Hemoroid Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Hemoroid, halk dilinde basur olarak adlandırılan rahatsızlıktır. Toplumun büyük bir kesiminin ortak problemi olmasına rağmen anüste oluşması sebebiyle pek çok kişi bunu dile getirmez. Hatta tedavi ya da muayene olmayı reddeden ve basur olduğunu saklayan kişi sayısı çok daha fazladır. Hemoroid sorunu yaşayanların pek çoğunda aynı ortak şikâyetler gözlenir.

Hemoroid Nedenleri

Hemoroid, halk dilinde basur olarak adlandırılan rahatsızlıktır. Toplumun büyük bir kesiminin ortak problemi olmasına rağmen anüste oluşması sebebiyle pek çok kişi bunu dile getirmez. Hatta tedavi ya da muayene olmayı reddeden ve basur olduğunu saklayan kişi sayısı çok daha fazladır. Hemoroid sorunu yaşayanların pek çoğunda aynı ortak şikâyetler gözlenir.

Örneğin oturmak veya kalkmak ciddi bir ağrıyla gerçekleşir. Anüsün dışına taşan basur memeleri ise oturmayı imkânsız kılabilir. Burada iç hemoroid ve dış hemoroid olarak iki ana gruptan söz etmek mümkündür.

Her iki koşulda da oluşum aynıdır. Anüste bulunan damarların aşırı basınçtan ötürü sarkması sonucunda basur memesi olarak adlandırılan kesecikler oluşur. Bu kesecikler iç hemoroid olduğunda anüsün iç kısmındadır ve ele gelmez. Görülmesi mümkün değildir. Ancak rektal muayene ile anlaşılabilir. Anüs içerisine çoğunlukla uzman bir doktorun parmak ile muayene etmesi sonucunda iç hemoroid teşhisi yapılabilir.

Dış hemoroid ise basur memelerinin anüsün dışında yer aldığı vakalardır. Bu durum çok daha belirgin ve kişinin kendisinin de teşhis edebildiği bir durum olarak değerlendirebiliriz. Hemoroid sorunu yaşayanların hayat standartlarını etkileyen belirtiler ortaktır. Oturup kalkma konusunda sıkıntılar, anüste kaşıntı, zamanla oluşan tahriş ve ağrılı dışkı kaçınılmaz olur. Tuvaletteyken bilhassa anüste kanama oluşması ise ciddi bir sorun olduğunu düşünmenize yol açabilir.

Hemoroid Türleri

Hemoroid çeşitleri iki ana gruba ayrılmaktadır. Bunlar ise oluşan hemoroid memelerinin anüsün içerisinde veya dışarısında olmasıyla ilgilidir.

 • İç Hemoroid

İç Hemoroid çoğu zaman aynı belirtileri gösterse dahi kişinin farkına varabileceği bir ölçekte değildir. Anüsün içerisinde oluşmuş olan basur memeleri hem görülemez hem de dokunulduğunda da hissedilemez. Yalnızca rektal muayene ile anlaşılabileceği için birçok kişinin farkında olmasa dahi iç hemoroid olabileceği söylenebilir.

 • Dış Hemoroid

Dış hemoroid diğerine kıyasla çok daha sık gözlemlenir. Anüsün çevresine sarkan damarlardan ötürü basur memeleri belirgin bir hal alır. Burada da dokunulduğunda hissedilen, ağrıya sebep olan ve kanamalara yol açan bir vaka gözlemlenir.

Hemoroid Neden Olur?

Hemoroid nedenleri için yapılan araştırmalar gayet geniş bir alanı kapsıyor. Fakat özellikle görülme sıklığını bilmek önemli. Yapılan araştırmalar ve görülen vakaların ortalamalarına bakıldığı zaman orta yaşın ardından %50 oranında görüldüğü saptanmıştır.

 • Tuvalet İhtiyacı Sırasında Aşırı Zorlanmak

Halk arasında ıkınmak olarak adlandırılan bu fiilin gerçekleşmesi anüs ve anüs çevresindeki hassas damarlarda çatlamalara yol açabiliyor. Bu çatlamalar ise zamanla buradaki damarlarda basınç oluşturarak sarkmalara yol açıyor. Yani bir noktada basura zemin hazırlayan en büyük etkenin büyük tuvaleti yaparken ıkınmak olduğu söylenebilir. Haliyle bunu tetikleyen faktörler arasındaki kabızlık önemli bir noktadır.

 • Kabızlık

Kronik veya akut olarak gelişen kabızlıklarda büyük tuvaleti yapmak imkânsız hale gelebilir. Rahatlamak ve tuvalet ihtiyacınızı gidermek için ıkınmak doğal bir dürtüye dönüşür. Fakat bu noktada da anüs bölgesindeki damarlar yüksek basınçtan ötürü basura sebebiyet verecektir.

 • İshal

Kabızlığın yol açtığı bir sorun olarak bildiğimiz basur için ishalin de etkisi olduğunu söylemek ilk etapta garip karşılanabilir. Fakat ishal olmak sürekli olarak tuvalete çıkma ihtiyacı anlamına geliyor. Bu durum ise anüs bölgesindeki damarların çok daha işlek kullanılması ve kan basıncının burada sürekli etkin kılınması anlamına geliyor. Ayrıca sürekli olarak tuvalet ihtiyacından ötürü anüste oluşan tahrişlerle birlikte basur için yine uygun bir ortam yaratılacaktır.

 • Obezite

Aşırı kilodan ötürü vücudun pek çok noktasında ağırlık dengesi bozulabilir. Örneğin obezite olanlarda basur görülme sıklığı çok daha fazladır. Bu durumda da anüs bölgesindeki damarların çok daha fazla basınçla karşılaşması anlamına gelir. Doğal olarak basura neden olan faktörlerin arasına aşırı kiloyu eklemek pekte yanlış olmaz.

 • Yaşlanma

Yaşlılığın vücudun pek çok noktası için deformasyon anlamına geldiği biliniyor. Doğal olarak yaşlanma ile beraber sık sık karşımıza çıkan sorunlardan birisi olan basuru ele alacağız. Uzmanlara göre referans alınan yaş 50 olarak belirleniyor. Ayrıca 50 yaşını aşan her iki insandan birisinin basur olduğu istatistiki olarak netleşmiştir.

 • Genetik

Tam manasıyla genetik olarak adlandırılmasa da aile bireylerinde basur öyküsü olanların basur olma ihtimali çok daha yüksek olarak görülüyor. Çünkü kas yapısı ve kan basıncı gibi etkenlerde aile bireylerinin rolü büyük olabiliyor. Dolayısıyla anüs çevresindeki damarlar ve buradaki yapı bunu tetikleyebilir.

 • Tuvalet Süresi

Tuvalette uzun süre oturan kişilerde de basur olma riskinin arttığı biliniyor. Burada tuvalet süresini uzatan faktörleri hayatınızdan çıkarmak çözüm olabilir. Eskiden gazete ile tuvalete girmenin revaçta olduğunu hepimiz biliyoruz. Şimdilerde ise gazetenin yerini cep telefonu aldı. Haliyle tuvalet süreleri daha da arttı ve basur riski ikiye katlandı.

 • Gebelik

Sürekli olarak sabit kalınan gebeliklerde sık sık rastlanan bir durumdur. Gebeliğin 28.haftası ise sınır olarak görülür. 28.hafta itibariyle görülen hemoroid vakalarına normal gözüyle bakılabilir. Üstelik burada diğer basur vakalarından farklı olarak geçicilik söz konusudur. Yani gebelik sonrasında basur belirtileri yavaş yavaş kaybolur. Çünkü anüs çevresinde oluşan basınç artık ortadan kaybolmuştur.

 • Sürekli Oturmak

Bu kimileri için çeşitli rahatsızlıklardan ötürü ortaya çıkan bir durumdur. Kimisi ise işi gereği günün belirli bir kısmını sandalyede ya da koltukta oturarak geçirir. Her iki durumda da basur için ciddi bir neden ortaya çıkar. Masa başı çalışanların basur olma ihtimalinin yüksek olması bundan kaynaklanır.

 • Yük Taşımak

Ağır yükler kaldırmanın başta bel olmak üzere vücudun pek çok alanında olumsuz etkilere yol açtığını söyleyebiliriz. Yük taşıyan veya sürekli ağır kaldıran insanlarda ise bu durum daha ciddi sorunlara yol açabilir. Özellikle ağır bir yükü sırtlandığımız zaman vücudumuzda pek çok kas ciddi biçimde kasılır. Bunlardan birisi ise anüste bulunan istemli kontrol edilen kastır. Bu kasın kasılmasıyla oluşan basınç ise bulunan damarlarda baskıyı arttırır ve zaman içerisinde basur oluşmasına sebep olur.

 • Anal Seks

Anal seks yapanların özellikle ilk tecrübeleri sırasında anüs çevresindeki pek çok damar zedelenebilir. Bu bağlamda tahriş ile beraber ortaya çıkan durumun basura yol açabileceği biliniyor. Kesin olmamakla beraber basura sebep olan faktörün ters ilişki olabileceğini belirtelim.

Basuru Tetikleyen Faktörler

Basura neden olan faktörlerin arasında oldukça önemli detayları sıraladık. Fakat bunun dışında da bazı tetikleyici unsurlar olduğunu unutmamak gerekiyor. Burada da özellikle yeme içme ve anüs bölgesiyle ilgili çeşitli fiziksel aktivitelerin önemli bir rol oynadığını anlamak mümkün hale geliyor.

 • Acı yiyecekler
 • Baharatlar
 • Alkol tüketimi
 • Vücut geliştirme
 • Motosiklet sürmek
 • Bisiklet sürmek
 • At binmek
 • Bağırsak tümörleri
 • Şiddetli öksürükler

Hemoroid Tedavisi İçin Neler Yapılabilir?

Hemoroid tedavisi evde uygulanamaz. Evde hemoroid için uygulanabilecek yöntemler ise ancak ağrıyı azaltmak veya hemoroid memelerinin şişliğini indirmeyi sağlayacak unsurlardır. Burada da doktora gitmeyen genel bir kitle olmasından ötürü bu metotların çok daha sık kullanıldığını belirtmek istiyoruz.

 • Küveti ılık suyla doldurduktan sonra 15 dakikayı geçmeyecek şekilde içerisinde oturmak basur memelerine iyi gelecektir.
 • Tuvalet temizliğini ıslak veya nemli bezlerle yapın. Alkol veya kimyasal içeren ıslak mendiller buna dahil değildir.
 • Banyo sıklığını arttırın ve her banyo esnasında anüs temizliği yapmaktan çekinmeyin. Nazik hareketlerle anüsünüzü her gün temizleyerek burada oluşabilecek basur ve benzeri sorunların önüne geçebilirisiniz.
 • Hemoroid için özel olarak geliştirilmiş ürünleri kullanabilirsiniz.
 • Anüs bölgesine soğuk kompres uygulayarak şişmenin önüne geçebilirsiniz.
 • Yeme içme alışkanlıklarınızı gözden geçirin. Acılı yiyecekler tüketmeyin. Mutfağınızdan baharatları çıkarın ve kesinlikle hazır gıdalar tüketmeyin. Buna ek olarak alkol kullanıyorsanız bırakarak bu süreci daha etkin kılabilirsiniz.
 • Doktorunuza danışarak basur ağrıları için iyi gelebilecek bir ağrı kesici temin edebilirsiniz.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere pek çok basur hastasının evinde kullandığı bir takım ürünler bulunuyor.

 • Basur simidi(Oturduğunuz koltuğa veya sandalyeye koyabilirsiniz)
 • Basur pedi
 • Basur kremleri
 • Basur fitili

Gerek ağrıyı dindirmek gerekse hayat standartlarınızı eski formuna geri getirmek için basurlar için üretilmiş ürünleri temin etmeniz önem taşıyor.

05 Eyl 2019 - 23:55 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberso Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberso hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberso editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberso değil haberi geçen ajanstır.
Anket SİZCE OKULLAR AÇILMALI MI?