Kireçlenme Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

Kireçlenme sorununun genellikle yaşlılarda görüldüğü algısı yanlıştır. Aksine genç yaşta da kireçlenme şikâyetiyle hastaneye başvuranların sayısı oldukça fazladır. Özellikle insanların yaşam standartları ve yaptıkları düzenli hareketler buna sebep olabilirler. Kireçlenme sorununun kaynağı eklemlerden kaynaklandığı için Dejeneratif eklem hastalıkları söz konusu olabilir.

 Kireçlenme Nedenleri

Kireçlenme sorununun genellikle yaşlılarda görüldüğü algısı yanlıştır. Aksine genç yaşta da kireçlenme şikâyetiyle hastaneye başvuranların sayısı oldukça fazladır. Özellikle insanların yaşam standartları ve yaptıkları düzenli hareketler buna sebep olabilirler. Kireçlenme sorununun kaynağı eklemlerden kaynaklandığı için Dejeneratif eklem hastalıkları söz konusu olabilir.

Aynı şekilde Osteoartrit eklem hastalıklarında da kireçlenme bariz bir biçimde gözlemlenmektedir. Burada kireçlenmeye sebep olan ana faktör kıkırdak dokuda meydana gelen zedelemedir. Bunu anlayabilmenin yolu ise eklemlerin anatomik yapısını bilmekten geçer. Örneğin kolumuzda iki farklı kemik vardır ve dirseğimizde bulunan eklem sayesinde kolumuzu dilediğimiz şekilde hareket ettiririz.

Kireçlenme bu noktada dirsek bölgesinde yer alan kıkırdak yapıda meydana gelir. Kıkırdak yapısının bozulmasıyla beraber kemiklerin birbirine sürtmesini engelleyen keseciklerdeki sıvı açığa çıkabilir. Böylelikle bu sıvının yaratabileceği iltihapların önü açılmış olur. Daha önemli olan sorun ise kıkırdak sayesinde birbirine değmeden hareket eden kemiklerin birbirine temas ediyor olmasıdır.

Ağrıya sebep olan kireçlenmelerde bu kemiklerin teması başrol oynar. Yine kemik dokusunun kıkırdak başta olmak üzere buradaki diğer dokulara zarar verebilmesi mümkündür. Hatta yumuşak dokularda meydana gelebilecek yırtılmalarla beraber hareket kısıtlamalarına dahi rastlanabilir. 65 yaş üstünün risk faktörü taşıdığı kireçlenme için 20 yaşında aynı sorunu yaşayan gençler dahi görülebilir. Yalnızca kol değil eklem olan her bölgede gözlemlenebilir. Omuz ya da bacaklarda da sık sık meydana gelen bir problemdir.

Kireçlenme Belirtileri

Kireçlenme belirtisi olarak ağrının en önemli gösterge olduğu belirtilmektedir. Özellikle eklem ağrıları bu noktada mevcut sorunu özetleyebiliyor. Ayrıca kireçlenmeye sebep olan faktörleri göz önüne aldığımız zaman bu belirtilerin yerinde olduğu gözlemlenebilir. Çünkü zamanla oluşan kıkırdak iltihabı ile beraber ağrı dayanılmaz noktalara ulaşabilmektedir.

Ayrıca eklemin etki altına aldığı kısımlarda kuvvetsizlik ve kavrama güçlüğü ya da hareket edememe gibi reaksiyonlar görülebilir. Mesela bilekte görülecek bir kireçlenmeden ötürü elinizde bir nesneyi tutarken zorlanabilirsiniz. Parmaklarınızın eklemlerinde oluşacak bir kireçlenme ise zile basarken veya kalem tutarken dahi size sorun yaratabilir.

Bacaklarda gözlemlenen kireçlenmeler ise merdiven çıkmayı imkânsız kılacak boyutlara ulaşabilir. Yürürken veya hareket ederken dayanılması güç acılar çekebilirsiniz. Bel ve kalça bölgelerinde de sıklıkla görülen bir rahatsızlık olduğu için kişinin yaşamını olumsuz etkileyen bir unsura dönüşebilir.

Ayrıca kireçlenme belirtileri arasında halk arasında parmak kütletme olarak belirtilen ses gösterilebilir. Bunu dirsekler veya eklem bölgesi olan diğer kısımlarda da istemli veya istemsiz şekilde görmek mümkündür. Bilhassa parmaklar, bilek ve dirsek bölgelerinde kireçlenme şikâyeti olan insanların sürekli olarak benzer seslerle karşılaştıkları bilinir.

Kireçlenme Neden Olur?

Kireçlenmeye neden olan unsurların başında yaşlanma olduğu doğrudur. Ancak yalnızca yaşlılık ile bağlantılı olmadığını yukarıda da belirttik. Zira çok genç yaşta kireçlenme sorunuyla yüz yüze kalan insanlara rastlanıyor.

  • Genetik

Genç yaşta kireçlenme sorunu yaşayan insanların bazılarında genlerden kaynaklı bir sağlık problemi olduğu belirtilmektedir. Burada genetik olarak bazı protein ve minerallerin eksikliği söz konusu olabiliyor. Böylece kıkırdak yapı ve kıkırdak çevresindeki dokular yeteri kadar gelişmiyor. Aynı şekilde anatomik bozuklukların buna sebep olabileceğini vurgulayabiliriz. Genetiğin yatkın olması dışında yaşam standardı, geçirilen travmalar ve kemiklerle ilgili olabilecek çeşitli olayların bir araya gelmesiyle kireçlenme gözlemlenmesi daha da yüksek bir ihtimale ulaşabilir.

  • Yaralanmalar ve Kazalar

Geçirilen bir kaza veya yapılan ters bir hareket sonucunda eklem bölgelerinde yaralanmalar meydana gelebilir. Omuz çıkması gibi sorunların ışığında kireçlenme için gereken iltihaplanma oluşmuş olabilir. Genellikle geçirilen travmalar sonrasında kireçlenme için oluşan reaksiyonlar fark edilmez. Çünkü oluşan ağrılar veya sızılar kaza ile ilişkilendirilir. Oysa kireçlenme belirtileri arasındadır.

  • Aşınma

Kemiklerimiz hayatımız boyunca aynı yapıyı korur ve sağlıklı biçimde kalmaya çalışır. Tabi ki yaşlanma etkisiyle birlikte kemikler güçsüzleşir. Bunu hızlandıran etkilerden birisi ise aşınmadır. Kemiklerin ve eklemlerin sürekli olarak aynı hareketi tekrarlamasıyla birlikte aşınma belirtisi gösterdiği tespit edilmiştir. Örneğin sürekli kollarıyla yük taşıyan birisinin dirseklerinde, bileklerinde, bel ve kalça kısmında kireçlenme gözlemlenebilir. Oturarak çalışan bir kişinin sürekli hareket halinde olan bileğinde veya parmaklarında kireçlenme gözlemlenebilir.

  • Obezite

Aşırı kiloların sağlığı olumsuz etkilediği kesin bir bilgidir. Bunlar arasında kireçlenme gibi sorunlara da rastlayabiliyoruz. Çünkü aşırı kilonun vücudumuzun taşıyacağı aşırı bir yük olarak değerlendirildiğini söylemek gerekiyor. Obezite olan insanların ellerinde oluşan kireçlenme için bir bağlantı kurulduğunu söylemeliyiz. Bunun dışında da bacaklar, bel, kalça gibi yük binen kısımlarda ciddi bir kireçlenme veya eklem sorununa yol açabileceği kanısına varıldı. Tabi ki sebeplerin bağlantısının tam manasıyla kurulamadığını vurgulamalıyız. Ancak sağlık için aşırı kilolardan kurtulmak gerekiyor ve kireçlenme için de bu durum geçerliliğini koruyor.

  • Egzersiz ve Düzenli Hareketler

Aslında burada aşınma ile aynı faktörle karşılaşıyoruz. Burada egzersizlerin kemikler ve eklemler üzerinde yarattığı olumsuz etkiyi göz önüne alabiliriz. Bilhassa bilinçsiz biçimde yapılan sporun kemik yapısına zarar vereceğini söyleyebiliriz. Isınma hareketi yapmadan egzersize başlamak ve olması gerektiğinden daha ağır egzersiz programları uygulamak burada ana sebepler arasında gösterilebilir. Spor yaparken geçirilen sakatlıklarda da eklem rahatsızlıkları ve ağrıları kaçınılmaz olabilir.

  • Kireçlenmeye Sebep Olan Diğer Faktörler

Tiroit bezlerinin az çalışması, tiroit bezlerinin fazla çalışması, Romatoid Artrit, hemokromatozis, diyabet gibi rahatsızlıkların sonucunda kireçlenme belirtileri gözlemlenmiştir. Düzenli sağlık kontrolüyle kireçlenme için erken teşhis veya önlemler alınabilmesi mümkündür. 

05 Eyl 2019 - 22:30 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberso Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberso hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberso editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberso değil haberi geçen ajanstır.
Anket Tekrar sokağa çıkma yasağı gelmeli mi ?