neden Olur?

Panik atak nöbeti geçirmenizi sağlayan yegane unsur kaygı veya stres gibi psikolojik etkenlerin hayatınızda düzenli olarak yer etmesidir. Bu bilinen bir gerçek olmasına karşın farklı tıbbi durumların buna sebebiyet verebileceği açıklanmıştır. Psikolojik sorunları ilk etapta incelemek kaçınılmaz olsa da panik atak nedenleri denildiğinde diğer alternatifleri de değerlendirmek gerekiyor.

 • Stres ve Kaygı

Stres ve kaygı yaratabilecek pek çok hayat dinamiğine sahibiz. Özellikle günümüz yaşam düzenini göz önüne aldığımız zaman bunu daha net görme şansımız oluyor. Mesela stresli bir işe sahip olmak ya da aile içerisinde bu ortamın sağlanması bunun genel sebepleri arsında görülüyor. Fakat rahat bir işiniz olsa dahi kovulmaktan ötürü kaygı duyabilirsiniz. Yine ölüm haberi, acılı bir kaza, travma yaratmış tüm geçmiş olaylar bunu tetikleyecektir. Bilhassa güncelliğini koruyan ve her zaman aklınızda yer etmiş olan hadiseler bu noktada panik atak nöbeti geçirmeniz için tüm şartları sağlamaya yetecektir.

 • Beyin ve Sinir Sistemi

Beynimiz farklı bölgelerden oluşur ve her bölgenin kendisine has bir yapısı vardır. Örneğin Amigdala ismi verilen bölümün görevi karşımızda olan duruma karşı ne kadar kaygı duymamız gerektiğini optimize etmektir. Sinirleri uyararak o an sakinliğimizi koruyabilmek ya da buna yenik düşmek beynin bu bölümüne bağlıdır. Kontrol edebilmek ise çoğu insan için imkânsızdır. Bazı insanlarda ise beynin Amigdala kısmında farklı sinyal geçişleri gözlemlenmiştir. Bu ise olmayacak durumlar için bile kaygı oluşumuna sebep verir. Kovulmanız için hiçbir sebep olmamasına rağmen işini kaybetme korkusu, boşanma ya da evlilik korkusu, sosyal ortamda sorunlar bunlar arasında yer alabilir.

 • Adrenalin

Bilindiği üzere böbrek üstü bezleri sayesinde salgılanan adrenalin hayatımız için önemli bir hormon yapısıdır. Kaygı duyulacak bir durumla karşılaştığımız zaman ya da Amigdala isimli beyin kısmının kaygı duyulmayacak bir durumda dahi sinir uçlarını uyarmasıyla adrenalin salgılanmaya başlanır. Ani bir öfke ile kaygının kontrolündeki adrenalin ise panik atak yaratabilir.

 • Travmalar

Geçmişte yaşanmış veya yaşanması mümkün olabilecek tüm travma yaratan olaylar panik atak için yeterli bir sebeptir. Eğer daha önce tacize uğradıysanız veya tecavüz gibi kötü bir anı yaşadıysanız bu durumu kavrayabilmek daha kolaylaşacaktır. Geçmişinize baktığımız zaman travmaya sebep olan tüm olayların beyniniz tarafından hafızanızda tutulduğunu görebilirsiniz. Haliyle kaygı ve stres anında bu durumlarla yüzleşmek ve ciddi bir panik atak ile karşılaşmak mümkün olacaktır.

 • Genetik

Genetik yatkınlığı tıbbi açıdan kanıtlandığı için ailesinde panik atak öyküsü olanların bu riski göz önünde bulunduruluyor. Çoğunlukla birinci kuşakta yani anne, baba, ağabey veya abla için geçerli olan bu genetik yatkınlıkla beraber panik atak nöbeti geçirmeniz gayet doğal oluyor.

 • İlaç Kullanımı

Özellikle nörolojik ve psikiyatri ilaçları burada ciddi bir risk oluşturabilir. Aslında panik atak tetiklemesi gibi bir durumdan ziyade belirti olarak panik atak belirtilerinin yaşanmasına sebep olur. Düzenli bir biçimde kullanılması ise sonucunda panik atak gözlemlenmesine neden olabilir.

 • Uyuşturucu ve Uyarıcı Maddeler

Burada kafein gibi herkesin günlük olarak tükettiği kahvenin içerisinde bulunan uyarıcıları da dahil edebiliriz. Ancak asıl panik atak sebepleri arasında yer alan alternatifler amfetamin, kokain ve vücudun kontrolünü bozabilecek uyuşturucu maddelerdir. Sürekli kullanımı ile panik atak nöbetleri kaçınılmaz olabilir. Halüsinasyon etkisi olan uyuşturucularda bu durum daha sık gözlenmiştir.

Panik Atağı Tetikleyen Rahatsızlıklar

Aslında panik bozukluk denilen durum yaşandığında vücudun pek çok hormonal dengesizliği söz konusu olmaktadır. Yani teorik olarak yalnızca panik atak için gereken şartlar sağlanmamıştır. Aynı zamanda sağlığımızı tehdit edebilecek pek çok düzensizlik doğmuştur.

 • Hipotrioidi

Tiroit bezlerinin az veya çok çalışması vücudun tüm dengesini bozabilir. Haliyle Hipotiroidi hastalarını ele aldığımız zaman panik atak için bir yatkınlık olduğu gözlemleniyor. Çünkü artan hormon seviyesiyle birlikte kaygının yükselmesi mümkün olabiliyor. Ardından ise panik atak kaçınılmaz bir hal alabiliyor.

 • Hipoglisemi

Aslında Hipoglisemi tam manasıyla tetiklemese de aynı belirtilerle karşımıza çıkar. Kan şekerinde yaşanan düzensizlik sayesinde ciddi anlamda fizyolojik reaksiyonlar gözlemlenir. Ancak görülen etkiler direkt olarak panik atak nöbeti olarak değerlendirilmemelidir.

Burada Hipotiroidi ile panik atak arasında daha güçlü bir ilişki vardır. Bazı panik atak nöbeti geçiren hastalarda tiroit sorunlarına rastlanması ise bunu doğrulamaktadır. Yalnızca psikolojik bir sorun olarak düşünülmemesi gereken önemli bir rahatsızlık olduğunu unutmamakta fayda var.

06 Eyl 2019 - 09:40 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberso Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberso hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberso editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberso değil haberi geçen ajanstır.
Anket Tekrar sokağa çıkma yasağı gelmeli mi ?